Malebnou českou krajinou prechádza motoráčik. Ľudia vo vnútri sedia, rozprávajú sa, alebo naopak mlčia, pokukujú z okien alebo pospávajú. Vlak sa náhle pokazí a strojvodca Miloš musí vystúpiť z vlaku, aby poruchu napravil. Vlak stojaci v miernom spáde sa však samovoľne rozbehne späť do východiskovej stanice a vydesenému Milošovi nezostáva nič iné, len sa poklusom vydať za ním. Cestujúci ocenia, že zase idú, ale čoskoro si uvedomia, že zlým smerom. Hlasno protestujú a dožadujú sa informácií. Kabína rušňovodiča je nepriedušne uzavretá a nikto sa spoza dverí neozýva. Medzi cestujúcimi sa šíria prvé ataky paniky – že by to bol únos, pomsta alebo úplné zlyhanie systému? Kontakt s okolím prostredníctvom mobilných telefónov zlyháva a nepomáha ani zúfalý krik z okien. Cestujúci pomocou brutálnych prostriedkov a poľovníckej pušky otvoria dvere oboch kabín strojvodcu, ale dosiahnu iba potvrdenie svojich najhorších očakávaní, a to – že motoráčik nikto neriadi… (CinemArt SK)

Flakotaso

Už delší dobu ve mně bobtnal pocit, že Havelkův humor začíná být poněkud upocený a MU to hezky zosobňuje Koptovým čtvrtmaratonem, doslovným running jokem. Havelka se ani nesnaží o vytvoření jakékoliv uvěřitelné atmosféry a od začátku má herce narvané ve škatulkách, ti pak poslušně deklamují omšelé repliky a nevybočí k něčemu zajímavějšímu ani o milimetr. Srovnávat tento film s Kalamitou snad ani není třeba, ale i například ve své době tvrdě strhaná Göblova nádražní suchařina Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí poskytovala autentičtější poetiku trapnosti než MU, kde si tvůrci dali nejvíc práce s designem úvodních a závěrečných titulků a vše mezi tím je naplněné lhostejností povýšit scénář, založený na omezeném prostoru, kamkoliv nad úroveň toho, že se dá natočit a označit jako satirická komedie. ()

Ivoshek

Jako televizní inscenace, která by měla asi tak poloviční stopáž, by to bylo povedený. Potíž je, že to je celovečerní film a já ho viděl v kině. Jsou tam vtipy, určitě, ale jako celek to není moc soudržné a nikam to moc nevede. ()

honajz

Neskutečná povrchní nuda. Hvězdička za prostředí vlaku, to můžu. Jinak hodně nereálné a psychologicky nejen neprokreslené, ale nereálné postavy viděné navíc očima plnýma stereotypů (viz ten pán, co klukům řekne, že se nohy nedávají na sedadlo, a posléze proklamuje útok muslimských migrantů - dnešními slovy libdem slušných lidí prostě dezolát, jen ty dva zuby mu chyběly. A přitom nohy by se fakt na sedačky dávat neměly, kdo z tvůrců by na té špíně pak chtěl sedět?). Pak je tu hloupá holčička a chytrý chlapeček, vlezlá starší žena (stereotyp pavlačové drbny), mašinfíra tak debilní, že nemohl udělat nikdy zkoušky... A k tomu hromada povrchních keců jak z Respektu nebo Blesku o nesmrtelnosti chrousta, ale o skutečně něčem životném a podstatném fakt ne. Často to připomíná Troškovy Kameňáky - řada zinscenovaných vtipů, ha ha ha. A také si měl pan tvůrce dopředu pořádně ujasnit, jestli točí komedii, nebo drama, neb to nakonec není ani jedno, ani druhé. ()

Pítrs85

Vlastně mě to relativně vysoké hodnocení překvapuje. Mimořádná událost je totiž mimořádná hlavně svým pojetím (možná dokonce originalitou nebo minimálně chutí natočit komedii jinak než je vkus většinového diváka), mimořádná tím, že čeští filmaři ještě pořád dokáží natočit komedii, u které se nejen zasmějete, ale dokonce se nebudete cítit trapně (a to už něco znamená). Jasně, některé vtípky jsou recyklátem již viděného, ale ten film prostě šlape. Jestli jsem si kdysi u filmu 127 hodin říkal, jak moc dokáže být strhující, když je celej o chlápkovi zaseklým ve skále, stejně tak jsem měl pochybnosti, jak moc může být vtipný film o pár lidech zaseklých ve vlaku. A opět zbytečně. Navíc moji oblíbení Plodková s Pleslem si to tu dávají stylově. ()

claudel

Mimořádná událost nedosahuje kvalit Vlastníků, ale pořád se jedná o lehce nadprůměrný filmový zážitek v divadelním pojetí uzavřeného prostoru s několika rozmanitými a svéráznými postavičkami. Jiří Havelka se strefuje do české malosti, zaprděnosti, předsudkům a vyprázdněnosti lokální politiky. Daří se mu to velmi dobře, i když ne na sto procent. Řady narážek si všimne poučený divák sledující dění kolem nás i ve světě. Převládají pozitivní dojmy. ()

Necrotongue

Herce Jiřího Havelku příliš nemusím (a lví podíl na tom má jeho výkon v seriálu Až po uši), ale scénárista a režisér Jiří Havelka si mě rozhodně získal. Výborně jsem se bavil u jeho Vlastníků a zpočátku to vypadalo na stejný výsledek i tady, pak ale celá záležitost jaksi zaskřípala, takže jsem se v závěru rozhodoval mezi třemi a čtyřmi pěticípými. Na začátku jsem byl nadšený, protože sestava v lokálce byla téměř dokonalá, ne, téměř škrtám, byla dokonalá, komunikace mezi jednotlivými postavami byla jako ze života a Romana Jany Plodkové všechno skvěle glosovala. Zklamání přišlo až s teroristickým útokem. I tento nápad mě zprvu bavil, pak do něj tvůrci ale příliš zabředli a celý snímek to zpomalilo a zbavilo zábavnosti. Naštěstí se všechno ještě před závěrem vrátilo do správných kolejí (:-D) a já jsem mohl jít do vyššího hodnocení. Vidět alespoň jednou za čas českou komedii, u níž se můžu zasmát je fakt radost, přestože musel pro výsledek Václav Kopta málem potit krev:-) Divný ale obětavý andrtejkr Jaroslava Plesla byl skvělou figurkou. / "A ty máš vrtulník?" "No, já jo, ale nerad ho pučuju." / "Krizový štáb zasedá nostop, mnohdy i déle." / Poučení: Nepij bez dovolení z cizí termosky. ()

Earl_23

Sto minut ultimátniho humoru, (ne)uvěřitelně vykreslených postav a příběhu daleko přesahující jeden vagon. Mimořádná událost narazí u typických českých diváků (chapej milovníky současné z3,14cene české tvorby typu Špunti na vodě, Po čem muži touží apod.). Pro nás ostatní je to až zjevení, že česká tvorba umí humor a my se nemusíme u filmu cítit trapně. ()

Morholt

Ta sociální skladba cestujících asi nebyla ideálním společenským průřezem, ale na druhou stranu se podobná partička mez Kolešovicema a Chrášťanama mohla potkat. Nicméně ty třecí plochy nebyly z mého pohledu tak velké, takže to zpočátku maličko vázlo. Nicméně když nastoupily první domněnky o tom, co zapříčinilo krizovou situaci, začal jsem smát a to mi zůstalo až do konce. Pomyslným zlatým hřebem bylo přiznávání hříchů a neskutečný byl i zásah dobrovolných hasičů posílených myslivci a policejní hlídkou. Casting vyšel na výbornou a obdiv zaslouží zehména chudák Kopta. Není to sice tak dovré jako Vlastníci, ale je to v krátké době další česká komedie, která mě potěšila. 80% ()

Rohy212

Vlak jedoucí samospádem, bába pod kořenem, jelen s puškou na paroží. Jiří Havelka ve své druhotině, jednosoupravové komedii Mimořádná událost, míchá bizarní reálné zprávy z médií do příběhu o kolektivním selhání lidského faktoru. Druzí Vlastníci to bohužel nejsou. ()

Handle

Vlastníky jsem nemohl vystát, a proto jsem od Mimořádné události vlastně čekal podobné utrpení plné nevkusu. Musím ale uznat, že mě film suma sumárum mile překvapil. Nejenže se mnohem víc dařil onen humor, ale dokonce si tvůrci dovolili zariskovat i mírnou invencí, kterou si myslím, že konzumenti českých komedií vlastně v závěru ani nedocení. Pravdou však je, že místy je film opravdu přepálený a ne moc konzistentní, nicméně za tu odvahu nelézt cílovce vyloženě do zadku tupými vtipy (viz Vlastníci) má u mě film spíš palec nahoru (ačkoli se zřejmě nedočká takového úspěchu). 3,5* ()

Gwaihir

Fajn pokus stvořit tragikomickou satiru o tom, že lidé v kritických situacích často vymýšlí hlouposti a chovají se v rozporu se zdravým rozumem a tváří v tvář svému očekávanému konci dávají obyčejně průchod upřímnosti, jehož výsledek mě žel bohu poněkud minul a spíše jsem u něj kroutil hlavou, než bych se dobře bavil, snad protože se v něm odehrávají velmi absurdní scénky humorem vždy zrovna nesršící, či vlivem jisté míry nesoudržnosti celku z nich složeného. 60 % ()

Tommassi3

"No, prcal maso.." ;) Cynik Havelka mě baví, jakkoli cpe do Svěráku jeden nápad, dialog a karikaturu za druhou, a jakkoli jedinou Mimořádnou událostí byli prozatím Vlastníci.. ()

Lacike

Už Vlastníci vo veľkom zaostali za potenciálom, keďže Havelkovi sa absolútne nedarí režírovať veľké dialógové scény a znova natočil film postavený na dialógoch a tentoraz to dopadlo ešte horšie a nudnejšie. Už to nemá ani námet s ktorým by sa mohli ľudia stotožniť. Je to len absurdná volovina, ktorá nie je dostatočne vtipná a herci len zmätene recitujú dialógy, ktoré by tak strašne chceli byť hláškami, ale vôbec nie sú vtipné. Nuda. 4/10. ()

GeusX

Tak rovnou ať je jasno... Vlastníci mi připadají o chlup lepší, hlavně proto, že je humor postavený prakticky na realitě. Tady mi to připadalo, že se občas víc tlačí na pilu a více vyhrocuje, ale postavy ve vlaku byly stále živoucí a uvěřitelné. Je tu tolik vtipných konverzačních situací u kterých jsem se bavil, že by to většina komedií mohla závidět. 75% (viděl jsem: 1x) ()

argenson

"Musíme okamžitě svolat krizový štáb." - "Já dneska nemůžu, mám pilates...Jako já bych to zrušil, ale já to vedu." Prvně bych předeslal, že musíte milovat Vlastníky, jinak vás Mimořádná událost nenadchne, páč oba filmy mají spoustu paralel počínaje panoptikem neuvěřitelných postav v uzavřeném prostoru. Pravda je, že příběh nemá úplně pevnou konstrukci, ale spoustu výborných hlášek a promyšlené gagy účastníků zvenčí. Bavil jsem se královsky. Plusové body u mě poslední dobou sbírá Jana Plodková a tady je skvostná. Naopak je mi trochu líto Terezy Marečkové, která se nedávno v Marii Terezii objevila jako asexuální manželka Josefa II., zatímco tady ji navlíkli do karikatury papouška. ()

Agatha

Na tento film jsem vůbec neměl v plánu jít, upoutávka mě vůbec nenadchla. Chtěli jsme jít na Smrt na Nilu, ale došlo k záměně, my oblečení a v kině jen Mimořádná událost. Tak jsme šli, a mimořádná událost se konala. Je to skvělá satyra na dnešní ne socialistickou ale sociální dobu, místy parodie, je tam prostě všechno. Skvělá, na nic nehrající si oddychovka s bezva hláškami v podání bezva herců. Jak mě Vlastníci nic moc nebrali, tak tohle si s chutí skouknu i příště. ()

Padme_Anakin

Styl Jiřího Havelky se mi zamlouvá, vyhovuje mi jeho způsob nahlížení na současnost, ano, ano, takhle my si tady žijeme.. Mašinka bez mašinfíry si to valí na humorné notě a herecký ansámbl komplet skvělý, včetně dětí.. A za to, že jsem se filmem prosmála až do konce, dávám krásné čtyři hvězdy.. ()

tomeš

Vlastně o dost lepší, než jsem čekal. A místy jsem se opravdu smál. Kdybych předem věděl, že to je od Jiřího Havelky, asi bych čekal víc. Každopádně bod plus za rozkošnej policejní páreček. ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací

21.04.2022

Letošní 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, která se koná na obou stranách řeky Olzy, v Českém Těšíně a Těšíně, proběhne 29. dubna až 3. května 2022. Organizátoři se vrátili k původní… (viac)