Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Dráma
  • Dokumentárny
  • Akčný
  • Komédia
  • Dobrodružný

Posledné recenzie (1 206)

plagát

Nekonečný príbeh 2 (1989) 

,,OSTÁVA TI UŽ LEN JEDNO PRIANIE. TAK POUŽI ČO TI OSTALO Z MOZGU A PRAJ SI VRÁTIŤ SA DOMOV.“ __ Keď som Nekonečný príbeh 2 pred 200 či 300 rokmi videl opakovane na VHS prevládali vo mne zmiešané pocity. Z formálnej či vizuálnej stránky som si najviac pamätal Bastianov strach zo skoku do vodopádu a najmä absolútne úžasných gigantov, dosiaľ spracovaných natoľko pôsobivo, až ich je škoda do filmu takých rozporuplných kvalít. Zároveň som cítil sklamanie, že sa do úloh Bastiana a Atreya nevrátili ich pôvodní predstavitelia. Dnes je najväčším problémom filmu to – ako tu napísal jeden užívateľ – že hoci knihovník Koreander upozorňuje Bastiana, že opakované čítanie prináša vždy iný zážitok, samotný dej sa o nič inovatívnejšie kam by mohol príbeh posunúť nesnaží, nanajvýš prináša zbytočné postavy s ktorými nevie pracovať (Kameňožrútovo dieťa, vták Nimbly...).  Okrem toho od filmu s takým štedrým rozpočtom by som nečakal opakované použitie záberov Atreyovej jazdy z prvého filmu. Striedma 80 minútová stopáž bez titulkov len svedčí o tom, že scenár nevedel, čo viac by mohol ponúknuť, zároveň však robí sledovanie znesiteľnejším. Priemerné hodnotenie napokon nedávam z nostalgie, že výsledok bol napokon lepším, než som si myslel. Žeby som si ešte skúsil pripomenúť Trojku? Hmmm...  (9429. hodnotenie, 210. komentár k filmu)

plagát

Americký Shaolin (1991) 

,,PÔJDEM DO SHAOLINSKÉHO CHRÁMU." ,,ZAPLATÍM TI LÍSTOK." __ Keď som  niekedy počas jedného víkendového poobedia konca 90. rokov minulého tisícročia tento film na TV Nova videl, pôsobil na mňa svojím vizuálnym stvárnením, akoby bol nakrútený skôr v polovici 80. rokov.  V súčasnosti, aj vďaka nepríliš kvalitnej filmovej kópii sa tento môj klamlivý dojem iba potvrdil. Svojim spôsobom je to však pre vytvorenie správnej atmosféry ku prospechu veci. Príbeh, z ktorého som si najväčšmi pamätal vyholenú hlavu hlavného hrdinu a jeho pobehovanie po kopcoch, je šablonovitý, naivný a plný  typických klišé.  Americký frajerko sa chce dostať do komunistickej Číny a tam vstúpiť do shaolinského kláštora. Žiaden problém, stačí si iba kúpiť letenku.  Táto premisa slúži k napredovaniu príbehu, ktorý svojimi vtipmi pripomenie napr. Policajnú akadémiu a je doplnený predvídateľnou romancou. Vo svojej podstate to fanúšikom určite stačí a mne tiež, keďže som dlho túžil pripomenúť si tento film. (1400. hodnotenie,  72. komentár k filmu)

plagát

Jan Žižka (2022) 

,,CEJTÍ POŘÁDNÝHO CHLAPA.“ ,,JO, JA TAKY. SMRDÍŠ.“ __ Rozporuplné dielo v ktorom na jednej strane dej zrejme nenaplnil všetky očakávania (čakal som viac než zameniteľnú dobrodružnú zápletku), na druhej strane treba oceniť Jáklovo odhodlanie (+milé záverečné cameo) realizovať český film, v ktorom by účinkovali Ben Foster a Michael Caine, pričom ten prvý má všetky predpoklady  pre úlohu akčného hrdinu, zatiaľ čo ten druhý (vzhľadom na pokročilý vek) zakaždým príde o palici čosi oznámiť, otočí sa a odíde, čo je však všetko dané limitmi priemerného scenára. Vo viacerých ohľadoch najväčšmi zo všetkého Jan Žižka pripomína Ironclad. Výprava vzhľadom na rozpočet nie je veľmi rozmanitá, ale treba brať na zreteľ, že mnoho z neho museli zhltnúť honoráre spomínaných zahraničných hercov. Vizuálne by viacej uspel pred 15 rokmi, opakované zábery z dronu sú časom otravné a akčné scény sú miesto veľkoleposti zamerané skôr na taktiku a choreografiu, v ktorej sa môžu viacej uplatniť výkony kaskadérov.  Výsledok vyznieva ako prequel k budúcemu väčšiemu projektu, rozsahom podobnému starej Vávrovej trilógii.  Ten však nehrozí... (8587. hodnotenie, 739. komentár k filmu)

Posledné hodnotenia (3 278)

Hrozba smrti (1989)

29.02.2024

Sněžné bratrstvo (2023)

29.02.2024

Znovu po smrti (1991)

28.02.2024

Nič v zlom (2023)

28.02.2024

Barbie (2023)

23.01.2024

Emília (2023)

24.12.2023

Magda (2023) (TV film)

23.12.2023

Sly (2023)

21.12.2023

Zuzana - žena, ktorá neluže (2023) (TV film)

21.12.2023

Reklama

Posledný denníček (14)

Než proletári spojili na 3x.

,,To je divoká ruža?"  ,,Áno, bude kvitnúť na jar, v apríli. Môj otec nevravel apríl, on vravel germinal."

 

Zolov slávny román vstúpil do môjho povedomia ešte v čase, ktorý by som chcel tak rád vrátiť späť a patrí k mojim vysnívaným túžbam. O tom možno niekedy inokedy... Ako som uviedol v komentári na filmovú verziu z roku 1993, podarilo sa mi túto snímku vidieť až na druhý krát, za čo vďačím skorej repríze.  Po jej zhliadnutí som ňou ostal natoľko zasiahnutý, že po knižnej predlohe som musel siahnuť hneď, ako mi to bude umožnené.  To sa stalo 29. apríla 2015, kedy sa mi v záverečný deň Bratislavskej burzy kníh podarilo v jednej zo škatúľ zostatkového tovaru na líci zošednutej, už od pohľadu starej knihy objaviť červeným písmom vytlačené slová: ÉMILE ZOLA - GERMINAL.  Túto publikáciu, ktorá  bola v roku svojho vydania 1950 v počte 7 500 exemplárov dostupná čitateľovi za 139 Kčs (!), som si odniesol domov za symbolických 50 centov. Čítanie mohlo začať...

Zola patrí v literatúre medzi najväčších predstaviteľov naturalizmu a v románe je to cítiť v každej jednej kapitole, prakticky skoro na každej stránke.  Na vyše 480 stranách venoval autor prvých viac než sto strán opisu jedného dňa nielen ťažkej (a slabo platenej) v baníckej kolónie, ale aj priam neuveriteľne biednych pomerov rodiny Maheudovcov, ktorej členovia patria medzi hlavných hrdinov rozprávania.  Naturalizmus diela je, aj po vyše 140 rokoch od jeho vydania (prvé vydanie bolo v r. 1885), úžasný a pri opise hladu, špiny, chorôb  z povolania a ich predispozcií si iba ťažko predstaviť, ako muselo pôsobiť na vtedajších čitateľov. Po prečítaní knihy a po zhliadnutí koprodukčnej verzie z roku 1963 môžem porovnať rozdiely oboch filmových verzií oproti ich predlohe, to, v čom sa líšia i kde sú ich spoločné atribúty nemenné.      (.......................)

Než proletári spojili na 3x.

Ovládací panel
128. naj používateľ Slovensko
40 bodov