S Forrestom Gumpom (Tom Hanks) prežijeme tri vzrušujúce desiatky rokov - od prostého detstva, kedy malého Forresta (Michael Conner Humphreys) nechcú kvôli nízkemu IQ prijať do školy, až po absolvovanie univerzity, od telesného postihnutia až k hviezdnej kariére hráča amerického futbalu, od hrdinu z Vietnamu až po krevetového magnáta. Svoj neustálymi premenami nabitý život spojí s niekoľkými ľuďmi: s kamarátkou zo školy Jenny Curranovou (Hanna R. Hall), ktorá preňho zostala celoživotnou láskou (Robin Wright Penn). Potom s priateľom z vojny Benjaminom Bufordom „Bubbom" Blueom (Mykelti Williamson), ktorý dáva smer jeho úvahám o love kreviet, a tiež s poručíkom Danom Taylorom (Gary Sinise), ktorému zachránil život vo Vietname. Dlhá Forrestova púť je rozprávaná nefalšovaným pohľadom hlavného hrdinu, ktorý sa stretáva so slávnymi ľuďmi - J.F. Kennedym i Johnom Lennonom - ale sám zostáva nedotknutý slávou. Forrest Gump je stelesnením éry a nevinnosti v krajine, ktorá svoju nevinnosť stráca. Svojim srdcom vycíti to, na čo jeho obmedzené IQ nestačí... (oficiálny text distribútora)

kritiklon

Tohle veledílo dosud žádný Zemeckisův film nepřekonal a myslím si že již ani nepřekoná. Plným právem si příběh o poněkud jednodušším chlapci z venkova a jeho životních strastech a radostech, zasloužil 6 Oscarů a také hodnocení jaké zde má. Podle mě patří do stovky (a možná i víc) nejlepších filmových děl všech dob. Brilantně natočené, precizní hudba, strhující příběh, geniální herci, velkolepý zážitek! Tento film vás dojme, pobaví i uchvátí. A momenty se v něm střídají tak že nebudete vědět jestli se máte dřív smát nebo brečet. Působivé do posledního detailu... 5* a 98% ()

Rufete

Naprostá klasika. Kdo by nemiloval takového "jiného" chlapce? Kdo by nechtěl sledovat celý jeho život? Nedivím se, že je film tak oblíbený a považován za nejlepší film historie. Vždyť má všechno. A Tom Hanks hraje věru bravurně. Při sledování dojde každému, že život je jako bonboniéra; nikdy nevíš, co ochutnáš. Forrest proběhne celým životem a ani jednou se neohlédne, vždy jde dál, dělá vše, co se mu řekne a prostě ŽIJE. To všechno, co ho potká, je fantastické. Možná není nejchytřejší, ale on ví mnohem víc, než někteří z nás. Dokonalost sama. Díky tomuto filmu se stal Tom Hanks mým nejoblíbenějším hercem, protože to byl první film, ve kterém jsem ho viděl; nepatřím totiž ke starší populaci diváků. Vynikající herecké výkony všech herců, skvělý obsah, ani na chvíli jsem se nenudil a dodnes tento brilantní film doporučuji všem svým známým. ()

Jaro_slav

Nejvíce přeceňovaný film historie? Mohla by to být pětihvězda s výhledem na Big Ben - už jen za jedinečnou práci s hudbou, za způsob, jakým Hanks mluví Forresta, a za ty pěkně nasnímaný prostřihy na Jennyino protloukání se životem, který tomu filmu dávaj další rozměr (především Freebird od Lynyrd Skynyrd, na soundtracku absentujíci, který z neseskoku z balkónu dělá pro mě osobně asi nejlepší úsek filmu), ale ty věčný moudra o bonboniéře a chytrosti a životě jsou ke zblití. A jak jinak, celý to navíc zabil konec, který je vypočítavý jak stádo zlatokopek. Výsledek bych přirovnal k hotelu, který sice stojí na útesu nad mořem, ale okna má jen do vnitrozemí. Frustrující. ()

Kusik

Skvělý film, který má v sobě úplně všechno. Řekl bych, že není nikdo, kdo by koukal na tento film, aniž by se u něho neprojevovaly žádné emoce. Určitě bych řekl, že je to film, který nelze spatřit jen jednou a znát veškerou jeho podstatu a poslání, protože já si myslím, že když se na to podívám zase za 5let, tak tento film budu vnímat zase jinak než teď. ()

GreatestFan

Bravůrní film, jestli si něco zaslouží 2. pozici nejlepších filmů zde, 1. pozici nejoblibenějších, 6 oscarů, včetně 4 hlavních kategorií, zápis do Národního Filmového Registru a pozici v žebříčku nejlepších filmů všech dob od nejednoho časopisu, je to Forrest Gump, na poprvé, když jsem to viděl, byl to jeden z mála filmů u kterých jsem pochyboval o tom, že hlavní herec jen hraje, nebo je to doopravdy. Dokonalý v každém detailu, nejvíce asi příběhem, který se dá popsat jen dost náročně: zvláště zajímavě nebo krásně, jedinné co se Forrestovi nepovedlo bylo snad jen letět do vesmíru, když se mu povedlo jít na vysokou, být ve válce, založit firmu, hrát pinec, oženit se, ovdovět a skoro všechno, a navíc nevím, jestli to oceňuji úplně, protože jsetli to má být dokonalý filmu žánru romantický/komedie/drama, já si to nemyslím, považuju to spíš jen za drama, humor se mi ani nelíbí. DOKONALÝ FILM. ZAJÍMAVOSTI: Nohy Poručíka Dana (Gary Sinise) byly odstraněny tak, že se Sinisiovy nohy zabalily do modrých nohavic, které pak byly digitálně odstraněny. // Tom Hanks podepsal smlouvu po hodině a půl čtení scénaře. // Přívěsek, který nosí poručík Dan (Gary Sinise), patřil švagrovi Garyho Sinise Jackovi Treesemu, který ve Vietnamu bojoval. // Jenny (Robin Wright) má jako zpěvačka v klubu umělecké jméno Bobbie Dylan, což je pocta legendě folk-rocku Bobovi Dylanovi. // V každé první scéně po každém postupu času má Forrest (Tom Hanks) modrou kostkovanou košili. // Ve filmu zazní 6 písní od The Doors, což je více, než má jakákoli jiná kapela v jednom filmu. // Forrestova (Tom Hanks) hláška "Máma vždycky říkala, že život je jako bonboniéra. Nikdy nevíš co ochutnáš'' byla Americkým Filmovým Institutem zvolena čtyřicátou nejlepší filmovou hláškou. // Náměstí Chipewa Square, kde Forrest (Tom Hanks) sedí během vyprávění svého příběhu, ve skutečnosti žádné lavičky nemá. Lavička, na které sedí, byla přidána speciálně kvůli natáčení. // Forrestovo (Tom Hanks) rodné město Greenbow v Alabamě ve skutečnosti neexistuje. // Chyba ve filmu: V 70. letech ve filmu si někdo čte noviny USA Today. Tyto noviny však pocházejí až z roku 1982. // Chyba ve filmu: Ve scéně, kdy se malý Forrest dívá na televizi přes výlohu, dívá se na pořad Elvise Presleyho v Milton Berle Show (od r. 1966) na epizodu, která se v roce 1956 vysílala v červnu, nikoli v prosinci, kdy ve scéně Forrest (Tom Hanks) nakupuje s matkou vánoční dárky. // Mladého Elvise Presleyho, kterému Forrest (Tom Hanks) předvádí slavné kroky, hraje Peter Dobson. Byl ale předabován hercem Kurtem Russelem, který si krále rockenrolu zahrál v životopisném snímku Elvis Presley (1979). // viděno 3X ()

Gumrice

Forrest je klasika, která ve mě dokáže vyvolat celou řadu pocitů. Bude to asi Zemeckisův záměr natočit takhle vyděračsky skvělý film, je v něm zvláštní kouzlo, které podtrhuje talentovaný Hanks. Asi nemá cenu tady rozebírat detaily a kvality, které tohle drama s nádechem komedie má, to se musí procítit. ()

Santino7

Vynikajúce, jeden z najlepších filmov vôbec. Tom Hanks a jeho vrcholný herecký výkon, ktorý sa mu len ťažko niekedy podarí ešte prekonať. Forrest Gump je film, ktorý vás chytí za srdce. Môže za to výborná atmosféra, skvelý dej a nesmierne charizmatická hlavná postava, ktorú jednoducho musíte mať radi :-) Tento film si pozriem hocikedy, keď na neho niekde natrafím, v žiadnom prípade sa mu nevyhýbam. Je to jeden z tých, ktoré jednoducho neomrzia a dajú sa pozerať dookola. Pre hlupáka každý hlúpy. 5/5 ()

Movie Gourmet

Vynikající a dnes již legendární Zemeckis(ův) snímek, který rozhodně stojí za to vidět! Výborný scénář, výborná režie, výborný herecký výkon v podání Toma Hanks(e) i kvalitní výborná hudba. To vše podtrženo spoustou oscarových sošek a cejchem 2. nejlepšího filmu na CSFD a 1. nejoblíbenějšího (pořadí se může samozřejmě časem měnit :-) ). Verdikt: 5* a 100 %. ()

Yardie

Nádherný a úžasný film! Inteligentně a jemně vtipný, i ve vážných situacích. Fantasticky vymyšlený a podaný! Výborně zahraný! Nemohu šetřit superlativy. Na tenhle film se dá dívat znovu a znovu, neomrzí, člověk se vždy pobaví a skvěle si odpočine Prostě tohle je bomba! Nemám, co bych vytknul. Howgh! ()

Renfield

Sice se občas a vlastně rád na Zemeckisovu hru s divákem podívám, přesto je fakt, že v některých scénách Forrest běhá opravdu dlouho a hlavně je jeho cíl až kdesi za hranicí kýče. Takže ten prvotní pocit z filmu je pryč, zůstává výborná hudba, spousta nápadů (především Forrestových setkání) a samozřejmě skvělý Tom Hanks. Skvělý přesto ne nejlepší, tím (a to též zůstává) je Gary Sinise jako poručík Dan Taylor. Vietnam patří k tomu nejsilnějšímu a překvapivě v některých momentech nejvtipnějšímu, především Forrestovo chápání války. Taktéž má dobrou kameru a celkově solidní válečnou atmosféru. Každopádně tady Dan Taylor nekončí, což je pro film jen a jen dobře. Ovšem prostoru celkově mohl mít více, třeba jeho život po tom, co přestal posilovat ruce... Jenže to by se to potom mohlo jmenovat Dan Taylor. 80% ()

filipvrbik

Naprostá klasika, zaslouženě nejoblíbenější film a nezaslouženě až druhý nejlepší. Forrest je prostě nářez od začátku až do konce.Směs dramatu s komedií o prosťáčkovi Gumpovi spolu s famozními efekty dává dohromady dílo s velkým D. Mozaika poválečné Ameriky zachycena jak nikdy předtím ani nikdy potom- 98% ()

Matixed

Forresta jsem viděl nesčetněkrát v různých fázích mého života. Vždy naleznu na filmu něco nového, něco, čeho jsem si dříve nevšiml nebo co jsem si neuvědomil. Díky tomu se mi pokaždé libí stejně, ne-li více. Geniální inspirativní film, který by měl vidět každý. ()

Sygauras

Forrest je zvláštní člověk, který měl v životě tu smůlu že se zrodil z pera člověka, který mu chtěl vdechnout životní příběh který ohromí svět. U mě se tohle zaháčkování nepovedlo a tak jsem byla nucená sledovat ne úplně chytrého týpka, který měl matku šlapku, otce nikdy nepoznal, ale potkal Elvise, utíkal, hrál ping pong, utíkal, potkal kámoše z křivou hubou (alias mistra kreveťáka) utíkal džunglí (kde prší i ze spodu) lovil krevety, utíkal, potkal další šlapku (která mu zanechala na konci cizí kukačku a tak se můžeme dojímat jaký je Forrest správňák a kukačku přijme za svoji), utíkal, seděl na lavičce a trousil rozumy, utíkal a pak čuměl na peříčko. Wow. Jediné co by snad v téhle podivnosti šlo ocenit, je výkon Hankse, protože většího debila, nezahrál ani Randy Quaid v dobrodružstvích rodiny Griswoldových. Forrest mi byl tak po půl hodině silně nesympatický a jak se pokoušel trousit moudra, bylo mi trapně snad za všechny lidi na světě. "Život je jako bonboniéra" - tady ta hláška jako znamená co přesně ? Opět nerozumím nejslavnější intelektuální metafoře. Kdyby tady bylo hodnocení, řekněme 65 - 70%, tak bych si ještě řekla že je to v pohodě, protože existují lidi kteří u podobných filmů stahují kalhoty a berou do ruky papírové kapesníčky, ale jako nejlepší film na světě ? A s hodnocením 95% ? Tomu prostě nerozumím, a opět se ukazuje že jsem jednoduše nekulturní prase nechápající přínos tohoto filmu do světové kinematografie. Musím ale opravdu uznat, že Hanks, je dokonalý idiot. ()

KNicole

Forrest Gump je Američan - ne jako 300 milionů obyvatel toho státu v Severní Americe, ale jako symbol, který zhmotňuje, popisuje, odráží a zrcadlí Ameriku, její historii, národ i důležité okamžiky moderních dějin. Forrest Gump je bezpochyby americký Jára Cimrman, a zcela jednoznačně součást kulturního dědictví USA. ()

ASSEMBLEDSK

Forresta Gumpa som videl prvý krát ešte na začiatku roka 2019 a kvôli tomuto filmu som si zamiloval filmový priemysel a vykašľal som sa na videohry. Teraz som videl film po dvoch rokov na Blu-ray a dámy a páni, ten film som si zamiloval ešte viac než na prvý krát, je to vôbec možné!!! Forrest Gump je pre mňa asi moja najobľúbenejšia filmová postava vôbec, je sympatický, milý, verný, mierumilovný a v skratke skvelý (trošku šialený a hlúpučký) človek a Tom Hanks ho zahral božsky a v skratke jeho životná rola! Nepamätám si žiadny film, ktorý by mohol tak skvelo kombinovať komédiu a dráma žáner a to vo Forrestovi Gumpovi funguje fantasticky a skoro priam aj neuveriteľne. Má to pravdepodobne jeden z najlepších soundtrackov, ktoré som počul a Alan Silvesti je rozhodne jeden z najlepších skladateľov na svete a môže kľudne konkurovať u Hansa Zimmera a Johna Williamsa. Vo filme je neskutočne veľa historických osobností, že to nevypočítate ani na dvoch rukách (najlepší boli aj tak americkí prezidenti)! Najviac ma vo filme prekvapili vedľajšie postavy, ktoré sú rozhodne najzaujímavejšie z celého filmu a najviac ma zaujal poručík Dan Taylor, ktorého skvelo zahral Gary Sinise a trošku škoda, že za túto vedľajšiu rolu nedostal Oscara a to je úprimne veľká škoda a Jenny je tiež skvelá postava a mala skvelú chémiu s Forrestom. Najradšej mám rád stred filmu vo Vietname, tá je priam úžasná a cítil som sa ako v kvalitnom vojnovom filme, ale koniec filmu ma emocionálne rozsekal na kašu a padali veľké slzy smútku. Režisér Robert Zemeckis natočil filmový klenot a zázrak na ktorý nikdy nezabudneme, ktorý má nezabudnuteľné hlášky a keď niekto nedal Forrestovi Gumpovi aspoň štyri hviezdičky, tak nie je pravý filmový fanúšik! Za mňa najlepší a (zatiaľ) môj najobľúbenejší film, ktorý som videl. Rok 1994 je najlepší, najvyznamnejší a najsilnejší rok filmovej kinematografie vôbec! "My name is Forrest Gump, people call me Forrest Gump." 10/10. ()

Kouzelník a herec Ricky Jay zemřel

Kouzelník a herec Ricky Jay zemřel

25.11.2018

Známý pro svoji kariéru profesionálního kouzelníka a herce z filmů a seriálů jako např. Hříšné noci nebo Deadwood, muž mnoha talentů Ricky Jay zemřel ve věku 70 let. Detaily úmrtí zatím nebyly… (viac)

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

29.08.2017

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

Mluví se o ní už téměř dva roky. Nové, údajně mnohem realističtější zpracování životopisu poslední egyptské vládkyně je od začátku připravováno pro Angelinu Jolie. Velkorysý projekt Cleopatra: A Life… (viac)