Schodisko

USA, 2022, 8 h 16 min (Minutáž: 57–69 min)

Príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami sleduje osudy rodiny Michaela Petersona zo Severnej Karolíny a podozrivé okolnosti okolo úmrtia jeho manželky Kathleen Petersonovej. (HBO Max)

geek.ondra

Campos mě po Ďáblovi opět pohltil aby mě ale pro tentokrát totálně sejmul... a to v negativním slova smyslu. Schodiště je s přehledem natočená, slušně zahraná a s chutí zrealizovaná minisérie kterou jsem do páté Epizody uznával jako další Antoniovu trefu. Poslední tři epizody ale poslali celý projekt tak neskutečně do hajzlu a zlikvidovalo veškeré divácké čekání na finální katarzi a bohužel i finální dojem. Škoda ()

ER

Nervní seriál podle skutečné události, kdy se kolem pádu manželky ze schodů, která zemře, vyrojí několik pochybností a je obviněn manžel, který po celý život svou vinu popírá. Děj je vlastně sondou do duší a hlav zúčastněných, jak rodiny, tak advokáta a posléze francouzského reportážního týmu. Sledovat konfrontaci obviněného se soudní a policejní mašinérií, kdy v hlavní roli prokazuje svou hereckou kvalitu Colin Firth, je jeden velký zážitek. Chvíli mu věříte a chvíli ne. Podobně je to s dopady na celou rodinu, obzvláště, když vyjde najevo znepokojivá událost z minulosti obviněného. Když se pak děj přesune na soudní kolbiště a posléze jsou odkryté až machinační praktiky, tak náhle tu není strana, ke které by se dalo přiklonit. Finále je pak zcela zvláštní, neobvyklé, s praxí, kterou jsem ještě v žádném filmu, či seriálu ze soudní síně nezažil. Mimochodem, největší procento vážných či smrtelných nehod v rodinném domě připadá na schodiště. ()

Trixinka

Vinen či nevinen? Toť otázka, na kterou nikdo nedostal odpověď. Skvěle zpracovaný příběh dle skutečných událostí se skvělými herci (dlouho jsem neviděla Colina tak nesympatického). Za mě mohl být seriál kratší, po úvodních 3 až 4 dílech už trochu ztrácel dech. Jinak jsem už trochu zdeformovaná řadou kriminálek, které jsem již za svůj život viděla, ale napadla mě ještě další verze událostí, a to že Kathleen mohl přece zabít někdo další, někdo kdo se jí chtěl pomstít, nebo jejímu manželovi (nějaký zákazník firmy, žárlivý milenec manžela, nebo prostě nachytaný zloděj). Každopádně seriál rozhodně stojí za podívání, ovšem znovu si jej asi v brzké době (jestli vůbec někdy) nepustím. ()

Tosca

Za mne velmi povedené včetně skvělých hereckých výkonů a vůbec pěkného obsazení. Mix přesně toho, co mám rád: krimi zápletka, podle skutečných událostí, rodinné vztahy a tajemství, soudní drama, nečernobílé postavy a nejednoznačné vyznění... 80 % ()

RAFT

Příběh rodiny Petersnových a podezřelé kvůli úmrtí manželky.Colin v dobrém seriálu tady předvádí svoji dokonalou roli.Dobré drama zahrané na vině či nevině manžela.A co byla pravda a co vlastně ne.Dobrá minisérie .Za mě 80% ()

ŠpetaMarek

Prvni dil je zkouska trpelivosti, kterou kdyz vydrzite, ne ze by se vam to kdovijak odmenilo, ale pokud mate mirnou uchylku na poukazovani na demenci anglosaskeho soudnictvi, libujete si v nelinearnim vypraveni a ocenite netypickou creaci Colina ala Prdelrozparovace, budete na konci spokojeni i bez zadostiucineni jak pribehovem tak spravedlnostnim. ()

Stillborn83

Žiadny scenár vám nedá lepší príbeh než samotný život. A to tak nejako platí aj v prípade Michaela Petersona a jeho rodiny. Miniséria HBO The Staircase vám vyrozpráva príbeh Michaela Petersona, ktorý údajne zavraždil svoju manželku. On tvrdí, že spadla zo schodov a počas 8. častí dostávame rôzne pohľady, ako sa to mohlo naozaj stať. SPOILERY: Tvorcovia vynikajúco pracujú s divákom, nechávajú na neho, či je Michael vrah alebo obeť. V hlavnej úlohe exceloval Colin Firth, skvelá bola aj Toni Collette a za mňa aj hviezda Game of Thrones Sophie Turner a Odessa Young. Netreba zabúdať ani Juliette Binoche. Osobne cítim aj režisérsky rukopis Antonia Camposa (The Devil All the Time a prvé dve série The Sinner). Páčil sa mi však dokonalý rozbor celej rodiny, ako to celé na každého dopadlo a ako sa s tým kto vysporiadal. Je to však oveľa viac vzťahová dráma než krimi. A je pravda, že 8 častí bolo veľa a občas sa tempo dosť vlieklo (reálne by stačili štyri, ale aby som nebol zlý, tak 6 :D ). Existuje aj rovnomenný dokument, ktorý vidieť v seriáli a momentálne je dostupný aj na Netflixe...   P.S. Dokument som nevidel, ale po videní skutočných fotiek Petersonovej rodiny, klobúk dole pred tvorcami, že sa snažili čo najvernejšie prispôsobiť hercov skutočnej podobe jednotlivých postáv. A tu naberajú na väčšom význame aj zdanlivo „zbytočné“ scény so života ostatných členov Michaelovej rodiny. ()

Arkagas1989

Colin Firth a Toni Colette v minisérii, která Vás absolutně dostane. Příběh jednoho manželství a jedné rodiny, která byla skvělá, všichni se navzájem podporovali a milovali a jednoho osudového večera po pár skleničkách vína jde manželka a máma do ložnice a upadne na schodišti. Pár minut na to ji najde manžel, který volá na 911 a prosí o pomoc. Po příjezdu záchranky je ale místo okamžitě uzavřeno jako místo činu díky obrovskému množství krve a nepřirozené poloze těla. Manžel se okamžitě hroutí a ještě na místě je obviněn z vraždy. Rozbíhá se vyšetřování, ve kterém mmj vyjde najevo, že žena měla několik velkých ran na hlavě, nejspíše byla umlácena nějakým předmětem a jako bonus i jeho první manželka skončila velmi podobně. Jenže on ji celý život miloval a podporoval a jaký měl motiv? A především, byla to skutečně vražda, nebo je to všechno jen celé obrovská snůška náhod?  To se dozvíte na konci téhle minisérie. Je to jedno velké waw, protože obsazení je geniální, má to jen 6 dílů, takže nic příliš rozvleklého a nutí Vás to koukat dál a dál.  Byť znám tenhle případ a viděla jsem o něm dokumenty, tohle seriálové zpracování je za mě naprosto dokonalé.  Moje hodnocení: 10/10 ()

iz67

Tvoje jméno buď NEJEDNOZNAČNOSTI. Ten, kdo tvoří obraz, je vypravěč. Objetivni pravda neexistuje. Zdání je fakt a fakt je zdání. ()

SAINTS

Vynikajúci serial so skvelým hereckým obsadením.Hlavná postava je taká zložitá,,konfliktná a tragická ,vdaka čomu je tento serial tak zaujímavý.Colin Firth je výborný.Jedna z jeho najlepších uloh vôbec.Každý kto dá tomuto serialu šancu neolutuje. ()

Habanera

Tak rozpačitý seriál jsem dávno neviděla. Začátek skvělý: trestný čin, nebo nehoda? První 4 díly jsem sledovala s velikým zájmem a pak jakoby utnul! Druhá půlka se víc věnuje rodině Michaela, ale proč, vlastně nechápu. Nejen nad okolnostmi úmrtí Kathleeniny smrti, ale i nad charaktery jednotlivých členů rodiny se vznáší otazníky? Proč? ()

hasacisko

Rozbeh to malo dobrý, no potom prišli dlhé hodiny nudy...a ani záver to veľmi nenapravil...a ešte k tomu ako bonus nesympaticki hlavní predstavitelia... ďalší zo seriálov, ktorý by vyznel  lepšie ako film... ()

VLADEK

Pro mě tak trochu jako na houpačce, začátek průměrný, pak někde okolo lízání zadku Toni začal propad kdy už jsem si říkal, že to nedokoukám, ale pak překvapivě poslední dva díly mi nepřišly zase tak špatné. Takže vůbec nevím jak hodnotit. Navíc mi přišly některé věci nedotažené. 75% ()

zodiak217

Bravúrny seriál hereckým obsadením, ale aj svojou dejovou výstavbou, kedy som sa nevedel dočkať každej novej epizódy. Colin Firth bol vynikajúci a exceloval. Ale čo ma štve je odpoveď na otázku: "Kde je pravda a čo sa naozaj stalo Kethleen? Myslel som, že na konci prídu odpovede, no len sa vynorili ďalšie otázky, čo ďalej s Michaelom a jeho rodinou a z čoho ten chlap vôbec žije? Bavilo ma to veľmi, vyslovene prepracované dielo, ale nemám rád keď seriál skončí tak otvorene, že je človek viac zamotaný ako na začiatku. ()

bonovox

Výborná rodinno - kriminálna séria. Od začiatku je kvalitne zvolené koncepcia celého rozprávania cez rôzne flashbacky z minulosti či budúcnosti. A k tomu príbeh muža, ktorý bojuje za spravodlivosť, pričom v nás divákoch celé vyústenie jeho osudu necháva v neistote či je skutočne vinný za vraždu svojej ženy alebo nevinný. Colin Firth je v hlavnej úlohe perfektný, podobne aj hlavné ženské postavy v podaní Toni a Juliette. PS: podľa mňa za smrť manželky sú zodpovedné netopiere... ()

taibrek

Zlatá stredná cesta. Človek nevie čo si má o tomto počine myslieť... Nečakajte žiadny come out, skôr to sú rôzne pohľady na ,, prípad '' . Mám pozretých dosť krimi seriálov, ale tento musím zaradiť medzi najslabšie... Zaradil by som ho do tej skupiny, že stačí ho vidieť raz a už ma neláka sa k nemu znova v budúcnosti vrátiť. ()

TesterX

Tak tu máme další záhadu, kde se jde řešit, zda paní uklouzla na schodech anebo jí k tomu někdo pomohl. Byť se premisa zdá poněkud fádní a ohraná, nakonec je chytře obestavena dalšími odkrývánkami, které se samozřejmě navzájem zpochybňují, ale je to odkrývačka chytře promyšlená a minimálně v některých dílech bravurně natočená. Místy horrové scény nastavující další linku možností jsou zajímavým osvěžením jinak čistokrevného krimi dramatu a jen škoda, že toho nebylo víc. Každopádně karty se tu rozdávají poměrně rychle a někde po páté části se už vlastně jen dojíždí ze setrvačnosti. Ze čtyřkového nadšení se rázem stává nudnější dotloukačka. Ačkoliv jsou hlavní postavy ztvárněné skrze Firtha a Collette vesměs nesympatické, otravné až obscénní, jsou zahrány mistrně. Početné dětěnstvo naopak navozuje tu sympatii, ale nemají tu moc prostoru do něčeho pořádně zasáhnout, exwife a sestra schodišťové jsou ryze chodící castingové tragedie a ta francouzská dokubanda už úplně nudí, byť tu má své opodstatnění. Suma sumárum, kdyby se něco proškrtalo a celkově zkrátilo, nebo naopak rozvinuly jiné linky příběhu, mohl to být další supr krimi drama thriller - takhle jen za dobrý. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD