Éra samurajů: Bitva o Japonsko

• USA Age of Samurai: Battle for Japan

Bouřlivé události a neustálé boje o moc ve feudálním Japonsku 16. století ožívají v dynamických rekonstrukcích bitev s komentářem odborníků. (Netflix)

ACDCKL

Ano, proč ne. Velice zajímavé téma, bohužel jen zaměřené na vojenské bitvy a povstání. To, že se během tohoto období dělali i sociální reformy a další významné události se zde stali, ty byli bohužel opomenuty. Jinak zajímavě pojato a 4* si to zaslouží. ()

Pete

Pro mě celkem zklamání, a to jsem fanoušek japonských reálií. Těžko říct, pro koho je vlastně tato dokumentární série určena. Pro znalce je příliš povrchní, únavně opakuje každou informaci nejméně třikrát, a ti se zde přitom nic nového nedozví. Naopak diváci touto érou netknutí se zase zřejmě brzo ztratí ve spleti jmen, stále stejných bitev, a nedovedu si představit, že by je rozvleklých šest hodin dějepisu bavilo. Oč lépe a barvitěji (byť také nepřesně) se podařilo ve zkratce popsat stejný úsek historie v pár kapitolách třeba Clavellovi v románu Šógun! Hrané vsuvky jsou neskutečně repetitivní, samé sepukku a stínání katanou, a také laciné, jakoby se celá japonská historie odehrávala v jednom lese a jedné místnosti, a všichni vojevůdci se stále mračí, objednávají saké, a posunují kamínky po mapě jak ve hře Go. Čili asi tak, jak si to lidé západní civilizace představují. Gró dokumentu sestává klasicky z mluvících hlav bez jakékoliv inovace, a na některých expertech je vidět, že dlouhodobá fascinace tímto násilným obdobím zanechává následky, bez urážky. ()

MartinTerran

Velmi zdařilý dokument o evidentně důležité části Japonských dějin. Vše je dobře vysvětleno, ale v těch Japonských jménech jsem měl docela guláš a když jich tam bylo hodně, tak jsem se někdy ztrácel, ale historie je mnohdy spletitá a mnoho lidí na ní má svůj podíl. Pokud máte rádi Japonsko, tak určitě doporučuji. Hodnocení: 87/100. ()

GNTRS

Série hraných dokumentů s komentáři odborníků. Věnuje se mojí nejoblíbenější éře japonské historie, kdy vládci Nobunaga Oda, Hidejoši Tojotomi a Iejasu Tokugawa ve druhé půlce 16. století sjednotlili Japonsko po 100 leté občanské válce. Podívaná to díky naturalistickým scénám a spoustě umělé krve není úplně pro děti, což je fajn. Kdo se zajímá o japonskou historii, ten si tohle 100% užije. Pro mě nicméně tahle forma zpracování není úplně atraktivní, byť jsem dal všechny díly na jeden zátah. Víc bych uvítal klidně 3 řady klasickýho hranýho seriálu, kde by se každá řada věnovala jednomu ze zmíněných vládců. Takhle zůstalo u výpravné dokureality, která informačně nejde moc do hloubky, ale "jen" popisuje cca 50 let japonské historie atraktivní formou v rozsahu poctivýho článku na Wikipedii. Koho to období zajímá, můžu doporučit výživný cca 700–800stránkový historický román od Eidži Jošikawy Taikó. Každopádně za mě dobrýýý 4*! ()

muti

Dalo by sa povedať že tento dokument dosť tlačí na pílu. Výživa sa v krvi a detailoch smrti a používa historikov ako z History Channel. Na druhej strane má seriál výbornú vizuálnu stránku, herci hrajú na úrovni a pôsobí realistickým dojmom. Ozaj krásne rekonštrukcie 130 ročnej občianskej vojny, ktoré viedlo o 250 ročnému mieru. ()

Sashmen13

Zatím první díl, docela to ujde, jen by mohli být trochu profesionálnější a méně dramatický, přece jen říct o kataně že je to " asi nejlepší meč který byl kdy vyroben" nebo o samurai "asi nejlepší bojovníci na světě", já myslel, že tyhle weeb memes už jsou za námi. """"Tak je to za mnou a no, nic moc, po těch hraných bitvách by si jeden myslel, že drtivá většina bitev kromě finalní se odehrála někde v lese a bylo to 30 vs 30, to snad už radši mohli použít total war- shogun 2 a dopadlo by to lépe. Menší bias proti Nobunagovi řekl bych, tak jak je nám představen, jeden by si myslel, že je to satan sám. Odborníci opravdu na slovo vzatí, většinou tři opakují to samé ( a že to bývají perly moudrousti) a někdy jen pod vousy utrousí něco opravdu zajímavého. Chtělo by to méně falešného dramatu a více opravdové historie, jenže když vám i v posledním díle tvrdí, že "po staletích války samurajové opravdu byli nejlepší válečníci" jo a proto dostali v koreji naklepáno od číňanů a korejců lol. Taky by to chtělo vzdát se té 22krát přehnuté katany nippon steerru a dát samurajům zbraně které opravdu používali to jest " Kůň, Naginata, Luk a později puška" , prosím, katany byly "záložní zbraně" ale především, ceremoniální! ()

Oshinobi

Nebylo to vůbec špatný. Jasně, bylo tam toho spousta opomenuto ze sociální a společenské roviny, ale o to seriálu zjevně nešlo. Šlo mu o vylíčení událostí z pohledu válečnického a zuřivosti a pro někoho možná temných stránek samurajů. A to se mu povedlo mistrně. Stejně tak si milovníci a obdivovatelé krásných samurajských zbrojí mori, kimon a celkově japonského středověkého prostředí přijdou na sví. Jenom poslední díl mi přišel takový moc zrychlený a stručný, z dění před Sekigaharou a snah Micunariho o sestávení spojenectví tam mohlo být o něco víc, tam to byly totiž hodně zajímavé šachy. Jediný, co mě ale chvílema celkem vytáčilo, byly komentáře od daných historiků k průběhům bitev, typu "krev tekla proudem a řev umírajících vojáků se mísil se zvuky o sebe narážejících mečů", nebo "byl to masakr" a tak, který zjevně měly znít jakože děsivě a fantasticky, ale ve výslekdu to vypadalo spíš hloupě. Já ti nevím, ale takhle podle m vypadá naprosto každá bitva, těžko se tam budou hodinu a půl v županech mlátit polštářema a pak se rozejdou domů, protože už je čas jít spát. ()

Gagin

Po pár dílech, když si to dáte za sebou, vás to začne už trochu nudit. Navíc mi zrovna Japonsko není úplně nejbližší. Nicméně je to celé kvalitně zpracované. Takže rozhodně si to své nadšence najde. ()

BenKvietok

Príliš veľa chronológie, čo sa mi síce páči, ale nie vždy sa to hodí. Seriál ide postupne od Oda Nobunaga až k Iejasovi. Je to robené vyše na štýl dokumentu, kde postavy moc nerozpravaju (čo si myslím, že je plus). Mínus za to, že sa moc nevyjadrujú o ostatných panovníkov v Japonsku. ()