České fotbalové legendy

(epizóda)
Česko, 2021, 26 min

Réžia:

Ondřej David

Mezi lety 1996–2004 byli čeští fotbalisté respektováni jako jedni z nejlepších na světě. Jednotlivým hráčům se tím rozjela hvězdná angažmá v nejznámějších evropských klubech. Sledujme individuální kariéry fotbalových celebrit na pozadí klíčových turnajů – ME 1996, ME 2000 a ME 2004. Tentokrát očima Marka Jankulovskiho. (Česká televize)

castor

Perfektní vedení míče a skvělá střela. Levonohý obránce, který jako třetí Čech vyhrál prestižní Ligu mistrů. Coby odchovanec Baníku Ostrava byl členem mládežnických výběrů, podílel se na zisku titulu vicemistrů Evropy do 21 let pod Karlem Brücknerem, stejný rok ho trenér Chovanec vzal na EURO 2000, kam zdaleka nejel jen jako divák. A rok 2000 byl evidentně zlomovým, protože opustil Bazaly a zamířil do italské Neapole („Pravidla v Neapoli neexistují!“) a na všech štacích na Apeninském poloostrově poznal velice svérázné fanoušky. Výrazněji se pak prosadil po přestupu do Udinese, který je tak trochu továrnou na fotbalové zboží. Vychová hráče a výhodně je prodá (tady zajímavá odbočka s Ruskem). Po EURU 2004 (prakticky všechna velká tuzemská jména se shodla na tom, že šlo o vrcholnou etapu českého fotbalu a po prohře s Řeckem zároveň o jejich největší fotbalové zklamání) se o něj zajímaly velké kluby, skončil v AC Milan, ve kterém po boku hvězd typu Seedorf, Kaká, Gattuso, Maldini, Inzaghi nebo Pirlo zdaleka nestačil průměr. Jinak cyklus, který se už zoufale opakuje, což je chybou tvůrců. Celkově hodně familiérní díl (manželka dostává až příliš prostoru), závěrečné strojené „díky“ raději zase nechám bez komentáře. ()

SOLOM.

Marek Jankulovski byl vynikající obránce, což dokazoval všude, kam po odchodu z Baníku přišel a nejen v repre. V našich chacharských srdcích bude mít vždycky místo stejně jako Bary. Svou práci si vždy odvedl, měl vynikající střelu i centry – taky má celkem pěknou manželku a mě vůbec nevadilo, že tu dostala rovněž dost prostoru. Tenhle dokumentární cyklus se jeho tvůrcům docela povedl – další slušný díl plný nostalgických vzpomínek a záběrů. ()

Figu

Myslím si, že Mára je tím pravým příkladem pro budoucí generace, jak má hrát typickej moderní bek. A i díky tomu se dostal tam, kde byl. Italská série A a v ní pohyb přes mančafty kvalitou výš a výš a vrchol kariéry velkoklub AC Milan. Nemluvě o tom, že v naší repre především na turnaji 2004 byl jeden z top hráčů, bez kterýho si zakladní jedenáctu těžko dokážeme představit! Navíc skromnost, to je jeho supr vlastnost! 90% ()

fabecc1222

Kromě fotbalových schopností je třeba Markovi poděkovat za obohacení slovní zásoby (potencionální) a výslovnosti fotbalistů (Sídorf). Ohledně ME 2004 jsme se opět nedozvěděli nic nového, to se mělo asi realizovat spíš nějakým společným rozhovorem, takhle tam každý říká furt to samé dokola. Zajímavé ale bylo to ohledně nominace na ME 2000, že už tehdá mohl jet Milan Baroš. Tenhle díl byl i dost o rodině, a manželka Jankula tu má skoro stejně samý prostor jako on sám, což ale fotbalového fanouška zas tak moc nezaujme. ()