Šéfkuchaři Andymu směna v jeho restauraci ani nezačala, a už nestíhá. Je poslední pátek před Vánoci, a tak si chce fajnové jídlo dopřát snad každý. Hosteska přijala příliš mnoho rezervací, nespokojený kontrolor šmejdí v kuchyni a do toho všeho má dorazit i Andyho mentor, kuchařská ikona, přicházející bez varování, zato s partnerkou, uznávanou food-kritičkou. Hůř snad být nemůže. Jednozáběrová jízda hektickým večerem začíná… Britský film s famózním Stephenem Grahamem v hlavní roli se žene kupředu nesmlouvavým tempem práce v gastrobyznysu. Trefný ale bude připadat všem, kterým se pod tíhou profesního stresu někdy zavařila hlava. (MFF Karlovy Vary)

Skeksis

Keby som ja mala reštauráciu, na obed by som podávala „piču z ryžu“ a na večeru „španielske vtáky“. Príbor by bol plastový a podľa prívetivosti návštevníkov možno aj opľutý. Ak by niekto protestoval, dostal by vysoko hygienickou rukavicou preskúmanie hrubého čreva a jej následné strčenie do krku. A čo sa týka pitia, podávala by som jedine chirurgický lieh, alebo absint, po ktorom by hostia zabudli, čo vlastne jedli, ale bolo by im fajn, takže by mi dali dobré hodnotenia. ()

cpt.Lynch

První polovina filmu mě doslova ohromila. Vše je dynamické, napínavé. Budování příběhu ve smyslu: tohle musí skončit katastrofou. Naprosto úžasné vykreslení postav, za 10 minut má člověk pocit, jako by v té restauraci pracoval 2 měsíce. Vše perfektně zahrané. Volil bych jasných 5*. Ale druhá půlka je za mě až příliš vyhrocená, jak dějem tak emocemi a mé prvotní nadšení lehce opadlo. ()

mkubalikova

Pecka. Skvělá kamera, fantastický casting. Já už od brigád na střední věděla, že v kuchyni pracovat nikdy nechci. Téhle skoro 90 minut stačí jako další důkaz. 90% ()

ghatos

Tlak a sebe(management) v hodně náročném prostředí. Kamera na jeden záběr pracuje zcela civilně a je třeba při sledování se soustředit. Film má nesporné kvality, ale myslel jsem, že se navaří ještě hustější kaše. 67%. ()

Hollohlaway

Jeden záběr je podle mě ne až tak originální filmařskej prvek, abych z toho musel bejt zase tak odvařenej. Zajímavý to je, technicky určitě palec hore, ale nedává to prostor na víc než na pevně ohraničené úseky. Tady se jedná o hodinu a půl ze šichty v Londýnské restauraci. Odsýpá to, postavy jsou dostatečně různorodé a daří se budovat mikrodramata, která společně s dobrými hereckými výkony určitě baví. Ale že by mě to výrazně zasáhlo, to ne. Přeci jen není kde hlouběji budovat charaktery postav a zápletku, i když v rámci možností se z toho nepochybně vyždímalo maximum. ()

spikey1

Splendidní jednozáběrovka! Pastva pro oči každého, kdo rád navštěvuje restaurace a taky každého co si užije takovou práci s kamerou. Děj je filmařsky naboostovaný, a tak zažijete směsici naakumulovaného stresu, kterým prochází běžně restauratéři dlouhodobě, ale tady se servíruje pořádně stresující guláš. Šéfkuchař prochází situacemi a stres roste jako pomyslná teplota až k “Bodu Varu” kino zážitek v plném Světozoru s gastrodebatou se určitě podepsal na větší atmosféře, ale film je rozhodně nadprůměrný i bez kouzla okamžiku. Co je nejsilnější stránka se stává i slabinou, dramaturgie a vyznění scén jsou někdy naprosto on point a pak se objeví scény, kde byste potřebovali větší rozpracování aby se situace dohrála. I přes to přese všechno, pusťte to každýmu kdo má rád a nebo nechápe co to ostatní maj s jídlem ()

blackkocour

Kdejaká epizoda Ano, šéfe s Polorajchem, Remzim nebo s tím slovenským tlusťochem. Nezajímalo mě to natolik, abych splanul s dějem. To, co nazývají stresem v práci, jako v Gastro odvětví, já prožívám každý den ve zkurvený práci v supermarketu. Pro mně je stres denní chleba, takovou ranní kávou bez které by nezačal den, a jsem zvyklej na takové tempo. Kdybych měl takovou restauraci, podávaly by se jen pečené krysy, aka specialita "Morčata na útěku". Chápete, lidé by na nic jiného nechodili, nemuseli zbytečně dumat, čím zaplní žaludek na večer, ušetří to čas, hospodářství nejlevnější jaké může existovat, dá se to jíst v každém případě, ať je jaro, léto, srpen, pátek a zapilo by se nejlépe nějakou dezinfekcí na propláchnutí kortizolu, aby se necítila žádná chuť a tím bych si pokaždý odnesl plný počet hvězdiček na Google Maps, a třeba to navštívila i hygiena, ať to konečně zavřou, a zahladi ze zemí. Dobrý plán na zbývajících 5 let. ()

Dakken

Veľmi autentická dráma z prostredia špičkovej reštaurácie, kde zamestnanci súperia s časom a aj sami so sebou. Krásne vykreslený, realisticky podaný chaos, ktorý načrtne ako ľahko rupnú nervy personálu v preplnenej reštaurácii. Režijne zvládnuté na výbornú, všetko je natočené na jeden záber, čo ešte viac pridáva na autentickosti diela. Veľmi kvalitná sonda do hláv ľudí pracujúcim pod tlakom. Nečakal som že mi to až tak sadne ()

remy

Ne do syta využitý potenciál jednozáběrového konceptu, řekl bych. Zdaleka ne tak hektická jízda, jak se píše. Kamera sice šikovně přeskakuje od jedné postavy k druhé, ale těch odboček, které ve výsledku nikam moc nevedou, je zkrátka moc, že celku chybí ucelenější tvar a ve finále větší tah na branku. Přesto to jako zábavná jednohubka spolehlivě obstojí - obzvlášť pak v mezičase maratonu festivalových art fláků. ()

netahlo odpad!

Snobska multikulturni restaurace, plna odpornych afektovanych hysterickych kreatur jak na strane hostu, tak na strane personalu. Samozrejme nesmi chybet bukvice. Vse natoceno "cool" stylem na jeden zaber, takze mame treba moznost sledovat tri minuty negra jak vynasi odpadky. Mrzi me, ze se k tomu propujcil takovej mazak, jakym je Stephen Graham. Zlatej gulas s petema knedlama v jakykoliv cesky nadrazce! ()

Maynard.

Kdybych chtěl vědět jak to funguje v restauraci, tak bych si tam udělal letní brigošku, ne? :o) Jako oceŇuju asi tak jako všichno kritici, že je to natočený na jeden šŤouch. Nedokážu si totiž představit jak náročný tohle bylo zealizovat. Tolik hodin tréningu, to muselo bejt vysilující. Ano, tím vzniknul film, kterej je natočenej na jeden záběr... Ale že bych z toho měl bejt vycákanej jako většina lidí tady, tak to bohužel. Příběh a napětí taedy není vlastně žádný, jen se díváš na to jak to funguje v hospodě kde se vaří a né už tolik daří... No a že se z šéfkuchaře vyklube alkáč a nafrčenej týpek? No a co? ()

coscarelli

Asi viem čo chceli povedať. Bol som napätý, nervózny, vrzgal zubami, nechty som boril do synka a v ukončovačke som klesol tak nejak asi centimeter nas5 do gauča. Hm. U mňa hned na prvý pokus. Druhýkrát si ho dám odzadu. ()

vitekpe

Hodnotim pozitivne, ze to bylo natoceny na jeden zaber, coz musi byt makacka. Nic jineho me na tom nezaujalo. Asi nejsem ta spravna cilovka. ()

Soweek

Gastro drama jehož největší předností jsou výkony herců a kamery, jelikož je vše natočeno na jeden zátah bez jediného střihu. ()

sedm.1

Přesně jak se píše v obsahu k tomuto filmu, jednozáběrová jízda hektickým večer. Těžko k tomu dodat cokoliv jiného, jelikož tyto čtyři slova naprosto dokonale vystihují celých těch devadesát minut profesního inferna, které se zde odehraje. Osobně si myslím, že tohle je totální noční můra každého zaměstnance, na druhou stranu snad ani ale zároveň nepamatuji jakýkoliv jiný film, který by na mě zapůsobil tak moc reálně a přesvědčivě. Brrr, až mi běhal mráz po zádech, jak moc to bylo působivé a silné, samozřejmě díky vědění, že takto to prostě je. Konfrontace, hádky, výčitky, obviňování, pomlouvání, a to vše jen kvůli obrovskému tlaku, že chce člověk dosáhnout uznání a zároveň být příkladným profíkem, jenže čím víc toho chce onen člověk dosáhnout, tím víc se mu vše hroutí pod rukama jako domeček z karet a ve výsledku pak dosáhne spíš pravého opaku. Škoda tedy jen té linky s dluhem, ta do celého toho přirozeného konceptu příliš nezapadla, jinak zde ale mohu jen těžko najít jakékoliv jiné výtky. Herecky je to samozřejmě též palba, všichni zúčastnění podávají více než přesvědčivé výkony, atmosféra prostředí a dané situace je pak vyloženě dech beroucí, veškeré emoce, kterými je film doslova nabitý až po okraj, jsou až mrazivě působivé, no a úplný závěr přináší pořádný direkt, nad kterým by se měl každý, kdo podobné věci zažívá i ve svém zaměstnání, sakra zamyslet. No a určitě bych neměl opomenout ani ono jednozáběrové zpracování, které dodává celému tomuto strhujícímu filmovému zážitku to nejzásadnější kouzlo, kouzlo podmanivosti, intenzity a filmového umění. Prostě parádní filmová záležitost. ()

Autenticita

Bod varu si mě získal jak po stránce obsahové, tak po technické. Dobrá sonda, jak to asi dopadne, když šéf není zrovna člověk na svém místě, a k ruce má tým, kde polovina z toho personálu taky nejsou lidi na svém místě. No, nevalně. Líbilo se mi i nasnímání, vzít to a zvládnout jedním záběrem muselo být organizačně dost náročné, ale podle mě to stálo za to. Získalo to takový dokumentární kabátek, a ten mi vyhovuje. ()

JamesSi

Upřímně jsem si to moc neužil. Hlavní problém za mě je ten gimick - jediný záběr. Zatímco jinde to třeba fungovalo a je to obdivuhodné, jak to dokázali (1917, Victoria, Birdman), tak tady to obdivuhodné zase až tak není. Kameraman (nebo ostřič) občas nestíhá zaostřit, kamera nestíhá sledovat herce apod. A samozřejmě pak jen těžko člověk uhlídá, aby všechny herecké výkony byly dobré. V jednu chvíli například dvě postavy na sebe řvou těsně před návštěvníky restaurace a nikdo na to nijak nezareaguje. Při jednom záběru je taky těžké udržet tempo a často se stávalo, že sledujeme několik desítek sekund, jak postavy chodí a nic se neděje. S tím měli problém i za mě úspěšnější 1917 a Victoria. Věci jako odkazy na Gordona Ramseyho nebo na infuencery mě upřímně celkem štvaly. (Ale zajímalo by mě o čem je fiktivní reality show - Text my Ex).  SPOILER: A pak konec se smrtí hlavního hrdiny a střih na tmu je takové klišé... Ve zkratce není to nejhorší, co jsem tenhle ročník viděl, ale ke konci už jsem vypínal a moc mě to nebavilo. Možná taky pomohlo, že jsem od toho čekal něco jiného. Ale vypadá to, že dost lidí si to užilo a jsem tu v menšině. ()

Kienast

Odvrácená strana luxusních restaurací natočená na jeden záběr a důvod proč nechceš šéfovat svojí restauraci. Neskutečná kamera. 8/10 ()

borec999

Tak ako hovoril Pohlreich v Áno, šéfe: Gastro je tvrdý biznis, v ktorom to nikdy po dobrom nejde a v ktorom je každá zarobená koruna odmakaná, vydretá a plne zaslúžená. Či už v kuchyni alebo na pľace v prípade servisu. Bod varu je parádna exkurzia do fungovania jednej luxusnejšej reštaurácie, v ktorej sa šéfkuchár okrem svojich osobných problémov musí vysporiadať s vedením celej kuchyne a rôznymi typmi osobností a zručností svojich podriadených, kontrolórom v kuchyni, food kritikmi na pľace, individuálnymi požiadavkami influencerov, sťažnosťami zákazníkov, ktorým aj dokonale spracované jedlo proste nechutí a v neposlednom rade aj alergiami hostí. A to všetko nakrútené fantastickou kamerou na jeden záber a podporené civilnými, bezchybnými výkonmi hercov. Prvý 5 hviezdičkový zážitok v novom roku 2022 a film, ktorý si každý koho aspoň trochu zaujíma fungovanie reštaurácie musí užiť a vychutnať podobne ako dobré jedlo v poriadnej reštaurácii. 95% ()

DavidS.

Gastro drama na jeden zátah, ale nesdílím obecné nadšení, protože syrový pohled na chod luxusního gastro podniku selhává v tom, že nikdo v kuchyni ani na place se nechová v žádném ohledu jako profík v oboru...Postavy jen odehrají svou porci stresu, frustrace a světobolu...Možná detail, ale pokud staff neumí podávat víno a dva šéfkuchaři i kritička drží sklenice na víno jako neandrtálci, je realistické ztvárnění nahrazeno pobaveným úsměvem... ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD