Třináct životů je film podle skutečné události, kterou sledoval celý svět. Strhující výpověď o záchraně thajského chlapeckého fotbalového týmu, který po přívalovém dešti zůstal uvězněn v zaplavené jeskyni Tham Luang. (Prime Video)

futislav

I přes dvě a půl hodiny délky je to silný příběh, který stojí za shlédnutí. S povděkem kvituji, že se konec nenese dvacet minut v americkém stylu poplácávání po zádech, nekonečného objímání za výkřiků wow a srdceryvných okozalévacích projevech hlavních hrdinů. Velmi sugestivně natočeno. ()

srazer

strašná nuda... a tak som sa na tento film tešil... a čakám a čakám pri pozeraní, kedy už začne tá poriadna akcia, tá poriadna dráma... a nič, ku koncu som už aj zaspal takže asi tak. ()

Alvin

Natočit poutavě příběh, který všichni znají a vědí jak dopadne, to dokáže jen pár režisérů na světě. Napadá mě jen Greengrass a pak právě Howard, který už před skoro třiceti lety mistrně zrežíroval záchranu tří lidí uvězněných 400 tisíc kilometrů daleko od Země. Tentokrát jde jenom o 4 kilometry pod zemí, ale nehtohryzné drama je to snad ještě vetší. Možná proto, že nejde o 3 trénované kosmonauty, ale o 13 nezkušených dětí. A narozdíl od oběžné dráhy Měsíce si svízelnost téhle situace dokáže představit každý, kdo někdy byl v jeskyni aspoň kilometr daleko od vstupu. Howard jde do detailu, takže jsou tu stovky Thajců, kteří filmu dodávají autentičnosti, v jeskyních a pod vodou divák slyší jen zvuky, jako když má uši plné vody a kyslíkové láhve naráží na stěny úzkých průlezů. Hudba je naprosto minimalistická, stejně jako projevované emoce hlavních herců a stejně se mi často draly slzy do očí. Tohle je prostě silný příběh o lidské odvaze, vynalézavosti a ochotě pomáhat někomu až na druhém konci světa i za cenu obrovského rizika. ()

Tethys

Vynikající po všech stránkách-bez zbytečného patosu, kterym americké filmy jinak oplývají. Když to bylo ve zprávách tak to tenkrát vyznelo jako celkem obyčejná záchranná akce. Tady detailne a vecne podaná skutečná náročnost jak po fyzické tak i po psychické stránce. Klobouk dolu - perfektne zvládnuté i herecké vykony. ()

slamic5

No ta stísněnost šla hodně cítit. Respekt všem záchranářům. A respekt režisérovi za kvalitní zpracování téhle nedávné události, kterou jsem pořádně poznal až s tímhle filmem. ()

Dusty56

Perfektně natočené drama podle skutečnosti. Na začátku jsem si pro sebe hořce zavtipkoval, že by je měli uspat, jestli je chtějí dostat ven a o to víc jsem pak koukal s otevřenou pusou, že to fakt chtějí udělat. Má to neskutečnou atmosféru, celou dobu jsem nevěděl, jak to dopadne a fakt, že to je podle skutečnosti všechny pocity dost umocňoval. ()

naytsirk

Nic pro klaustrofobiky.... Nevěřil bych, že mě to tak vtáhne... naprosto perfektní podívaná na téma, které je mi naprosto cizí... klobouk dolů před všemi 5000 lidmi, kteří čekali, konali a věřili.... ()

redsparrow

Silný příběh, naprosto průměrná filmařina. IMDb 78 %, ČSFD 87 % — klasika, stačí počkat rok a srovná se to na reálnou hodnotu i tady. ()

Hixx

Dobre technicky zrealizovaný pohľad na skutočný príbeh trinástich chlapcov, ktorí sa ocitnú v beznádejnej situácii bez reálnej šance na prežitie. Samotné pokusy o záchranu od začiatku do konca mali dramatický priebeh ktorý Vás natlačí do sedadiel a prinúti bez dychu sledovať na to ako to dopadne. Páči sa mi že film nevyzdvihuje hrdinstvo jedincov ale poukazuje na silu ľudí, ktorí sa spoja aby zachránili životy. ()

Hexx

Jakožto ředitel klaustrofobiků z minimálně scvrklých prostor, kam se tělo může jen tak tak vejít, jsem neměl věru velmi často příjemné zážitky, musel jsem vstávat ze židle, dávat si pauzu a různě rozdýchávat, případně alespoň nekoukat se zvukem, aby strastiplnosti v mém mozku byly rádoby co nejméně vnímány. I tak jsem skončil s žádnými nehty a krvavými rty. Jedná se však o noblesně utlouklé drama, které i přes větší stopáž uletělo rychlostí warpu lodi Enterprise. Názorná ukázka úspěšné lidské spolupráce, když je to nejvíce potřeba. ()

Nellaron

Bol to dobrý film a je len dobre, že podobné udalosti sú sfilmované. Ide o ukážku toho, ako sa ľudia vedia spojiť pre záchranu ľudských životov, a to si treba pripomínať. Z hľadiska filmu išlo o solídnu drámu, len trochu som bol sklamaný z vyobrazenia jaskyne pod vodou. Nemal som pocit nejakej stiesnenosti alebo klaustrofóbie. Očakával som, že Ron Howard dokáže navodiť dusnejšiu atmosféru. Viggo Mortensen zahral ako vždy, bravúrne. ()

Alagaesie

Zajímavej survival. Tohle jsme v 2018 sledovali všichni. A kdo o tom neslyšel, žije v jeskyni. Kluci žili fotbalem. Jeskyně Tham Luang. Počasí akorát na výlet, fakt. Pomodlit se. Nyní to již chápu. Jenom doteď nerozumím tomu, proč tam lezli. Už je hledali. Záchranáři neotáleli. Pátý den. Thajci tam nechtěli pustit záchranáře... Neustále kapala voda. Co jsem opravdu ocenil byla mapa. První plavec těžce zmatenej, chudák. Rozpory v příkazech jsou o průser. Briefing byl zajímavej. Hlavně se nehádat. Čekali. 5 den. Síť puklin. Chudáci zemědělci, ale člověk je víc. Modlitby nezatracuju. Uffff. Modlitby a meditace, ano, to použili. Oni kopali východ... Borci. Neuvěřitelný. Zprávy se šířej rychle. V těhle případech se vždycky objeví nějákej „dobrák“, kterej sejčkuje. Dýchání uklidňuje. Mapa. Akce pokračovala. Zásoby jídla. Nervy pracovaly lidem na povrchu. 3 další záchranáři. Proč? „Sejček“ mě fakt sral. Potapěč... Žádný media. “Take it! Take it! She´s watching!” Balíky. Proces. Ufff... Borci. Museli klukům dodávat odvahu. To bylo hezký. Trenér venku. Howard umí. ()

lineker

Howard standardně řemeslně neselhává. Film navíc neopatřil přebujelým patosem, takže sledujeme skoro až dokumentární formu záchranné akce, která musela svojí monstrózností a kooperací ohromit svět. Média jsou všude a já si vybavují, že v roce 2018 jsem myslím na BBC sledoval live záběry přímo ze záchranářských prací na vyvedení chlapců z jeskyně. Nemenší napětí jsem měl u Thirteen Lives, kde na mne ještě navíc dýchlo to obrovské člověčenství, bez kterého by taková akce vůbec nebyla možná. Obrovský respekt a hlavně dík všem zúčastněným.  Ať již na filmu, nebo na reálné záchraně. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2022

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

15.08.2022

Studia MGM a Warner Bros. Pictures uzavřela novou několikaletou smlouvu, podle níž v budoucnu přeberou Warneři zodpovědnost nad mezinárodní (tedy mimo USA) filmovou distribucí MGM. To mělo doposud… (viac)