Panstvo Downton: Nová éra

• Slovensko Downton Abbey: Nová éra (viac)

Panstvo Downton si počas svojej filmovej a televíznej existencie prešlo mnohým, ale asi nikto by netušil, že v minulosti starej mamy Violet (Maggie Smith) sa skrýva tajomstvo, ktoré môže otriasť základmi celej šľachtickej rodiny Crawleyovcov. Všetko sa začína šokujúcou správou, že Violet sa stala dedičkou zámku na juhu Francúzska, ktorý jej odkázal muž, ktorého stretla v mladosti. Čo sa medzi nimi mohlo stať, že si na ňu po toľkých rokoch spomenul v závete a odkázal jej taký majetok? Časť rodiny sa s nadšením vydá na Francúzsku riviéru, aby preskúmala novozískaný majetok, ale Violetin skeptický syn Robert (Hugh Bonneville) tuší, že za dedičstvom zámku sa môže skrývať príbeh, o ktorom by radšej nechcel počuť. Počas Robertovej neprítomnosti preberá vládu nad Downtonom jeho najstaršia dcéra Mary (Michelle Dockery), ktorá sa musí vysporiadať s inváziou amerických filmárov. Tí chcú na pôde nádherného zámku nakrútiť poriadny hollywoodsky film. Stret strnulých britských tradícií s americkou ľahkovážnosťou a rovnosťou by sotva mohol byť zábavnejší, najmä keď sa do natáčania aktívne zapájajú obyvatelia a zamestnanci panstva. (CinemArt SK)

Elessar.

Je to pekná rozprávka. Taká dobovka. A čo na tom, že je taká červená knižnica? Mňa to bavilo. Potešila ma aj "filmová zápletka", bolo to niečo ozvláštňujúce. Bez babičky to už nebude ončo, tá bola proste top so svojimi hláškami, ale svet ide ďalej. Dočkáme sa aj trojky? Film som videla pár dní pred úmrtím Kráľovnej Alžbety II, žeby to tak aj nejako zapôsobilo? Taký ten lesk a bieda dôb dávno stratených? Tých čo odvial vietor... ()

Skrivan

Druhá filmová výprava na panství Downton přináší naprostou většinu postav a dvě hlavní dějové linky. Jedna se týká mládí nyní umírající Violet (jaká to ale bývala koketa! Šokující!), druhá natáčením filmu na Downtonu. První jmenovaná je zábavná, byť je to v podstatě totéž v bledě modrém, jako to, co už jsme viděli s knížetem Kuraginem. Druhá dějová linka je potom zřejmě to, co filmu přináší přízvisko Nová éra, jelikož jsme zde svědky zrodu nové éry, a to éry mluvených filmů. A byť je i toto zajímavé na sledování, je tato linka příšerně naivní a odfláknutá. Režisér je naprosto neschopný, jediné, co zvládne, je zamilovat se do Mary. A tak jeho film nejprve zachrání Molesley, následně Mary a nakonec celé downtonské služebnictvo. Je to až k smíchu a od Downtonu bych zkrátka čekal víc. Melodramatický závěr k Downtonu tak nějak sedí, přesto působí výsledné spárování úplně všech, kdo nejsou mrtví, až moc násilně. ()

Elio

Panství Downton je známé svým upovídaným jádrem, pomalejšími sekvencemi, tragickými, ale nadějeplnými konci, a to vše ve výsledku další film ze série zdobí, takže jako fanoušek seriálové předlohy si stěžovat rozhodně nemůžu. Navíc oproti předchozímu pokusu převést tuto klasiku na stříbrné plátno musím říct, že si tvůrci polepšili. Posunuli děj do zajímavé dvoj-zápletky, interakce mezi postavami jsou o dost přirozenější a ne tak "kýčovité" jako u předchozího dílu a hudební doprovod, mimo klasickou milovanou znělku, je doplněn velmi chytlavými melodiemi tehdejší doby. A to, že je film prodchnutý dramatem, tak jako tomu koneckonců bylo v každém díle každé série, je prostě jen třešnička na dortu. Kapesník ke konci stopáže jsem už ani nedávala z ruky. Panství Downton jednoduše tnulo do živého. A to v tom nejlepším slova smyslu. ()

p.a.douch

Takže ano. Pro diváky seriálu jsou filmy o Downtonu pěkný doplněk. Postavy jsou jasné, jejich činy navazují na předešlé děje. Tím neříkám, že je nutné, ke slušnému zážitku znát seriál. Máme tu dvě dějové linky a musím říct, že natáčení filmu na panství, mě bavilo více. Je jasné že film pokračuje v umění navodit atmosféru 20-tých let. Výprava opět luxusní, a to jak v Anglii, tak i v ději odehrávajícím se ve Francii. Jestli bude další film, rozhodně na něj půjdu, protože mě mám rád postavy Downtonu a příběhy které se okolo nich točí. Takže pro fandy "Panství Downton" je toto dílo rozhodně dobré shlédnout. Určitě nebudou zklamáni. Jen jsem zvědav jak se případné pokračování vyrovná se závěrem filmu. ()

Grimaldi

Pár let zpátky jsem si zkrátil přehršel volného času, bez znalosti seriálu, návštěvou prvního dílu v kině. Po ohlášení tohoto pokračování jsem se rozhodl se na celý seriál podívat, abych ještě lépe chápal vývoj postav. Hodinová stopáž jednotlivých dílů nakonec způsobila to, že jsem to nestihl, ale i tak mi dala něco dost podstatného. Měl jsem skutečný zájem o postavy a znal z velké části jejich radosti a strasti. I díky tomu jsem si tento film užil o dost víc než jedničku. Dvojka má větší rozpočet, odehrává se i mimo Downton a je znovu stejně milá. Přes filmové natáčení po Francouzskou riviéru, budete cítit hřejivý pocit radosti. Jsou zde sice i situace, kdy vám možná slza ukápne, ale jejich provedení je vkusné. Chválu si zaslouží i uzavření některých dějových linek. Bylo cítit že takhle je to správně. Dejte Panství Downton šanci, možná vás dost mile překvapí. Tak či onak, pokud za pár let vznikne trojka, já u toho v kině určitě budu. ()

esmoke

Je vidět, že tvůrci už nemají moc kde brát a tak se za dvě hodiny vlastně vůbec nic nestane. Jinak je film (stejně jako seriál) plný skvělých kostýmů a dobrých herců. ()

veverysiak

Aj bez znalosti prvotiny som si to opäť vychutnal, filmové spracovania sú niekde pre neznalcov nezrozumiteľné, ale z neznalosti sa rýchlo dá dostať, krajina a obdobie mi brnklo na moju obľúbenú strunu a remeselne odvedené profesie od A po Z to len umocnili, takže 85%. ()

flakik

Vrátit se do Downtonu je vždycky potěšení. Potkat staré známé, vrátit se na známá místa,....asi vás ale zklame dabovaná verze, kde opět došlo ke změnám, na které si divák, který sledoval seriál asi jen tak nezvykne. Např. perfektní Alenu Vránovou nahradila Táňa Medvecká, která bohužel i přes veškerou snahu nedosahuje předešlých kvalit. S dabingem jsou taky spojené chyby, kdy v jedné scéně si postavy vykají, ve druhé zase tykají apod. Zdá se, že vše bylo šito horkou jehlou. Bohužel i scenáristicky je tento díl velmi slabý. Zdá se, že tvůrci už neměli moc nápadů a jen mlátí prázdnou slámu. U mnoha z nich si i řeknete: "...to už jsem někde viděl." Nicméně i tak je příjemné se zase vrátit zpět a cca o další 2 hodiny si prodloužit pobyt na Downtonu. ()

Kamil111

S uvážením ojedinělé popularity seriálu jeho filmová pokračování nemohla nepřijít. Bláhový byl ovšem ten, kdo soudě podle názvu doufal v nějaký zásadnější dějový krok vpřed. V dobových portrétech vyšší společnosti chceme přece vidět pohádku pro dospělé, staré dobré časy, kdy ještě všechno mělo svůj zavedený řád, o vily a zámky pečovaly armády oddaného služebnictva, honorace se i doma k večeři převlékala do smokingů a dlouhých toalet, a věci celkově nabíraly nepříliš vzrušivé tempo. Příběh není podstatný, paralelní linie s filmaři či na francouzské Riviéře potěší především oko. GRADE 11/2022 ()

Talita1

Seriál sa mi veľmi páčil, preto som chcela vidieť aj film. Vizuál bol výborný, prostredie, kostýmy to všetko sa mi páčilo. Zápletka však bola nezáživná a jednotlivé dejové linky ma nebavili tak, ako v samotnom seriáli. Za mňa priemer. ()

IvanIII

Konečně jsme se dočkali a po delším odkladu k nám zamířil tento krásný filmový dárek. V době sužované coronou a teď i válkou to je více než třeba. Panství Downton: Nová éra u mě jako velkého fanouška seriálu naprosto zabodovalo a během promítání se u mě vystřídaly snad všechny emoce, které může plátno na diváka přenést. Jsem moc rád, že jsem mohl opět vidět mé oblíbené postavy a přeji si, abych je alespoň ještě v jednom pokračování mohl tady na ČSFD ohodnotit. :-) Děkuji! ()

ladyViolet

Jako zarputilá fanynka seriálu (odkud se asi vzal můj nick?) jsem se na druhý celovečerák těšila velmi, ale naprosto souhlasím s recenzí *bigjames*. Jakkoli jsem měla výhrady k prvnímu z r. 2019, tenhle druhý pro mě neměl tolik "šmrncu". /// Pokud jde o dabing, paní Medvecká i pan Meduna mě příjemně překvapili tím, jak navázali na tradici paní Vránové a pana Plachého, škoda, že vypadl pan Táborský. ALE zklamala mě volba paní Peřinové (Myrna Dalgleishová) - Laura Haddock v původním znění úžasně skřehotá příšerným dialektem (než na konci ukáže, že umí mluvit i kultivovaně); projev paní Peřinové je celkem normální, a to je škoda. ()

tein

Serial se mi líbil svou poeticnosti a dobovou atmosférou správného kostymniho dramatu, ale tento film ač nabízí totéž, tak to kouzlo postrádá. Nepamatuju si zda I ten seriál byl prospikovan tak hloupými dialogy ale tady mi to vadilo až na tolik, že celá zdejší šlechta mi přišla jako banda nepříjemných snobů a ne těch komu by měl divák fandit nebo ke komu citit aspon spetku sympatie. ()

bemygirl

Moc povedené pokračování. Žádné velké drama,ale jen všichni ve skvělé formě. Jakoby chtěli ze sebe vydat to nejlepší a rozdávat radost v dnešní těžké době. Panství Downton je jeden z nejlepších filmových a televizních počinů posledních let. Díky bohu,scenáristovi,režisérovi a producentovi za takové filmy... ()

Sejkorka

Docela dobrý děj, kostýmy, slušně natočeno.... Ale ty happyendy - na rozdíl od prvního dílu  - už zavánějí kýčem. Ale pořád slušná podívaná pro deštivé nedělní odpoledne. ()

Jittulle11

Fanynka seriálu a i celovečerního filmu jsem neočekávala nic, prostě jsem jen chtěla slyšet tu hudbu na úvod a nechat se nést anglickou noblesnou v pokračování, která nebývají vždy šťastná. Ale musím říct, že tohle je skvost a představitelé všech hlavních rolích ve mne zase zanechali hluboký filmový zážitek. Děkuji a tleskám ()

slatkakuca

Celkem nuda, slavná herečka strašně přehrává, zápletka s vilou byla zbytečná, jak kdyby tam nepatřila a zase mi to připomnělo, jak mě vytáčelo, že služebnictvo jsou vlastně kámoši, co se i s největší arogantní pipinou zkámoší a vše vyřeší. Aspoň si herečky mohly nějaké ty pěkné šaty obléknout. ()