Ako si nezobrať princeznú

(TV film)
  • Česko Jak si nevzít princeznu (viac)
TV spot

Vianočná komediálna rozprávka o princovi Leopoldovi a princeznej Jozefíne, ktorí sa postavili osudu a rozhodli sa, že svadba nebude. Ako si nezobrať princeznú je komediálny príbeh o cestovaní v čase, ale aj o tom, že človek nemá svoj osud iba vo svojich rukách. Leopold a Jozefína si k sebe nevedia nájsť cestu, spojí ich dobrodružný výlet do budúcnosti, ktorý sa razom zvrtne sa nebezpečný boj o život a kráľovstvo. Ako to už v rozprávkach býva, napokon sa všetko na dobré obráti. (RTVS)

kocik1

Co je pro jednoho podlahou, to je pro Janáka stropem. Což bude asi i případ téhle pohádky. Oproti jiným jeho dílkům totiž ještě není až tak špatná, má docela slušný děj, i když by si tedy divák rozhodně zasloužil vysvětlení, jak je možné, že se z krále stal loupežník a zavrhl ho údajný syn, kterého měl nejspíš do té doby rád. Jenže je celá taková nedotažená, nevypointovaná, místy rozvláčná a místy zase rychlá (viz proměna krále v loupežníka), bez chemie mezi ústřední dvojicí, prostě je taková janákovská. Proč má vůbec Janák monopol na české pohádky? ()

otík

Štědrovečerní pohádka roku 2021. Karel Janák dokončil svou xtou štědrovečerní pohádku s hledím nahoře. Rozhodně tento film patří k tomu lepšímu průměru v rámci pohádek. Těžko soudit, zda zrovna taková pohádka je vhodná pro Štědrý den, protože posuny v čase jsou pro menší děti těžko uchopitelné. Ale pro větší diváky i pro dospělé měl scénář hlavu a patu, bylo zde pár velmi humorných scének a hlášek, výprava byla skutečně povedená a i hudba si zaslouží pozornost. Sem tam mi ovšem přišlo, jakoby herci nevěděli svou repliku nebo prostě mezi dialogy byla nepřirozená pauza. Hlavní hrdinové celkem v pohodě, Adamczyk super, Fialová nevýrazná, ale aspoň hezká "panenka".  Janák nezklamal, natočil svůj standard, za který by mu třeba takový Troška měl líbat ruce. ()

Splasher

Janákovina, Troškařice. Ano, máte své pevné místo v dějinách české kinematografie, ale stejně je to bráno jako nadávka. Tohle by nezachránil ani Tennant se Smithem dohromady. ()

tomeek

Mě to překvapivě bavilo, jak už dlouho žádná pohádka ne! Den předtím jsem (bohužel) viděl Řachandu a měl jsem pocit, že jsem z Cesty do pravěku upgradoval na Jurský park. Vtipné postavy, zajímavá zápletka a skvělá chemie mezi hlavníma postavama. ()

UhLee

(5,5/10). Na pohádku, která hrála minulý to nemělo. Karlu Janákovi se nepovedlo překonat loňskou Vánoční hvězdu. Ovšem co jsem četl v komentářích, tak je v současné době hrozně těžké se zavděčit namlsanému českému národu. Respekt Janákovi, že do toho zase šel, protože v takovém prostředí bych nechtěl točit. Musí v tom být pěkné prachy, ale za tyhle komentáře by mi to nestálo. Dokážu ocenit odvahu pracovat se sci-fi prvky, kterých tady moc není. Osobně z pohádky nejsem nadšený, ale párkrát mi vykouzlila úsměv na tváři. Hlavně teda Děrgel jako žrout a komoří Jindřich. Tu německou královnu si mohli odpustit, ale vzhledem ke koprodukci se soudruhy z NDR to bylo asi nezbytné. ()

HonzaBez

Princ Leopold a princezna Josefína si bláhově mysleli, že když pozmění události v době princova narození, aby odvrátili sudbu spojenou s jejich svatbou, nebude to mít žádný dopad na věci příští. Jak šeredně se však mýlili. Nikdy totiž není tak zle, aby nemohlo být hůř...  Sci-fi téma cestování v čase (s jeho možnými úskalími) coby leitmotiv pro štědrovečerní pohádku vůbec nepovažuji za špatný nápad (a je jedno, že už loni jedna podobně laděná pohádka vznikla). Neříkám sice, že zde v ději nebyly některé nelogičnosti (viz třeba vševědoucí sudičky vedoucí vojáky za loupežníky a nechávající se pak sami zavřít do vězení). S trochou té divácké shovívavosti se to ale myslím dalo překousnout. Zvláště když se povedla hudba Davida Solaře, kamera Martina Šáchy, vše se odehrává ve výborně zvolených lokacích (zámek Frýdlant a zřícenina Zvířetice) a ani oba hlavní představitelé (Adamczyk a Anna Fialová) nejsou vůbec špatní. A když k tomu ještě přidám tři kouzelně vystupující sudičky v podání velkým dám české kinematografie (popletená Janžurová, komisní Kolářová a bodrá Konvalinková), tak za mě rozhodně docela spokojenost. ()

Skuby47

Tak jako každoročně jsem se na štědrovečerní novou pohádku těšila. Předcházela ji masivní reklama se snahou nalákat diváky, což je vždy předzvěstí propadáku. Taky že jo. Usnula jsem v křesle po dvaceti minutách, a když jsem se po půlhodině probrala, tak jsem zjistila, že jsem o nic zajímavého nepřišla. Na druhý a taky na dlouhou dobu poslední pokus jsem to zvládla. Pro mne je problémem nezajímavý příběh. Pohádka má být především o boji dobra se zlem, kde dobro vítězí. Tady obojí chybělo. Výprava, kostýmy a se zavřenýma očima i herci byli v pohodě, i když by se určitě v našem hereckém rybníčku našel vhodnější herecký zamilovaný pár. Tak zase si budu muset rok počkat, třeba to příště konečně vyjde. ()

dvopet

Problém není v přehledném scénáři a dvou časových liniích, ale v konkrétním zpracování. Strašně z toho trčí, jak se točilo rychle. Při každém světle a počasí (příšerně svícené záběry v exteriérech), z čehož vyplývá, že kameraman si také hlavu nelámal. Rovněž si tipnu, že ani zkoušením se nikdo moc nezabýval, vše působí víceméně "na první dobrou". Herci moc netuší, kam to vlastně celé směřovat, proto se herectví rozpadá na individuální pojetí. Jsou to obvyklé neduhy českého nejen pohádkového filmu, na jednorázové zhlédnutí je to tak tak snesitelné. ()

Johnny.ARN

Prečo to má nálepku vianočná rozprávka? Na naše pomery originálny námet, aj keď Princezná zakliata v čase ma bavila podstatne viac. A to ani nehovorím o prevedení, efektoch a výprave. Obsadenie tiež nič moc a hlavne, pozornosť udržal len úvod. Následne je jasné, kam sa to bude uberať a ako to skončí. Anička bola ale v pohode, tak aspoň za ňu 1 z 5 ()

Mrkvič

Docela jsem se díky námětu nové české vánoční pohádky těšil, ale byl jsme akorát dost zklamán. Herecké obsazení bylo dost jalové a příběh také nic moc nenabídl. Bylo by bývalo lepší se více věnovat dárkům a jídlu s pitím. ()

oveckaoa

Janákovi ty pohádky jdou není to nic  světoborného, ale účel to splní bohatě. Sudičky předpoví malém princovi, že si vezme princeznu z vedlejšího království , ale ani jednomu  se nelíbí tak jim ukradnou hodiny s tím, že cestují časem, aby změnili jejich rozhodnutí. 30 minut je to v pohodě pak už se to překombinuje a nedává to smysl (Kde zmizela ta armáda otce té princezny? Celá ta myšlenka , že nový král všechny vyhnal z království a nikomu to nevadilo nedává smysl navíc proč na ten hrad nešly dříve,  když je tam ani ne 20 vojáků z nich minimálně 10 neschopných). S princeznou problémy nemám nepíšu, že je nějak pěkná, ale přišla mě v pohodě navíc pořád lepší, že hledají nové než tam rvát okoukané tváře. 60 procent minulá Vánoční Hvězda byla lepší, ale ani tohle bych neodsuzoval. P.s. k čemu tam byly ty sudičky na začátku mají věštbu pak zjistíme, že ta věštba se může měnit tím, že jim dáte papír co chcete, aby řekly pak úmyslně nechají vyměněné děcko králem což má za následek, že jich málem popraví.  Navíc pokud viděly budoucnost tak to musely vidět a mohly tomu zabránit. ()

noriaki

Oceňuji na tom netradiční námět - i když pro děti a lidi unavené vánočními dobrotami už zbytečně složitý, ale tím bohužel kvality pohádky končí. Mimo sympatického nešiky s nezkrotným apetitem, jeho otce s nervy na pochodu a scény se sudičkovou seznamkou, se zbytek filmu horko těžko škrábal do průměru. Anna Fialová ho občas přeskočila, protože ze dvojice hlavních představitelů to byla ona, kdo ději dával alespoň nějakou jiskru. Není to takový průšvih jako Kouzelník Žito, což je určitě fajn, ale z tohohle se klasika nestane. ()

Eleanor05

Nesympatičtí herci, nesympatické postavy, nevyužitý potenciál cestování v čase, nelogické lapsy v ději (jak se mohl velitel stráží stát králem a král zbojníkem?), ale především UKRUTNÁ NUDA! A to taková, že jsem ani nedokázala udržet pozornost celou stopáž a dívala jsem se během druhé poloviny do mobilu. 1* ()

fabecc1222

Janák bohužel pokračuje v sestupně kvalitě svých pohádek, a tahle tak zatím jeho nejhorší. Největším nepřítelem TV diváka je nuda, a té se tady bohužel dočkáme požehnaně. Cestování v čase jako námět je pochopitelně výborný nápad, ale tvůrčí uchopení je naprosto zoufalé a nevyužívá celkového potenciálu. Když se k tomu přidaji nijaké postavy, které nemají šanci zaujmout, tak je problém na světě. To, že je děj od začátku naprosto odhadnutelný se dá v pohádce jakž takž tolerovat, ale během děje nepříjde ani jeden dějový zvrat, který by stál za zmínku, a to už trochu problém je. ()

Master19

Vypravěč bývá v pohádkách užitečný, aby zarámoval nějaká pravidla a určil alespoň lehce "místo a čas" kde se nalézáme. Když ale musí být doslovně vysvětlen téměř každý obraz, může to znamenat jen jediné: scénář je bezzubý, nelogický a (nebo) nesmyslný. Herecky navíc nejde o žádnou hitparádu. Adamczyk je určitě fajn, ale herecky se mu tady vůbec nedaří, Fialová je taky fajn, ale princeznu jsem v ní rozhodně neviděl. Vypelichaný Táborský patří jinam a ta jeho cizokrajná manželka měla spíš mluvit svou rodnou němčinou než tohle. Vyšlo by to na stejno, protože dohromady nic neřekla... Sudičky jediné stojí o level jinde a mají tu jednu hvězdičku. ()

ondraondra

Letošní štědrovečerní pohádka sice není nic extra, ale na české poměry to určitě není žádná ostuda. Navíc to mám moc pěknou hudbu a hlavní hrdina je celkem sympaťák. Minimálně jsem při sledování neměl chuť se zabít, což bych řekl, že je dobrá vizitka a posun oproti minulému roku. 5/10. ()

KASUGI

Nenadchla, neurazila. Předešlá Janákovina se mi líbila víc. Každopádně potěšil originální děj cestování časem, kde na rozdíl od vykrádající Princezny zakleté v čase, si jel vlastní cestou. V půlce už to trochu drhne, dialogů bych ubral, ale je vidět, že Janák se s dvorním scénáristou Hudským sehrává čím dál tím víc a kdyby tihle dva dostali větší rozpočet a "cinematic" kameru, byli by bez nadsázky konkurencí pro Stracha, který, ruku na srdce, na to, jak ho všichni vychvalují, natočil pouze dvě solidní pohádky. ()