České fotbalové legendy

Tomáš Ujfaluši (E04)

(epizóda)

Mezi lety 1996–2004 byly čeští fotbalisté respektováni jako jedni z nejlepších na světě. Jednotlivým hráčům se tím rozjela hvězdná angažmá v nejznámějších evropských klubech. Sledujme individuální kariéry fotbalových celebrit na pozadí klíčových turnajů – ME 1996, ME 2000 a ME 2004. Tentokrát očima Tomáše Ujfalušiho. (Česká televize)

castor

„Fotbal je kontaktní sport!“ Jeden z pilířů obrany v éře Karla Brücknera. Už během působení u „lvíčat“, následně v A-mužstvu, které největší úspěch zaznamenalo na EURU 2004 v Portugalsku. Dávno předtím už kolem něj kroužili skauti, ostatně do Hamburku šel poměrně mladý. A jak vidno, ve všech zahraničních angažmá ho fanoušci milovali. Na MS 2006 naopak těžko může vzpomínat v dobrém, vždyť při prohře s Ghanou dostal červenou a ve třetím zápase ve skupině tak nehrál. Při EURU 2008 (role kapitána) přišel kolaps s Tureckem, znovu konec v základní skupině a brzy i nechvalné rozloučení s reprezentací po bujarém večírku při následné kvalifikaci o MS. Ujfalušimu nejvíc vadil způsob, jakým výkonný výbor trestal. Já bych zase raději pár dalších informací, které by na sebe práskl namísto „pečících“ příběhů jeho bývalé manželky. Zase je to takové uskákané. Závěrečné strojené „díky“ a zasněný pohled na zelený pažit raději nechám úplně bez komentáře. ()

fabecc1222

"Nic jsem neplatil, a ta částka taky nesouhlasí" Bál jsem se, že na tento legendární moment v tomto dokumentu nedojde, ale nakonec se aspoň okrajově zmínil. Je vidět, že Tomáš ani po letech nechápe jeho důsledky, a stejně tak svého chování. K této hlášce bych přidal také ještě jednu dobrou, kterou jsem objevil až v tomto dokumentu a to "Ruka to nebyla... Zahrál jsem rukou". Trochu mě začíná štvát příšerně okatá reklama na WV a úplně zbytečné záběry na jedoucí auto, které v závěru přiveze nějakou blízkou osobu. Je vidět, že lidsky Ujfaluši prostě nepatřil k těm nejchytřejším, a chybí mu trochu té sebereflexe, při angažmá ve Spartě je krom možných zranění třeba také znatelně vidět, že váha je tak +15kg oproti předchozím angažmá. ()

otík

Ujfaluši je totální pohodář a otevřeně vypráví o svém fotbalové začátku, dále o svých cestách Evropou (Hamburk, Fiorentina, Atletico Madrid, Galatasaray), samozřejmě o repre (dobré i špatné zápasy - viz Eura a MS) a také o svém fotbalovém restartu v Spartě, který díky zdraví rychle skončilo. Milý dokument, který ukazuje slavného fotbalistu jako obyčejného člověka. Skvělé. ()

Figu

Ujfi patřil v té nejsilnější éře nároďáku jednoznačně k tomu nejstabilnějšímu kameni naší defenzivy. To bezesporu. Nicméně v mých očích se hodně vezl se silnou generací kolem něj. Nevyvracím jeho kvality. Ty tam jednoznačně byly a stačí se podívat jen jakýma velkoklubama si prošel a hrál za ně základ v suchým triku. Jen na můj vkus dělal spousty hrubek, často přes něj procházeli hráči a padaly zbytečný góly. Tak trošku se zapomíná třeba na Renka Bolfa, kterej byl výkonostně na úrovni Tomáše, ovšem stál mu bohužel jen ve stínu... Každopádně zajímavej medailonek! 90% ()

hrumsrt

Je nebo není náhoda, že Ujfaluši často stál za těmi velkými neúspěchy? Jaký pohodář a takový flink je na kameře, tak přesně takový byl i na hřišti.. Pravý obránce, který se hnal hodně dopředu a záda tahali jiní. Než zabojovat, tak řešil vše nejjednodušší cestou. Ironií je, že právě na něj se usmálo angažmá v Španělsku. Že sestřelil Messiho je nakonec přesně to, co ho udělalo na chvíli slavným. ()