Enola Holmesová (Millie Bobby Brown) vyšetřuje svůj první opravdový případ. Rozlousknout záhadu zmizelé dívky jí ale budou muset pomoct kamarádi a taky brácha Sherlock (Henry Cavill). (Netflix)

blazma

Pokračování udělalo velký krok zpět. Možná se zalekli zda Millie dokáže film utáhnout sama, tak přidali další role a velká jména, ale spíš to filmu uškodilo. Okaté náznaky toho, že je drtivá většina postav žen je poměrně jasná a veškeré vyobrazení mužských postav je naopak vyobrazeno do podoby nějakých vandráků. To mi přišlo dost úsměvné. Nechtěli udělat i ze Sherlocka ženu, tak z něho alespoň udělají opilce. Vtipné, asi to nijak neurazí, ale oproti prvnímu dílu, je to prostě velký krok zpátky. ()

Elio

Většinou nejsem vůči hercům takto zaujatá, ale představitelka Enoly mi z nějakého důvodu vůbec není sympatická. Právě proto pro mě byla 1. třetina filmu, která je prakticky čistě o Enole, špatně stravitelná. Jakmile se ale na scéně objevil Sherlock v podání Henryho Cavilla, který je sice podobně nesympatickou postavou jako Enola kvůli svojí evidentní arogantnosti (teď samozřejmě mluvím výhradně o postavě, nikoliv herci), celý děj se začal trochu rychleji posouvat kupředu. Další přítomné postavy jakž takž ušly, osobně jsem si oblíbila hlavní love interest Enoly, který je mi tisíckrát sympatičtější než ona sama a od minulého dílu se herecky posunul. Jedna z věcí, kterou každopádně musím více než pochválit, jsou hravé střihy, neustávající "boření" třetí stěny a zábavné grafické dělení na kapitoly. Co se týká příběhu, ten byl gradován poněkud opatrně a jak jsem uvedla výše, 1. třetina byla prakticky o ničem. Detektivní zápletka ale na druhou stranu byla o hodně zajímavější a konzistentnější než v prvním díle a osobně mě udržela v napětí mnohem více, než bych čekala. Hlavní rozuzlení záporáka se mi vcelku líbilo a jsem zvědavá, jak se padouch předvede v dalších dílech, které, jak jsem si jistá ze zakončení filmu, mají v plánu tvůrci realizovat. Nakonec ale přeci jen bude mít hlavní slovo Netflix, jehože marketingové rozhodování o pokračování projektů není jasné snad ani hlavnímu vedení. Jak si jinak vysvětlit zrušení takového pokladu, jako byla Anne with an E? ()

Ironhead

První Enolu mám rád, byla vtipná, energická, originální i svižná, ale tohle... to se moc nepovedlo. A i když pominu všudepřítomný blackwashing, který je u Netflixu snad už jejich firemním copyrightem, tak za to může hlavně nepovedený scénář. Případ je strašně nezajímavý, děj je tak nějak nelogický utahaný a psaný tak, aby se tam hlavně objevilo co nejvíc známých i neznámých postav. A "akční" konec je zas jedna velká černočerná nepřehledná tma. Jako dokoukal sem to, ale víceméně prozíval a přemlouval sám sebe, ať u toho neusnu. :oT ()

Dawe2

50%, první půlka nestála za nic, druhá už šla, prospěla by kratší stopáž. A nakonec máme černého Watsona, ach jo ... ()

Draconian

Málokdy se stává, že je dvojka lepší než jednička. A zde to tak platí. Film má dvě hodiny, ale přesto vás ihned hodí do děje a ten je hnán kupředu. Stejně jako v prvním díle, i zde je často prolamována "čtvrtá" stěna a Enola hovoří přímo k vám. Jistě, film má chyby a dá se mu vyčíst nejedna věc, ale je prostě zábavný (humor mě tady baví) a stále se v něm něco děje. Dokonce i Cavill je jako Holmes fakt dost dobrý. Ostatně Millie Brown se v Enole našla. Film je docela agitační - je prostě o rovnoprávnosti žen a ona "girl power" je zde enormní. Nicméně inspirace skutečným příběhem Sarah Chapman je prima a dodává tomu smysl. Ehm, Moriarty...v rámci filmu je to překvapení, což je dobře...samozřejmě to jinak působí poněkud nepatřičně. Přesto...ne, nevadí mi co z něj udělali. Celkově prostě fajn film na pohodový večer. Je sice hodně nerealistický a idealistický (scéna ze stávky je jak z budovatelských filmů), ale je především zábavný, dobře zahraný a natočený dynamicky. I samotné pátrání se mi líbilo. Za mě hodně dobrý a moc rád se budu koukat na třetí film v sérii. 85% ()

Heywood

Pro mě lepší jak jednička. Zápletka dobrá, hlavní hrdinka se už tak nepředvádí, Londýn své doby technicky výborný, korupce policistů je věčná, peníze až na prvním místě a i ta přehnaná feminizace mi tak nevadila. Ale: Moriaty černá geniální žena a Dr. Watson Ind?  Ano, lze filmovat, že papež Július 13 byl Asiat, lze udělat černou Sněhurku i Bonda 007, lze udělat z Jindřich VIII či Karla IV. Araba, ale kvalita filmu touhle hloupou politikou jde prostě dolů. Rasismus to nepotlačí, obávám se, že účinky jsou spíše opačné. Dal bych tři hvězdy bez mrknutí, ale jsem ten, co nesnáší vnucování politiky do umění a navíc hloupě a nepravdivě. 30% ()

Karbos

Film poplatný své době, jenže těhle budovatelských skvostů už je nějak moc. Filmový průmysl jako ideologický nástroj propagandy by z dnešního pohledu mohl komouše a jejich budovatelskou filmovou propagandu strčit s přehledem pod sukni Enoly. Dneska už je fuška najít v posledních letech apolitický film. ()

Kushina

V duchu prvního dílu, jen trošku více přitažené za vlasy a s trochou více feminismu. Každopádně jak mám rád Holmese, tak mám rád i Enolu. Je to zábavný film, který občas stylem působí trochu jako pohádka, ale to není na škodu, protože si to člověk užívá v takovém tom zábavném a volném stylu. Určitě by se z toho dalo vymáčknout víc, ale proč vlastně? Však to zabaví a člověk se nenudí a to je hlavní. 65% ()

Ace.A.T.L.

Slabší, než jednička. A drobet negativního koření v podobě rovnoprávnosti všeho a každýho. I sem se přimíchalo to, co se děje ted všude. A to srazilo hodnocení o 1* dolu. Ale jako v jedničce jede Millie parádně a to, že dostal Henry větší prostor, jen všemu prospělo. Bavilo mě to, ne že ne, ale korektnost dnešní doby kazí plno skvělých věcí. Za mě 3* a DOPORUČUJU ()

belinko

Že to bude óda na feminizmus som vedel, ale že až takáto.. smutné je, že natočiť to opačne, film by bol zakázaný ešte aj na netflixe. Jednu hviezdičku za Millie, ktorá nám rastie do krásy a jednu za to, že to bolo príjemne svižné a hravé ako prvý diel. ()

Rian_witcher

Takové zvláštní pobavení na odpoledne. Méně zajímavé než první Enola, prkenný Cavil víceméně znuděně odehrající svůj díl scénáře. ()

Veeria

Stejně jako u prvního dílu, i u druhého jsem nadšená. Nádherně zpracovaný film. Komunikace Enoly s divákem je prostě skvělá. A Henry Cavill jako Sherlock je prostě dokonalý. Jo, jsem fanynka těchto filmů. 3. díl prosím. :) ()

Tomko87

Prvý diel som nepodozeral..asi.. Ale druhý sa mi hneď viac páčil Síce je to taká netflixovská blbosť, girl power, bla bla bla...ale je to proste lepšie spravené. Plus, milé vidieť že mladá Brownová vie zahrať okrem tichéj El aj ukecanú..Enolu. Aj ďalši herci potešili. Cavil ako Sherlock, Helena ,, Bellatrix , ako ich matka.. Proste na jedno pozriete viac než dobré. Ale iba o málo. ()

Muf911

Hezké kulisy, prostředí Londýna konce 19. Století a docela slušně je to zahrané hlavně hlavní ženskou postavou. To je asi vše pozitivní, co mohu říci. Jinak je to taková budovatelská agitka dvacátých let jednadvacátého století. Politické zadání zní nacpat tam co nejvíc rasové a genderové vyváženosti a sociálního útlaku. I ten vtip oproti jedničce nějak vymizel. ()

ElleMcDee

Zábavný film, kde sice zápletku každá bystrá hlava rozluští už na začátku, ale rozumím, že cílovou skupinou jsou zde především mladší diváci, kterým to tak jasné být nemusí. Millie Bobby Brown a Henry Cavill zde byli opět skvělí a jako sourozenecké duo fungovali. Kostýmy se taktéž docela povedly, celkově se mi líbila snaha věrně napodobit viktoriánské období. Samozřejmě, nepovedlo se to ve všem, ale výsledek bych označila za ucházející. Velké zklamání mi přineslo odhalení hlavního padoucha, respektive jeho jména, které je všem milovníkům Sherlocka Holmese dobře známo. Konec filmu mi připadal poněkud rozpadlý a přehnaně patetický. Podtrženo, sečteno - pokud se vám líbila jednička, určitě si tenhle kousek pusťte. Nijak za ní nezaostává. Pokud vás jednička nebavila, radši věnujte dvě hodiny života něčemu jinému. ()

Sevprince

Je to v pohodě. Čekal jsem 3* a dostal jsem 3 hvězdy. A pokud jde o Moriartyho a Watsona, takhle to prostě Netflix má. Henry super, Millie v pohodě. ()

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

29.11.2022

Produkční a mediální společnost Legendary Entertainment, stojící například za sérií filmů Godzilla & Kong a zejména za chválenou spektakulární sci-fi Duna, dosud své filmy v posledních letech… (viac)