Cyrano

• USA Cyrano (viac)

Básník Cyrano z Bergeracu (Peter Dinklage) oslní hravými slovními hříčkami při ústním souboji i brilantním šermem v duelu. Kvůli svému vzhledu je však Cyrano přesvědčen, že není hoden lásky oddané přítelkyně, zářivé Roxanne. Když Cyrano konečně plánuje vyjádřit své city, Roxanne se na první pohled zamiluje do rekruta Christiana. Vědom si svých nedostatků, Cyrano z Bergeracu pomáhá mladému Christianovi získat srdce půvabné Roxanne, byť je do ní sám vášnivě zamilovaný. (Forum Film CZ)

Arach.No

Nejsilnější stránkou filmu je Peter Dinklage v titulní úloze. Jeho Cyrano je působivý ve všech polohách a už kvůli němu stojí za to film vidět. Bohužel romantická linka mezi Roxanne a Christianem není moc přesvědčivá, obě postavy jsou poměrně mdlé. Ben Mendelsohn jako hrabě de Guiche bavil, kostýmy vynikající, pár písniček silných, většina mě příliš nezaujala. Vizuálně je film propracovaný, jak se dalo od Wrighta očekávat. Velká část Dinklageových scén je výborná - představení Cyrana, šermířské i slovní souboje, divák dokonale cítí jak moc přes všechno navenek ukazované sebevědomí trpí. Škoda jen ostatních nevýrazných postav, které za celé dvě hodiny nedokážou zaujmout. ()

Ingtar2

Prišiel som, odrbal som sa  (videl som), odchádzam. A neodchádzam veru nadšený, pretože namiesto spracovania klasiky som dostal psychologický portrét hlúpeho, mentálne retardovaného dievčaťa, ktoré nevyzerá ani zďaleka tak dobre aby sa takto chovala (/sarcasm). Do nej boli zamilovaní rovno traja chlapi z ktorých to hral dobre jedine Dinklage, ktorý bol paradoxne jej bratrancom (lol). Samozrejme tu máme zopár woke trendov ktoré úplne dávajú zmysel, napríklad pomer ľudí tmavšej pleti je nanajvýš prekvapivý, čo by mi nevadilo, keby sa film nesnažil vo všetkom ostatnom byť historicky presný čo sa týka životných pomerov a kostýmov Francúzska roku 1640. Tie sú podarené, spolu s výpravou a kamerou (niektoré scény na jeden záber sú fakt dobré). Čo ma až tak neoslovilo boli skladby (aj keď tá orchestrálna na konci titulkov bola super), čiže som si po filme musel napraviť chuť pomocou Crystal Corruption II od Lia;quo. Tl;dr: Celkom fajn muzikál, avšak na mňa to pôsobí neskutočne priemerne. Síce som sa skoro nenudil, ale aj tak necítim potrebu Cyrana vidieť znova. 45%, 2*. ()

levente

Cyrano je moje slabost. Myslím si, že to jeden z nejlépe napsaných příběhů vůbec. Nabízí mnoho možností, kudy vést děj a dalším a dalším autorům může pomoci ke slávě. Cyráno pana Wrighta je originální a to nejen nápadem, kdy se nic netočí kolem nosu, ale kolem výšky. Je těžké to téma zpracovat, protože se neubráníte srovnání, kdy už úvodní scéna v divadle dostává od původního zpracování těžce na frak. Při poslání Tě bodnu už tu není ničím nahrazeno, jen nezáživným dialogem. Trochu to vylepší šermířský souboj, ale v pasáži, kde jde Cyrano proti 100 absence zápalu zamrzí. A tak je to se vším. Viděl jsem Cyrana ve všech zpracováních. Ve všech. A tohle je jedno z nich, které na začátku drobátko vybočí z průměru, aby se do něj zase zařadilo. Stojí za shlédnutí. Ale neodbourá.... ()

Maximilianus

Cyrano bol lepší film, než som čakal, pesničky boli prekvapivo dobré, no zdalo sa mi, že príbeh postrádal väčšiu hĺbku a prepracovanejšie postavy (možno až na Cyrana). 6,7/10. ()

Terka_127

Poslední film roku 2021, co jsem viděla v kině a líp jsem si opravdu vybrat nemohla. Romantickou linku Joea Wrighta já prostě můžu. Nenutí, není to okaté, trapné, natož komické. Zrak prostě neodvrátíte ani v tu nejvíce romantickou chvilku filmu. A že se v tom zpívá? No a! Krásnější písničku Someone To Say jsem snad neslyšela! Obsazení se povedlo na jedničku, výprava je nádherná a ta kamera a střih! Krása! Víc dojmout jsem se už nemohla. Je to čistá krása a pohlazení po romantické duši. A pokud milujete příběh Cyrana tak jako já, tak není nad čím váhat. ()

Slizard

Po fiasku s The Woman in the window prichádza známy britský romantik a oscarový režisér Joe Wright s ďalšou adaptáciou na už svetoznáme dielo Cyrano de Bergerac francúzskeho poeta a dramaturga Edmonda Rostanda. Film som náhodne zhliadol na HBO Max a úprimne nič som nečakal, knihu som nečítal, dokonca ani predošlé adaptácie som nevidel. Až toto muzikálové prevedenie ma zaujalo. Dej filmu sa odohráva v sedemnástom storočí v Paríži. Krásna, priam rozprávková výprava s výborným hereckým obsadením a nezabudnuteľným soundtrackom vytvára výbornú atmosféru, ktorá fantasticky obohacuje svet, v ktorom sa Cyrano odohráva. Klasický poetický príbeh o tragickej láske sme tu už videli veľakrát, ale nikdy nie takto. Peter Dinklage sa výborne hodí do role Cyrana, dokonca by som si dovolil povedať, že bol pre rolu ako stvorený. Ostatní herci podali tiež veľmi slušný výkon na to, že som o niektorých ešte ani nepočul. V niektorých pasážach mi film neuveriteľne pripomínal Les Miserables, čo je, ale v tomto prípade dobrá vec. Nijakým spôsobom ho nevykráda. Režisér divákom nepodáva žiadne veľdielo. Ba naopak, na to, že Cyrano nie je vôbec nízko rozpočtový snímok niekedy tak skromne pôsobí. Film má niečo okolo dvoch hodín, ale na moje prekvapenie po skončení poslednej scény sa mi za ním rýchlo začalo cnieť. Aj keď som si bol plne vedomý, že viac už by sa tam ani nedalo vložiť bez toho, aby to nezačalo po nejakej chvíli nudiť alebo iritovať, som chcel viac. Nádherné muzikálové spestrenie po zlom remaku West Side Story. Tvorcovia muzikálov by sa mali viac vraciať presne ku klasike, ako je Cyrano de Bergerac. Cyrano je dôkazom, že klasické príbehy o tragickej láske ešte nevymreli. ()

piglit

Autorka se pokusila dojebat geniální námět prostřednictvím kritické rasistické teorie a tancem se zpěvy. Snažila se, ale odlesky génia stále prostvítaly skrz mrzačený příběh. Věřím, že příště se jí povede být blíže totálnímu úspěchu, a zamázne nějaký další krásný námět do naprostého bezvědomí. ()

MirkaP

Muzikálový Cyrano, tentokrát ne s velkým nosem, ale v těle trpaslíka. Ta písnička, když se chystají do beznadějně bitvy, mě teda dostala. Peter Dinklage taky. ()

Gig

Když jsem prvně slyšel o tomto filmu a viděl první záběry liliputa místo dlouhonosáče, uviděl černochy v gardě, viděl civilní projevy místo veršů a majíc v krvi výborné převedení s Depardiem na filmové plátno, tak jsem si říkal proboha, co to bude? Parodie nebo Cyrano v Americe? Moc jsem se k tomu filmu neměl. Poté jsem se dozvěděl, že je to převedení muzikálové šou. Trochu jsem se přemohl si ten film pustit, jelikož muzikály mám rád a pochopil jsen, že to bude variace na Cyrana. Decentní a přitom chytlavé písně. Nejvíc mě asi dostala půseň vojáků na bitrvním poli. Hlavní role Cyrana byla výborná a vulbec ne smešná. Trošku mi tam chyběla vražda na Cyranovi. Když umírá starou ranou z bitvy a možná vyčerpáním, tak to tak nevyzní jako v původním díle. Ale zase tím, že Cyrano je liliputna zpipvá, že je zrůda a o nenaplněné lásce k Roxaně vyzní přirozeněji než dlouhý nos.Černoši mi tam nevadili, když to beru jako divadlo. Možná bych celý přiběh zasadil do jiného prostředí - Amerika v době Severu a Jihu či fiktivní doby. Proto to může mnoho lidí znechutit či odradit. Ale i tak tento film má hodně energie, emocí. Je to hlavně i díky hlavním představitelům a výborné hudbě, kameře a příběhu. ()

mata77

Silnou stránkou tohoto muzikálu je scenár a hudobné spracovanie skladieb s pridanou hodnotou od hercov, v mojich očiach im role naozaj sadli. Zaujímavo je tu kombinovaná klasika s novým pohľadom na už známy príbeh. Výprava je krásna a pekne dotvára celkový obraz, kostýmy si určite zaslúžia pozornosť. Je to samozrejme príbeh o veľkej láske, čo by sa asi tak mohlo pokaziť? ()

Alecjay

Zajímavé podání klasické divadelní hry, a jako na divadelní hru se na Cyrana taky musíte dívat. Přepálené scény a dialogy se celé dvě hodiny pohybují na hraně chytrého okouzlení a hloupého klišé, občas přehoupávajíc na jednu či druhou stranu. Ač jsem normálně fanouškem muzikálů, tady bych se bez songů klidně i obešel, ale musím přiznat, že pár jich bylo povedených. Peter Dinklage hraje přirozeně a na každém jeho slově jsem visel stejně jako Roxanne. No a Hayley Bennett je jako vždy okouzlující, křehké zdánlivě nevinné víly ji prostě sedí. Za scenérie a kameru bych dal plný počet, celkově 8/10 ()

Setanta

Herci neumí zpívat. A celý muzikál je čistý romantismus. Jenže po přehrání soundtracku v radio editu... asi tisíckrát... podívám se na to znovu. S láskou. ()

Heywood

Ano, slyšíme že film nemá být přepisem knihy, ale je otázkou, co by žijící autor k takovému zpracování řekl. Dal by souhlas? Osobně pochybuji. Snad obstojí soundrtack, ale postava Cyrana je o něčem jiném, než tento film nabízí. Já těmhle politicko-korektním přepracováním klasických děl prostě nefandím. To ničemu nepomáhá, spíše naopak. 10% ()

Sopholojong

Joe Wright je najvacsi rezisersky macher co sa koexistencie obrazu a hudby tyka v kostymovom zanri. Prave jeho Atonement (2007) povazujem za majstrovske dielo "viktorianskych" romatickych adaptacii. Peter Dinklage je zase herecky macher najvacsi, aj ked najmensi. Svojou ucastou presvieti aj tu najsedivejsiu scenu (vojnova kapitola v zamrznutych horach). Najvacsim problemom su tu vedlajsie herecke figurky a akosi menej romatickej atmosfery, i ked prave o nej to ma byt. Haley Bennett svojimi kozami v korzete a natahovanim podvazkov rozprudi krv v spodnych castiach muzskych tiel hned v uvode, herecka to dobra ale neni... Zamilovany cernosko je tu len kvoli kvotam, Mendelsohn zase malo demonicky a malo scen dostavajuci. Krasne sa tu versuje, kostymy su pompezne, hudba jedna z najlepsich minuleho roka (nominacia na "plesouna" nutnost), Dinklage herecky kraluje, ale vsetko za mi zda akesi "nedokorenene, nedosolene". 7/10 najma za trpaslika a hudobne aranzmany. ()

Polux

6/10 | Když se řekne výborný muzikál, člověk si obvykle přestaví poutavý příběh, zajímavé postavy a především chytlavá hudební čísla s propracovanou taneční choreografií (plus zajisté plno dalších věcí, ale na čem většina muzikálů stojí a padá jsou imho právě tyto prvky). | Konkrétně zde má Wright v zádech jistotu v podobě slavné a silné předlohy se sympatickými postavami (začátek filmu v divadle má slušné grády) a malého/velkého muže v titulní roli. Dinklage jak svým herectvím, tak možná překvapivě i zpěvem, s přehledem táhne celý film vpřed, zatímco ne-až-tak-působivá Bennett a zejména matný Harrison jsou na tom o dost hůře a šišlající Mendelsohn naštěstí nemá příliš prostoru. Pochválit je potřeba rozhodně výpravu a kostýmy a sem tam i kamera dokáže vykouzlit působivý záběr. | Co je to však platné, když to nejdůležitější v rámci daného žánru, bohužel, skřípe. Jednotlivé songy jsou skutečně naprosto nevýrazné a zaměnitelné (snad s čestnou výjimkou skladby z frontové linie), což spolu s jejich monotematičností (ne/šťastná láska), má za následek, že na diváka působí všechny úplně stejně a při samostatném poslechu na streamu ani není schopen identifikovat, ze které části filmu pochází. K tomu je potřeba přidat i lehce odbytou choreografii doprovodných tanečníků a promarněný potenciál filmu je na světě. | PeZet ()

PrincessMono

Kvůli poměrně nízkému hodnocení jsem od filmu neočekávala příliš, ale díky mé slabosti pro muzikály a pro herecké umění Petera Dinklage jsem si ho nemohla nepustit. Jelikož jsem čekala spíše prvoplánovou, popovou, kýčovitou romantiku, které se nemůžou moderní muzikály skoro nabažit, příjemně mě překvapila naopak decentnost a minimalismus celého počinu. Vše je vkusné, nepřehnané, laděné do stejného tónu jak v písních, tak v atmosféře a zbarvení scény. Kdo hledá extrémní muzikálová čísla se spoustou efektů a s pompézním vyvrcholením, tento muzikál rozhodně není pro něj. Kvalita Cyrana nespočívá v sázení na jistotu líbivosti a velkoleposti, nýbrž v umělecké osobitosti. Již zmíněný minimalismus je krásným osvěžením po celé řadě The Greatest Showmanů a podobných načančaných laciností. Herecký výkon Dinklage je excelentní. Cyranův příběh film sleduje též skvěle a nápad, že místo velkého nosu, který ho trápí původně, to bude jeho vzrůst, mi přijde zajímavý a vůbec ne špatný. Také texty, byť opět vcelku jednoduché, jsou výstižné a silné a nejednou mě rozplakaly. Cyrana považuji za vydařené umělecké dílo, kterému se bohužel nedostalo patřičného uznání. ()

79. Zlaté glóby - nominace

79. Zlaté glóby - nominace

13.12.2021

Dnes odpoledne byl zveřejněn kompletní seznam nominací pro 79. ročník Zlatých glóbů, které každoročně uděluje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA). Předávání cen se má uskutečnit 9.… (viac)