Kontakt

Ellie Arrowayová zasvětila celý svůj život hledání života na jiných planetách. Stala se z ní vědecká kapacita na kosmické ticho, kterému naslouchá prostřednictvím soustavy gigantických teleskopů. A pak jednoho dne zachytí signál z vesmíru... Musí tvrdě bojovat, aby byla vybrána k prvnímu kontaktu se vzdálenou galaxií. Navíc ji stále pronásleduje minulost v podobě Palmera Josse, jednoho z prezidentových poradců a zároveň jejího přítele, který by ji ve vzdálené galaxii nerad ztratil. (oficiálny text distribútora)

pursulus

Occamova břitva.¬         Ctižádostí a skutečným výsledkem připomíná mi tento snímek "Běláska", taktéž pocházejícího z U.S.A. Touze vyniknouti nad průměr stál schopnému režisérovi R. Zemeckisovi v cestě hlavně ne omezený rozpočet nebo špatný výběr herců, ale nepropracovaný scénář. Snaha zbaviti se prokletí americké kultury, totiž zjednodušování, byla sice částečně úspěšnou, ale pospojování jednotlivin složitého celku našeho světa a našich otázek bylo provedeno příliš ploše, látací jehlou, takže na místo konsistentního, v pravdě omračujícího díla, které by na námětu mohlo vyrůsti, vznikl vlastně nadprůměrný standard.¬                 Nepropracovanost mezilidských vztahů a různých vazeb nevnikla omezenou metráží (2.15 hod), ale tím, že se režisér nemohl opříti o kvalitněji vypracovanou předlohu. Velmi dobrý herecký výkon hlavní postavy, Jodie Fosterové coby vědkyně Elie (jíž byl dán ve snímku obrovský prostor na úkor jiných postav — což byla další překážka na cestě ke konsistenci díla) je něco, co je doporučením ke shlédnutí pro ty, již ji mají rádi, ale naprosto ne k doporučení snímku jako počinu vskutku přesahujícího a monolitního. Že takové monolitní snímky, při vší složitosti záměru a záběru, lze natočiti, a to dokonce zcela různým způsobem, toho jsou důkazem namátkou Felliniho Silnice, Bergmanova Sedmá pečeť nebo Zelenkovy Bratři Karamazovi.¬                 Paradox ve snímku zmiňovaného výroku (známého prý jako Occamova břitva), totiž že nejjednodušší řešení bývá to správné, je v jeho nepoužitelnosti v oblasti rozvažování a hledání: vezmeme-li jej doslova, výsledkem bývá často nepodařená napodobenina (lidské právo), zpotvořená zjednodušenina (fašismus), zploštěné podání. Ač se onomu výroku tvůrci snímku nehodlali podrobiti, výsledkem je — přes všechny jinak dobré ukazatele — to posledně zmíněné. ()

brando

Film na který je hvězdičkové hodnocení dosti nevýstižné a vyjadřuje pouze procentuální spokojenost divácké obce. Je vidět i kde se Nolan inspiroval při tvoření svého multiplanetárního eposu z roku 2014, ať už co se týče uváděných "teorií" či obsazení MMcC. Jodie je naprosto jedinečná herečka, která dokáže před kamerou kombinovat neústupnost a zaujetí stejně jako svou něhu až andělskost. Na rozdíl od jiných science flicků se opravdu hluboce snaží jít pod kůží smyslům mnoha věcí, ať už víry, vědy, lidských vztahů i věčné otázky, co tady vlastně děláme, přičemž nehraje na nostalgickou či patetickou notu. Docela mě překvapuje průměrné hodnocení od spousty uživatelů, jejichž filmový názor cením. ()

JohnSmith

Z počátku mi to přišlo jako velice dobrá sci-fi, ale tím závěrem ve stylu Hlubiny to šlo do háje. Konec opravdu špatný, snad rádoby otevřený a moc alternativní. ()

Master19

Je to dvacet let, kdy došlo k Jodiinu kontaktu a během filmu mi to teda připadalo spíš na počátek osmdesátek. To je na jednu stranu špatné - speciální efekty jsou mizerné, ale na druhou stranu dobré, protože tehdy vznikaly legendární sci-fička. Příběh je až na drobné momenty (většinou s tím slizounem - rozumněj s Matthewem) výborný a obsahuje přesně ty zvraty, které divák chce vidět. Začátek je možná zajímavější než druhá polovina, ale díky výborné gradaci je ve druhá půlka naprosto strhující. ()

Sany33

Príbeh: Sme na našej planéte sami? A ani nie, je ľudstvo pripravená na stretnutie s iným živočíšnym druhom? Herecké obsadenie: Herci ako Jodi Foster alebo Matthew McConaughey si musia hravo poradiť s filmom podobného razenia. Netreba tam nijaké veľké herectvo, v podobných filmoch ide viac o ideu. Prevedenie: Film je v podstate delený na dve polovice. Prvá je rozprávačská a dáva nám priestor spoznať Ellie od jej detstva a spoznať jej životné vzory. Druhá polovica je dramatická kde už sa reálne niečo deje. Bez prvej by bola nelogická druhá a bez druhej by bola nudná prvá. Perfektne sa to dopĺňa. Pocity: Film pekne dávkuje emócie a pracuje s divákom aj v rovine vzťahu muža a ženy, ako aj otca a dcéry, ako aj profesijných vzťahov. V tomto sa mi film veľmi páčil. Pridaná hodnota: Ak by som nevidel "Interstellar", dal by som na šupu plné hodnotenie. Ale v dvoch filmoch podobného typu sa mi vidí že "Kontakt" trocha pokulháva hlavne v závere. 87% ()

cross

Zemeckis natočil slušnou podívanou, přesahující svojí myšlenkou trošku rámce žánru. Vcelku napínavé i zábavné a především velmi slušně autorsky zvládnuté. ()

MI-380

Tak tenhle Zemeckis nějak rychle zestárnul. Jodie Foster v roli Ellie, která jde od mládí trpělivě a vytrvale za svým cílem, je sice naprosto přesvědčivá a perfektní, ale v tom je bohužel v celém dvouapůlhodinovém díle jediná. Za zmínku stojí ještě (sice okrajové, ale výrazné) zemeckisovské "herecké" zapojení Billa Clintona do děje a jeho komisní tajemnice a la Condoleeze Rice. Ostatní herecký crew připomíná celosvětové setkání falešných hráčů a sňatkových podvodníků s McConaugheyem na prvním místě. Speciální efekty devadesátých let dnes nikoho neoslní, navíc děj jen zbytečně zpomalují. Takže po 12 letech je tu sice příjemný a dojemný, ale také rozvleklý SF příběh o naději, víře, dočasné nespravedlnosti a dlouholetém úsilí. 65%. ()

Ravi

Styl vyprávění režiséra mi vyloženě sedí. Jde do hloubky, nebojí se inspiraci přetvořit v něco nového a zajímá ho jen celkově kompaktní děj se vším všady. Krom toho se nebojí experimentovat s divákem a nechat ho čekat na akci velmi dlouho. Čekal jsem cokoli, ale film s takovýmto vyzněním opravdu ne. Velmi mě potěšil celý zážitek včetně hudby a hereckých výkonů, na které v žánru obvykle nebývá čas. Jedno další kouzlo tento snímek ještě má. Napoprve mě fascinoval, napodruhé jsem si ho užil jinak, ale stejně dobře a můžu ho vidět stále znova a znova. 100% = 5/5 ()

Kosmik 1

Příjemné sci-fi, na jehož vyústění, pořádnou akci a samotnou cestu vesmírem si musíte počkat na poslední půlhodinku, avšak výsledek stojí za to a vyplatí se si na něj počkat. Nádhera, člověk se poté neubrání smíšeným pocitům a dojmům a říká si, kéž by to byla alespoň z části pravda. Kdoví, třeba to nemusíme nazývat jen sci-fi. Třeba jen nevědomost. Co neznáme nebo nechápeme nemusí nutně znamenat, že to neexistuje. Jodie Foster hraje velice odhodlaně a zaslouží si za tuhle roli obdiv. Celkově 90%. ()

KarKulA

Todle intelektuální sci-fi drama ve velkém americkém stylu, plné pana prezidenta, dramatických zpovědí před senátem a děsně emocionální Judie Foster, mě bohužel nijak neoslovilo a chvílema i vysloveně nebavilo. ()

Autogram

Krásny sci-fi príbeh a naviac dobre zabalený s výbornou Jodie Foster. Od dlhého vedeckého skúmania, finančných nezdarov aj úspechov, cez nečakané až nechcené prvé video z vesmíru až po veľkolepú cestu, aká nemá v iných filmoch obdobu. Súdny proces v americkom štýle na konci si mohli odpustiť, ja som aj tak všetkému uveril, že sa to stalo, hoci to bol iba film. (2.3.2014) –––– Po dlhšom čase malo význam vidieť film znovu a nezostáva mi nič iné, ako zvýšiť zo štyroch na päť hviezd. Film je očividne nadčasový a aj po toľkých rokoch má čo povedať. Okrem iných detailov ma zaujala hudba nie nepodobná Forrestovi Gumpovi, aj veľkí autori majú svoje chvíle, keď sa musia inšpirovať, napríklad sebou samým. (1.9.2023) –––– Pokud jsme ve vesmíru jediní, je to plýtvání místem. –––– Nic se nestalo. Všichni to viděli. ()

MiGi87

Jeden z nejlepších sci-fi filmů všech dob. Navíc natočený ve stejném roce, jako obdobně kultovní Armageddon. Taky doporučuji přečíst knížku, v řadě zásadních bodů se Contact na papíře hodně liší. ()

Jacob23

Výborná civilní sci - fi na kterou se vždy rád podívám znovu. Jako vždy skvělá Jodie ale i její dětská verze v té době asi neznáme Jany Malone. Místy výborná kamera. Zemeckis prostě umí ()

Kurikmoon

Dokonalý film priatelia. Je 4.9.2019 a ja som hotový. Prekonané očakávania. Scénar, réžia, herecký výkon. Parádne gradovanie, emócia... Bez váhania odporúčam. A k jednej z myšlienok filmu...TO SE TAK DEJE Už MILIARDY LET. SMALL MOVES, ALIE. SMALL MOVES... Film bol natočený v roku 1997. A i v roku 2019 ma doslova dostal... ---A.... ZELVOPYROV KOMENT, SI CITAJTE AZ PO PRVOM VZHLIADNUTí FILMU ;D AJ TOSIMa. Vlastne si všetky komenty čítajte až po filme. ()

Jaro.Krafcik

Hodnotenie s čislom 6.700, trochu odflaknutý sci-fi thriller, určite som čakal viac na tuto tému, ale lepšie ako stretnutie tretieho druhu. No bolo to dosť natiahnuté. A predsa, Zemeckis mal aj lepšie filmové kúsky. Ale tak neurazilo ani nenadchlo. 3* ()

KASUGI

Představte si, že jako malé dítě o Vánocích rozbalujete dárky. Těšíte se, baví vás to, z každého rozbaleného dárku máte radost. Pak si v půlce rozbalování všimnete, že vzadu za stromečkem jste přehlédli dárek, který svou velikostí a zabalením viditelně připomíná toho krásného plyšového zajíčka, kterého jste si tolik přáli. Sice už máte po překvapivé pointě, protože jste dárek poznali, přesto máte obrovskou radost a i přes absenci onoho WOW, se hrozně těšíte, až si zajdu rozbalíte. Když už vaše ruce šahají na poslední dáreček, po hmatu si definitivně potvrdíte, že jde o plyšovou hračku a s líbezným úsměvem trháte papír. Váš úsměv zamrzne přesně jako Jimovi Carey u vodopádů ve filmu Božský Bruce. Z cárů balícího papíru vám  totiž vypadnou ponožky, mikina a zimní čepice, které byly bohužel nešťastně zabaleny do tvaru očekávaného zajíčka. Furt máte ten přiblblý úsměv. Tak tohle je přesně Kontakt. Film, který vám velmi zřetelně dláždí cestičku k jasné a parádní pointě, která ale nepřijde. Fakt jsem byl nasraný. Jako spousta lidí tady v komen... počkat... teď to tu pročítám... SAKRA!!! to jsem tady fakt jediný, který si myslel, že ten signál nepochází od mimozemšťanů z vesmíru, ale od Boha z Nebe?!!! Schválně se na ten film mrkněte znova. Budete překvapeni, kolik indícií k této pointě směřuje. Ještě u závěrečných titulek jsem mlčky rozhazoval rukama, jak Travolta z gifu. ()

m.a.t.o.

„Ukázalo sa, že na iných planétach existuje život. Človeče, toto asi naozaj zmení súťaž Miss Universe.“ Sorry, ale len preto, že režíroval Zemeckis, nebudem rozdávať hviedzičky zadarmo. Najväčší problém Kontaktu je, že sa tvári smrteľne vážne... a pritom je to bejkovina porovnateľná s Dňom nezávsilosti. 25 % ()

codeman

Sci-fi je můj oblíbený žánr, Joddie Foster oblíbená herečka a Robert Zemeckis oblíbený režisér. Mohlo by z této kombinace vzniknout něco špatného? Mohlo, ale nevzniklo! Tomuhle filmu nemám, co bych vytknul - inteligetní, vyvážený, nutící k zamyšelní. Jasných pět hvězdiček. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Většina herců je ráda, když za život nastřádají hrstku výrazných rolí. John Hurt, jenž nás právě opustil ve věku 77 let (zákeřná rakovina...), ale na tak malé ambice kašlal. Hurt začal hrát ve… (viac)

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

18.04.2016

Olomouc se ve dnech 19. – 24. Dubna 2016 stane magnetem na fanoušky aktuálních blockbusterů s vědeckou tematikou. 51. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc … (viac)

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

31.03.2013

Natáčení tajemstvím zahalené sci-fi Interstellar, kterou po Spielbergovi převzal Christopher Nolan, začne letos v létě. Není divu, že pozvolna začíná obsazování. Nabídku na hlavní roli dostal Matthew… (viac)