Malebnou českou krajinou prechádza motoráčik. Ľudia vo vnútri sedia, rozprávajú sa, alebo naopak mlčia, pokukujú z okien alebo pospávajú. Vlak sa náhle pokazí a strojvodca Miloš musí vystúpiť z vlaku, aby poruchu napravil. Vlak stojaci v miernom spáde sa však samovoľne rozbehne späť do východiskovej stanice a vydesenému Milošovi nezostáva nič iné, len sa poklusom vydať za ním. Cestujúci ocenia, že zase idú, ale čoskoro si uvedomia, že zlým smerom. Hlasno protestujú a dožadujú sa informácií. Kabína rušňovodiča je nepriedušne uzavretá a nikto sa spoza dverí neozýva. Medzi cestujúcimi sa šíria prvé ataky paniky – že by to bol únos, pomsta alebo úplné zlyhanie systému? Kontakt s okolím prostredníctvom mobilných telefónov zlyháva a nepomáha ani zúfalý krik z okien. Cestujúci pomocou brutálnych prostriedkov a poľovníckej pušky otvoria dvere oboch kabín strojvodcu, ale dosiahnu iba potvrdenie svojich najhorších očakávaní, a to – že motoráčik nikto neriadi… (Cinemart SK)

sir-dave

Český crossover Scottového filmu Nezastavitelný a Poirotového Orient Expressu aneb když nemáte peníze a na stoličce sedí divadelní režisér Jiří Havelka. vsadíte na dialogy. Bojuju se třemi nebo čtyřmi hvězdami. Těch parodií na Scotta bylo docela dost, už chyběl jen ten střih. Hodně se tady odráží také Vlastníci. V podstatě opět skupinka rozlišných, nechci říct podivných, lidí jsou tentokrát v českém vláčku. Škoda jak rychle a s bezvýznamnou pointou vyšuměl konec. Vlastníci byli lepší, ale tohle je taky určitě nadprůměr v rámci komedií. Kdo se tady všechno ještě žužlal s paní? ()

Splasher

Viděno na Netflixu. Obrazovka tomu imo sluší víc než plátno, čímž se ale dostávám i ke druhé věci - mohlo to mít klidně i televizní stopáž - dříve střihnout na hejtmana a být tak o 30 minut kratší. Ta směs humoru a absurdity mě bavila. Chvílemi ale až moc na sílu. ___ Pobavilo fiktivní reálné video na konci. ()

andrii

Regionální "zpátečníci" coby jarmark potměšilé módnosti spiklenectví lidské /t/rasy. Exprese interiéru, která je nám vlastní. Pravda o pasažérech s českou duší. MYDAY. S jízdenkou do stanice MY. DADA. ()

otík

Tak není to taková pecka jako Vlastníci, ale pořád je to velmi slušná komedie, která obstojí především v jednotlivých scénách, kde jednotlivé gagy vyznívají parádně. Celkově ovšem film místy nudí a zvláště ke konci je ztráta tempa a zábavy hodně bolestivá. Přesto se mi film líbil, oceňuji hlavně jeho originalitu a scénář, který vzhledem k dané situaci (jedu ve vlaku a .... nic) je vlastně parádní. Spokojenost. ()

SniperG1

Mimořádná trapárnost! Ano i tak by se dal definovat tenhle patos plný převážně suchého humoru a trapných situačních gagů. Tady vyloženě platí pravidlo - to nejlepší je v traileru...40% ()

HonzaBez

"Můžeme hrát jen tam, kde je nádraží. Takže Brno škrtám…" :D Neříkám, že pár vtipných průpovídek v této Havelkově komedii nebylo. Takže v tomto směru asi fajn, že dotyční nejeli autobusem... :D Ale třeba ta scéna, kdy myslivec míří svou kulovnicí na muže, kterého pokládá za příznivce arabského terorismu, mi přišla hloupá. Stejně tak scény ze štábu hejtmana. Jinak s Vlastníky bych to moc nesrovnával. Tady mi to vylíčení celé řady specifických charakterů přišlo mnohem smysluplnější a méně postavené na hlavu. ()

jedna_vrana

„Muži jsou jako matrioška – kupuješ velkýho chlapa, ale uvnitř je ubrečenej kluk. Celá parta. Já vám to řeknu takle: mrtvej chlap – dobrej chlap. To je jak s komunistama.“ Ľudia sedia vo vlaku, na lokálkach bežne medzi sebou komunikujú, niekto má rezne medzi dvoma kúskami chleba, niekto vodku v termoske... Až kým nedôjde k mimoriadnej situácii. A tá ma mimoriadne bavila, bolo to ľudské, možno trochu prehnane vykresľujúce ľudské postavičky. Ale nie násilne. Každá z postáv je uveriteľne „postihnutá“ vlastnými chybami. Prekvapilo ma, že niečo podobné sa na českých dráhach naozaj stalo. Ako sa spieva v jednej JC piesni: „Na železnici, dějou se věci.“ Statočné štyri body. ()

Lachtaan

Uvědoměle ignoruju valnou většinu českých komedií, které v poměrně silné kadenci zahlcují nabídky našich kin, Havelkův druhý režisérský počin vyhlížím už ale od samotných plenek. Kouzlo konverzačních Vlastníků se z jedné místnosti posunulo do ztísněného vlaku a i tady se rozehrálo divadlo naprosto trefných komických situací, které si nezapomněly udělat srandu z opravdových mediálních bizárků. Reflexe české společnosti každým coulem. [viděno na Netflixu 20.10.2022] ()

Mrkvič

Zvažoval jsem i 4*, ale když srovnám s Vlastníky, tak ty jsou úplně jinde. jak úžasným obsazením, tak i humorem. Mimořádná událost je hodně fajn, hodně zajímavá, místy vtipná, ale také u ní mám problém s některými herci. Mí oblíbení tolik prostoru nedostali (např. Plodková). Naopak Götz nebo Boková mezi mé oblíbence nepatří. Naopak takový Igor Chmela mě snad poprvé příjemně překvapil. Závěrečná scéna, že film má vycházet ze skutečné události? To byl také fajn nápad. ()

bubun

Po Vlastnících jsem nic úžasného nečekala a byla jsem mile překvapena. Doufala jsem, že se trochu pobavím, a to se mi splnilo. Je to tedy samozřejmě podobný typ humoru, podobná "figurkovost", ale Vlastníci mi přišli ještě víc přitažení za vlasy a ještě o dost víc schematičtější. Možná je to opravdu jen záležitost očekávání (na ty Vlastníky jsem šla do kina po týdnech poslouchání  a čtení nadšených recenzí ze všech stran, jaká je to bžunda, a ještě k tomu inteligentní, a nakonec jsem byla celkem zklamaná), ale i když pominu tento faktor, tak mi Mimorádná událost přijde prostě lepší. ()

JimmyII

Oproti Vlastníkům je pro mě Mimořádná událost spíše zklamáním. Přestože přináší částečně podobný půdorys, skupinku nesourodých a trošku archetypálních postaviček zavřených v malém prostoru a snažících se vyřešit krizi, nedrží ani zdaleka tolik pohromadě, nenese jednu jasnou myšlenku. Místo toho sledujeme trochu epizodickou přehlídku gagů, jejichž kvalita zásadně kolísá a občas chování postav nedává smysl vůči jejich předchozím akcím. ()

noriaki

Celý film se odehrával ve vlaku, ale ani to mě nepřinutí, abych mu dal víc než dvě hvězdičky. Mimořádná událost má chytrý nápad a slušnou režii, jenže oboje devalvovala urputnou touhou být za každou cenu vtipnou společensku satirou. Ani nevím jestli mě víc štvaly chodící škatulky kterým režisér říkal lidi, nebo šroubované dialogy trhající uši. Jestli si někdo myslí, že člen začínající rokové kapely bude mluvit takhle, tak je blázen. Ve finále film nefunguje ani jako chytrá reflexe - protože je dost pitomý, ani jako absurdní komedie - protože je příliš angažovaný, ani jako odpočinková veselohra - protože není vtipný. ()

adli

Za podobný skvost by se nemusel stydět ani Zdenda Troška. Jen by měl z principu daleko nižší hodnocení. Dokonalá Plodková a pár dobrých vtipů opravdu dobrý film neudělá. Velké zklamání. ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací

21.04.2022

Letošní 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, která se koná na obou stranách řeky Olzy, v Českém Těšíně a Těšíně, proběhne 29. dubna až 3. května 2022. Organizátoři se vrátili k původní… (viac)