Hlavným hrdinom príbehu je lekár Braun - "historický optimista", ktorý verí, že všetka tuposť a nenávisť totality sa historicky ukáže. Dej sa odohráva počas spoločenskej a politickej totality v atmosfére temnej a dusnej Prahy v roku 1941. Braunovi odobrali právo pracovať v jeho vlastnom odbore, bol presťahovaný z veľkého bytu do malého, bol zbavený výsad slobodného človeka, dostal sa "mimo zákon". Kladie si otázku, čie myslenie mu bolo ponechané: lekára, ktorým už nie je, alebo skladníka, ktorým ho urobili? Nezákonný lekársky zákrok pre záchranu človeka v ohrození života donúti Brauna opustiť svoju ulitu a korigovať celý svoj doterajší postoj i odpoveď na otázku, ktorú si kladie. (STV)

pytlik...

Dávali na CS Film v rámci filmů pro "náročného diváka". Předpokládám, že nenáročný divák se pozná tak, že se mu líbí úplně všechno; zatímco náročnému se jen tak něco nezavděčí. Ovšem tenhle snímek by se mu líbit měl, když byl přímo pro něj určený. No a já jsem tak zjistil cosi zajímavého o sobě... prsa se mi dmou pýchou a hlava ulítává do kosmu... že totiž nejsem obyčejným náročným divákem, ale supernáročným! Mě totiž ani tohle dílo nezaujalo. Už zezačátku mi přišlo divné, že se děj odehrává v šedesátých letech a pak najednou přepne do doby okupace... nejdřív jsem si myslel, že ten hlavní hrdina vzpomíná, jaké to tehdy bylo, a že on je tím malým klukem. Pak mi ale došlo (neb supernáročný divák je samozřejmě divákem vysoce inteligentním), že by to jaksi časově nehrálo, kluk z okupace by vyrostl v šedesátých letech v relativně mladého muže a né že bude vypadat jako důchodce. No a pak měl supernáročný divák silný problém s udržením koncentrace... vadily mu totiž některé výrazně nerealistické či nepřesvědčivě zahrané scény, jako rozčilování se toho bývalého doktora, že nebude operovat, pak, že nesežene morfium, pak to morfium sháněl kdesi v baru a nahlas tam vykládal, že ho potřebuje pro postřeleného a vůbec se nebál, že ho někdo práskne. No a to už supernáročného divákova hlava začala být unavená přemýšlením o takovýchhle složitých věcech, začala klimbat a probudila se až v okamžiku, kdy ten doktor spolkne jakýsi jed a zahyne. Tím pádem se znova zamotala, protože jak ten doktor mohl žít v šedesátých letech, když zároveň zemřel za okupace... Ne, to už né. ()

jitrnic

Depresivní film plný nepříjemných zvuků - hysterického křiku, dětského pláče či rozladěného klavíru, celkem dobře zachycená dusná protektorátní atmosféra, trochu divný scénář, skvělí Macháček s Adamírou, přehrávající Scheinpflugová. A samozřejmě opět skvělá práce Ester Krumbachové a kameramana Jana Kališe. nCelkový dojem - jsem rád, že to mám za sebou. Je to divný, nepříjemný (ale originální, ve své době jistě novátorský) film. ()

Autogram odpad!

Nepríjemné a hlasné hluky od začiatku s brnkajúcim klavírom, zvonenie telefónu až po šialené výkriky mužské, ženské, detské. Nič viac som si z filmu nezapamätal, žiadny rozumný dej, žiadna atmosféra mimo hluku. Absolútne nepochopené. S takýmto najhorším hodnotením som tu jediný, znamená to, že som tunajším najmenej náročným divákom? –––– Rychlým a přesným udáním chráníte svou vlast. ()

insurgentes

Jo, to byla kinematografie jak vínko. Mě osobně teda nejsvíc mrazilo, když do varieté, kde se všichni oddávali dekadentní zábavě, vtrhl kamelot s výkřiky: "Nová nařízení! Vyšla nová nařízení!" Nepřipomíná vám to něco? ()

brooklyn73

Kamera se mi nekdy zdala v tomto dile i vice dulezita nez byl zvuk nebo samotny dej, jako by se obcas dej filmu zastavil a reziser nas chtel bavit kamerou, potom se vracime zpet do deje,kamera v souzneni se zvukem je vazne bomba.Herecke obsazeni je velice zvlastni zde,o p.Machackovi ani mluvit nebudu to je totiz zbytecne, hezky koncert, uplne mne vsak sokoval hlavni vysetrujici (gestapak),neznami pro mne herec,ale tim zpusobem jak to bylo zahrano a vytvorena jeho role se to dostal do jineho levelu.Asi to bylo vybrano umyslne aby tam nebyl nikdo ze znamych hercu.Hlaska z filmu"nedivejte se mi na ruce, tresou se mi ruce, tresou se mi ruce, tresou se mi ruce".Mozna bych vsak o trochu lepe ztvarnil podobu blazince,prisla mi az moc nahrana,hlavniho doktora v blazinci vsak beru. ()

Borec3

Brynych je neprávem opomíjeným mistrem české nové vlny. Jeho "jezdec" a "transport" jsou brilantními obžalobami manipulace, despotismu a nelidskosti nejen fašistického režimu, ale diktatury jako takové. "jezdec" pak vyniká zejména klaustrofobní hudbou, výraznou kamerou a Miroslavem Macháčkem. ()

klúčik

Film ma zaujal strašne smutnou atmosférou. Výborná kamera nás priviedla do hrozných situácií, kde sa nachádzala hlavná postava filmu. Miroslav Macháček dostal rolu v ktorej ukázal svoje fantastické herectvo. Filmu dávam 80% ()

Zagros

Černobílý obraz, kamera, obsazení a především atmosféra, to jsou hlavní přednosti tohoto filmu. Příběh je sám o sobě spíše minimalistický a společně s prostředím, ve kterém se odehrává, je zvláštně rozmlžený. Vlastně konkrétně nevíte, kde a kdy se děj odehrává, vše je jen lehce naznačováno. Stejně tak jednotlivé postavy, které jsou jen jakoby načrtnuty. To všechno ale vůbec filmu neškodí, naopak vhodně doplňuje a dokresluje silnou atmosféru celého filmu. ()

Merkin

Hranice mezi hrdinou a hlupákem se mnohdy stírají...výmluvnější než slova bývají činy...ukrást se dá vše kromě svědomí... ()

poet

Atmosfera neistoty a strachu bola vykreslená pomerne dobre. Na moj vkus to ale bolo až moc lyricke a postradalo to nejaký silnejší príbeh... ()

Haniczka

Koláž z protektorátu, ať už nacistického, nebo jakéhokoli, ukazuje bídu mezilidských vztahů. Vynikající Macháček poponáší pochodeň filmu, který je bohužel o trochu horší než kniha. Ale Machajda je zase lepší než jeho literární předloha. Zejména jeho fenomenální na první dobrou jetou scénu v bytě, kde se rozhoduje o tom, zda pomoci s morfiem. ()

Narciska

Pokud bychom odstranili umělecké záběry, smích hysterických žen a panoptikum excentrických lidí, zůstal by zajímavý a inspirativní psychologický thriller, který se rozběhne zejména ve druhé části. ()

mh.mail

90% — Mně se film líbil více než Transport z ráje (1962) a řadím jej tedy pro sebe jako nejlepší film Zbyňka Brynycha. Vnější, především zvuková stránka filmu je pro diváka dost nepříjemná — ten veškerý hluk, ruchy, zvuky, zvonění zvonku apod. (a koneckonců i samotný hudební doprovod). Ale právě ta nejvíce přispívá ke stísněné atmosféře té doby, k tomu, abychom si uvědomili, že tenkrát se lidem opravdu nežilo hezky, ačkoliv mohli mít krásně zařízený byt a k ruce služebnou. Miroslav Macháček je ve své roli naprosto dokonalý, žádný hrdina, ale přihrbený mužíček, který dělá svoji práci a odevzdaně čeká, až se naplní jeho osud, o němž si nedělá žádné iluze. Za vypíchnutí pak stojí ještě můj oblíbenec Jiří Vršťala, který si střihl pro něj typickou roli nacisty, pragmatického, inteligentního a bezcitného. Vynikající výkony však podali všichni herci, jenom si nemohu pomoci, ale u Josefa Vinkláře jsem měl pocit určitého přehrávání, jeho Čurda z Atentátu mi přišel lepší. Chápu, že člověk nemůže udržet laťku stále stejně vysoko a točit pouze extra kvalitu, ale nerozumím tomu, jaké filmy režisér Brynych točil po většinu svého života. Jako kdyby rezignoval podobně jako jeho hrdina doc. Braun a jen odevzdaně dělal, co se po něm chtělo. ()

drankeryth

Dej filmu nebol spatny, ale to spracovanie do roznych psycho scen, kde to len sialena hudba doprevadzala ma len uistilo, ze tomu urcite nedam sancu na vyssie hodnotenie, ake davam teraz. Cele mi to aj take prislo psycho, kde len bola najzaujimavejsia cast ukryvanie toho zraneneho muza pred chapadlami policajtov. Pre mna je to jednoznacne slaby film, ktory ma skoro vobec nezaujal. ()

kkarx

Fantastický výkon Macháčka a zajímavá režie zachraňují film s ne moc povedeným scénářem. Výborně napsaný a zahraný závěrečný monolog jen tak nezapomenete. "Nikoho tam nenajdete. Odešel ještě v noci. Nevím kam. Byl lehce raněn, našel jsem ho náhodou na ulici. Jsem totiž lékař. Byl jsem lékař. Ne, vlastně... ještě jsem lékař. Člověk je jako to, co myslí. To nemůžete změnit." ()

GIK

Překvapivě po skončení dobrý pocit. Asi úleva, že už je konec. Nebo se mi to líbilo? Echt politický film se mi nemůže líbit. Navíc okořeněný zcela mimořádnou symbolikou. Biblická symbolika: Kdo je pátý jezdec? Čtyři jezdci Apokalypsy jsou popsáni ve Zjevení 6:1-8. Pátý jezdec Apokalypsy je potom popsán ve Zjevení 19:11-13 A spatřil jsem otevřené nebe, a hle! bílý kůň, a ten, který na něm seděl, (se jmenoval) Věrný a Pravdivý, a ve spravedlnosti soudil a válčil...a jeho jméno je (nazýváno) Boží Slovo. = Ježíš Kristus. Zednářská symbolika: 4:20 – černobílá šachovnice; 57:50 – růženec; 1:08:07 – one eye symbolism; 1:10:39 – globus; 1:16:41 – globus v lepším záběru. „Je mu 27 let.“ – 3 na 3. Hlášky: „Likvidujeme sami sebe.“  „Všechno jsou teď samé nesmysly.“ „Historicky jsem optimista.“ Obětní mantra: „Budou požadovány velké oběti, neboť bez obětí není úspěchu.“ Nikde žádné hákenkrojcy ani hexagramy – podivné. Gestapo ve verzi light. Bylo to z války? ()

Inozuka

Ač mám absurdity ve filmu a expresionistické vyjadřování rád, zde mi to moc nesedlo. Řekl bych, že i otravovalo. Celé téma jsem si představoval komornější, tíživější, nikoliv surreálně rozjuchané a hlučné. Nějak jsem se s atmosférou filmu nesešel. Nicméně, jednotlivosti jsou skvělé a některé části i obrazy přímo geniální. Rovněž trio Macháček, Adamíra a Vršťala hraje jako o život.... ()