Dobrodružstvá a príbehy začínajúcich študentov v posledný školský deň v Texase, v máji roku 1976. Na strednú školu Roberta E. Lee, školský ročník '77, nastupujú noví začiatočníci. Nováčikovia chlapci sú fyzicky týraní a ponižovaní, zatiaľ čo dievčatá väčšinou čelia slovným útokom a zahanbovaniu. Výrazné sú dve postavy. Nováčik Mitch Kramer (Wiley Wiggins) sa stáva hlavným terčom útokov starších študentov a spomedzi seniorov je to Randall "Pink" Floyd (Jason London), hviezda v tíme ako rozohrávač. (genetique)

Oralfabet

Ani nevím tak úplně proč, ale fakt jsem si to užil. Prostě jsem měl pocit, jako bych tam byl s nima, chlastal a pálil jedno brko za druhým. Ne, že by mi ty postavy přišly nějak úžasné, prostě takoví obyčejní lidé, což se sem asi hodilo. 8/10 ()

cherita

Ne, fakt se tam nic neděje. Prostě 24 hodin ze života amerických středoškoláků v roce 1976. Jenže ačkoliv se v téhle době teprve moji rodiče učili číst, stejně na mě ta atmosféra končícího školního roku zapůsobila. Ať už jsou prázdniny!!! ()

gulista

Me and my "loser" friends, you know, we gotta get Aerosmith tickets. Top priority of the summer. Strastné a trpké dospievanie a rozpad tradičných hodnôt podľa Linklatera v elegantnom retroštýle sedemdesiatych rokov. Medzi hercami sa nájde hromada mladých začínajúcich hviezd, niektorých viac, ostatných menej rozpoznateľných. Film nevyniká len perfektne vybranými a skvelými skladbami ("Sweet Emotion" od Aerosmith, "School's Out" od Alice Coopera, "Low Rider" od War, "Paranoid" od Black Sabbath, "Slow Ride" od Foghat, "Free Ride" od Edgar Winter Group...) ale aj atmosférou doby, v ktorej by sa aspoň na ten jeden deň/večer oplatilo ocitnúť, popíjať pivo, potulovať sa... prípadne sa zhúliť (kto chce). Poctivý feel good, s ktorým aspoň na chvíľku na všetko zabudnete a prenesiete sa do leta v roku 1976. Would you look at this fucking town, man? It's dead. 75% ()

WillyMarks

Takže o čem, že to vlastně bylo? vlastně to nebylo o ničem, ale fungovalo to dobře... Chlast, tráva, auta a spousta školáků na pařbě - super to bylo! Tento snímek na odlehčení mě vcelku zaujal a pestrá hudba, která hraje prakticky celé trvání, tomu dodala ten správný šmrnc. Herecké obsazení bylo zajímavé - Najít maličkou Renée Zellweger nebylo jednoduché a mladičký Mattew McConaughey s knírkem vypadal taky dobře. Film plyne, nic moc závratného se neděje - čeká nás jen jedna dlouhá prokalená noc. Zajímavost - Většina herců během natáčení pila skutečné pivo -> to muselo to natáčení vypadat :D Čili toto je snímek, u kterého si lehko odpočinete, poslechnete si skvělý soundtrack a občas se i pěkně zasmějete. Zaujal mě mladičkými, dnes již dobře známými, herci a nebavil mě v nic nevyvíjející příběh, nicméně tak to mělo být..... 65% ()

atmen

Je rok 1976, právě končí nutné zlo všech studentů - škola. Mazáci si shánějí pálky, budou je potřebovat. Tuto noc je vše povoleno, tak to alespoň vnímají, neboť v jejich rukou budou "dospívat" bažanti. Mimo to, je potřeba sehnat co nejvíce pití, trávy, sbalit nějaký holky, mít tu nejlepší káru a uspořádat mejdan, na který budeme do konce života vzpomínat. Protože jak jen je možné, že my stárneme a středoškolačky jsou pořád stejný.... ()

Jajar

Jestli máte rádi hipíky a žerete celou tu éru sedmdesátek, asi budete nadšení. Podle mě jsou ale třeba Americké graffiti kvalitativně úplně jiná liga. ()

NorseSword24

Je to primitívna tupota pre amerických stredoškolákov, ale bol som milo prekvapený. Jednak som tam videl tu réžiu a snahu. Všimnite si tie zábery a pohyby kamery, takéto nie sú štandardom u podobných komédií. Je vidieť že režisér to nemal naháku aj keď to nikdy nemalo urobiť dieru to kinematografie. Takže plusové body za snahu to natočiť a zrežírovať lepšie než len ako hlúpu komédiu. A po druhé to získava body za vyzobrazenie postáv v ich veku a v určitých situáciách. Áno sú tu aj nesympatické postavy ktoré musíme viacmennej tolerovať a dosť sa tento stredoškolský život líši od toho na Slovensku ale vo veľa veciach som našiel podobnosť. Zhrnutie: fajn hlúpa komédia zo stredoškolského prostredia ktorá má lepšie aj slabšie pasáže, režisér tam nechal svoj otlačok, prekvapivo dobrá kamera. ()

LabySo69

Film v podstatě o ničem, ale je to celkem dobrá, ač nudná oddychovka. Navíc se v tomto filmu objevuje dost v dnešní době známých herců, přičemž Bena Afflecka jsem vůbec nepoznal. ()

ljukyljuk

Najprv ma nejak ten film nebral, ale po možno 20 minútach sa to zrazu zmenilo, postavy začali byť takým svojským štýlom sympatické a bola z toho jedna veľká jazda. No a úplný top bola hudba, tá bola fakt skvelá. Jedine, čo mi prišlo trochu blbé - niekto mohol povedať Wileymu Wigginsovi, že stres sa nehrá len chytaním nosa, že sa do dá spraviť aj inak... alebo teda, že sa to MUSÍ zahrať inak :D 70% ()

Theker

Neviem kto založil tradíciu filmov o maturantoch, ale George Lucas so svojími American Graffiti totálne definoval ako má vyzerať filmová pocta svojej generácii. Film, ktorý nič nerieši, nemoralizuje, iba necháva volne plynúť dej počas jedného dňa (respektíve jednej noci) zasadeného do obdobia konca školského roku. Maturitný ples (obdoba našej stužkovej), nelegálna párty u niekoho v dome, sex, alkohol, výtržníctvo... A Dazed and Confused tieto "kritériá" splňuje a tak vznikol film v podstate taký istý ako Americké grafity a predsa úplne iný. Nuž doba sa za tých 15 rokov sakramensky zmenila.... ()

neo93

Film, který nám jasně přestavuje americkou mládež roku 1976. Stačí vytrpět poslední školní den a poté již může začít jedna velká párty. A takovou párty musejí vést ti největší mazáci na škole. Ať už jsou to holky, které si pohrávají s dívkami s prvních ročníků či kluci, kteří zase pronásledují stejně mladé prváky, aby jim mohli dát, co proto. Po takovém to vyražení následuje již obligátní jízda plná alkoholu, drog a milostných hrátek. K tomuto jednoduchému příběhu, namíchejte nabušený hudební doprovod a máte o skvělou zábavu postaráno. Film nic víc vlastně nenabízí, ale to vůbec nevadí. Stačí se zaposlouchat do soundtracku a přitom pozorovat americké teenagery, jak si užívají nespoutaného mládí. A pokud vám to přijde málo, může také, při sledování snímku hledat současné herce, kteří se objeví ve filmu. ()

sanikope

Tiež som sa prichytil pri tom ako im všetkým závidím tú bezstarostnosť a ľahkosť bytia. Ó bože. Keď si zadám ako equivalent moje 90- je pravdou že auto z nás mal málokto ale inak to bolo to isté. Všetci sme sa šustrali mestom a dohadzovali si vzajomne horúce tipy kde sa čo pečie. Tváril som sa čo najviac intelektuálne ale v hĺbke mi záležalo iba na dvoch veciach. Koľko toho do seba dostanem a čo sa mi podarí zbaliť. Ale inak som rád že toto obdobie je za mnou. Hej bolo cool ho zažiť -chytať mladé žabky pod košele. Ale čo to všetko obnášalo. Naťahovanie sa s opitými individuami, to skutočne nebola prdel ani vtedy. Linklater to ale parádne vystihol. Nie len naivné mladistvé pozlatko ale aj tá stupidita čo je s tým obdobím spojená keď nie sme schopný oddeliť plevy od zrna. Ale keby som bol v tom veku opäť , určite by som sa nepočuval a šiel by som opäť palicou proti múru. ()

Shakaar

Jeden z filmů, který mě tak minul o dekádu, takže vzhledem k mému současnému věku je to solidní nostalgie ;-). Děj se sice odehrává v v polovině 70. let, ale až tolik se toho za tu dobu nezměnilo. Možná hudba není taková kvalitní jako v tehdejší době, ale jinak mají mladí v podstatě stejné "problémy" jako zobrazeny ve filmu. V hlavě mají jak si kvalitně zapařit, udělat něco rebelského, možná tolik se nehulí jako tehdy, ale jinak obraz věrohodný. Děj nehledejme, ale tady mi to vůbec nevadí, člověk tak nějak podlehne té atmosféře a žasne jak současné filmové hvězdy vypadali v tehdejší době strašně mladě ;-D...krom tedy Matta, u něho mi připadá jako by svůj herecký styl vůbec nezměnil a při shlédnutí toho snímku pochopíte že ani kdejaký režisér ani nechce. Zpět ale k filmu, je to prostě o dospívání o tom jak někdo tady zmínil neřeší ani tak společenské dění, v jednom záběru se jedna dvojce muchluje a v druhém hned se "filozofuje" o smyslu života a v třetím se dělá nějaká nelegální činnost. Prostě Takoví každý v určitém věku byl a je jedno jestli se jedná o 70. léta nebo 90. či současnost. Teen filmy nemusím, ale tohle fakt stojí za to. 4* a doporučuji. ()

KdG

Pohodovej film, kterej je sice dějově téměř o ničem, ale atmosféru 70 let mi navodil dokonale. Hudba je vybrána fakt skvěle, a obsazení je taky celkem povedené. ()

Bounded

Po hodinu a čtyřicet tři minut se nestane vůbec nic! Nepropásnete nic, bez čeho byste nepřežili. Mimo to se ale na film poměrně příjemně kouká. Charaktery jsou veskrze hloupé a první půle je nudnější než druhá, ale jako sonda do "duší" amerických děcek to docela funguje. McConaughey je jako přiblblý floutek neskutečně vtipný, jen se obávám, že to asi nebyl úplně záměr filmařů. Nad průměr film povznáší akorát dobrý soundtrack a pro někoho povinnost vidět mladičké, dnes známé hvězdy. Pro Američany je film prý kultovní a pro zajímavost ho paroduje například Family Guy. ()

Jennifer Lawrence: Víc než dokonalá žena

Jennifer Lawrence: Víc než dokonalá žena

28.07.2015

Phil Lord a Chris Miller (Lego příběh) měli po 22 Jump Street režírovat romantickou komedii The Rosie Project. Lucasfilm jim ale odmávnul film s mladým Hanem Solem, takže vzali nohy na ramena a… (viac)