Nový dokumentární snímek Víta Klusáka 13 minut vychází z jednoduché a o to účinnější úvahy: Nikdo z nás by se nechtěl stát viníkem závažné dopravní nehody. Nikdo z nás by nechtěl na vlastní kůži zažít okamžiky blížící se – a přitom úplně zbytečné smrti. Nikdo z nás by nechtěl do konce života žít s vědomím, že jsme někomu blízkému, či naopak úplně neznámému, sebrali život. Prostřednictvím pěti viníků tak snímek vypráví příběhy řidičů, kteří si výše uvedeným prošli a stále procházejí. Řidičů, kteří našli odvahu svou vinu přetavit do vzkazu, který se tak stává nejen nástrojem prevence. (Hypermarket Film)

FeriusParfax

Tak tady se rozněžním a pořádně pochválím dokument. Líbil se mi i víc než V sít. Hovada na silnicích fakt nenávidím. Vidím je každý den. To si tak jedete 30 přes dědiny a pořád vás někdo předjíždí... Taky jste jistě zaregistrovali, že už bývá téměř evergreen, že hovado, co se neumí chovat na silnicích a způsobí nehodu vyvázne se zlomenou rukou. Naproti tomu normální, duševně zdravý člověk, který si jede s rodinou z výletu zaplatí ceny nejvyšší. Tresty bývají mnohdy až směšně směšné. Nejlepší byl pičusek, který má v hlavě asi jen hovna a očividně se nikdy nenapraví. Takovým lidem nepřeji nic dobrého. Možná jen rychlou a bezbolestnou smrt, až to někdy, konečně, hodí do škarpy. Ani ne do stromu. Toho by byla škoda. ()

FilipStinef

Neodargumentovatelné poselství zaštiťuje jednostrannou a předem jasnou message filmu, což mu dovoluje hrábnout hodně do emocí a situaci zdramatizovat, takže je to na poměry televizního dokumentu vcelku výrazný filmový zážitek. Formální pestrost mu tudíž rozhodně nechybí, což filmu připočítám určitě k dobru, byť je to střihovými skoky občas trochu divočina. Stojí to ale určitě za zhlédnutí, řemeslně je to rozhodně na hranici mistrovství a mírný děs z příštího sednutí za volant je na místě, proti čemuž nemám co říct. ()

Dimo

Dobrej tah na branku, autentičnost nechybí. Největší střelce ale, obávám se, napraví až ona osobní zkušenost. Chybu může udělat každej a je to neuvěřitelně snadný. Nést si svou těžkou vinu na bedrech nechce nikdo. Závěr je nadějný, ale celá tato problematika se musí přesunout co nejdřív do škol, hlavně středních, do dopravní výchovy a především největší důraz a apel musí zaznít v autoškolách. ()

Kingjiri

Jako vždycky od Klusáka poměrně svérázně zpracovanej dokument, ale výsledek je vcelku efektní. Jen mi teda přišla škoda zaměřit se pouze na vysokou rychlost. Přece jenom aspoň jeden příběh viníka nehody zapříčiněný z jinýho důvodu (nepozornost nebo alkohol) by působivost celýho dokumentu zase o něco posunul. Na druhou stranu i v rámci tohohle jednostrannýho zaměření se podařilo na diváka dostat aspoň malou část z těžko přenositelný zkušeností viníků nehody, že jedna chyba (mnohdy zbytečná hloupost a risk za volantem) dokáže změnit a ovlivnit celej život. Prostě nic, čim by si chtěl člověk dobrovolně projít. A když tenhle dokument aspoň pár řidičů přiměje za volantem víc přemýšlet a trochu se zklidnit, bude to fajn výsledek, čtyři hodně slabý hvězdy. ()

Vabr

Velký pokles oproti V síti. Už ten nápad mi nezněl tolik zajímavě, ale věřil jsem, že Vít Klusák se s tím nějak popere a vznikne z toho další výborný český dokument, na který budu rád vzpomínat stejně jako na V síti. Ale bohužel. Celý dokument je přespříliš prostříhaný, takže během jedné chvíle se vystřídají 3 úhly povídání (zinscenování nehody, promlouvání k hercům a povídání hlavního představitele), a tak se musíme rychle naladit na nový záběr, ale ne nadlouho, protože hned za chvíli následuje další. Dalším problémem je, že ani jeden z těchto úhlů povídání nebyl zajímavý. Zinscenování nehody všude takové nemastné neslané, promlouvání k hercům (ehm, vcelku zbytečné, asi minuty navíc?) a povídání hlavního představitele prostě opět nezaujmulo. Z celého dokumentu se mi líbil nejvíce příběh o mladém řidiči, ale ten taky bůhvíjaký nebyl, a záběry s tím, jak by to vypadalo, kdyby se nevybourali. Asi největší mínus vidím v nevyznění myšlenky, kterou měl dokument předat. Pak dále již výše zmíněné mínusy. Vyhodnocení: Tohle je můj obličej, takhle se prostě tvářím celej život 😐 ()

Mara97

Důležitý film, protože se občas nestačím divit, čeho jsem na silnicích svědkem. Řidičák má dnes každý, dost řidičů si musí za volantem dokazovat své ego, navíc každý z motoristů už poznal, jaké to je mít za sebou "nalepené" jedno BMW (kterému také čistou náhodou nefungují blinkry). Vynikající výběr skutečných postav (bohužel jeden z nich se nepoučil), do toho všeho také experti z institucí, které se tématem zabývají. Jen ten název - 13 minut - mi nepřijde jako příliš šťastný, protože toho neřekne tolik, lehce zapadne, nezůstane moc na paměti. Kampaň k filmu přitom byla zpracována zdařile, i webové stránky jsou dobře a přehledně vyhotovené, jen té pozornosti by se tomu mohlo ze strany široké veřejnosti dostat víc. Když bylo v centru pozornosti V síti, proč ne toto? I zde jde o lidské životy. ()

Likan7

Za mě bohužel mírný zklamání. Tvorbu Víta Klusáka mám rád, dokáže mě i emočně chytnout, ale u 13 minut jsem "nic necítil". Téma je to hodně ožehavé, ale filmově to není moc zdařilá práce. Příběhy 5 lidí jsou určitě zajímavé a rád bych je slyšel, ale roztáhnutí na celovečerních 90 minut znamená hodně vaty, která se po nějaké době divákovi už hodně zajídá. Chybí mi tu lepší scénář, výpovědi jiných.. Ať už expertů na dopravu nebo blízkých. Pokud měl ale dokument zapříčinit, že dáme nohu z plynu a tím možná někomu zachráníme život, tak jo, to se asi podaří. ()

Warhaus

Slušně natočený dokument, který dobře upozorňuje na následky, jež nehoda způsobí (psychickou stránku). Celkové sdělení jsem ale nepochopil jako pozor na bezohlednou jízdu, ale jako nejezděte autem, protože je to hoodně nebezpečný a všichni motoristi jsou blbci, tak radši seďte doma na zadku. Navíc mě trochu mrzel pohled Klusáka, který se moc nesnažil vžít do postav během výpovědi a často zajímavý monolog se změnil spíš ve výslech. ()

rublik05

Je nad slunce jasné, že podobně laděných dokumentů by mělo být co nejvíc a jistou osvětu je potřeba šířit neustále. Na druhou stranu je potřeba zvážit, jakou formou danou problematiku zpracovat a jaký obsah si na zpracování zvolit. Z dokumentu 13 minut mám silně rozpačité pocity. Pominu-li silně nesympatické účastníky, což byl patrně záměr, a otřesnou hudbu, tak co mi vadilo asi nejvíc, byla absence emocí. Ačkoliv nám tvůrci servírují hned několik reálných příběhů s tragickým koncem, emočně to se mnou bohužel nic neudělalo. Natočeno je to nicméně docela dobře, líbily se mi rekonstrukce nehod a také jejich hrané demonstrativní ukázky. Název filmu byl pro mě velká neznámá, kdybych si po zhlédnutí nedohledal, že se jedná o název osvětového projektu, z filmu bych se patrně nic nedozvěděl. Tak či tak jsem rád, že podobné projekty vznikají a pokud se příště povede lepší zpracování, budu spokojený. 5/10. ()

Inozuka

Nápad dobrý ... potenciál zasáhnout velký počet lidí, protože rychle jede někdy skoro každý. Ve svém důsledku asi splnilo účel, protože alespoň na chvíli vám to do hlavy vloží osudy hlavních protagonistů, kteří až na jednoho, měli prostě smůlu, že byli v nesprávný čas na nesprávném místě a to, co by jim jinak prošlo, se sřetězilo do tragických konců. Ovšem filmařsky trochu ploché a suché, se spoustou zbytečných scén. Sice to jako osvěta funguje, ale z takového tématu šlo vykřesat víc ... ()

Charpy

Vít Klusák má čuch na témata, to se musí uznat. Všechny spojuje jedna věc a to závažné problémy v naší společnosti. Snaží se vše ukázat v syrové podobě  a během sledování i intenzivně zapůsobit na diváka. Problémem jeho témat (pokud autor zamýšlí, že se tím něco změní do budoucna a přepne se myšlení lidí) je paradoxně zobrazeno u jednoho účastíka dopravní nehody - nestane se vůbec nic, na nic to nemá vliv a pouze (snad) minimum se poučí. Pokud je cílem poučit alespon minimum, je to dobře? Není to málo? ()

IvonaK

Při tomto dokumentu se mi jenom potvrdilo že by měli vybudovat do Lednice cyklostezku nebo po státní do Brna. Hodně lidí na těchto silnicích ztratilo své životy protože tam mají převážný prostor jenom auta. A zároveň mi to taky připomnělo upoutávku na Nemyslíš zaplatíš. Což byli krátké varující snímky před dopravními nehodami vydané ministerstvem dopravy. A velice smutný tam byl snímek kdy rodiče přišli o své malé děti. Že je viděli jako duchy a poté si uvědomili že již bohužel v realitě nejsou. Tj. Vaše děti tu mohly být s vámi. Používejte dětské autosedačky. ()

Pete

Klusák pokračuje svým typickým stylem v dokumentech, které by měly být užitečné pro společnost, tentokrát pěti epizodami BESIPu, nataženými na celovečerák. A skutečně - jestli to alespoň jednoho magora trkne, sundá nohu z plynu, a díky tomu nezničí nevinný život, tak to mělo smysl. ()

ostravak30

Vít Klusák a jeho dokumenty jsou kapitola sama o sobě. Můžeme si o něm myslet cokoli, ale svými díly vždy vzbudí rozruch. Jeho V síti považuju za čistě marketingový plán, který měl ale za primární cíl odhalit pedofily, což je naprosto chvályhodné, prostředek si proto ale vybral minimálně diskutabilní. A teď tu máme další zajímavý dokument, který má opět poukázat na jistý nešvar naší společnosti. Hned v úvodu je třeba se zamyslet, proč zrovna překračování rychlosti je tak tepáno, čímž neříkám, že je na tom něco špatně. Ovšem zajímá mě, zda Klusák bude ve stejném duchu pokračovat a podobně osloví řidiče jedoucí pod vlivem nebo kteří nerespektují výstražné sirény a závory na přejezdech. Ani čtveřice aktérů zrovna nejeví známky sebereflexe. Jeden se obhajuje tím, že kdyby řidič svítil, že by ho musel vidět a že jen jen obětí viny, která mu byla položena na bedra. Další do kamer napoprvé lže, pak se ke své lži přiznává, ale jeho přiznání viny a přerušení natáčení z důvodu, že to vzpomínky špatně snáší se už hůře věří. Magor, který porušuje neustále rychlost a směje se do kamer tomu, že mohl někoho zabít, je kapitola sama o sobě. A že tak bude činit dál říká s klidem a bez výčitek. Kdyby mu nebyl sebrán řidičák asi bychom ho mohli vidět v pokračování tohoto dokumentu. Překvapivě ale právě do tohoto muže se Klusák neopře a netepe jeho nepochopitelné myšlenkové pochody, ale na druhé straně neustále kritizuje mladíka, který snad jediný projevuje skutečné a věrohodné emoce, je mu situace líto a opravdu je možné si myslet, že svého činu lituje. Nakonec je režisérem doslova donucen jít navštívit rodinu pozůstalých. Jeho apelování na odpověď na otázku, proč to mladík neudělal bezprostředně po činu ale postrádá logiku. Nikdo si nepoloží otázku, zda by rodina muži vůbec otevřela a měla chuť na jeho omluvy. Což nejspíš neměla. Ženiny výčitky, že to mladík neudělal jsou tudíž také bezpředmětné. Přitom právě kvůli tragickým událostem a smutným a zároveň rozhořčeným pocitům se posílají rodinám dopisy, což muž udělal. Nemůžu si pomoct, ale opět ve mě zůstává pachuť toho, že zde byl pokus o apelování na řidiče, morální uvědomění všech, kteří berou do ruky volant s tím, že zároveň mohou ublížit, ale forma a styl se nepovedl. ()

SAINTS

Obrazová kvalita dokumentu,je nadštandartná a apel na vodičov jasný.Dokument odkryva svedomie vodičov smrtelných nehôd.Klusak k tomuto dokumentu pristúpil velmi empaticky a ani nemoralizuje.Film je aj obohatený o inscenácie samotných nehôd.V dokumente vystupuje aj jeden prostoduchý holohlavý týpek,ktorý prekračuje rychlost aj v meste,tomu by som zobral vodičák doživotne.Nikoho zatial nezabil,ale v jeho prípade je to len otázka času.Posledný príbeh bol najviac emotivny.Je to o človeku,ktorý práve spracuváva svoju vinu,je zrutený a bojí sa ist za rodinami pozostalych,je to velmi pôsobive.Je to nadštandarne natočeny dokument. ()

pohodaman

Záměrné vzbuzování pocitů viny, jasné vytyčení toho, co je dobře a co je špatně, přístup psycholožky, za který by před sto lety možná dostala i nějaký ten diplom na zeď, vítejte v systému, ve kterém je radost žít. ()

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

04.01.2022

Dnes byly Sdružením české filmové kritiky zveřejněny nominace na výroční Ceny české filmové kritiky za uplynulý rok 2021. Celkem bylo nominováno 16 děl, z nichž nejvíc nominací (celkem 6) získalo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD