Kultový politický thriller nakrútený podľa románu Fredericka Forsytha vychádza zo skutočných udalostí okolo pokusu o atentát na francúzskeho prezidenta generála Charlesa de Gaullea. Začiatkom 60-tych rokov 20. storočia považovali bývalí členovia francúzskych légií osamostatnenie Alžírska a jeho odsúhlasenie francúzskou vládou za zradu svojich padlých spolubojovníkov. Vytvorili skupinu sústredenú na likvidáciu de Gaulla, avšak bez úspechu. Prezident sa tak stal najstráženejším človekom na svete. Po dolapení a zabití viacerých dôležitých členov skupiny si preto najali profesionálneho zabijaka s krycím menom Šakal, ktorý mal za úplne samostatnú operáciu zinkasovať pol milióna dolárov. Príbeh sa sústredí na prípravy atentátu a na snahu tajnej polície vystopovať Šakala. Film je klasikou svojho žánru a roku 1997 sa dočkal i remakeu. (oficiálny text distribútora)

farfalla

Zajímavá thrillerová detektivka, která vychází ze stejnojmenné knihy Fredericka Forsytha z roku 1971. Paralelně sledujeme jak postupujou obě strany. Francouzská opozice v utajení i jimi najmutý Šakal (Edward Fox) mají ze začátku náskok, ale evropská a zvláště pak francouzská policie je pomalu dohání. Tajní informátoři, umístěni na nečekaných místech však Šakalovi stále pomáhají vyhýbat se nástrahám, unikat a postupovat kupředu. Šéf francouzské policie pověří koordinací vyšetřování Clauda Lebela (Michael Lonsdale), člověka na svém místě. Přesné plány Šakala se hned nedovíme, jsou nám odhalovány postupně. Po chvíli je však jasné, že Šakal zabíjí nepohodlné svědky čistě, tiše, vlastníma rukama a nemá s tím žádný problém. Také je zjevné, že pro svou věc je ochoten obětovat vše, např. strávit noc se ženou či mužem, jen aby získat anonymní ubytování a unikl tak kontrolám v hotelech. Lebel je takovým moderním Sherlockem Holmesem. Rychle se rozhoduje, logicky dedukuje. Má také k dispozici neomezený personál a pravomoce. Ale také má štěstí. Povýšenost francouzských úředníků je příslovečná a legrační. Po tom ako Lebel předá všechny informace na zasedání bezpečnostní rady je vykázán ze zasedání, ale o půlnoci mu zavolají, že nevědí, co mají dále dělat. Na to jak celý film postupoval ´nehlučně´, je rozhodující scéna docela rachot a akční. ()

aquiver

Režijně precizní a stylem až dokumentární politický thriller, který je věrný předloze a skutečnosti. Trochu přetažená stopáž, absence prvků výjimečnosti či originality, brání nejvyššímu hodnocení. 75 % ()

Hanys_

Rozhodně kultovka, už kvůli tomu netradičnímu a preciznímu stylu (skoro celý film z pohledu záporáka). Ale přece jen dnes ne tak dokonalá, jako asi byla v době vzniku. Rozvláčné tempo mi málokdy sedne, navíc i tady se najde větší než malé množství náhod (takové to klasické deus ex machina). 7/10 ()

Ještěřák

Ne, že bych ve volném čase pacifikoval politicky hyperaktivní prezidenty, ale takhle nějak bych si - i když je DAY OF THE JACKAL film již značně vousatý - představoval realitstickou a zároveň koukatelnou kriminálku, ve které jsem se mimochodem spokojil i s likvidací pouhého melounu. Velmi příjemné výkony obou hlavních protagonistů a cool komorní tečka. Tohle už dnes v kinech nejspíš neuvidíte. Ještě o chlup lepší nežli 2 MUŽI VE MĚSTĚ, což je film možná emočně silnější, ale určitě ne skvostný od začátku až do konce, což Šakalík je. ()

ondrula

Nejvíc mi utkvěla v paměti scéna, kdy fízlové mučí nějakýho chudáka kvůli výpovědi a když pak poslouchaj zvukovej záznam z pásky, je slyšet změť nesrozumitelnýho blábolení, do kterýho řekne týpek úplně zřetelně: "Šakal" a pak zas žvatlá z cesty :-) A závěrečná likvidace šakala je taky dost komická. Jako groteska dobrý, jinak nuda. ()

vander19

Čo sa týka Šakala, už ako malý chlapec som v požičovni počúval aký je to skvelý film. Starší si ho odporúčali a mne zakazovali. Toto nie je film pre teba, hovorili mi. Tak som naň zabudol a pozrel si ho až teraz. A pripúšťam, že vážne sa jedná o veľmi dobrý film. Hlavne tá atmosféra Francúzska je úžasná. Milujem pozerať filmy zo 60. 70. rokov odohrávajúce sa v tejto krajine. Z dôb, keď monsieur fajčili jednu za druhou a to dokonca aj v lietadle, na porade. Dámy si zapálili bez ostychu vo svojich prepychových vilách. Ešte to nebolo tak škodlivé ako dnes:-). Aj to dokresluje tákú tú ľudskosť filmu, veď fajčiarov je mnoho na Zemi. Príbehovo mi film vpadol vhod, aj keď niektoré komenty tu na CSFD hovoria, že film je pomalý a politický mne sa to páčilo. Prebieha pozvolna a pomaly pôsobí na človeka. Jediná vec prečo nemá u mňa 5* je koniec. Veď mal Fox toľko príležitostí, možností a...Ale na tú dobu to muselo byť extra napínavé a verím, že pár dám si od strachu aj zhíklo v kine. ()

cmenda

Vcelku dobré na svoji dobu určitě dobře promyšlené až na samotný konec který mi přišel dost kýčovitý a nepravděpodobný . ()

Rozjimatel

[3,5*]     Spočiatku mi veľmi nevyhovoval štýl filmu. Bol škrobený ako Šakalov oblek, nezáživný ako Šakalov imidž. Postupom času, vďaka pribúdajúcim Šakalovým prestrojeniam a jeho únikom na poslednú chvíľu, ma to chytilo a nepustilo až do perfektne vygradovaného záveru. Zo Šakala sa postupne vykľul mimoriadne záludný, chladnokrvný a efektívny zabijak a jeho postava začala byť veľmi zaujímavá. A keď ešte pribudla ďalšia skvelá postava, detektív Lebel, už sa od filmu nedali odtrhnúť oči. Zaujímavosťou filmu je, že nemá hudobný sprievod, čo spočiatku pôsobí trochu zvláštne, ale keď si na to divák zvykne, v konečnom dôsledku to pridáva filmu na dramatickosti. Filmu sa dá vytknúť príliš dlhý a pomalý rozjazd (možno by pomohlo trochu prestrihať) a pár nezmyselností bijúcich do očí. Popri často spomínanej lokomotíve je to napr. scéna, keď chlapík, u ktorého Šakal býva, príde domov a smeje sa, že videl Šakalovu tvár v TV. Okrem ťažko pochopiteľnej pobavenej reakcii chlapíka tu vzniká otázka, ako si mohol byť tak istý, že je to Šakalova tvár, keď fotka zverejnená v TV bola z pasu toho Dána. Šakal si mohol nafarbiť vlasy a dať okuliare, ale nikdy jeho tvár nebude rovnaká ako tvár spomínaného Dána. ()

ekomo

Mistrovský kousek mezi všemi thrillerovými filmy. Pomalu až dokumentární ráz ukazuje a přibližuje působivé drama podle skutečných událostí. Životní role Edwarda Foxe a skvělá režie tentokrát ruku v ruce. ()

mira007

Perfektní napínavý thriller - způsob vyprávění je opravdu pomalejší, ale to v dnešní klipovité době spíš ozvlášťňuje. ()

Mikino00

Naprosto strhující film, který se s ničím nepáře a dějově jede v neskutečném tempu. Při prvním shlédnutí jsem byl uchvácen, následně jsem si přečetl knihu a jak už to tak bývá, kniha je ještě o něco lepší. Popisnější, více se věnuje Šakalovi, pár věcí je tam jinak. Ale i tak film dobře adaptuje knihu a přináší pár vlastních nápadů, což je ve výsledku opět skvělý zážitek jako při každém dalším shlédnutí. Ta finálová scéna bez dialogů je parádní. ()

filipvrbik

Takovýto film se hrozně špatně hodnotí, protože zub času je pěkná mrcha... Pokud tedy přistoupíme na to. že se jedná o thriller - tak nudnější jsem ještě neviděl. Na druhou stranu, když to budu hodnotit jako detektivku, nebo drama je to celkem zajímavé, i když zbytečně dlouhé...60% ()

WinstonS

Forsythovy knihy jsou čtivé, napínavé a dechberoucí thrillery, jenže jejich převedení na filmové plátno je často vskutku neřešitelným oříškem (viz THE FOURTH PROTOCOL či DOGS OF WAR). Jenže Fred Zinnemann se nelehkého úkolu chopil s vervou sovětského stachanovce a vykouzlil věrný vizuální obraz Forsythova románu. Zinnemannovo klasické téma je příběh hrdiny-samotáře a těmto parametrům profesionální zabiják Šakal maximálně vyhovuje. Autenticky líčená příprava na atentát na francouzského prezidenta Charlese de Gaulla mě naprosto dostala už při četbě knihy, jejíž děj jsem tedy znal. Jenže o to víc jsem si samotný film vychutnal. Edward Fox je skvělý a jeho výborně zahraná postava dokazuje (pokolikáté už?), že k dobrému filmu vám stačí kvalitní scénář a herecké výkony. P.S. taky jste Šakalovi přáli, ať se mu to povede? :-) ()

wampire23

Sledovať tento film je naozaj zážitok. Úžasné Zinnemannove spracovanie Forsythovej knihy. Tomuto filmu sa snáď nedá nič vytknúť. Aj po mnohých zhliadnutiach má stále čo ponúknuť. Pre fanúšikov thrillerov povinnosť. ()

RomanHyde

Již vcelku vousatá filmová klasika, která ovšem ani léty neztrácí nic na své síle. Poměrně dlouhá stopáž snímku však v tomto případě není na škodu. Děj se pomaličku odvíjí a divák je polapen. Místy vlastně ani neví komu má držet palce, zda-li "zlému", ale sympatickému atentátníkovi, či detektivovi, který po něm jde dnem i nocí. Do posledního okamžiku není jasné jak film dopadne, a o to "syrovější" je zakončení, které jednoduše uzemní. Dnes se v moderních thrillerech musí prolévat hektoliktry krve, uchylovat se k brutálnímu násilí či používat šokující scény, aby to diváka trošku zaujalo.. Šakal ukazuje, že ani po 37 letech neztrácí na dechu, byť jde o pár výstřelů z pušky. Kdo umí, ten umí. ()

Den Šakala se dočká seriálové verze

Den Šakala se dočká seriálové verze

05.11.2022

Klasický detektivně-špionážní román Den pro Šakala z roku 1971 od spisovatele Fredericka Forsytha (Krycí název Oděsa), inspirovaný skutečnými událostmi a popisující neúprosný hon na chladnokrevného… (viac)

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale