Dům plný rukojmí a čas ubíhá tak pomalu... Nejznámějším dílem spisovatele Josepha Hayese, jenž se specializoval na kriminální tematiku, byl román Hodiny zoufalství (1954) o předměstské rodině, terorizované trojicí uprchlých gangsterů. Hayes tento incident, založený na skutečné události, upravil pro jeviště a stejnojmenná dramatizace se s velkým úspěchem představila na Broadwayi a získala Cenu Tony 1955 za nejlepší hru. Další Tony si odnesl režisér divadelního představení Robert Montgomery (známý především jako herec). Od jevištní podoby k filmovému přepisu to byl už jen malý krůček, i když bylo třeba upravit hlavní postavu kriminálníka Glenna Griffina pro Humphreyho Bogarta (jako mnohem mladšího hrál Griffina na Broadwayi Paul Newman). Hayes sám napsal scénář filmu a režie se ujal William Wyler, který v zájmu větší autentičnosti natáčel černobíle, přičemž ovšem využil nového širokoúhlého systému VistaVision.

Vedle Bogarta se v rolích gangsterů objevují Dewey Martin (mladší z bratrů Griffinů Hal) a Robert Middleton (brutální Kobish). Jejich protihráči jsou Fredric March v úloze usedlého otce rodiny Dana Hilliarda a Martha Scottová jako jeho žena Eleanor. Kvalitní herecký soubor ještě doplňují mj. Arthur Kennedy (zástupce šerifa Bard) a začínající Gig Young (nápadník Hilliardovy dcery, advokát Chuck Wright). Snímek i po letech udrží diváka v napětí díky dobře napsaným dialogům a díky hereckému umění obou hlavních představitelů, kteří své role hrají s velkou vnitřní intenzitou. Wylerovo filmové drama už se na obrazovce ČT objevilo, ale Hayesova knižní předloha u nás nevyšla. Jevištní dramatizace Hodin zoufalství se v polovině 70. let hrála na prknech královéhradeckého divadla pod názvem Dům rukojmí. Z televize a z videa je u nás také známý filmový remake režiséra Michaela Cimina z roku 1990, v němž hlavní role vytvořili Mickey Rourke a Anthony Hopkins. (Česká televize)

Mol

YOU DON'T HAVE IT IN YA, POP. YES I DO. YOU PUT IT THERE!!! Bacha na spoilery! Rozhodně jsem fandil Glennovi než-li panu Hillardovi. Jen mohl být Bogart trošku přísnější, takhle ztratil autoritu a všichni si otevírali hubu. Kdyby je práskal po držkách hned od začátku, tak by se takhle nerozvášňovali. Škoda, že místo hodu pistolí proti světlu se na konci nerozhodl raději pro běh proti policejním samopalům s prázdnou zbraní. To by bylo více epické. ()

andrii

Tik ťak. Ten tikot tyranie někdo zastavit musí. Ručičky na ciferníku ukazují: Je čas nejvyšší, přetnout napnutou tětivu strachu o nejbližší. ()

hans500

Vynikající noirový thriller v podání (právem) legendárního hollywoodského režiséra Williama Wylera s perfektním obsazením. Precizní zpracování, Wylerovo režijní mistrovství se projevuje neustálým napštím a skvostnou atmosférou. Bogart ve své poslední hlavní roli tradičně výborný, tentokrát jako slizský padouch a néméně skvělý je i kladný Frederic March. Scénář dovolil oběma hercům předvést maximum, postavy jsou napsané skutečně perfektně. ()

farmnf

Dlouho jsem bádal nad významem slova thriller. Celá léta sledujíce americké primitivní píčoviny jsem se chtěl toho dopátrat. Však tlučte a bude vám otevřeno! Toto je thriller. Beznaděj situace z toho jen sálá. Není to film s partičkou buzerantů, jak je zvykem, neobyčejně inteligentních černých hub, jak je zvykem, starým inteligentním židem, jak je zvykem. Prostě parta uteklých zkurvenců navštíví jednu slušnou rodinu. No a pak se na to podívejte, hanba spojlerovat. I Humphrey Bogart dovede být pěkná svině. ()

Mirokukii

Výborné napínavé drama otce, jehož dům obývají uprchlí trestanci a jako rukojmí mají jeho rodinu. On jediný může a musí jednat. Bogart jako hlavní záporák dobrej. Fredric March však výtečnej. Zkušeně odvyprávěný ponurý příběh Williama Wylera s velice dramatickým závěrem a legií policajtů okolo. ()

JohnSmith

Slušný thriller i na dnešní poměry. Je mi jasné, že v době vzniku to byla asi pecka. I po tolika letech si to drží laťku a je to slušná podívaná. ()

Autogram

Bogart tentoraz na opačnej strane zákona, ale aj na tej mu to ide s charizmou a ráznosťou. Celý film je pravý thriller, ale záver je extra trieda. –––– Mám rád dětský kola před domem. Miluju lidi s dětma. Nechhtějí totiž riskovat. ()

Noctis

Bogart naposledy okusil svou "tvrďáckou" roli , která mu zde díky jeho stáří sedla jen částečně. Film samotný je úžasný. Stísněná atmosféra přepadené rodiny prolíná celý film až do tvz. Hitchcockovského finále, které vyvrcholý skutečně velkolepě. Co se hereckých výkonů týče: zmíněný Bogart předvádí solidní výkon, ovšem Fredric March coby statečný otec rodiny hraje první ligu. A v neposlední režie Williama Wylera, který natočil filmařinu jak má být. ()

Han22

Jak jsem psal už u Suddenly, skupina rukojmích versus parta zločinců je námět klasický ale i notně ohraný. Wyler vsadil na Bogarta, který si tenhle námět už vyzkoušel z obou stran (Zkamenělý les a Key Largo). Ten nezklame, ale stoprocentního záporáka mu prostě nevěřím. Na druhé straně je Fredric March jako otec rodiny, který je docela tvrdý a nebojí se riskovat v rámci možností. Zbytek je klasická psychologická hra, která by mohla být kratší, ale nešť, ty čtyři hvězdičky si to zaslouží, je to solidní film. ()

klukluka

Pro mě necelý dvě hodiny zoufalství. Iritovalo mě chování hlavní mužské postavy, která se rozhodla, že si s nastalou šlamastykou poradí sama. A na tom byl tento film postaven. Takže jsem u toho vážně celkem trpěl. Ta hloupost mi přišla do nebe volající. ()

Hanys_

Banda utečenců se nakvartýruje do baráku ke klasické rodince a což jsem opravdu nechápal - nechá dceru chodit na rande, fotra do práce atd :-D No, koneckonců byla jiná doba a před těmi 50 lety to asi na diváky mohlo působit jinak, ale mě to prostě rozum nebral. 6/10 ()

Disease

Finální konfrontace super, ale i jinak nadprůměr, i když to místy trochu drhlo a to pravé zoufalství se trochu ztratilo v dobových hereckých výkonech. ()

Mikino00

Skvělý thriller s výbornou napínavou atmosférou, Bogart se ještě naposled ukázal jako skvělý herec a všichni mu zdatně sekundovali. Při sledování se nabízí otázka, co by jste udělali vy? ()

ddf76

Bogart v roli zaporaka, ktery uprchl se svym bratrem a dalsim komplicem s vezeni a na uteku drzi jednu rodinu jako rukojmi pri cekani na penize od milenky Bogarta. Film ma vybornou thrillerovou atmosferu. Neni se co divit, kdyz tenhle skvely film natocil William Wyler drzitel 3 oscaru za rezii. ()

xmy

Hodiny zoufalství jsou napínavý film-noir s hutnou atmosférou, leckdy si člověk říká, že to je předloha pro pozdější filmy styl Funny Games, jak už bylo mnohdy zmíněno. ;o) Dobře zrežírované a zahrané, zejména výborný Humphrey Bogart coby záporák neměl chybu, též Frederic March jako odvážný „pán domu“ super. ()

Adiemus

Zajímavá zápletka, ze které sice čouhá divadelní předloha, ale nešť. Horší je, že ženské postavy se chovají jako stepfordské paničky a posměšné Bogartovo oslovení Fredrica Marche v první polovině filmu "taťko" je zcela na místě. (Nemohla jsem si nevzpomenout na Kočku na rozpálené plechové střeše.) Že se "taťka" v druhé polovině filmu pochlapí, je fajn. Spoiler: Vrtá mi hlavou, odkud se vzala ta druhá pistole, kterou na konci March drží v šachu Bogarta. Přišlo mi, že se snad zhmotnila shůry. Celkové zklamání, i když Bogart si za závěr svého partu hvězdičku zaslouží. P. S. Po opětovném zhlédnutí jsem v pokušení ubrat jednu hvězdičku, protože mě vytáčely nejen obě ženské postavy, ale i naprosto debilní chování Hala Griffina po odchodu z domu Hilliardových. S údivem konstatuju, že na filmy Williama Wylera mám dva naprosto odlišné pohledy: od okouzlení filmy jako Velká země nebo Prázdniny v Římě či Dědičku po zklamání typu Sběratel, nezajímavou Funny Girl nebo právě Hodiny zoufalství. ()