Ochranca

• Česko Ochránce (viac)
Česko, 2021, 10 h 40 min (Minutáž: 60–68 min)

Hudba:

Jiří Hájek

Lukáš Vaculík, Iveta Dušková, Jaroslav Plesl, Pavel Řezníček, Agáta Kryštůfková, Barbora Kodetová, Lucie Ducháčková, Petra Hřebíčková, Jakub Ludvík (viac)

Aleš Pelán je obľúbený učiteľ na strednej škole. Je to ústretový a spravodlivý človek a nie sú mu ľahostajné ani problémy, ktoré sa v rámci školy vyskytnú. Na škole, kde učí, sa prevalí kauza šikany učiteľky, ktorá bude čeliť veľkému mediálnemu záujmu. Aleš sa bude snažiť spor upokojiť nielen v rámci školy, ale aj smerom navonok, pred médiami. Táto iniciatíva ho postupne vyposúva až na ministerstvo školstva, kde mu bude ponúknuté miesto školského ombudsmana. Ako ochranca učiteľov a detí, bude mať za úlohu hlbšie riešiť problematické prípady, ktoré sa v školstve vyskytnú. (RTVS)

janak.t

TK proste umi, vsechna jeji tvorba je skvela a tento serial se ji obzvlaste povedl moc dobre zahrane, ani jeden dil nenudil,je to sokujici,vtipne a hlavne realne za me top serial za posledni dobu a doufam ze si TK odnese ceskeho lva. ()

hrumsrt

Neuvěřitelné jaký ohlas a hype měl Ochránce.. Ano, je to dobré, ale jde o něco "nutného, revolučního"? Což je typická reakce českého diváka/uživatele, jehož největší sen je mít dokonalý český seriál, na který můžou být pyšni. Aleš Pelán (Lukáš Vaculík) vystupuje jako osoba z řad těch, kterých se to přímo týká, jako někdo, kdo se v tom pohybuje. Je mu vytvořena funkce, kterou najednou musí všichni respektovat s trošku šroubovitým označením "školský ombudsman". K němu do party má řidiče (Pavla Řezníčka), který je tady snad až v životní roli, v podobě buranského řidiče, který ale vše vidí jednoduše a prakticky. Z počátku je vidět, jak tvůrci úplně nevěděli, jak jeho postavu uchopit, jak ho správně použít. Aby dokázal poukázat na skutečné problémy/situace ve školství, na které se jen těžko hledá jednoduchá šablonovitá odpověď. Postupně vidíme, jak seriál jde nahoru, témata jsou poutavější a propracovanější. Ale seriál dojde vrcholu v osmé epizodě, pak si najednou tvůrci uvědomili, že musí do těch dvou epizod uvařit příběh, který nás vlastně provázel celou sérií. A tak z toho dobrého Pelána zastánce utlačovaných udělají manžela, který namísto, aby byl oporou nemocné manželce skutečnou politickou osobností starající se o svůj mediální obraz, jen šedivého učitele, který využije svého dominantního postavení ve škole a spí se studentkou. K tomu se nám vybarví i osobní řidič, který celou dobu donášel tisku. Tohle máme přijmout? Že z toho, kdo káže je takový odpad. Nakonec ani za svůj vztah nebojuje, nic prostě jen potvrdí, že šlo jen o využití příležitosti. No ano "nový je vždycky lepší", ale pak nezkoušej poučovat. A co se nestane v případě, kdy zasahuje ve věci obtěžování studentů homosexuálním Langmajerem, je mu to okamžitě vmeteno do tváře. Z mého pohledu je to až nereálné, aby někdo takový ustál tlak médií. Zhnusil se mi! Aneb, jak ČT zase nedokáže dobře pracovat s tím , co má a za každou cenu si to musí sama sobě trumfnout. To je mi překvapení, že jí to zase nevyšlo. 75% ()

Seal269

Případy, které Ochránce řeší jsou zajímavé a odhalují roky neřešené problémy českého školství. Celkem vážnou linii seriálu však kazí tajtrlíkování řidiče. Poté, co se provalí že ještě práská do novin by se s ním jakýkoliv soudný člověk rozloučil, jednání Ochránce je proto nejen v této věci opravdu nepochopitelné. Celkově v tom vidím nešvar českých tvůrců, kteří často nedokážou držet se žánru a nesklouzávat k povrchní kaši, ve snaze nalákat si diváky estrádními skeči, které se však do formátu nehodí. V díle o dívce s hidžábem navíc tvůrci v titulcích chybně uvedli skutečnosti. Zaměření na postavu Ochránce ke konci seriálu mi nevadilo, stejně jako zpochybňování leta zažitých vzorců (vztahy mezi učiteli a studentkami), přičemž hlavní postava nakonec nevychází jako úplný klaďas. Zpracování seriálu je však při vší úctě průměrné, na top české seriálové (natož světové) tvorby určitě nedosahuje. Zdejší hodnocení je vysoce nadsazené. ()

ostravak30

Když jsem se podíval na režijní práci režisérky Terezy Kopáčové, tak jsem zjistil, že společenská témata se objevují v jejich dílech často, viz kupříkladu film Metanol. Ale též seriál Jak si nepodělat život, Nevinné lži, Soukromé pasti. Seriál Ochránce je ale přeci jen něco víc. Poprvé po dlouhých letech se objevil seriál, který nejenže otevírá alespoň nějakou diskuzi, ale též široká témata, která již ve společnosti rezonují. A ne zrovna malou chvíli. Navíc se jedná o skutečné případy, takže není možné odvětit, že fantazie scénáristů nelze srovnávat se skutečností. Ve velkém počtu seriálů kriminálních, doktorských a rádoby humorných je Ochránce jako zlatá ryba v rybníku plném pulců. Je to výjimečný společenský a sociální počin a už za to tvůrcům patří dík. Je ale pravdou, že třeba v dílu Andílek jsem absolutně nepochopil, proč nikdo s chlapcem nepromluvil, Aleš Pelán až v samém závěru. Na druhé straně je potřeba takových seriálů i u dalších společenských témat, a doufám, že se celá řada filmařů nechá inspirovat. Kupříkladu zde snad rodiče pochopili, že učitelé to opravdu nemají lehké a v dnešní době tím spíš. Na druhé straně je třeba, aby se rodiče a především studenti nebáli něco řešit a otevřít diskuzi byť je to někdy značně složité. Za funkci školního ombudsmana se ale přimlouvám, protože je jasné, že je tato funkce velmi potřebná na všechny strany. Závěrem dodám, že herecké výkony i jednotliví herci byli parádní. Lukáš Vaculík se opravdu ohromně posunul od svých prvních rolí. Velmi se mi líbila jak úvodní znělka, tak celá hudba včetně vzkazů tvůrců pro ty, kterých se to týkalo. ()

nula87

Seriál, který pokládá na stůl správná témata a nebojí se je otevřeně řešit - to je největší klad. Bohužel záporů je taky dost a to především některé naprosto nesmyslné postupy řešení, které ombudsman použije, a samozřejmě Vaculík - ten dobrý herec nikdy nebyl a už ani nebude. 65% ()

niska98

Tak tentokrát jsem nic nezmeškala a nový hit jsem viděla v době vysílání. Musím říct, že jako učitelku mě to potěšilo. Casting na jedničku, témata široce pokrytá. Jsem ráda, že po nějaké době vidím celkem hezký počin ČT. ()

Pete

Ochránce vysoko ční nad běžnou českou seriálovou produkcí, a to hlavně tím, že se nestranně zabývá problémy základního školství, což je téma nadmíru ožehavé a důležité, přitom bohužel dost podceňované a přehlížené, protože nenabízí snadná řešení problémů, jsou-li vůbec k dispozici nějaká. Školský ombudsman určitě ve skutečnosti takhle nevyšetřuje různé případy jako samozvaný detektiv, ale dramaturgicky tento koncept funguje bezvadně. Trochu mi však vadila nevyrovnanost jednotlivých částí - perfektní sondy do nepříjemných typických kauz s vypointovanými dialogy (epizody 1-3 a 10), střídají slabší díly tak nějak do počtu (4,5), a další jsou pak mírně nedotažené (6,7,9), čím dál víc se vzdalující od obecných potíží škol k těm intimnějším, osobním (8). Herecké výkony (a jejich vedení) jsou tím hlavním, co mě potěšilo, bylo příjemné zas po čase vidět v dobré roli Vaculíka, Řezníčka, a především luxusního Plesla, coby šedou eminenci v pozadí ministerstva - celkově casting na jedničku s hvězdičkou. ČT se tímto každopádně vrací do sedla, ze kterého vypadla už někdy v dobách po uzavření Případů prvního oddělení, a já jsem rád, že taková kvalitní nová série u nás vůbec vznikne, a říká si rovnou o druhou řadu. ()

VojtaMarek00

Ochránce je — zcela bez pochyby — jedním z nejhodnotnějších a nejlépe zpracovaných tuzemských seriálových výtvorů posledních let. A já za sebe dodávám, že zcela nejlepší. Něco tak sociálně komplexního a zároveň citlivě zpracovaného tu zkrátka léta nevzniklo. Funguje tu vše — od setsakra dobře navoleného obsazení, přes neskutečně dobrý a nosný sekundární narativ manželských problémů ombudsmana, až po zcela brilantně napsanou a zahranou postavu pana Starého ztvárněnou excelujícím Pavlem Řezníčkem. Bez slabších epizod se to samozřejmě neobešlo, ale vyloženě špatná nebyla žádná. Naprostý triumf České televize, bravo. ()

shade000

Ďalšia geniálna mini-séria z produkcie Českej televízie. Vaculík a Dušková hrajú fantasticky a každý jeden diel je výnimočným a pozerá sa na iný problém. Úprimne rozprávanie o problémoch na školách u nás všeobecne chýba. Tiež som si prešiel šikanou, no v tej dobe bolo tabu o niečom takom vôbec hovoriť. Som rád, že sa situácia pomaličky mení a obracia k lepšiemu... ()

Prubner

Pro mě rozporuplný a nevyrovnaný seriál, některé díly zdařilé, většina ale ne. Je sice záslužné, že seriál upozorňuje na některé problémy ve školství, ale scenáristické zpracování těchto problémů často pokulhává. Tvůrci se tváří, že jsou objektivní, ale ve skutečnosti do nás cpou svůj liberální světonázor, takže se zastávají mladistvých vrahů, násilníků, delikventů, flákačů, dokonce muslimských migrantů, a na pranýř stavějí učitele, vychovatele a celou českou společnost, která je podle nich xenofobní, konzervativní, odmítavá k moderním trendům. To mi vadilo, protože můj pohled je přesně opačný. Smůla, režimní propaganda na mě neplatí a nikdy neplatila. Problém jsem měl i s hlavním hrdinou, jehož charakter jsem nepochopil. Připadal mi jako beztvará améba, jejíž vlastnosti a chování se neustále měnily podle momentálních potřeb scenáristů. Navíc z něho udělali obětavce a supermana, který každý případ řeší skoro s nasazením života a nemá problém v rámci vyšetřování vylézt na sto dvacet továrních komínů. (Ve skutečnosti školský ombudsman sedí na prdeli v kanclu a není o něm vůbec slyšet.) Lukáš Vaculík si s rolí zjevně nevěděl rady, Iveta Dušková se do role jeho manželky vůbec nehodila (ošklivější herečku už nenašli ?). Naopak mě příjemně překvapil Pavel Řezníček, který snad poprvé zahrál něco jiného než sám sebe a byl skvělý. ()

Gig

Výborný seriál, kterému jsem před uvedením moc šancí nedával. Říkal jsem si, že Vaculík se do takové role nehodí, že to bude moc povrchní, že to bude černobílé apd. Ale opak je pravdou. Vedle Připady 1. oddělení je tu dalši realistický seriál. Ano, je tu pár chyb či přešlapů, ale co na tom. Vaculík mě překvapil. Řezníček byl perfektní. V díle, kde se řešil “hadr přes hubu”. Postavy vupbec byli kralsně barevné a ti nejen vizuálně, ale i duševně. Jsou zde případy, které každému nemusí vonět a od toho se odvíjí i hodnocení, kde takzvaně potrefené husy se ozvou a hážou odpady apd. Ale to nic nemění na výborném seriálu, kde každý dělá chyby a učí se, a nebo se taky nepoučí. ()

jfaba

Kvalita herců dle mého. Řezníček, Plesl, Kodetová, Vaculík... Jinak trochu rozporuplný seriál. Vnucuje nám co si máme myslet, ale nikdo nejde učit, aby viděl jaké to je. Ani autoři. Souhlas s Prubner. ()

hony23

Některé díly skvělé, pár jich bylo slabších, ale celkový dojem je velmi dobrý. Byť jsem byl před startem seriálu skeptický, Vaculík zvládnul roli školského ombudsmana výborně. ()

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

04.01.2022

Dnes byly Sdružením české filmové kritiky zveřejněny nominace na výroční Ceny české filmové kritiky za uplynulý rok 2021. Celkem bylo nominováno 16 děl, z nichž nejvíc nominací (celkem 6) získalo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD