Edward (Johnny Depp) je výtvorom starého vynálezcu, ktorý však zomrel skôr, ako ho stačil dokončiť a nahradiť dômyselnú konštrukciu ostrých nožníc ľudskými rukami. Edward zostal úplne sám v chátrajúcom hrade a ktovieako dlho trvalo, kým ho celkom náhodou objavila podnikavá zamestnankyňa kozmetickej firmy Peg (Dianne Wiestová), ktorá sa nad ním zľutovala a vzala ho so sebou do mesta. Hoci Edward vyzerá ako nejaké hrozivé monštrum, v skutočnosti je dobrácky, milý a veľmi plachý. čoskoro si získa uznanie a obdiv svojím strihačským umením, či už ako záhradník alebo kaderník. Lenže, ako to už chodí, sú medzi nami aj ľudia závistliví a zlí, ktorým chlapcova obľuba nedá spať, najmä keď si všimnú náklonnosť, ktorú prejavuje k príťažlivej mladej Kim (Winona Ryderová), ktorá je jediným človekom, ktorý mu rozumie... (TV JOJ)

Malarkey

První velká spolupráce Tima Burtona a Johnny Deppa. Důkaz toho, že oba mám tak rád je pětihvězdičkový ranec, který udám snad každý film, kdy se objeví spolu, protože oni dva ve spolupráci v jednom filmu prostě fungují na diváka jako jsem já. To, že střihorukýho Edwarda s ostřím špičatým jak řeznická kudla pošle na vodní postel aby se sladce vyspal, to je panečku logika, to je Burtonovská logika, všecko tak černo bílé a tak hezké čtverečkované a tak to vlastně začíná. Teda už v Beetlejuicovi, ale tady ta samotná spolupráce těchto pro mě už legend. Protože, a věřím tomu, že právě jejich společná spolupráce je dala do podvědomí diváků tak vysoko že jsou díky tomu v dnešní době tak slavní. Střihoruký Edward je prostě příjemná nefalšovaná tajuplná zábava, která je svou pozitivní ale tajuplnou atmosférou tak geniální. Právě tak geniální jako svět Tima Burtona, ve kterém on sám žije. Ve světě, ve kterém by se s takovým Střihorukým Edwardem určitě potkal. ()

kleopatra

Tenhle film by nebyl tím, čím je, kdyby do hlavní role nebyl obsazen Johnny Depp. Dovedete si představit jinou tvář, která je smutná, zasněná a dojímavá tak, jako ta jeho?Ta, která ve vás probudí účast a i z těch největších cyniků vydoluje aspoň ždibec empatie s osudem Edwarda, který, ač měl srdce na dlani, dostával od více či méně bizarních figurek zaprděné bezchybné čtvrti kapky jen proto, že byl jiný...... ()

Galadriel

Krásný trošku sentimentalní, který opravdu nemá moc zajímavý děj, ale je krásně lyrický (v tom nejlepším slova smyslu), s úžasným Johnym Deppem namaskovaném k nepoznání, s fantastickou hudbou Dannyho Elfmana... Stačí si sednout k televizi (do kina) a snít. ()

Gemini

Tima Burtona považuju za jednoho z nejlepších režisérů naší doby, jeho styl je unikátní a hlavně neskutečně krásný.... ale tohle je na mě trochu moc romantiky najednou, a roztomilé štěňátko Winona Ryder to jen umocňuje... jsem asi cynik, ale jenom tím, že je to dojemné, mě to opravdu nedojme - to je jen taková slovní hříčka, ještě k tomu přeháním;) Krásu režie Tima Burtona opěvuju kudy chodím a hudbu Dannyho Elfmana vychvaluju až do nebes, ale Edward mi prostě nesednul....A minimálně jedna hvězda je za práci zahradních architektů :) ()

Tosim

Snímek o prokletí jinakosti. Johnny Depp, který vyjadřuje emoce v podstatě jen nehybnou tváří, je výborný. Ano, je to trošku zvláštní - na mě fakt až moc, i když to na mě zapůsobilo v podstatě bez dalších připomínek. ()

Enšpígl

Nádherný, jak se Deppíkovi podařilo dostat do postavy střihajícího Edy tolik lásky, smutku, radosti i bolesti, to je prostě něco neuvěřitelnýho. Vemte si kolikrát herec posere roli postavy z realnýho světa a vy mu jí prostě nevěřite a film díky tomu jde do kytek. A tady jeden hnědookej fešáček vystihne roli bytosti, které existuje pouze v tvůřčí fantazii, takovým způsobem, že jsem prožíval úplně všechno, jako kdybych sám byl Edward. Tohle bylo fakt něco neuřitělnýho. Vyníkající hudba navíc ještě posilovala moje souznění s hlavním hrdinou. Prožil jsem příběh, který jsem nikdy nazažil, užasný, přesně kvůli těmhle prožitkům miluju filmy. ()

Radyo

Tim Burton umí na publiku opravdu zapracovat. Přesně odměřené dávky sentimentality, romantiky, dramatičnosti, humoru a napětí dokáže poskládat v jeden kompaktní a jednolitý celek, který umocní ještě působivou hudbou a tím navodí procítěnou atmosféru a má diváka tam, kde chce. Střihoruký Edward je přesně ten případ a Tim mě opravdu dostal. I já, kterého hned tak něco nedojme, jsem byl naměko. ()

Djkoma

Úchvatné dílo mistra tmy a tajemna T.Burtona. Skvěýí Depp pro něhož je to první pořádná role a vlastně i dvěře do Hollywoodu. Hudební doprovod Elfmana, který neuvěřitelně dokonale dokáže přiblížit pohádkový motiv tohoto filmu a tajemno spojené s napětím. ()

Renton

Scénář: Caroline Thompson .. Copak jsem to objevil. Můj v mládí opravdu velmi oblíbený snímek a zatím bez hodnocení. Při sentimentální vzpomínce si vybavím sebe, jak sedím u televize a s úžasem sleduji temný, citlivý a silně dojemný příběh. Úchvatná, bezchybně krásná stylizace doplněná výbornou režii, okořeněná jedním výtečným hereckým výkonem pana Deppa a příjemně doplněná krásnou hudbou. Přiznávám, poddával jsem se tomu a dostalo mě to. Díky Time.. ()

Superpero

Asi nejdojemější film pod sluncem. Díky tomu se Depp prosadil a já se naprosto nedivím, protože Edward patří k tomu nejlepšímu co zahrál. ()

Tom Riddle

Lidi jsou zrůdy. Ne všichni. Ale spousta z nich. Jak je poznáte? Jestli si myslíte, že zrůda byl ten pán s obrovskými nůžkami, co se k vám tuhle blížil rychlým krokem přes ulici, pak máte asi pravdu. Ale jen proto, že to nebyl Edward. Ne, opravdu to nepoznáte podle nůžek místo rukou. Spíš podle toho, když vám někdo vrazí (obrazné) nůž(ky) do zad. Naivní Edward s bledou zjizvenou tváří je jak nevinné děcko, nebo možná štěňátko. Je plachý a jen ostýchavě se setkává s okolním světem. Jeho konfrontace se světem, v tom to všechno je. S povrchním světem, který všechno odlišné bere jako atrakci. Který se snaží předstírat, že je chápavý. Ale který při první známce slabosti vytasí s předsudky. Střihoruký Edward je tak strašně citlivý a poetický film... Je to krásná pohádka. Smutná. Dojemná. Dokonalá. ()

May

Temný film o lidských citech a pocitech. Specifická „pohádková“ hloubka ve mně zanechala stín z životního příběhu (utrpení) Edwarda. Excelentní Johnny Depp a andělská hudba Dannyho Elfmana. ()

Fr

já tuhle atmosféru miluju! a dostávám se do ní již úvodními titulky, kdy hudba Danny Elfmana v neobvyklém zvuku 4.0 (3.1) předkládá otázku, jestli nás čeká pohádka nebo horor. TAM NAHOŘE STÁL VELKÝ PALÁC, VE KTERÉM BYDLEL JEDEN VYNÁLEZCE. VYNALEZL SPOUSTU VĚCÍ A TAKÉ STVOŘIL ČLOVĚKA. DAL MU VNITŘNOSTI, SRDCE, MOZEK, VŠECHNO. TEDY ... SKORO VŠECHNO. TEN VYNÁLEZCE BYL STARÝ A UMŘEL. A TEN ČLOVĚK ZŮSTAL SÁM. NEHOTOVÝ. JMENOVAL SE EDWARD. ten Burtonův smysl pro bizardní krásu obdivuji! tvář Edwarda hovoří za vše. fantastická zahrada, všeobecná Burtonovská barevnost. porovnejme továrnu pana Wonky a laboratoř ve starém hradě. i tak se dá zjistit mistrův posun ve filmovém vidění světa. a nemám pocit, že Burton z roku 1990 oproti tomu z roku 2005 prohrává. také se člověk nediví, že právě J.Depp je jeho dvorní herec (ovšem, já bych ty role bral taky). a příběh? neveselej konec je nutností, ale jsme v pohádce. takže: ,,JESTLI JEŠTĚ ŽIJE? NEŽ K NÁM PŘIŠEL, NIKDY NESNĚŽILO. A TEĎ SNĚŽÍ STÁLE." a u vás? ()

Nathalie

Rytíř smutné postavy Johny Depp vybavený nůžkami v příběhu o zamilovaném monstru a víle, jejíž dotek vysvobozuje z prokletí jinakosti. Ale tahle zakřivená kytara nemá jen romantické struny. Jedna ze strun alegoricky reflektuje neviditelné zlo moralní prohnilosti v sousedství, kde se krutá vypočítavost váží na kilogramy a přetvářka na tuny.Divné pohádky pro divné děti vypráví podivín Tim Burton tak podmanivě, že mezi slzami vždy prosvítá úsměv. ()

Dever

Soundtrack Danny Elfman: 1. Introduction (Titles) ,2. Storytime ,3. Castle On The Hill ,4. Beautiful New World/Home Sweet Home ,5. The Cookie Factory ,6. Ballet De Suburbia (Suite) ,7. Ice Dance ,8. Edward Meets the World: Etiquette Lesson ,9. Edwardo The Barber ,10. Esmeralda ,11. Death! ,12. The Tide Turns (Suite) ,13. The Final Confrontation ,14. Farewell... ,15. The Grand Finale ,16. The End ,17. With These Hands - Tom Jones , ()

Viktooorka

Měla jsem z toho filmu hrůzu. Johnnyho jsem úplně nenáviděla, protože mi přiváděl noční můry. Ale i já jsem vyrostla a poznala, jak je tenhle filmek dokonalé dílo :) Johnny Depp se tak empaticky vciťuje do svých rolí, že mu věříte každý okamžik. Moje pocity jsou tak zmatené. Chtěla bych toho tolik říct ale zároveň nemám slov.. Střihoruký Edward se k Vám tak silně prostříhá, že ho s nůžkama v srdci ještě rádi ucítíte :) ()

Zemřel herec Alan Arkin

01.03.2014

8th KRRR! – 70MM Film Fest Krno

8th KRRR! – 70MM Film Fest Krno

05.04.2013

Jedinečnou možnost vidět na velkém plátně tituly jako Hello, Dolly!, Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediů, 2010: Druhá vesmírná odysea, Mistr, Střihoruký Edward, Smrtonosná past a další budou mít… (viac)

Depp a Burton v říši divů

Depp a Burton v říši divů

09.08.2008

Filmový svět zná spoustu dvojic. Momentálně dost možná nejznámější a bezpochyby nejvytíženější jsou Johnny Depp a Tim Burton. Jejich spolupráce začala už v roce 1990, kdy spolu natočili Střihorukého… (viac)