Šéfkuchaři Andymu směna v jeho restauraci ani nezačala, a už nestíhá. Je poslední pátek před Vánoci, a tak si chce fajnové jídlo dopřát snad každý. Hosteska přijala příliš mnoho rezervací, nespokojený kontrolor šmejdí v kuchyni a do toho všeho má dorazit i Andyho mentor, kuchařská ikona, přicházející bez varování, zato s partnerkou, uznávanou food-kritičkou. Hůř snad být nemůže. Jednozáběrová jízda hektickým večerem začíná… Britský film s famózním Stephenem Grahamem v hlavní roli se žene kupředu nesmlouvavým tempem práce v gastrobyznysu. Trefný ale bude připadat všem, kterým se pod tíhou profesního stresu někdy zavařila hlava. (MFF Karlovy Vary)

Mkartaylas56

Miluju one-take filmy a Bod varu je dalším skvělým přírůstkem tohoto typu. Kamera je tu bravurní a dokonale sedí do hektické atmosféry na maximum vytížené restaurace, která by z každého člověka z fleku udělala cholerika. Herecké výkony jsou tu taktéž on point a extrémně dodávají na autenticitě. Navrch všeho jsou nám ve scénáři prezentovány i různé menší "příběhy", byť třeba jen několikaminutové, určitých postav, včetně hlavní postavy Andyho a rovněž padají na úrodnou půdu. Celkově jde o vysoce autentický a intenzivní zážitek, který bude bavit každého, snad až na začínající v oboru, pro ty půjde spíše (s nadsázkou) o horor. ()

Duke90

Upřímně, viděl jsem pro mě dokonale autentický šrumec z gastronomického prostředí a stejně si nedovedu představit tu tíhu a stres naživo. Mám opravdu velmi mizivé zkušenosti, protože i pouhá představa, že se v tomto prostředí pohybuji, mi děsivě svírá žaludek. Dobré jídlo samozřejmě k životu patří a já si snažím zachovat maximálně slušný přístup v každé restauraci, kde si zrovna objednávám, protože ani před shlédnutím "Bodu varu" mi empatie nedělala problém. Po shlédnutí si ovšem dovolím říct, že právě díky empatii jsem fyzicky pociťoval jistou dávku stresu už jen při sledování fantastických herců v jednom záběru v jeden fiktivní večer v jedné fiktivní restauraci, kde ovšem každá minuta působila naprosto realisticky. Dnes už nemám problém přiznat, že jistých profesí se zkrátka bojím (a zároveň je velice respektuji) a práce v gastronomii se sem určitě řadí. Jestli jsem si dříve těchto lidí vážil, tak teď je musím vyloženě oslavovat, stejně jako třeba hasiče nebo doktory a sestry v nemocnicích, protože od "Bodu varu" už se prostě nemůžu jen tak usadit ke stolu a nevnímat, že pro naše potěšení jiní odvádí kurevsky tvrdou práci! ()

luthy

"Fajne mas, v teple robis, najes sa." Nuz, v tomto filme krasne nahliadneme do kuchyne a ochutname kucharske remeslo, ktore nam odhali ako to v tomto biznise chodi. Herecke vykony TOP, dlho som nevidel takto dobry film. Perfektne natocene na jeden zaber, taketo filmy mam rad. ()

Homerking

Strhující drama natočené na jeden záběr, příběh pojednává o upracovaném šéfkuchaři jménem Andy kterému se během jedné náročné směny zhroutí celý život. V gastru jsem pár let pracoval takže musím ocenit skvělou dusnou atmosféru v kuchyni, to byla bomba. Film také velice dobře vykresluje náročnou a tvrdou práci v restauračním průmyslu. ()

groz122

Extrémní blázinec. Lyrické zobrazení vrcholové psychárny. Bohužel, na další den jsem skoro již zapomněl, že jsem tento film viděl. Zážitkově skvělé, ale ani zdaleka tak úderné jako Aronnofského filmy. Je to jako vanilková zmrzlina při tropickém dni. Je v ten moment super. Ale víte, že příště si dáte nějákou sofistikovanější příchuť. Nikdo si nedává vanilkovou. Skvělý výkon neuvěřitelného Stephen Graham (nar. 1973, Velká Británie) ()

ANTYCHRYST

Je to hustej pohled do jednoho svatebního večera..do narvane restaurace... ten stres všechno..mazec.. Graham hraje skvěle....jedinej problém ze to na mě působí jako dokument a ne film..jinak je to dobrý..ale jako thriller nebo drama si představuji něco jiného proto 3* 60% jako dokument bych tomu dal 5* ()

kedu odpad!

To je hrozný blábol. Film, který je pseudodokumentární selankou dobrou tak pro noční vysílání kabelové televize? ()

johnny01

Působivý filmový zážitek! Jednotlivé postavy rozehrávají doslova herecký koncert a je fantastické je pozorovat, každá přitom představuje zcela uvěřitelný typ, většina dostane alespoň malý prostor pro sebe a někdy dokonce zvládnou ve skromné chvilce ukázat nevídanou hloubku (to mi přišlo zejména při vyhrnování rukávů). Psychologické vykreslení je úžasné. Povedla se i stavba příběhu. Nemohu se sice zbavit dojmu, že jsem to očekával trochu jinak (totiž ve stylu antického dramatu - sbíhání zápletek do jediné obrovské krize, kdy vše naráz propukne a nastane něco mezi hromadnou rvačkou a výbuchem bomby), ale i takto zvolený způsob vyprávění, kdy se problémy spíše vrství, je velice povedený, můžeme dokonce zaznamenat i určité posuny (manažerka), jen snad to telefonování, hlavně na začátku, mohlo být trochu pokráceno. Dějově je vše plně uvěřitelné, a to včetně jediné doslova odporné scény rasistického hosta (o to hrůznější, že to je vlastně takový skrytý rasismus spíše z nepřímé narážky, který neudeří okamžitě, ale jakoby doznívá). Nakolik jsou postavy naprosto fantastické zahrané, je hodně vidět, že na to se film soustředí. Prostředí restaurace je spíše podvozkem a je mírné zklamání, že film vlastně nenabízí gastronomičtější pohled, a to i doslova - i při vaření a vůbec celkově se kamera soustředí spíše na postavy, tváře, těla, než na jídlo samotné, záběrů na jídlo zblízka je minimum, což je trochu škoda, protože to dělá dojem, jako že to je schválně, protože herci neumí vařit... Co se týká kamery - těžko hodnotit, když na film jdete již s vědomím toho, že je natočený na 1 záběr (nebo kvůli tomu?). Kamera sice místy roztřesená je, ale dodává tomu dojem stresu a civilnosti, navíc přechody mezi postavami jsou zvládnuté bravurně, přesto jsou tam některé snad až zbytečně protažené záběry (odpadky, záchod), kdy se zdá, že jsou spíše poplatné tomu, aby se nestříhalo. K bezestřihovému filmu skvěle zvolené téma, přesto však myslím, že střihy by filmu spíš prospěly. Třeba ve filmu Saulův syn byla kamera ještě lepší. Závěr je zvláštní v tom, že najednou kamera zůstane za dveřmi (sice prosklenými)! Okamžitě si to uvědomíte, čekáte, jestli si kameraman otevře dveře a vstoupí dál... Ale rázem si uvědomíte, že to přece ne, že takový "omyl" jako že by herec zapomněl podržet dveře kameramanovi, by se určitě nestal. Napadne vás, že to je asi úmyslně a že to možná znamená konec filmu... Vše uvedené by však za hvězdičku dolů nestálo. Proč tedy dávám jen 4? Asi to bude znít nesmyslně, ale kvůli tomu, že ve filmu byly použity vizuální efekty, jak vyplývá z titulků. Hlavní dojem z filmu je pak mnohahodinové přemýšlení, proč tam byly použity a kde? Když tam přece vůbec žádné nebyly, resp. neměly být. Proč takový nesmysl zkazí dojem z jinak skvělého filmu? :-( ()

oasismanik

Nemuseli ste robiť nutne v kuchyni, aby ste poznali presne týchto ľudí, stačí akýkoľvek kolektív. Emočne nestabilná šéfka, ktorá neviem o celom procese ani hovno, ale je rodina majiteľa, flákač, ktorý ma všetko úplne v piči, slizký, otravný kokot, chlap. ktorý veľa kričí, ale väčšinou ako jediný nahlas povie to, čo si myslí väčšina, nováčik, ktorý sa síce snaží, ale je už od prírody neschopný, nadriadený, ktorý je schopný, ale občas mu to proste prerastá cez hlavu atď... .Pravdepodobne sa v tom nájde aj každý sám. Hodina a pol mi stačila, aby som si uvedomil, že sa medzi podobných retardov už fakt vrátiť nechcem. ()

hrumsrt

- Už vím jak ušetřit. Uděláme to bez střihu! - Říct to někdo při tvorbě jakéhokoli filmu, tak se mu tam všichni na místě vysmějí. Co ale víc, ono to funguje! Fakt není normální, aby se to udělalo na jeden shot a takhle precizně. Jakože udělat to takhle na druhý pokus, smekám. "Recenzování je jako sex. Řídíš se tím, co tam je, ne tím, co tam není." Strhující film, který zase čiší hlavně ze svojí jednoduchosti. Nádherně vidíte, kolik je potřeba, aby se zákazníkovi dostalo jídlo pod nos. Skvěle si mě to získalo, držel jsem se s nimi, jako bych celou tu hodinu a půl běhal kameramanovi za zády. Takže výsledkem je, že jsem z toho unavený, jako bych to s nimi prožil. Autentičnost z toho jen teče?! No jen tam toho naskládali poměrně hodně, takže takhle perný den asi moc nechcete. Ale být to naprosto běžný den, tak by si to diváky hledalo ještě hůře. Mimořádně jsem překvapen, kam se to nakonec vyprofilovalo, jelikož Andy (Stephen Graham) po většinu filmu působí, jak toho má hodně, jak nestíhá v práci do toho ještě rodina a holt on neví kam dříve. Ale v závěru se to odkryje celé, tak že si diváka vodí celou dobu za nos a není to vůbec tak černobílé.. Prosťoučký nápad, ještě prostší provedení, ale celé to dalo tolik práce. A ve výsledku nádherně strhující! 85% ()

Micoldee

Odnesla jsem si z toho to, že jsem vděčná za klidnou práci v kanceláři a že pracovat v restauraci bych nezvádla ani 1 večer. Mám ráda, kdyz ve mně film vyvolává silné pocity - i kdyz je to, jako v tomto případě, třeba úzkost. ()

Joedas

Takovej ten film, po kterym máte chuť všechny zúčastněný poplácat po rameni. Vtahující pohled na jeden hektickej večer v luxusní restauraci, kde ten stres z plátna přímo sálá. Pro lidi z branže asi nová srdcovka, pro nás ostatní vítaná ukázka toho, jak to funguje na druhý straně barikády. Lahodný. ()

strachon

Velmi působivý a vtahující film. Stísněné prostory restauračního zákulisí umocňují a samy symbolizují tu stísněnost, s kterou doléhá na šéfa kuchyně velké množství okolností, které se na něho valí a člověk má skoro sám pocit, že nemůže dýchat pod dojmem té tíhy. Všechny vedlejší příběhy a drobné odbočky, které se na place odehrávají, mají nějaký svůj smysl, nepůsobí jen tak zbytečně nebo samoúčelně. A klidně by se mohly rozvinout ještě víc, kdyby to mělo mít dvojnásobnou stopáž nebo vyjít na minisérii - stejně to působí dojmem, že by bylo co rozehrávat, že je tam spousta materiálu ke zpracování. Snad jen ten úplný závěr byl na můj vkus až trochu moc vyhroceně zkratkovitý. I když bylo jasné, že to k němu může dospět a že se vlastně stává jediným možným východiskem z toho všeho, bez jakékoli alternativy. ()

Grondal

Riadne nabrúsený výlet do kuchyne. Celý film je točený „na jeden záber“ a kde pri klasickom snímaní, by bol určite taký nemasný/neslaný, tak toto spracovanie ho vyslovene nabilo energiou. Keďže sa nachádzame iba na pôde jednej reštaurácie, tak v podstate akoby sme sledovali skôr divadelnú hru ako film a teda príbeh ide tiež viac do úzadia a v popredí sa nachádzajú herecké výkony a emócie, ktoré herci musia preniesť na publikum. Na mňa to proste fungovalo. Ku koncu tvorcom však predsalen trocha ušla ruka keď si neodpustili zbytočnú doslovnosť a lacné tlačenie na emócie. Odporúčam pre fanúšikov komornejších kúskov... a vlastne aj tým ostatným, aby si trocha rozšírili filmové obzory. ()

LdaVinci

Pro mě opravdu velké zklamání. Ano, film ve mě vyvolal pocit nátlaku, ale ten způsob? Takhle by se někdo doopravdy choval? Proč se pořád přeřvávali, hádali a mleli takový blbosti? Kromě toho proč tam furt bylo takové přítmí? Přece v restauraci chci na jídlo vidět a taky kde jsem byl, tam jsem viděl. :D Ale jinak jo, je to jakýsi náhled do kuchyně a taky jde vidět, že každý má své problémy, jsou tam někdy až otravní hosté, takže to není žádná sranda. Jo a kamera na jeden záběr je samozřejmě fajn, to mám rád. ()

adamix

Myslím si, že je to po hereckej stránke úplne dokonalé, pretože herci pôsobia ako ľudia, ne ako tváre, ktoré prehnane recitujú naučené repliky. Ihneď mením názor na herca Stephena Grahama, pretože týmto dokázal, že vie byť omnoho lepší, než sa na prvý pohľad zdá. Je to všedný film, typický Pohlreich či Ramsay, akurát s ľudskejšími postavami a bez humoru. Realita, natočená na jeden dlhočízny záber s profesionálmi. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD