Dům plný rukojmí a čas ubíhá tak pomalu... Nejznámějším dílem spisovatele Josepha Hayese, jenž se specializoval na kriminální tematiku, byl román Hodiny zoufalství (1954) o předměstské rodině, terorizované trojicí uprchlých gangsterů. Hayes tento incident, založený na skutečné události, upravil pro jeviště a stejnojmenná dramatizace se s velkým úspěchem představila na Broadwayi a získala Cenu Tony 1955 za nejlepší hru. Další Tony si odnesl režisér divadelního představení Robert Montgomery (známý především jako herec). Od jevištní podoby k filmovému přepisu to byl už jen malý krůček, i když bylo třeba upravit hlavní postavu kriminálníka Glenna Griffina pro Humphreyho Bogarta (jako mnohem mladšího hrál Griffina na Broadwayi Paul Newman). Hayes sám napsal scénář filmu a režie se ujal William Wyler, který v zájmu větší autentičnosti natáčel černobíle, přičemž ovšem využil nového širokoúhlého systému VistaVision.

Vedle Bogarta se v rolích gangsterů objevují Dewey Martin (mladší z bratrů Griffinů Hal) a Robert Middleton (brutální Kobish). Jejich protihráči jsou Fredric March v úloze usedlého otce rodiny Dana Hilliarda a Martha Scottová jako jeho žena Eleanor. Kvalitní herecký soubor ještě doplňují mj. Arthur Kennedy (zástupce šerifa Bard) a začínající Gig Young (nápadník Hilliardovy dcery, advokát Chuck Wright). Snímek i po letech udrží diváka v napětí díky dobře napsaným dialogům a díky hereckému umění obou hlavních představitelů, kteří své role hrají s velkou vnitřní intenzitou. Wylerovo filmové drama už se na obrazovce ČT objevilo, ale Hayesova knižní předloha u nás nevyšla. Jevištní dramatizace Hodin zoufalství se v polovině 70. let hrála na prknech královéhradeckého divadla pod názvem Dům rukojmí. Z televize a z videa je u nás také známý filmový remake režiséra Michaela Cimina z roku 1990, v němž hlavní role vytvořili Mickey Rourke a Anthony Hopkins. (Česká televize)

junxi91

To si jen tak obyčejná americká rodinka v Indianapolis snídá ve svém domě a prochází ranní rutinou. Rodinka Hillardových nemá ani tušení, co je čeká a že právě jejich dům si vyberou tři nebezpeční muži jako svůj úkryt. Rodinka Hillardových sestává z otce Daniela, matky Ellie, sexy dcery Cindy, která má přítele Chucka Wrighta, se kterým má trochu komplikovaný vztah, a z malého Raplhyho, který je drzý, tvrdohlavý a působí mnohem odvážněji, než jeho rozumný a přemýšlivý otec. Jo a také nechá na začátku filmu při cestě do školy před domem pohozené kolo, které tam vydrží až do konce filmu. Glenn Griffin je vůdcem trojice uprchlých trestanců, kterými jsou kromě něj jeho mladší brácha Hal a vyžraný tupý násilnický prase Samuel Kobish. Banda čeká na balíček peněz, který jim má doručit Glennova přítelkyně. S penězi mají pak pokračovat ve svém útěku. Policie mezitím organizuje celostátní pátrání a nemá tušení, že ti tři se ukrývají v domě této rodinky, i když se k tomu postupně dopátrá. Griffin se chová jako typické kriminálnické hovado, neustále všem vyhrožuje a opakuje, že pokud dorazí policie, tak celou rodinu postřílí, než jej a jeho kumpány policie zatkne nebo zastřelí. Daniel, kterému Glenn říká "Taťka", má mezitím normálně chodit do práce nebo nakupovat chlast pro zločince, zatímco Cindy se setkává s Chuckem a nedokáže mu vysvětlit své podivné chování. Malý Ralphy se zase pokusí utéct z okna přes střechu od garáže, ale udělá to ve špatný čas, když Glenn zrovna venku usměrňuje to prase. Místní popelář George Patterson dorazí k domu, zazvoní, zeptá se Ellie, jak se má, vynese odpadky a noviny z garáže, a přitom si ke své smůle všimne cizího auta v garáži. Kobbish jej na Glennův případ následuje, skočí mu na korbu, pak vleze do kabiny a donutí chudáka popeláře, aby jel mimo město, kde ho zastřelí. Popelář bojuje o svůj život, ale marně. Předtím se také Sam po vypití flašky whisky pokoušel znásilnit Cindy, naštěstí však otec a Glenn zasáhli, což poukázalo na rozpory mezi třemi zločinci. Hal je vyděšen tím, že je může policie kdykoliv najít, a tak se rozhodne opustit dům. Během své cesty telefonuje z budky a všimne si jej policajt, kterého na místě zastřelí, ale při útěku je přejet náklaďákem. Mezitím se policie a FBI díky Chuckovi a jeho podivnému chování vydává k domu Hillardových, který obklíčí a sleduje ze sousedního domu. Kobish vyleze z domu ven a je rozstřílen na sračky. Daniel přesvědčí policajty, aby upustili od plánu vpadnout do domu, protože by to mohlo stát jeho rodinu život. Místo toho vyzkouší trik s nenabitou pistolí a ten mu...no, podívejte se sami! V každém případě to byl dobrý a napínavý thriller s úžasným Humphreym Boggartem, který toho protřelého kriminálníka zahrál na jedničku, a se sexy Mary Murphy, na kterou byla slast se dívat.  ()

flu

You haven't got it in you, Pop. // I've got it in me, all right. You put it there. "Desperate Hours" je solidní kriminálka na klasické téma "jak se zachová slušný člověk, když je konfrontován s nelítostnými a brutálními zločinci", která svižně odsýpá celých 112 minut. Humprey ve své poslední roli je výborný, stejně jako ostatní herci (můj favorit je zcela jednoznačně Robert Middleton jako primitivní trouba Sam Kobish:) Škoda jen, že totální happy end, při kterém dobro porazí zlo na celé čáře, poněkud bělí původní slušně "noirové" zabarvení tohohle díla. ()

Rattlehead

Dlouho jsem váhal mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, ale k maximálnímu hodnocení mi přeci jen něco chybí. Taky mi vadí Humprey Bogart v roli hlavního zloducha - ne že by hrál špatně, ale Humprey je pro mě ztělesněním kladného hollywoodského hrdiny - to je jako kdyby v českém filmu hrál vraha Oldřich Nový. P. S. Opravdu nechápu, proč takovéto filmy (které jsou kvalitní a navíc si přímo říkají o noční vysílání) běží na ČT zásadně ve všední den v dopoledních hodinách. O pátečních a sobotních večerech nás pak naše veřejnoprávní televize krmí neskutečnými slátaninami (které by se spíše hodily na zaplácnutí dopoledních vysílání). ()

dogma97

Jako obvykle - nadhodnocený starý černobílý film. Překombinovaný, absolutně bez atmošky, režisér nechá ženské hystericky přehrávat. ()

megajalec

Pripomínalo mi to šachovú partiu, kde Glenn Griffin drží v šachu celú rodinu, ktorá nemôže urobiť ani jeden chybný krok, pretože zločinec neváha použiť svoju zbraň a v prípade potreby vyraziť akúkoľvek figúrku, ktorá urobí zlý ťah. Nakoniec však dostane perfektný mat. Výborná obranná hra v podaní celej rodiny na čele s otcom Fredricom Marchom. ()

pollstro

Psychologicky podpořený střet dvou silných mužských autorit, dvou rozdílných oponentů, jenž reprezentují vzájemný souboj mezi terorizujícími vězeňskými uprchlíky a průměrnou městskou rodinou v podobě rukojmích, vytvářející kriminální příběh s velmi působivými rysi komorní hry. V samotném úvodu a v úplném závěru perfektní psychologicky podpořená studie lidského vztahu mezi násilím a strachem, jejichž vzájemná kontrastní inscenace vytváří stupňující se napětí na malém prostoru rodinného domu, ze kterého takřka neexistuje cesta ven. V celé své prostřední části se tento efekt absolutně vytrácí, jelikož film se zbytečně vzdaluje od komorního prostředí směrem pryč mimo klíčovou plochu, která v samotném divákovi probouzí pocit nátlaku, úzkosti, nejistoty a strachu, který vzájemně sdílí s hlavními postavami. Tento nesmyslný krok, ve kterém Wyler upřednostňuje kriminální aspekt nad sociálně-psychologickým, se až moc znatelně projevuje na celkové upadající atmosféře filmu. ()

Leník

Ač už je to film pro pamětníky, stále velmi napínavý. Vynikající Fredric March jako usedlý "taťka", kterého okolnosti přinutí k hrdinství. ()

LadyRainier

Herecké obsazení i výkony super, děj se nevlekl, napětí slušné ...Bogart mi tam jako zločinec naprosto pasoval, Fredric March bez komentáře, byl výborný ...Velice dobré krimi, které milovníky žánru rozhodně potěší ... ()

brasek

Konečne môžem vidieť Humphreya Bogarta v zápornej úlohe. Príbeh nie zlý, chýbala mi však väčšia dramatizácia príbehu a gradácia zápletky. Nuž nepostrehol som... možno kvôli minutáži. ()

revere

Jak nemám rád, když se tlačí na pilu a dávám přednost staré škole před přímočarou akcí, tady mi ta akce chyběla a trochu přitlačit by nezaškodilo. Samotný děj je přirozeně jednoduchý, ale komplikace, které jím mají trochu zamíchat, mi přišly nahodilé, film po chvíli ztratil tempo a už ho, ani v závěru, nenabral. Díky velkým jménům a všeobecně vysokému hodnocení jsem čekal mnohem víc zklamání je pro mne zklamáním. Ale kolik hvězdiček bych měl dát snímkům, jako Wait Untill Dark nebo Straw Dogs, kdybych tady neubral? ()

P/\/EL

Rukojmí (Hostage) s Bruicem Williacem....mi přídou jako remake tohohle komornější a vkusnějšího dráma........1955...to byla ale náhodou doba, kdy se AMerice dost dařilo.....domů tam mělo už lidí...středním vrstvám se dařilo......americkej sen..........no, dobře...pár lidem se nedařilo....blbej původ, neschopnost dodržovat konvence.(jojo..krásně upjatá padesátková rodinka..dobře..no tak....dokonalost....čistota...to taky neni pro každýho....ale......)..nižší..to........hehe......né.....docela dobrý na zamyšlenou.......co, když ste taky závistivý....pozor na to.......pozor na to :) :), ale na svou dobu super..........prostě sou lidi, který sou prostě chytřejší, spořádanější a něco si vybudujou....neni to hned a zadarmo....a pomáhaj si...rodina...víte co.......představa nějakej grázlů, co takle někomu narušej...a ohrozej uplně všecko.....domov...rodinu.....životy........žádný sympatie se zločincema.......ikdyž tady teda sou trochu sympatický...tj......................to dobou u nás v Československu se mohli začít pomalu vzpamatovávat z tý velký společenský změny..přeorientace na východ a vítězství obyč. člověka....teda.....vítězství několika haj..co ví, co obyč. člověk potřebuje..(jasně...zas tak jednoduchý to nebylo...ale prostě v mnoha ohledech úpadek..já nevim, třeba komunisti zrušili na školách latinu jako buržoázní přežitek a další chytrosti...)..........ale tak co....u nás v roce 55 to šlo kulturně a vůbec uplně do pitche a v Americe všecko možný nahoru...né, sice uplně všecko, ale dost.......................bych řek, že po tomhle filmečku si hodně zajištěnějších rodin začlo víc zamykat......hehe......nj....Bogart v roli trochu vidláka.....ale proč né............já myslim, že to je rozhodně sakra lepší jak to s Williacem.....tam je to uplně překombinovaný a už to nemá ten sociální podtext.....kontext....a hehe...............................prostě....tihle ti Kájínkové...vykradači bytů......nechápu ten soucit.... ()

Ruda.neck

Mám pro noirový žánr jednoduše slabost a drama servírované panem Wylerem jsem si opravdu vychutnal. Logické, inteligentní a tudíž uvěřitelné chování postav, tak precizní v první polovině filmu, ke konci v mých očích trochu pokulhávalo, ale to bylo plně nahrazeno hereckými výkony pana Bogarta a Marche. Ciminův remake tak silný nebyl. ()