Edward (Johnny Depp) je výtvorom starého vynálezcu, ktorý však zomrel skôr, ako ho stačil dokončiť a nahradiť dômyselnú konštrukciu ostrých nožníc ľudskými rukami. Edward zostal úplne sám v chátrajúcom hrade a ktovieako dlho trvalo, kým ho celkom náhodou objavila podnikavá zamestnankyňa kozmetickej firmy Peg (Dianne Wiestová), ktorá sa nad ním zľutovala a vzala ho so sebou do mesta. Hoci Edward vyzerá ako nejaké hrozivé monštrum, v skutočnosti je dobrácky, milý a veľmi plachý. čoskoro si získa uznanie a obdiv svojím strihačským umením, či už ako záhradník alebo kaderník. Lenže, ako to už chodí, sú medzi nami aj ľudia závistliví a zlí, ktorým chlapcova obľuba nedá spať, najmä keď si všimnú náklonnosť, ktorú prejavuje k príťažlivej mladej Kim (Winona Ryderová), ktorá je jediným človekom, ktorý mu rozumie... (TV JOJ)

BluT

Pěkný, ale nějak mi chyběla Burtonova preciznost a perfekcionismus. Jindy má vše dokonalé, dotažené, ale u Edwarda byly drobnosti, který mi nedali spát. A nevim proč, mě nejdřiv napadlo, jak to dělá Eda na záchodě? Vždyť si ani nemůže rozepnout poklopec. A nebo použít toaleťák. To mu někdo pomáhal? No, když nechám moje ujetý úvahy stranou, tak musim říct, že film byl jinak parádní. Nejlepší byl samozřejmě Johnny s jeho cool líčenim a sexy nůžkama. Úplně ááá, nářez. Příběh nebyl nějak dopodrobna propracovanej a geniální, ale nenudil jsem se ani vteřinu. Celkově slabších pět. ()

DavidS.

Díky Burtonovi víme, jak a kde se rodí sníh. Víme, že někde je bytost s nůžkami místo rukou, která touží po lásce a z ledu vysekává sochu své milované. A toto poznání není málo... Nesmrtelná "pohádka" stojící na třech pilířích - vidění Tima Burtona, výkonu Johnyho Deppa a hudbě Dannyho Elfmana. ()

iXtr3m3

Normálne ma už nebaví písať k Burtonovi to isté dokola a dokola... ALE INAK SA NEDÁ. DOKONALÝ FILM. PO VIZUÁLNEJ STRÁNKE, PO OBSAHOVEJ STRÁNKE, PO STRÁNKE ORIGINALITY aj po STRÁNKE EMOČNEJ. Tento film presne ako drvivá väčšina Burtonovej tvorby (aspoň do roku 2000) nikdy nezostarne... ()

MilkyA

jeden z mojich naj od burtona..mozno preto, ze nie som jeho nadsenym fanusikom a to mi sluzi k dobru aby som ho nebrala prilis vazne :) takze mi ta sentimentalnost neprekaza ()

-Dawe-

Výborný film o Smutném Edwardovi, kterého nestihl jeho vynálezce dokončit a tak mu dal místo rukou ostré břity. Ostatní si mysleli že je vyjímečný, ale bylo to spíše prokletí. Johnny Depp odehrál svou roli tak výborně, že kdyby tam byl jakýkoliv jiný herec, už by to byl uplně jiný film. Rozhodně nejlepší snímek Tima Burtona :-). 100% ()

SheenaStaley

tak ako nemá chybu ani jedno spojenie legendárnej dvojice Burton+Depp, tak nemá chybu ani toto.... videla som tento film snad stokrát a aj ked neviem prečo, nikdy som sa neubranila slzám..... hlavne sa mi strasne páči ako je tento film spracovaný z výtvarnej stránky.... ale to su vsetky Burtonovky :) ()

Billie777

Hezké, barevné, vtipné, romantické, roztomilé... jen ten konec zamrzel. Edward je rozhodně jedna z nejroztomilejších a nejsympatičtějších postav v dějinách kinematografie. ()

Han22

Mistr Burton a jedna z jeho největších klasik. V dětství to byl kult, protože Edward byla přesně ta hororová pohádka s úžasným monstrem, jaké jsem miloval. Dneska to funguje víceméně pořád. Dalo by se říct, že první cca hodinu je to až trochu nudná idylka - podivný Edward s nůžkama místo prstů se stává v malém městečku celebritou, ženský po něm šílí, děti ho milují a svými zahradními sochami, stříháním psů a účesy si získává celé městečko. A pak stačí pár chyb a stává se z něho předmět drbů, štvaná zvěř a to vše až do trpkého Frankensteinovského finále. Jak říkám, není to zrovna strhující film, ale za to vynahrazuje vše kolem - famózní Johnny Depp, princeznovská Winona Ryder, Elfmanova hudba a hlavně výprava. Na té si Burton dal opravdu záležet, takže cukrnadlově pastelkové městečko plné barev střídají steampunkové flashbacky (stroj na cukroví) a temně gotický zámek. A je na co koukat, i když se zrovna nic neděje. Dnes už bych pět hvězdiček nedal, ale z nostalgie ponechávám. ()

Zagros

Film Střihoruký Edward mi k srdci nikdy nepřirostl. Viděl jsem jej jako mladší a spíš jsem z něj měl vždy depresivní náladu. Atmosféra snímku byla vystavěna dobře, ale na mě působila vždy ponuře a nerad jsem se na Edwarda vůbec díval. Můžu ocenit první výraznější roli pro Johnnyho Deppa, zvládl to velmi dobře, právě výtečně budovanou atmosféru i poselství filmu, kdy je outsider tím nejvíce lidským a možná právě proto nejméně přijímaným. Nakonec nechám tři hvězdy za všechno výše napsáno, ale přesto se na film znovu dívat nechci. ()

Milano33

Jednoducho krása! Dokonale precítený snímok s ešte emotívnejším príbehom, ktorý keď doznie, vás nezanechá chladnými. Edward Scissorhands je silným, dojímavým, navonok nádherným, vo vnútri zase smutným filmom. Edward Scissorhands je takisto i čarokrásny a kúzelný, rozprávkový a groteskný, ale i temný a gotický. Prísť s takým podnetným nápadom, ako je ľudská bytosť s nožnicami miesto prstov, môže naozaj len Burton a jeho šialená predstavivosť. Réžia Tima Burtona je remeslom a umením sama o sebe, takže tu netreba nič iné k tomu dodať. Hudba od Dannyho Elfmana je geniálna a ako samotný snímok velice dojímavo ladená. Herecké obsadenie sa tiež výrazne podpísalo na tomto filme a preto sme mali čo dočinenia s takýmito fantastickými hereckými kreáciami, ktoré vytvárali ešte parádnejší herecký koncert. Johny Deep bol naprosto famózny, niet sa čomu diviť, že ho táto rola tak veľmi preslávila. Ani krásna Winnona Rider za ním príliš nezaostáva a spoločne s Johnym ťahali svojimi úžasnými výkonmi celý snímok dopredu. Chémia medzi nimi bola skrátka magická. Podľa môjho skromného názoru je Edward Scissorhands ódou na smutnú romantiku. Tieto jednotlivé romantické aspekty boli neskutočné, veľmi ma citovo a emocionálne vzali. Od tejto časti už budem zachádzať do menších či väčších spoilerov, takže pokračujte v čítaní len na vlastnú zodpovednosť. Teraz si ani neviem spomenúť, či som vôbec niekedy videl takúto nežnú, čistú a krásnu romantiku, ako práve pri sledovaní Edwarda a Kim. Ed by pre ňu urobil úplne všetko, totižto on bol do nej zamilovaný až po uši od prvopočiatku, len čo ju prvýkrát zbadal na fotke, jej pekná tvárička mu už navždycky utkvela v hlave. Keďže Ed bol hanblivý, plachý a bojazlivý, tak iba jednoduchými gestami naznačoval, čo k nej cíti. Na druhú stranu Kim, tá si k nemu hľadala pomaly cestu, ich prvé stretnutie bolo naprosto podarené, ako ju Edward vyľakal k smrti. Scéna, kedy prekrásna a pôvabná Kim tancuje vo snehu, je pre mňa rozhodne tou najkrajšou a najsilnejšou z celého snímku. A z toho dôvodu aj mojou osobne najobľúbenejšiu. Prvé ich objatie, kedy sa Ed bál, že ublíži Kim, bolo taktiež mimoriadne dojemné. Miesto toho, aby Ed objal Kim tak, ako ho žiadala, ona postískala jeho, a bolo to neskutočne krásne. A rozlúčka Edwarda s Kim ma vzala za srdce, bolo to nesmierne srdcervúce a smutné, že ma to dohnalo až k slzám. Tú pohnutlivú finálnu časť filmu som celú preplakal, bolo to velice senzitívne. Tak veľa nezabudnuteľných momentov má celý film, že je to proste sila. Aj vizuálna estetika určite stojí za zmienku, keďže aj v tomto prípade Tim Burton spravil svoje a nadelil nám hotovú nádheru. Sila a esencia výtvarnej stránky tohto filmu tkvie predovšetkým vo farbách, ktoré sú pestré, sýte a ľahko rozoznateľné. A tiež sa mi páči, ako celá paleta farieb pôsobí na príbeh a počas sledovania môžme oddeliť temnejšie časti od tých svetelnejších. Práca so svetlom a kontrastom tiež dodáva filmu na jeho celkovom vzhľade. Neviem, či ste si všimli, ale pri návšteve malebného mestečka, ktoré je jednoducho malebné, tak farba domov, ale i oblečenie, okolitého prostredia, nábytku, atď., sa odvíja od povahových čŕt a charakterových vlastností tamojšej postavičky, ktorej patril daný objekt. A taktiež od nich závisela momentálna nálada, emócie a pocity, ale i napríklad taký tón a nádych. Tim sa aj tu cielene a účelovo hrá s kontrastami a protipólmi a robí to ako inak, než perfektne. Burton to robí tak, že rozlišuje duchaplnosť od duchoprázdnosti. Uvediem príklad, do kontrastu sa stavia Edwardov pôvodný príbytok, ktorým bol opustený a chátrajúci hrad, s rôznofarebným malomestečkom. Tento gotický zámok reprezentuje a evokuje pocit samoty a opustenosti, časti tohto filmu sú prevažne temné, pochmúrne a melancholické. Zase pestrofarebné mestečko symbolizuje šťastie a nadšenie, je plné nálad a najrôznejších emócií, je veselé ako farby samotné, ktoré však v sebe skrývajú aj hlbší podtext. Tieto farby sa postupom času miesia, rovnako ako sa mení pomocou klebiet a klamstiev všeobecný názor na Edwarda. A vždycky, keď sa zatmie a noc vystrieda deň, je to predzvesťou toho, že sa stane niečo zlé. Buď sa Ed pokúsi vlúpať do domu, alebo dôjde k nejakej nehode či nešťastiu, ba dokonca k vražde. Alebo to vôbec najhoršie, čo prinesie samotný koniec, keď sa celý dav zhlukne okolo chudáčika Edwarda a prenasleduje ho do diery, z ktorej vzišiel. Je priam až neskutočné, ako si Edward Scissorhands pohráva so symbolizmom a metaforami, vďaka ktorým tento skvost získava na pridanej hodnote. () (menej) (viac)

BoredKid

Neuveritelný masterpiece. Jeden z oblúbených filmov môjho detstva, ktorý má teraz v dospelosti pre mňa ešte hlbší význam. 10/10 ()

cold

Johnny Depp můj oblíbený herec, Winona Ryder má oblíbená herečka a Tim Burton můj oblíbený režisér - moderní variace na klasický příběh "Panna a netvor". Stylizace Burtona je úžasná (ostatně jak je u něj běžné). Nudit se nebudete a třeba Vás to i dojme. ()

Theraphosa

Bezkonkurenční spolupráce Burton- Depp, přičemž druhý ze jmenovaných předvedl fantastický herecký výkon na který se jenom tak nezapomene a hluboce se mu klaním.85% ()

Balu...

..Když sem Edwarda viděl poprvé, moc sem se ho bál a zároveň mu záviděl jeho odlišnost vůdči celému okolí. Aniž bych chtěl, tyhle pocity podvědomě zažívám nyní při opětovném shlédnutí znova,- i když tentokrát mám daleko větší pochopení pro Burtonův svět a nenaplněný cit.. ..přivření Edwardových očí po "miluju tě" od Kim.. ()

cab

Film meho mladi, ktery me dojme, jak svou lidskosti a laskavosti strihorukeho Edwarda (jeden z nejlepsich vykonu Johnny Depp) a krasou spanile nevinne Kim (Winona Ryder), tak i utvrdi, ze zavist je, byla a bude existovat i zitra. Bravo TIME 95% ()

Zemřel herec Alan Arkin

01.03.2014

8th KRRR! – 70MM Film Fest Krno

8th KRRR! – 70MM Film Fest Krno

05.04.2013

Jedinečnou možnost vidět na velkém plátně tituly jako Hello, Dolly!, Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediů, 2010: Druhá vesmírná odysea, Mistr, Střihoruký Edward, Smrtonosná past a další budou mít… (viac)

Depp a Burton v říši divů

Depp a Burton v říši divů

09.08.2008

Filmový svět zná spoustu dvojic. Momentálně dost možná nejznámější a bezpochyby nejvytíženější jsou Johnny Depp a Tim Burton. Jejich spolupráce začala už v roce 1990, kdy spolu natočili Střihorukého… (viac)