Chudiatko film od oceňovaného režiséra Yorgose Lanthimose a producentky Emmy Stone prináša neuveriteľný príbeh o fantastickom vývoji Belly Baxter, mladej ženy, ktorú k životu vrátil geniálny a nekonvenčný vedec Dr. Godwin Baxter. Pod Baxterovou ochranou Bella túži po poznaní sveta a ľudí. Hladná po skúsenostiach ktoré jej chýbajú, utečie s Duncanem Wedderburnem, prefíkaným a zhýralým právnikom, do víru dobrodružstiev naprieč kontinentmi. Bella nepodlieha predsudkom doby a zasadzuje sa za rovnoprávnosť a slobodu. (Cinemart SK)

Kvasekus

Jak kdyby panu Zemanovi dali nějakej podobnej elektrickej šok, pak mu dali ochutnat LSD a dali do ruky kameru. Zajímavý, ale u toho asi zustalo. ()

messi@h

Kdyby Chudáčci tak strašně moc netlačili na pilu se snahou o artovost a tak strašně na sílu necpali do scénáře současné  progresivistické ideologie, mohl by to být o hodně lepší film. Samotný námět je totiž zajímavý a hororově zvrácený a nabízel příležitost pro skvělý atmosférický horor říznutý psychologií. Bohužel všechny ty pohledy rybím okem a disharmonická hudba podrážejí filmu dost nohy. No a progresivistické ideologie o zlém bílém muži, ty v takovéhle dávce dokážou slušně iritovat. Ve filmu jsou tak všichni bílí muži záporné až opovrženíhodné postavy (např. Mark Rufallo, který hraje svého slizouna s chutí a výborně), naproti tomu přemýšlivý filozof, který Bellu ovlivní, je černoch, stejně tak jako její jediná přítelkyně (socialistka z nevěstince) je černoška. Jediný, koho vlastně film vezme na milost, je submisivní asistent Bellina stvořitele (bílého muže lze zřejmě tolerovat, jen pokud je silně submisivní) - a částečně vezme na milost také jejího samotného stvořitele, protože tomu ublížil zase jiný bílý muž, jeho vlastní otec (Willem Dafoe podává velmi dobrý výkon). Chudáčkům nemůžu upřít zajímavou vizuální stylizaci, i když jak jsem psal na začátku, trocha méně rybího oka by neškodila. 65 % ()

ShenkI

Hrozně zvláštní, vizuálně moc zajímavý a vážně vážně divný film...zajímavá myšlenka o mozku dítěte v dospělém těle. Nic podobného jsem ještě neviděl. Klobouk dolů Emmě ! ()

radeckator

Frankensteinova nevěsta převyprávěná jazykem roku 2023. Vizuálně úžasná podívaná, která vás po počátečních rozpacích absolutně vtáhne, až vás mrzí, že už je konec. Výborně vystavěný vypravěčský film v úžasných kulisách alá Wes Anderson. Výtečné herecké výkony všech obsazených a Emma Stone v roli napsané přímo na tělo, kterou už asi nikdy nepřekoná. ()

samkko

Ocsar pro Emmu zaslouženě, hrála skvěle, ale to je snad jediné, čím nejvíce mainstreamový film Lanthimose dokáže vtáhnout a zaujmout. Celé se to na povrchu tváři až moc seriózně a lehce skáče od jednoho filozofického, etického, či sociologického problému k dalšímu, aniž by se u nějakého pozastavil a prozkoumal jej do hloubky. Snímek mi nepřinesl nic nového, škoda. ()

Jolee

Naprosto dokonalá surreal & sci-fi porno Barbie. Ani jednu z těch 141 minut jsem se nenudila. Nádherný kostýmy, úplně neskutečná scéna a Emma Stone měla dostat za tuhle hlavní roli těch Oskarů tak dvacet. ()

Ulmos

Po pěti letech, kdy se mi u Favoritky nepodařilo naladit s režisérem na stejnou vlnu (nejenom tu divnou řeckou) a po čtvrt hodině jsem ji vypnul, přichází seznamovací pokus číslo dvě. Tentokrát už naštěstí o poznání více úspěšný. Chudáčci jsou zejména lidé, kteří na tento film půjdou s očekáváním slušné a příjemné komedie s krásnými vizuály. Kromě té slušnosti se jí i dočkají, protože atmosféra je v tomto případě okouzlující a vtipným situacím dominují skvělý Mark Ruffalo a boží (haha) Willem Dafoe. Avšak tuto krásnou duhu protíná silný blesk nespoutané spalující touhy, za níž by se nestyděl ani sám Kubrick, a kterou Lanthimos s gustem bez okolků servíruje divákům přímo pod nos, což nejeden moralista může velice těžko rozdýchávat. Taktéž zásluhou Emmy Stone, jež podává po La La Landu další životní výkon. Kdyby střihačské nůžky ostříhaly pár hlušších míst a film tak párkrát neztratil svižné tempo, s pátou hvězdou bych neváhal. Po Saltburnu, který chtěl být rádoby šokující a byl spíše trapný, je tohle velmi příjemné osvěžení. Krásná oslava lidské svobody a tvůrčí bezbřehosti. „Puritáni všech zemí, vyližte si prdel!“ /s ()

tlesk

Kde začíná touha po poznání, a kde končí bezuzdný chtíč? Velmi tenká hranice se zde stírá a jedná se tak hlavně o příběh živelné ženy, jež hledá samu sebe a své místo ve světě. Chudáčci jsou bezesporu silným filmovým zážitkem, který upoutá zejména nádherným vizuálem jedinečného fantasy světa, který mi místy až připomínal poetiku filmů Karla Zemana. A další věcí, jež je největším plusem, je jednoznačně herecký výkon Emmy Stone, která si zde veškerý prostor krade pro sebe. Na ploše celovečerního snímku předvádí proměnu a vývoj jedné ženy od dětinského, zvědavého stvoření až po jedinečnou, takřka geniální a zcela samostatnou bytost. Osobně bych uvítal podstatně méně postelových scén a více interakce s vtahujícím světem a postavami v něm, jelikož mi obojí připadalo značně nevyužité.   Zůstává ale jedinečný filmový zážitek, který si rozhodně zaslouží diváckou pozornost. Jinak nesporné kvality filmu poněkud snižuje přílišný důraz na zbytečné množství explicitní erotiky a příliš dlouhá stopáž, kdy je v momentě, v němž by mohl snímek skončit, vložena poněkud násilně dějová linka, uzavírající příběhový oblouk, který byl zmíněn někde na začátku. Skoro jako by na ni autor scénáře zapomněl a za každou cenu ji ve filmu chtěl mít. To jsou ale jediné výtky u jinak podařené podívané, jež mezi ostatními filmy v kinech rozhodně vyčnívá. ()

markyzgero

barbie v londýně dr. moreaua, oproti který je skutečná barbie učenou dišputací, mizanscéna působí opulentně, ale při bližším zkoumání zjistíte, že budgetový adventury zpřed deseti let vypadaj líp a propracovanějc, humor se občas tváří sofistikovaně, ale neni ani chytrej, ani humornej. po geniálnim humrovi, zajímavym jelenovi, podprůměrný favoritce mě lanthimos celkem úspěšně ztrácí. nudil jsem se od začáteční premisy až po poslední lacinou scénu. kýč, ale jasný, milovníci papundeklový estetiky budou jásat nad wesem andersonem a tajemnym hradem v karpatech. chrrr, zív ()

ForGump

Zábavné, poučné, bohužel nakonec doslovné, tedy v rámci art filmu. Chudáčci je film o ženách a jejich pozici ve společnosti. Emma Stone hrající Bellu, jež se protlouká patriarchátem, je neuvěřitelná, vlastně nejlepší výkon posledních několika let, neboť je to výkon s takovým rozsahem, který snad nikdo nemá. Bella stvořená Bohem, jehož hraje Wilem Dafoe, jež nápadně připomíná Frankensteina, se uvádí do děje jako naivní děvče, které něco prožilo a teď chce poznat svět. A čím více se o něm učí a orientuje v něm, tím více si uvědomuje, jak chce žít. Lanthimos si zde opět hraje s bizarností, která je zasazena do výtvarně neuvěřitelného prostředí, v němž kouzlí neuveřitelná kamera Robbieho Ryana a až na to, že v poslední čtvrtině filmu si už ani tak chytrý tvůrce jako v Hollywoodu etablovaný Řek nemůže pomoct a tak nějak to pomalejšímu divákovi ještě dopoví přímo z plátna, o čem to celé bylo. Na jednu stranu asi pochopitelně. Strach z toho, že to bude celé chápáno jako podivná komedie plná erotiky byl silnější. Ostatně již nyní si představuji zde adorované uživatele csfd s verbální ekvilibristikou jak dávají odpad. Na druhou stranu je to jedna z věcí, která mi celkem vadí, podceňování diváka, to je snad ještě horší, bodejť u filmů, které jsou v ranku uměleckého filmu. Ano, dá se namítnout, že oproti Barbie říká feministické věci sofistikovaněji, jenže Barbie se jako art film netváří, naopak to předkládá pro masové publikum, takže proto i rozdíl v hodnocení a pohled na doslovnost. Chudáčci, ať chceme, nebo ne, nejsou většinový film. Nicméně nebudu to brát až tak moc vážně, neboť je to velice dobrý a zábavný film, kterých v podobném ranku poslední dobou velmi chvályhodně přibývá. Jen houšť a jsem velmi zvědavý na další film této party Kind of Kindness, jež snad bude již brzy. 80% ()

Terka_127

Výjimečné dílo. Favoritka je oproti Chudáčkům konzervativní film. Je to zábavné, chytlavé, chytré, zajímavé, ale především vizuálně nádherné - nikdo mi nevymluví, že se inspiroval naším Zemanem - herecky nadpřirozené a hudba prostě úžasné. Především je to ale film o ženské síle, o emancipaci, o odproštění stereotypů a škatulkování. Proč žena musí mít jen jednoho muže, proč žena nemůže být svobodná, proč si žena nemůže dělat si svým tělem, co sama chce, proč by žena musela být majetkem a továrnou na děti, proč by nemohla poznávat svět sama a bezhlavě a prostě si užívat, proč by žena nemohla být rovna svému muži a studovat na lékařku. Může. Dílo je o to zajímavější, že byste si spíš tipli, že film natočila žena. O to víc je silnější snímek sledovat. ()

Niflheim

85 %. Jak bylo mnohokrát řečeno, tentokrát jde Lanthimos více na ruku mainstreamovému divákovi a nabízí mu šikovnou fúzi popcornové zábavy a artového hloubání. Hraje si s absurditou a táže se, co je normální a konvenční: skrz (dětinskou) naivitu obrušuje hrany mezi idealismem, realismem a cynismem, přitom nezapomíná být ztřeštěný a dekadentní. Přijde mi však, že Chudáčkům někde v pomyslném zlatém řezu spadl řemen a čím byla Bella vyspělejší, tím se snímek stával umírněnější, patetičtější a doslovnější. Což je snad i symptomatické – „polite society can destroy you“… Rybí oko, nejen v širokoúhlých záběrech, bylo svěžím doplňkem, jen si nejsem jistý, jestli nešlo pouze o manýru. Kulisy jsem si užíval a rozmýšlel, jestli stylizace Stravinského Svěcení jara a Shakespearova Hamleta byly úmyslné… Co musím (nepřekvapivě) říct je to, že jakkoliv bych sošku Lily Gladstone moc přál, Emma Stone o ni přijít nesmí. Delší dobu jsem neviděl tak fenomenální herecký výkon v tak padnoucí roli. Chci Chudáčky vidět víckrát a chci je ohodnotit nejvyšším počtem hvězd, teď zůstávám těsně pod vrcholem. Možná spíš intuitivně a taky proto, že Humr mě bavil víc. ()

J.e.r.e.c

Roztomilá barevná per-verze Wese Andersona šmrncnutého Karlem Zemanem a nejlegračnější film o šukání. Willem Dafoe je Bůh, Mark Ruffalo exceluje jako hysterický zhýralec a pokud Emma Stone nedostane Oscara, tak můžou akademii rovnou rozpustit. V kyselině. 82 % ()

fajnes

Dlhšie vnímam, že Emme Stone akosi ukradla Margot Robbie žiaru spod reflektorov. Asi sa tu však nemusíme baviť o tom, či je lepší film „Chúďatko“ (sic! podľa názvu v titulkoch, nie toho zvláštneho distribučného) alebo Barbie. Vrstevnatý príbeh plný ľudskosti, túžbe užívať si život bez spoločenskej pretvárky, arbitrárnych noriem a masiek, ktoré sme všetci nútení nosiť už od útleho veku. Zároveň však nikdy príbehovo nevybočí z intelektuálnych rámcov, ktoré by s trochou záujmu nezvládol bežný slovenský divák (keby teda zavítal do kina). Okrem Emmy vynikne Mark Ruffalo v životnej forme a Willem Dafoe tiež s prehľadom stále dokazuje, prečo má v kariére 4 nominácie od Akadémie. Audiovizuálne je film naozaj artovka ako lusk – okázalý set dizajn a architektúra sú prekrásne. Niekedy cítiť závan art deca, inokedy steampunku, mnohé scény vyzerajú ako z nádhernej maľby. Všetko to podčiarkuje minimalistická avantgardná, niekedy až experimentálna hudba, ktorej tóny zaujmú až do samotného konca titulkov. Napriek tomu vidíme, že slovenské kiná zívajú a budú zívať prázdnotou. Kde sa stala v chyba, keď v Česku je to o dosť lepšie? Názov filmu tam majú rovnaký, takže to bude vysoko pravdepodobne v nedostatočnom vkuse miestneho diváka. Výborné slovenské titulky od Lucie Hálovej sú čerešnička na torte, čo ma privádza k myšlienke, že ak by toto na JOJ niekedy nadabovali do slovenčiny, tak to bude extrémna výzva, napríklad ako film Joker. Snáď nám tím ľudí okolo Yorgosa Lanthimosa prinesie aj nabudúce niečo podobne provokatívne, tentokrát spokojne dávam veľmi silných 8/10. ()

MFloyd

Krásně natočený netradiční film se skvělými hereckými výkony. Začátek byl hodně divný a neslo se to v duchu "Na co to ku*** koukám". Každopádně jsem se naladil na vlnu a byl jsem velmi spokojený. Ať už jde o humor či dospívání a poznávání světa bez hranic, bavil jsem se a ta výtvarnost tomu dodává ještě další hloubku. Film si podle mě zaslouží Oscara minimálně pro Emmu Stone, ta do toho dala doslova všechno. ()

RAFT

Néé tenhle film už vícekrát na podívání určitě ne.Moc dlouhé ,až jsem z filmu na několik minut usnul.A to už je čtvrtý film co jsem od režiséra viděl. 60% ()

celticek

Frankenstein, steampunk, fisheye a Nymfomanka. Bizár z toho stříká. Emma Stone podala výborný výkon, připomnělo mi to Růži pro Algernon. Proměna z dítěte v dospělou ženu zvládla skvěle. Kamera rybím okem je někdy až otravná, o "kukátku" se ani nebavím. Kostýmy a masky jsou super, stejně tak celé prostředí, ve kterém jsem zase viděl Burtona. Dobrý byl i Defoe a můj oblíbenec Ruffalo. Dialogy taky cajk, nebude to o jednom zhlédnutí, zajímavý snímek. Pro mě ale rozporuplný, má to opravdu hodně vrstev a poloh. Sexuálních:) Nicméně - zase něco atypického & kvalita tam zkrátka je. ()

AdamXB-1

Bizarní steampunková cesta za poznáním, ozářená o level výš než všichni ostatní hrající Emmou Stone, jejíž pornart scény jsou natolik veselé až téměř nepobořují. U Lanthimose je zde i v jeho předchozí Favoritce vidět nábor širšího publika tak, že k skvělé práci s postavami, přidává i snahu o dokonalost vizuální, ta se mu až tak nedaří a s přibývajícím množství kapitol působí trochu monotónně. Takže pro mne jeho Humr (soustředící se jen na excelentní práci s lidmi) stále zůstává nepřekonaný, i když musím uznat, že Poor Things patří k tomu nejlepšímu co dokázali oscarové nominace nabídnout... a za to díky. ()

Válka Roseových dostane novou verzi

Válka Roseových dostane novou verzi

02.04.2024

Připravte se na notnou dávku vyhrocených manželských hádek na velkém plátně, u studia Searchlight Pictures je totiž v přípravách nová adaptace knihy amerického spisovatele Warrena Adlera pod názvem… (viac)

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky