Kultový politický thriller nakrútený podľa románu Fredericka Forsytha vychádza zo skutočných udalostí okolo pokusu o atentát na francúzskeho prezidenta generála Charlesa de Gaullea. Začiatkom 60-tych rokov 20. storočia považovali bývalí členovia francúzskych légií osamostatnenie Alžírska a jeho odsúhlasenie francúzskou vládou za zradu svojich padlých spolubojovníkov. Vytvorili skupinu sústredenú na likvidáciu de Gaulla, avšak bez úspechu. Prezident sa tak stal najstráženejším človekom na svete. Po dolapení a zabití viacerých dôležitých členov skupiny si preto najali profesionálneho zabijaka s krycím menom Šakal, ktorý mal za úplne samostatnú operáciu zinkasovať pol milióna dolárov. Príbeh sa sústredí na prípravy atentátu a na snahu tajnej polície vystopovať Šakala. Film je klasikou svojho žánru a roku 1997 sa dočkal i remakeu. (oficiálny text distribútora)

vorheese

Někdy je úporné kopírování knižní předlohy možná na škodu. Ani více než dvouhodinová stopáž není schopná pojmout tolik vedlejších postav a na úkor toho trpí to hlavní. Lebel, Šakal a jejich "vztah na dálku". ()

kaylin

Tohle je jeden z vrcholů kriminálních filmů se špionážní tématikou, respektive s tématikou atentátů. Naprosto chladný snímek, který na vás tlačí svou ponurou atmosférou, která je téměř bez soundtracku. Právě tahle odtažitost od postav a zaměření na vraha, je ukázkou toho, jak může být daný žánr silný. V poslední době se to podařilo filmu "Jeden musí z kola ven". Podobná atmosféra, podobný chlad, který vás prostupuje do morku kostí. ()

Maq

Dnešní kulty jsou už asi jen filmové, snad proto, že třeba takový Matrix by jako kniha byl tak slabomyslný, že by jej dokázal dočíst jen ten, kdo nikdy knihy nečte. Takže asi stojí za to mladší generaci připomenout, že Forsythův román byl za časů mého mládí kultem jako kniha! --- Film jsem viděl už dávno pradávno při jeho premiéře, ale i to bylo až po přečtení románu. Nikdy jsem se tak nedokázal oprostit od srovnávání. Někteří tady film hodnotí jako zdlouhavý a poněkud nudný. Je to dáno předlohou, která s možností zfilmování nepočítala (Forsyth se stal slavným právě až díky Šakalovi). Románový příběh je sofistikovaný a nesmírně napínavý, jenže v něm převládají pasáže, které zřejmě nelze dost efektně a svižně zfilmovat. (Dneska kozatá slečna zaťuká na klávesnici a usměje se do kamery, ale tenkrát se policisté do úmoru hrabali v kartotékách.) To si scénárista uvědomoval, a proto původní příběh dost zjednodušil. Je jasné, že můj dojem je ve výsledku opačný, než dojem těch, kteří román neznají. --- Snad budu přiměřeně kritický, když uzavřu, že lépe to zfilmovat nejspíš nešlo. Šakal je strojový a démonický (myslím, že ve vytvoření tohoto literárního charakteru byl Forsyth opravdu originální) a Lebel přesně jak má být, tuctový na povrchu a chytrý uvnitř. A nemohla-li být zápletka zachycena ve své úplnosti, filmaři byli alespoň pečliví v zachycení detailů charakterizujících místo a čas děje. I v tomto ohledu poctivě zachovali Forsythovu metodu. --- Myslím, že film zkrátka vyžaduje pozornost a pozorný divák jím nemůže být zklamán. ()

MATADOR

Pokud film o nájemném vrahovi, tak určitě tento. Vynikající Edward Fox a film, který utíká tak rychle, že dvě a půl hodiny utečou jako voda, to jako vážně! ()

Fanucci

Nemůžu si pomoct...filmu chybí spád, tempo. Den pro šakala se místy strašně vleče, ale přesto jde o film na 4 hvězdičky. Důvodem je skvěle propracovaný scénář, který se striktně drží výborné knižní předlohy. Tento film výrazně předčí trapný remake s Brucem Willisem v hlavní roli. ()

dyfur

.....takže je thriller...podľa zaradenia.Kedysi to bola napínavá francúzska detektívka.Nech je to ako chce - stále je to vynikajúci film a inak nie príliš výrazný Edward Fox tu hral asi svoju životnú úlohu.moja zaujímavosť: Film Šakal sa natáčal vo francúzskych mestách Menton, Nice a Tourtour. (dyfur) ()

kinderman

Mistrovské převedení Forsythova reportážního románu do filmové podoby. Lakonické dialogy, chytrá práce s hudbou a naprosto přesvědčivý výkon představitele titulní role. Narozdíl od některých jiných komentujících zastávám názor, že film nezestárl a bavil mě i po letech, samozřejmě dnes ještě víc, než když jsem ho zhlédl kdysi dávno na obrazovce Československé televize. ()

mahler

Téměr v dokumentárním stylu, bez hudby, bez patosu, bez emocí se lišák Edward Fox blíží krok za krokem ke své oběti a člověk by až věřil, že se to přesně takhle muselo kdysi stát. Nestalo. Zinnemannův mistrovský kousek a jeden z nejlepších nájemných vrahů v historii filmu. / Navzdory domněnkám mnoha a mnoha lidí film Šakal ani Forsythova kniha The Day of the Jackal se nezakládají na skutečné události. / ()

ilemas

Viděl jsem snad všechny filmové verze Šakala, ale žádný se nevyrovná skvělé knize. Kniha vždy bude lepší než film. Viděno po letech znovu v tv, na dnešní dobu dosti utahané, ale stále skvělé. ()

johny89

Na tyhle old schoolovky jsem asi moc mladej. Zkrátka vadí mi jak je to pomalé, bojí se tam ukázat některé scény a celkově mi přijde že na staré kameře se herci hýbají jinak. I tak je to ale kvalitní film, o tom žádná. Četl jsem i knižní předlohu od Forsytha a velmi se mi líbila. ()

Martin741

Dramaticky, strhujuci akcny spionazny thriller o antihrdinovi menom Sakal, a to vsetko v podani vyborneho rezisera Zinnemanna /High Noon, Starec a More/. Genialny scenar, luxusne herecke obsadenie na tu dobu - Cyril Cusack /Dva Machri mezi nebem a Peklem s Budom Spencerom a Hillom/, a nie je ani nudza o akcne sceny. Co si vsak moze priat fanusik spionaznych filmov? Film, o ktoreho vysinach moze novodoby Sakal /1997 s Willisom/ len snivat. Nadhera, pradiem od spokojnosti. 100 % ()

Petoss1

Zaujímavá téma a kvalitné spracovanie. Oproti americkej verzii mi to príde aj reálnejšie. Tento film je postavený na hlavnej postave, ktorú zahral Edward Fox naozaj kvalitne. Atmosféru starých dobrých filmov podčiarkuje dnes už nezvyčajný faktor, film je takmer bez hudby. 80% ()

Aelita

Vystřelený šíp zastaví jen cíl, štít nebo jiný šíp. Brilantní politická detektivka na základě stejnojmenné knihy. První atentát na Charlese de Gaulla je popsán podle skutečných událostí, další děj knihy i filmu je fikce. ()

Jandos

Super stylovy film podle meho gusta. I kdyz jsem vedel jak to dopadne, tak jsem byl napjaty od zacatku do konce a nenudil se ani chvilku. Vybornej popis profesionalni pripravy jednoho atentatu bez zbytecneho patosu a provoplanovosti. ()

Rocky88

Výborný thriller, na němž se ale bohužel podepsal zub času, a tak mi některé scény připadaly až příliš strojené pro objektiv kamery. Délka filmu je přiměřená (ač se to může zdát nemožné), konci přesto trochu chybí gradace. ()

bourec

Když tam uvidíte toho komisaře,křížence Vláďi Dvořáka z Televarieté a Mr.Beana,tak vám bude jasný, že to bude blízký realitě, ale uťáplý,pomalý, komorní , a nevim co ještě.Prostě pro lidi,který si potrpěj na reálnosti,ty jsou z tohodle nadšení.Já ale realitu za zábavu nikdy nevyměním.Proto mám rád Šakala s Wilišem a Gerem.60%. ()

ad

Knihu jsem nečetl, ani neviděl "remake" z roku 1997, takže se jednalo o mé první setkání se šakalem... určitě se jedná o film zajímavý, místy až dokumentární s vynikající ústřední hereckou dvojicí Šakal / detektiv... ale scházelo mi tempo a myslím, že zub času se také dost podepsal... až bude někdy čas, možná se podívám znovu a přehodnotím, zatím bez nadčení... ()

Den Šakala se dočká seriálové verze

Den Šakala se dočká seriálové verze

05.11.2022

Klasický detektivně-špionážní román Den pro Šakala z roku 1971 od spisovatele Fredericka Forsytha (Krycí název Oděsa), inspirovaný skutečnými událostmi a popisující neúprosný hon na chladnokrevného… (viac)

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale