Dokumentární cyklus unikátních portrétů fotbalových hráčů, kteří utvářeli dramatický oblouk zlatého období českého fotbalu v letech 1996–2004... Mezi lety 1996–2004 byli čeští fotbalisté respektováni jako jedni z nejlepších na světě. Jednotlivým hráčům se tím rozjela hvězdná angažmá v nejznámějších evropských klubech. Sledujme individuální kariéry fotbalových celebrit na pozadí klíčových turnajů – ME 1996, ME 2000 a ME 2004. (Česká televize)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (12)

České fotbalové legendy (2021)

Hezká připomínka zlatého období Českého fotbalu. Vesměs se nejedná zase o něco světoborného. Prostě takové souhrn kariér jednotlivých borců. Někdy obohacený o nějaké nové informace z hráčovi kariéry, což je takové plus i pro pravidelného fotbalového diváka. ()

Vladimír Šmicer (2021) (E01)

Zatím jako jedinou chybu vidím docela krátkou stopáž, klidně by to sneslo i 10-15 minut navíc. Každopádně Šmicer je prostě kamerová osobnost, a jako jeden z mála fotbalistů dokáže před kamerou vypadat jako normálně smýšlející člověk. To je vidět i na tomto v podstatě rozhovoru, který je vzpomínáním na jeho bohatou kariéru, a kde jsem se třeba dozvěděl i nějaké nové věci, např. ohledně jeho možného přestupu do Sparty. ()

Jan Koller (2021) (E02)

Příběh o vesnickém Honzovi, ale jak Honza ve Smetanově Lhotě s velkým fotbalem začínal. Vzhledem k různým autorským právům jsou tak opomenuty takové momenty, jako legendární Kollerův rozhovor s Tittelbachem, který třeba mě osobně nikdy až tak vtipný nepřišel, ale prostě ve spojitosti s Kollerem nikdy nesmí chybět: https://www.youtube.com/watch?v=dyirqerEs1c. Trochu mám obavu, že některé momenty (EURO 2004) jak budou rozebírány nejspíše od všech zúčastněných, tak se začnou trochu přejídat, a opakovat. Zde například úplně chyběla zmínka o zbabraném ME 2008. Za mě by se krom úspěchů měli připomínat i méně povedené momenty, kterých se Koller (nebo tvůrci) až na výjimky vyhýbali. ()

Pavel Kuka (2021) (E03)

Díky tomu, že Kuka je přeci jen generačně spíše k ME 1996, a ME 2004 se naopak už neúčastnil, tak se přesouváme do doby trochu dřívější, než u dvou předchozích dílů. Osobně mě překvapil možný přestup Kuky do mého oblíbeného United, či výhružky od STB. Kuka i jako host ve studiu nikdy není zrovna mluvka, a i tady narozdíl do Šmicera nepodává svůj příběh s takovou tou velkou vervou, ale zase dokáže pěkně zhodnotit svá rozhodnutí, i případné chyby a nedostatky. ()

Tomáš Ujfaluši (2021) (E04)

"Nic jsem neplatil, a ta částka taky nesouhlasí" Bál jsem se, že na tento legendární moment v tomto dokumentu nedojde, ale nakonec se aspoň okrajově zmínil. Je vidět, že Tomáš ani po letech nechápe jeho důsledky, a stejně tak svého chování. K této hlášce bych přidal také ještě jednu dobrou, kterou jsem objevil až v tomto dokumentu a to "Ruka to nebyla... Zahrál jsem rukou". Trochu mě začíná štvát příšerně okatá reklama na WV a úplně zbytečné záběry na jedoucí auto, které v závěru přiveze nějakou blízkou osobu. Je vidět, že lidsky Ujfaluši prostě nepatřil k těm nejchytřejším, a chybí mu trochu té sebereflexe, při angažmá ve Spartě je krom možných zranění třeba také znatelně vidět, že váha je tak +15kg oproti předchozím angažmá. ()

David Rozehnal (2021) (E05)

Se vší úctou k Rozehnalovi, který byl velmi kvalitní stoper, tak svou fotbalovou (ale celkově tento díl) kvalitou určitě nedosahuje na své předchůdce. Je vidět, že v jeho kariéře chybí opravdu nějaký velký osobní moment, kterého by se mohli tvůrci uchopit. Hodně se tu skáče od jednoho k druhému, a nic z toho není takové terno, že by úplně pohltilo. ()

Karel Poborský (2021) (E06)

Poborák patří k legendám naší záložní řady, a jeho nahrávky vždy patřili ke stěžejním bodům úspěchu naší repre. Oceňuji, že dokázal přirovnat Řeckou repre k té naší, ačkoliv je u nás Řecko a jeho účast na ME 2004 u nás mnohdy odsuzováno. Chtěl bych slyšet českého fans, jak se tváří, když by někdo říkal, že jsme se k úspěchu dostali skrze defenzivní fotbal... Angažmá v mém oblíbeném Manchesteru sice nedopadlo příliš slavně, v dokumentu pak třeba nezaznělo ani to, že sám SAF tento nákup zpětně označil za jednu ze svých chyb, ale i tak je zatím jediným českým hráčem, který se do kádru dostal, jen škoda, že nevydržel až do legendární výhry v LM. ()

Tomáš Rosický (2021) (E07)

Nebudu tady teď hodnotit fotbalové schopnosti Rosického, které byli výborné, ale jen dokument sám o sobě, kdy mi tato část přišla zatím nejslabší. Opět hodně zmatený střih, kdy přestup do Arsenalu byl posunut o rok dopředu, před MS 2006. Kariéru Rosického zmítala celá řada zranění, ale dokument jakoby vypíchl jen jedno, které mělo ovlivnit Rosického kariéru, což je dosti zavádějící... Taky úplně chyběla repre kariéra po MS 2006. Za mě se tedy dalo s tímto dílem vyhrát o dost více. ()

Marek Jankulovski (2021) (E08)

Kromě fotbalových schopností je třeba Markovi poděkovat za obohacení slovní zásoby (potencionální) a výslovnosti fotbalistů (Sídorf). Ohledně ME 2004 jsme se opět nedozvěděli nic nového, to se mělo asi realizovat spíš nějakým společným rozhovorem, takhle tam každý říká furt to samé dokola. Zajímavé ale bylo to ohledně nominace na ME 2000, že už tehdá mohl jet Milan Baroš. Tenhle díl byl i dost o rodině, a manželka Jankula tu má skoro stejně samý prostor jako on sám, což ale fotbalového fanouška zas tak moc nezaujme. ()

Milan Baroš (2021) (E09)

Škoda, že ani u Baroše se nezašlo víc do hloubek některých více kontroverzních situací (Druhý odchod z Baníku) potažmo že se díl opět soustředí spíše jen na to pozitivní z jeho kariéry, a netroufne si šlápnout třeba i do jeho špatných výkonů v repre v posledních letech. Zajímavé bylo přiznání okolo odchodu z Liverpoolu, ačkoliv je otázka, jak moc by mu pomohlo, kdyby tam tehdy zůstal. ()

Petr Čech (2021) (E10)

Konečně zas jeden z těch komplexnějších dílů, a na výsledné kvalitě je to znát. Jde se opravdu od začátku do konce Čechovi kariéry. Potěší tak vzpomínky na začátky v Blšanech, které už dnes určitě spousta lidí nepamatuje, nebo poté osobní zážitky po osudném faulu Hunta. Konečně se také nebojí jít tvůrci i do negativních momentů hráčovi kariéry, a je tak ukázána i nejhorší Čechova hrubka, proti Turecku na ME 2008. ()

Zdeněk Grygera (2021) (E11)

Grygerova kariéra prostě tak nějak plynule probíhala, až doplynula k jednomu většímu zranění, které jí ukončila. Vesměs bez zajímavých zvratů, nebo opravdu ikonických momentů. ()