Bohatá modelka Bibiane (Marie-Josée Croze) zpochybňuje po traumatickém potratu svůj zdánlivě dokonalý život. Její podnikání v rodinné síti butiků končí fiaskem a navíc jedné noci z nepozornosti přejede člověka. Druhý den ráno se dozvídá o muži, který zemřel po srážce s autem. Sužována pocitem viny se zúčastní jeho pohřbu. Tam se seznámí s pozůstalým synem Evianem (Jean-Nicolas Verreault) a naváže s ním milostný poměr. Bojí se mu však prozradit své temné tajemství… Existenciální příběh plný paradoxů, v němž mají místo mystické, symbolické, komické i romantické scény, má nezvyklého kolektivního vypravěče: norské ryby určené do kanadských restaurací. (Cinemax)

seale

Náladová, existenciální artovka. Chce to prokousat se začátkem, který svádí k menším rozpakům. Ovšem závěrem celý počin dozrál v jakostní přívlastkové víno. ()

jhrasko

Pozoruhodná žánrová a pocitová vecička. Villeneuve sa podľa vlastných slov po jej realizácii na 8 rokov cielene odmlčal, nebol presvedčený, že ide správnou cestou. V porovnaní s Incendies, ktoré nasledovali, v mnohých smeroch pravdivejšia a úprimnejšia výpoveď (akokoľvek neučesanejšia je). ()

RasputincZ

Náhoda života spojená s přesnými herci, mysticky tajemnou atmosférou a nejoriginálnějším vypravěčem, co jsem kdy ve filmu viděl. Vše pevně uchopeno režií D. Villeneuva a na světě je maximální hodnocení! [MFF KV 2011] ()

kareen

Souhlasím s uživatelem Jhershawem, že film zachraňuje poslední černohumorná půlhodina, protože jsem měla navlas stejný pocit. Bohužel zbytek filmu už zdaleka není tak nápaditý i když je pravda, že dosadit do role vypravěče porcovanou ošklivou rybu je docela originální. Chápu, že se tvůrci snažili na postavě Bibiany názorně předvést postupný propad člověka, jehož sled nešťastných okolností přivede až na psychické dno a vlastně se jim to do velké míry i povedlo. Problém ale je, že jsem se nemohla přinutit, abych s navenek citově chladnou mladou ženou nějak soucítila a odtažitý styl režie tomu taky zrovna dvakrát nepomohl. Ale je fakt, že třeba scéna, kdy si zaměstnanci rybárny připíjí na zdraví s Bibi a synem zabitého rybáře stála vážně za to. ()

Compote

Hodnocení bych ochotně zvýšila, nebýt toho, že se film ke konci tak nesnesitelně táhl. Je to škoda, protože jinak jsem si tento zajímavý kousek užívala (ryba vypravěč, scény viděny z různých pohledů). (MFFKV 2011) 60% ()

italka63

Tak to vezmu popořádku -co se mi líbilo:-) -mluvící ryba, čekající na sekáček, kamera, hudba. Co se mi nelíbilo-prakticky zbytek:-( labilní dívka ve stresu -byla by většina žen, leč její další způsob chování zdá se mi poněkud nešťastný, divný, dále ne zrovna zodpovědný...to bych vyprávěla film, to nejde:-) Na jeho konci jsem pomstychtivě čekala, že jí sakra rychle nabytý nový přítel přehodí přes zábradlí lodi do moře -alespoň by to mělo grády. Ale kdež, je to jenom chlap, že...bohužel, od autora famózních Požárů jsem doopravdy čekala něco jiného. Snad příště. ()

radektejkal

O tom, jak se dostat do maelströmu a jak se z něj dostat ven, víme něco od E.A. Poa. Zde se hlavní hrdinka ale dostala nejspíš do něčeho jiného. Do průseru, který se jí nakonec podařilo úspěšně odsloužit/odsouložit. V podstatě tu jde o problém moderní ženy, které se daří příliš dobře na to, aby dělala takové ptákoviny, po kterých se občas musí pořádně vyzvracet. Jinak ale nemá žádné skrupuje, a pokud se jí děje něco nepřijemného, tak za to mohou nepřející lidé; jí se to nedotýká spíš nepřímo. Příběh o tom nám vypráví bizarní norská ryba, která se ve své zpovědi sice občas opakuje, přeskakuje a vrací se, přesto se však nechala nachytat na jednu melodii od Edwarda Griega. Villeneuve se (za tu rybu) svým norským přátelům omluvil, nicméně byla (ta ryba) dobrým nápadem. Podobně i francouzky zpívané šansony v kontrastu s Waitsovou The Ocean Doesn't Want me. - Už někdy minule jsem psal, že takových dramat vycházejících z traumatu je už skutečně nadbytek. Bibána se nechovala tak, protože prodělala (nějaké) trauma, ale proto, že tak byla vychována a toto také byl vzorec jejího chování ()

d-fens

ocenenia : Montréal World Film Festival 2000 - nominácia na Grand Prix des Amériques, Najväčší umelecký prínos (André Turpin za kameru) ()

Eldrick

Penis Vilnéééééééf, nejoceňovanější režisér současnosti, abych tenhle žvást pochopil, musel jsem si stáhnout tenhle pseudo-artovej hnůj, protože žádný jeho současný film mě nepřesvědčil o jeho tak proklamované výjimečnosti. A ano, opravdu, mám pravdu v tom, že Penis Vilnééééééf je nejpřeceňovanější režisér současnosti a Hollywoodu už pěkně mrdá, když mu svěřili do rukou pokračování Blade Runnera. ()

easaque

film se zajímavě zpracovaným příběhem i jeho podáním. Začátek je opravdu však hodně zdlouhavý a docela nudí. Přesto když vydržíte do konce, tak byste neměli litovat, ale určitě pro každého ten film není. Zahrané je to průměrně a kamera docela slušná. Kdo má rád pomalé artové kousky tak si užije. Na víc než lepší tři hvězdičky jít nemůžu, protože nevím zda bych podruhé ten začátek zvládnul. ()

Caminzind

Ten, kdo zabil, bude zabit. Já nevím, kde na tak hlubokou myšlenku autor přišel, ale krom nějaké umělé ad hoc symboliky je tu jen standardní propletenec náhod a drama o zodpovědnosti, vině a tak. Existenciální je ale už moc silný výraz. BTW, jsem rád, že jsem ten film konečně dokoukal. Ležel mi tu více než rok. ()

M.i.k.e

zvláštní a osobitá artová poloramance vyprávěna rybou.Jestli má Maelstrom blízko k něčemu z Villeneuovi tvorby pak je to jiná podobně zvláštní artovka Enemy o které sem taky úplně nevěděl co si mám myslet a vlastně to nevím dodneška,protože sem jí znova neviděl.A to bude i tenhle případ...60% ()

C0r0ner

Ano, je to dobře udělané. Ano, má to nápad. Ano, je to přijatelně dlouhé. Ano, je na tom vidět, že Villeneuve se narodil s obrovským talentem. Ne, ničím mě to nezaujalo. Sice to bylo skvěle řemeslně zvládnuté, ale příběh mě vůbec neoslnil, a proto nemůžu jít s hodnocením výš než nad průměr. 60% ()

Radiq odpad!

Co jako furt ty ryby všude? Ne že bych od Villeneuveho čekal stejně kvalitní film jak jeho hollywoodské vysokorozpočtové spektákly, ale čekal jsem alespoň dobrej film. Nedočkal jsem se ho. Nakonec jediné zajímavé na tom byla zase ryba - ta, která to vyprávěla. Její zjevení hned na začátku slibovalo nějakou nevšední ujetost, ale nakonec mi rybí smysl úplně unikl. Také ten příběh byl poměrně plochý, tralala, blablabla, prostě mě to vůbec neoslovilo. Navíc francouzštinu moc nemusím, obzvlášť ve vážném tónu. Film může být zábavný nebo umělecký nebo obojí, ale tohle není ani jedno. Bohužel velké zklamání a nuda. A samozřejmě jsem se nedozvěděl, co je to Maelström a proč se to tak jmenuje... ()

Tosi

Někdy není špatné mrknout se na filmy budoucích slavných režisérů, kteří začínali s pár drobnýma v kapse a evidentně šetřili kde se dalo. Například tenhle příběh musela odvyprávět ryba s hlavou na špalku, aby se ušetřilo na opravdovém vypravěči...a kam to dnes Denis dotáhl ! ()

Saku

Obcas se natrefi na takove filmy...eeeee...jak bych...no...velmi sverazne. Ono kdyz se rekne Maelström tak z toho nic pekneho nekouka. Chapu rozporuplne hodnoceni, to nemusi sednout kazdemu, ale kdyz se clovek ponori do tohoto napadite vypraveneho pribehu v modrem odstinu, utece to jako voda a nakonec vas to vyplivne jako kdybyste jeli celou dobu v perejich. A ze to je teda jizda! V tomhle pripade nemuzu rict ze sem byl "pohlcen", ale ze sem byl "ve viru"...nemam slov. ()

Euky27

Předchozí filmy Denise Villeneuva jsem hltal každou vteřinou, byly podle mne dokonalé, co se formy i příběhu týče, proto sem se těšil na Maelstrom. Bohužel jsem dostal něco úplně jiného. Film se mi zdál hluchý a téměř o ničem v jeho první polovině. Chápu, že potrat je vážná věc, ale ponurost snímku a snaha navodit v divákovi depresi rozkladem hlavní hrdinky mne do jejího vcítění vůbec nepomohla a nezdařilo se tak. A pak druhá polovina - obrat o 180° a najednou hodně černá komedie? Ne, děkuji, celou druhou plovinu sem se divil, že můj oblíbenec Villeneuve mohl tak šlápnout vedle (i když, byla to jeho skoro prvotina). I přes krátkou stopáž hodiny a půl se mi film zdál nekonzistentní a že neví, jakým žánrem či směrem se ubírat. ()

Composter

Nevím, jak to ten Cival dělá, ale opět s ním musím na 100 % souhlasit. Kvůli pár klišé o hvězdu dolů. Zážitek ze sledování však fantastický. Atmosféra hustá, že by se dala krájet, velmi přitažlivý vizuál a příběh, který udrží v napětí až do konce. Ale ten "cynický nadhled" je to, co je na tomto filmu nejvíc sexy. Životní katastrofy, které nejen hlavní hrdinku postihnou (nebo si je sama přivodí) a jejich řešení jsou prostě k sežrání :). Rozhodně jedno z nejmilejších překvapení MFF Karlovy Vary. ()

klukluka

Líbilo se mi to moc, nakonec mi nevadila ani ta ryba, o které jsem si na začátku myslel, že je prvním jasným faulem tohoto filmu. Obhájit si ji, zakomponovat ji do toho příběhu tak, aby v něm nepůsobila nepatřičně, to považuji za velké umění. ()