Prequel k seriálu Yellowstone sleduje rodinu Duttonovcov, ktorá sa vyberie na náročnú cestu cez prérie v snahe uniknúť z chudoby a nájsť lepší život v Montane. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (12)

1883 (2021)

Děvky, prodejci indiánských skalpů, nervózní pistolníci, výbuchy násilí. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopil, že jde o prequel k uznávanému Yellowstoneu, aneb jak předci rančera Johna Duttona putují z Texasu do (nakonec) Montany, kdy na cestě čeká smrt za každým rohem. Drsný otec James (slavný countryový zpěvák Tim McGraw), nesmlouvavá manželka Margaret (rovněž zpěvačka Faith Hill, v reálném životě McGrawova manželka), dospívající blonďatá dcera Elsa a pětiletý John tehdy využili nabídky dvou veteránů z války, Shey (charismatický Sam Elliott) a Thomase, kteří doprovázejí skupinu evropských přistěhovalců za lepším příštím. Společně mají zvládnout přejít nehostinnou krajinou, a pokud přijde nebezpečí, tak si krýt záda. A uzmout kus země uprostřed ničeho. Zatím ovšem není žádné příští, žádná budoucnost, ale jen cesta. Okolo číhají zloději, kteří neznají slitování, i indiáni, kteří také nejsou zrovna krotcí. Koho nezabily neštovice nebo kulka, na toho si políčí velká bouře, která zničí další dílek naděje. Brzy pochopíme, že je to hlavně Elsin příběh, v dobrém i zlém. V lásce se ani nestihla zklamat a už o ni přišla. A nebylo to jediné. Pokud mi něco vadilo, tak právě podivný charakterový vývoj jedné z nejdůležitějších postav. A taky množství přestřelek, které je třeba brát s nadhledem. Když totiž poněkolikáté pár pistolníků zlikviduje trojnásobnou převahu ostřílených zlodějů… A od určité chvíle prostě sledujeme tak trochu to „samé“ pořád dokola. Navíc i trochu té dynamiky a víc syrovosti bych uvítal. Taylor Sheridan (pecky Wind River a Sicario už mu nikdo neodpáře) se každopádně naplno ponořil do žánru, v němž jsme ho všichni chtěli už dlouho vidět. ()

Season 1 (2021) (S01)

Známe umanutého Kevina Costnera, známe už i jeho zatvrzelé předky. Děvky, prodejci indiánských skalpů, nervózní pistolníci, výbuchy násilí. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopil, že jde o prequel k uznávanému Yellowstoneu, aneb jak předci rančera Johna Duttona putují z Texasu do (nakonec) Montany, kdy na cestě čeká smrt za každým rohem. Drsný otec James (slavný countryový zpěvák Tim McGraw), nesmlouvavá manželka Margaret (rovněž zpěvačka Faith Hill, v reálném životě McGrawova manželka), dospívající blonďatá dcera Elsa a pětiletý John tehdy využili nabídky dvou veteránů z války, Shey (charismatický Sam Elliott) a Thomase, kteří doprovázejí skupinu evropských přistěhovalců za lepším příštím. Společně mají zvládnout přejít nehostinnou krajinou, a pokud přijde nebezpečí, tak si krýt záda. A uzmout kus země uprostřed ničeho. Zatím ovšem není žádné příští, žádná budoucnost, ale jen cesta. Okolo číhají zloději, kteří neznají slitování, i indiáni, kteří také nejsou zrovna krotcí. Koho nezabily neštovice nebo kulka, na toho si políčí velká bouře, která zničí další dílek naděje. Brzy pochopíme, že je to hlavně Elsin příběh, v dobrém i zlém. V lásce se ani nestihla zklamat a už o ni přišla. A nebylo to jediné. Pokud mi něco vadilo, tak právě podivný charakterový vývoj jedné z nejdůležitějších postav. A taky množství přestřelek, které je třeba brát s nadhledem. Když totiž poněkolikáté pár pistolníků zlikviduje trojnásobnou převahu ostřílených zlodějů… A od určité chvíle prostě sledujeme tak trochu to „samé“ pořád dokola. Navíc i trochu té dynamiky a víc syrovosti bych uvítal. Taylor Sheridan (pecky Wind River a Sicario už mu nikdo neodpáře) se každopádně naplno ponořil do žánru, v němž jsme ho všichni chtěli už dlouho vidět. ()

1883 (2021) (E01)

Děvky, prodejci indiánských skalpů, nervózní pistolníci, výbuchy násilí. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopil, že jde o prequel k uznávanému Yellowstoneu, aneb jak předci rančera Johna Duttona putují z Texasu do Oregonu (bacha, přes Montanu), kdy na cestě čeká smrt za každým rohem. Drsný otec James (slavný countryový zpěvák Tim McGraw), nesmlouvavá manželka Margaret (rovněž jedna z nejúspěšnějších představitelek žánru country Faith Hill, v reálném životě McGrawova manželka), dospívající dcera Elsa a pětiletý John tehdy využili nabídky dvou veteránů z války, Shey a Thomase, kteří doprovázejí skupinu evropských přistěhovalců za lepším příštím. Společně mají zvládnout přejít nehostinnou krajinou, a pokud přijde nebezpečí, tak si krýt záda. Taylor Sheridan se naplno ponořil do žánru, v němž jsme ho všichni chtěli už dlouho vidět. ()

Útes za námi (2021) (E02)

„Co začalo jako cesta vpřed, se změnilo na úprk. Do neznáma.“ Na úvod nám tvůrci nabídnou pohled na zasmušilého Toma Hankse, v závěru pak na rychlé kolty šerifa Billyho Boba Thorntona trestajícího partu banditů, která chtěla okrást karavanu evropských imigrantů. Holt když je třeba, hodí šerifský odznak do placu. Právě skupinu přistěhovalců doprovází za úplatu coby ochrana dvojice veteránů z války a rodina Jamese Duttona, která by v dalekém Oregonu ráda nějaký kus země uprostřed ničeho. Divoký západ bez příkras a s vydatnou atmosférou. Zrádná cesta už od počátku ukazuje svou neúprosnou tvář. Solidní casting zatím doprovází Sheridanovo špičkové řemeslo. ()

Řeka (2021) (E03)

„Jako kdyby smrt nebyla důsledkem nehod a nemocí, ale jako kdyby byla sama nemocí.“ Ztráty na obou stranách. Jak v širší rodině Jamese Duttona (o čemž jsme se přesvědčili minule – ráznou sestru a její nafoukanou dceru už z mělkých hrobů beztak vyhrabaly divoké šelmy), tak na straně evropských přistěhovalců, jejichž řady se tenčí. Pár místních kovbojů zůstává, přeci jenom pohled na sličnou blonďatou Elsu, která stále vyjadřuje hluboký úžas nad krajinou a samotnou dobou, a které se zapalují lýtka, stojí za pár vystřelených kulek. Zima se blíží a při plánech kudy dál je třeba s ní počítat. ()

Brod (2022) (E04)

„Zastřelíte mě?“ – „Zvažuju to!“ Série pojednávající o předcích rodiny Duttonových pokračuje lehce promrhaným dílem, kterak farmář a válečný veterán James nehodlá „poslouchat“ na slovo, řeku chce přebrodit sám, ale pomocnou ruku nabídne. Starého drsňáka Sheu Brennana budou přistěhovalci nenávidět, ale aspoň budou žít. Holt si musejí uvědomit, že zatím není žádné příští, žádná budoucnost, ale jen cesta. Právě životem ošlehaný Sam Elliott coby hluboce zraněný muž, který nedávno ztratil manželku a dceru, ho v tomhle měnícím se světě hraje skvěle. ()

Úskalí svobody (2022) (E05)

Překročili hlavní pramen řeky a vstoupili do země, která nezná slitování. Přitom zásoby se tenčí. Musejí spolupracovat, ale přeživší čtyřicítka imigrantů si mezi sebou úplně nepomáhá. A to přesně může nahrát banditům, kterých je v tomhle koutě světa požehnaně. Přitom Shea, Thomas a rodina Jamese Duttona jim má ukázat cestu, nikoliv je vést za ruku. Elsa se ani nedokázala zklamat a lásce v rozpuku štěstí nepřeje. Ač je teda finální naháněná s bandity krapet zvláštní. ()

Unudit ďábla (2022) (E06)

Další seriálová práce Taylora Sheridana je za půlkou a v Else zemřel kus duše. Ostatně každá tragédie je jen dalším krůčkem ke zničení toho, co ze skupiny zbylo. Lehce monotónní díl, který nabídne po dlouhé době zase kus civilizace – tedy příležitost pro zásoby i pro najmutí kuchaře. Kolona opouští Texas a míří na indiánské území s pocity, že ani indiáni nebudou krotcí. V cestě je navíc další řeka. Sheridan (pecky Wind River a Sicario už mu nikdo neodpáře) se naplno dostal do svého oblíbeného žánru a naservíroval nám tak western ze staré dobré školy. Sice místy zaklopýtne, ale těším se na příště. ()

Jako blesk žluté vlasy (2022) (E07)

Svět nemilosrdný uvnitř. Žádní lidé, žádní ptáci, žádní plazi. Jen tráva. Koho nezabily neštovice nebo kulka, na toho si políčí velká bouře, která zničí další dílek naděje. A množství zásob a vozů. Navíc rozežene krávy, o které má zájem banda zlodějů dobytka. A zdá se, že z rodiny Duttonových už těch, co se můžou dostat do nebe, mnoho není. Elsa nezahálí. Ze smutku se oklepala velmi rychle, což celkové body naopak strhává. Nádherné přírodní kulisy doprovází (obecně) i fajn hudba. ()

Pláč odevzdanosti (2022) (E08)

Předci famílie Kevina Costnera nikde nebyli tak dlouho. Tři dny po řádění tornáda dávají dohromady vše, co půjde zachránit. Nakonec z toho vypadne jen osm vozů, zbytek musí na koních nebo po svých. Do plánů se vkrádá Denver nebo varianta opustit Sheu. A kartami ještě zamíchá indiánský jinoch („Když ji uvážeš za vůz, tak to lano přehryže!“). Else je 18, Oregon slíbila, ale co bude dál…? Holt když je teď ženou válečníka. Co si budeme nalhávat, trochu od reality odtržení jsme. Podivný charakterový vývoj jedné z nejdůležitějších postav. A to tatík dupal, když se dcerka zakoukala minule. ()

Spěchající mraky (2022) (E09)

Už pár dílů je patrné, že je to hlavně Elsin příběh, v dobrém i zlém. Zima se na ně chystá, chřestýš způsobí další potíže. Pořád je to ovšem nic proti pobitým indiánským rodinám. James a Shea vědí, že jakmile se lovci vrátí, vina může padnout i na kolonu imigrantů. A taky že jo. A právě kolona se musí rozdělit. Vracíme se na samý počátek série, což utne růžové brýle milenců z minulé epizody. Přestřelky jsem dřív bral s nadhledem, ale tentokrát zase pár pistolníků zlikviduje trojnásobnou převahu ostřílených zlodějů. Prostě bum bác a je hotovo. ()

Toto není vaše nebe (2022) (E10)

Známe umanutého Kevina Costnera, známe už i jeho zatvrzelé předky. V pevnosti žádný doktor není, možná pár felčarů. Cestu dál volí jen někteří, každopádně se blíží Montana, místo, kde má být dobře, nicméně zdravotní stav důležité postavy je velkým tikajícím otazníkem. Z původně rozkošné dívky je smířená žena, Isabel May ji hraje skvěle. Pár kaněk to mělo, ale celkově Sheridan předvedl solidní kombinaci melancholické romance a drsného světa plného kovbojů a indiánů. ()

Pokračování Wind River nabírá obsazení

Pokračování Wind River nabírá obsazení

09.03.2023

Nečekaný konec seriálu Yellowstone?

Nečekaný konec seriálu Yellowstone?

07.02.2023

Seriálové bomby začínají padat už v únoru. Právě jsme se totiž dozvěděli, že jeden z nejsledovanějších a nejúspěšnějších seriálů současnosti – drsné drama Yellowstone od Taylora Sheridana (Sicario,… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD