Kultový politický thriller nakrútený podľa románu Fredericka Forsytha vychádza zo skutočných udalostí okolo pokusu o atentát na francúzskeho prezidenta generála Charlesa de Gaullea. Začiatkom 60-tych rokov 20. storočia považovali bývalí členovia francúzskych légií osamostatnenie Alžírska a jeho odsúhlasenie francúzskou vládou za zradu svojich padlých spolubojovníkov. Vytvorili skupinu sústredenú na likvidáciu de Gaulla, avšak bez úspechu. Prezident sa tak stal najstráženejším človekom na svete. Po dolapení a zabití viacerých dôležitých členov skupiny si preto najali profesionálneho zabijaka s krycím menom Šakal, ktorý mal za úplne samostatnú operáciu zinkasovať pol milióna dolárov. Príbeh sa sústredí na prípravy atentátu a na snahu tajnej polície vystopovať Šakala. Film je klasikou svojho žánru a roku 1997 sa dočkal i remakeu. (oficiálny text distribútora)

C0r0ner

Možná je to tím, že jsem věděl, kdy a jak de Gaulle umře, takže ty dvě a půl hodiny (!) jsem koukal na hýbající se postavy, které mě vlastně zajímaly jenom z historického hlediska, protože o nějakém napětí nebo atmosféře nemohla moc být řeč. Žebříček, tak jako už mnohokrát, vyloženě k smíchu. 50% ()

danecek24

31. Zlatý Glóbus za rok 1973 - nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší režie - Fred Zinnemann, Nejlepší scénář - Kenneth Ross ()

zette

Vyborne zpracovane kriminalni drama o priprave atentatu na Gaullea. Skvele vykresleny najemny vrah se svou chladnokrevnosti a klidnou hlavou v podani Edwarda Foxe. Film ma atmosferu i napeti a i kdyz to asi nikdy nebude jeden z mych nejoblibenejsich filmu, nic Sakalovi nemohu vytknout a pravem davam plny pocet. ()

pakobylka

Zdá se, že i Šakalové mívají své dny ... za kterých se věci nemusejí odvíjet přesně podle jejich představ. Brilantně vystavěná zápletka, neobyčejně sugestivní atmosféra, detailní, skoro až dokumentaristicky pojatý popis hektické, leč zároveň doslova mravenčí práce všech zainteresovaných policejních složek - i nadmíru výstižné vykreslení osobnosti najatého zabijáka spolu s pečlivým zmapováním celé jeho cesty. Co víc si můžete přát ? P.S.: Příběh je inspirovaný skutečnými událostmi - ale to pro vás určitě není žádná novinka. ()

majo25

Film, na ktorom cítiť, že už má svoje roky. Vtedy onálepkovaný ako triler, dnes by sme ho označili skôr ako politické krimi. Napriek tomu má na svoju dobu celkom zaujímavú zápletku a obstojné tempo a keď sa k tomu pridá charizmatický Edward Fox v hlavnej úlohe, je na čo sa pozerať. Smerom k záveru sa o slovo prihlásia aj nejaké tie trilerové prvky a záver má tým pádom spád. Škoda, že ostatné postavy zaostávajú a aj stopáž by si pýtala minimálne o polhodinu skrátiť. Aj preto je to niekde na hranici 3 a 4 hviezd. ()

otík

Vynikající zpracování přesně podle knižní předlohy F. Forsytha, které pak o 25 let později tak otřesně zprznili Amíci. Ale tento film je skvělým thrillerem se skvělým Edwardem Foxem v roli hlavního zabijáka. ()

Radiq

Skvělej scénář a nejlepší role Edwarda Foxe, co jsem viděl. Zahrál ji drsně až kamenitě v tváři. Je to klasika. Mnoho jinejch filmů by se z tohohle mohlo učit. ()

stOKYi

Vzhľadom k tomu že na čsfd sa dá dať iba 5 hviezdičiek a ako prvého šakala som videl toho z 97. roku ktorý sa mi tiež páčil musím znížiť jeho hviezdičku z 4 na 3 a bohužial som sa nevyhol porovnávaniu. Určite je medzi týmito filmami niekoľko stupňový rozdiel. Až teraz som si uvedomil ako som si predstavoval šakala natočeného z 97 a čo mi chýbalo k tomu aby som dal väčšie hodnotenie ako 4. A že sa to dá natočiť až takto dobre som nečakal. Bruce willis sa tam prezliekal ako divadelný herec ktorý odohrá všetky postavy sám, kde tu nebolo potrebné mať žiadne výbuchy, žiadne prezliekania a maškary ako z reklamy na GianFranca Ferreho ale pomaly nám ukazovali ako sa dá prísť na to že kto chce vlastne atentát vykonať a pomalé odhaľovanie šakalovej totožnisti ( spoiler ) a nakoniec zistenie že boli s ich počiatočnou identitou úplne vedľa a že mali poriadne šťastie :) ... Zaujímavý koment : Gemini ()

sator

I přes - na svou dobu -dlouhou stopáž film nenudí... Přezdívkou Šakal je označován Ilich Ramírez Sánchez z Venezuele.Byl dopaden v r.1994 a odsouzen v několika procesech k souhrnným trestům které zaručují že se na svobodu už se nedostane. Za vinu mu jsou dávány bombové útoky po celém světě.Nás jako Čechy zaujme že do Československa jezdil na tzv. pracovní návštěvy a stýkal se ze Státní bezpečností. Z dovyšetřování atentátu na Českou sekci Svobodné Evropy z r. 21. února 1981 ,po roce 1989 kdy se otevřely archívy socialistických zpravodajských složek, vyplývá že tento atentát také organizoval on. ()

Courtemanche

Většinou jsem četl o Šakal že ,,to je ale příběh,, ale pro mě je to jen obyčejný příběh, navíc a to je to důležitější, je to podprůměrně zpracovaný příběh, co vychází z myšlenky že to mohlo být atentát (důkazy nejsou). 2/5 ()

hans500

Jeden z nejlepších špionážních thrillerů. Fred Zinnemann dokáže bezchybně zrežírovat i dlouhou stopáž a pomalé tempo tak, že by to lépe ani nešlo. Výborný minimalistický výkon Edwarda Foxe, jehož Šakal je skutečným prefesionálem. Postava Šakala byla využita znovu využita ve filmech z roku 1997 Hon na Šakala (Aidan Quinn) a Šakal (Bruce Willis), ani jeden z těchto filmů se však Zinnemannově klasice nevyrovná (především snímek s Willisem je značně průměrný). ()

LeoH

Chladných profesionálních zabijáků už jsme ve filmech viděli, až to pěkné není, tak co zrovna na Šakalovi i po letech tak fascinuje? Podle mě je to hlavně to iracionální, až nábožné zaujetí, s nímž jde za splněním svého úkolu (málem by se chtělo říct poslání) a s nímž se ho snaží vypátrat a zneškodnit jeho hlavní pronásledovatel. A to, jak oba přes zdánlivý chlad a profesionalismus zůstávají lidmi, kteří (mimo jiné) dělají hloupé chyby. A taky probublávající dilemata morálky a cti bez jednoduchých řešení. A suchá věcnost, s jakou je vše „dokumentováno“, ve shodě s charakterem hlavní postavy – tomu se kurnik říká jednota obsahu a formy –, bez záliby v brutalitě, bez dojení napětí a emocí. A pak i to, jak po dvou hodinách děje naplněného nejdřív precizními přípravami a pak důslednou realizací promyšlených plánů nakonec rozhodne pár úplně obyčejných vteřin, bez burácení hudby, bez efektních zpomalovaček, až člověk chvíli zůstane v ustrnutí, co že se to vlastně stalo a jestli opravdu. Trochu jsem se cukal dávat za pět, nakonec je to „jenom“ thriller… jenže jaký! ()

farmnf

Tohle neomrzí, jak píše vitekpe. Viděl jsem to 4x a pokaždý jsem si na tom našel něco suprovýho. Naposled nevýraznou, ale zásadní postavu komisaře a hloupost politiků. Něco jako aféra Vrbětice. Dále jsem si všimnul technické zručnosti nájemného vraha. Umí si přestříkat auto v lese! Můj učitel technologie ing. Výtvar by z něj měl radost. ()

Den Šakala se dočká seriálové verze

Den Šakala se dočká seriálové verze

05.11.2022

Klasický detektivně-špionážní román Den pro Šakala z roku 1971 od spisovatele Fredericka Forsytha (Krycí název Oděsa), inspirovaný skutečnými událostmi a popisující neúprosný hon na chladnokrevného… (viac)

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale