Kabinet doktora Caligariho

• Česko Kabinet doktora Caligariho (viac)

V době pouťových atrakcí přijíždí do městečka Holstenwallu doktor Caligari (WERNER KRAUSS) se svým vystoupením. Předvádí v něm věštecké schopnosti náměsíčníka Cesara (CONRAD VEIDT), kterého ovládá pomocí hypnózy. Jeden z přítomných přihlížejících se Cesara zeptá, jak dlouho bude ještě žít a Cesar odpoví, že do svítání. Druhý den je dotyčný mladík nalezen zavražděn a stopy vedou k Cesarovi...

CABINET DOKTORA CALIGARIHO bývá označován jako první expresionistické dílo. Jeho kouzlo spočívá především v nevídaném řešení výtvarné scény, kterou obstarala skupina mladých avantgardních umělců DER STURM. Dokonale vytvořili fantaskní dekorace pokřivených zdeformovaných ploch a celkový dojem nereálného světa, který spolu s vypjatými hereckými výkony, výrazným líčením herců a bizarní kombinací světel a stínu dodává snímku potřebnou působivost.

Caligari by se dal chápat i jako metafora pro poválečné Německo, plné obav a znepokojení z nastalé situace a strachu z budoucnosti.Caligari má představovat tehdejší systém, státní autoritu a Cesare je jen loutkou v jeho rukou, která plní rozkazy a v zájmu věci i umírá... (caligari)

danoo

Nerád by som sa opakoval, a preto pre úplnosť doplním, že DAS CABINETT DES DOKTOR CALIGARI je nielen prvým expresionistickým filmom, ale tiež merítom tohto štýlu vo filme, pretože to či sa nasledujúce snímky označovali za expresionistické záviselo od skutočnosti či mali rovnakú štylizáciu a efekt ako Caligari, ktorý navždy ostane nedostižným pomníkom jednej éry, ktorá, súdiac podľa týchto nadšených reakcií, má čo povedať aj dnes. ()

anli

Další z řady černo-bílých,německých a opravdu starých klasik,kde zaujme hlavně a především,výtvarné zpracování filmu a je to vpravdě expresionistické pojetí se vším všudy(včetně celkových kulis).Vizuálně je to opravdu jeden z nejoriginálnějších filmů a už proto by neměl žádnému flmovému fanouškovi ujít.Je to opravdu pastva pro oči-místy zajímavá,místy až neuvěřitelná.Samozřejmě je třeba brát v úvahu dobu vzniku a dovedu si představit,jaké film musel ve své době způsobit pozdvižení.Ona pokřivená architektura je na filmu to nejzajímavější,jinak jde o slušný(na tehdejší dobu)fantasy-horor,kde je působivá atmosféra,slušní herci a hlavně opravdu brilantní závěrečná pointa(je vidět,že takové nápady měli tvůrci už tenkrát).Dávám 80% a jdu se mrknout,kdy k že k nám dorazí nějaká pouťová atrakce. ()

noriaki

Klenot německého expresionismu a první opravdový filmový horor. Zároveň jde o jeden z vizuálně nejoriginálnějších snímků vůbec, a první film který se dá označit za umělecký. I když proslul především svými skvělými kulisami, fungoval by i bez nich. Příběh je napínavý a během děje proběhne několik překvapivých zvratů. Skvělý film, i po těch devadesáti letech. ()

Kmotr76

Na prvním místě bych poděkoval knize 1001 filmů, které musíte vidět než zemřete, že mi vyzradila pointu...Na druhou stranu bych se bez ní o tomto významném a zajímavém snímku asi nedozvěděl. Je to prostě přelomový film. Co se týče výtvarné stránky podobá se Meliésovým hravým a naivním dobrodružným filmům, toto je co se týče obsahu a myšlenky opravdu někde jinde...Veledílo! ()

hanagi

Cítím přímo povinnost ohodnotit maximem. Za to, že ten spletitý příběh je vyprávěn srozumitelně a za to, že se odehrává v kulisách, které jsou samy za sebe uměleckým dílem. Závěrečná pointa, která dává předchozímu ději nový smysl, tak z toho se ještě teď tetelím blahem. Horror Challenge Tour. ()

Master19

Atmosféra vytvořená nezaměnitelnými kulisami a němými kreacemi doktora a Caesara je úchvatná a činí z tohoto filmu nezapomenutelnou záležitost. ()

Brain-D

Mě ty němé horory vůbec neberou. Vůbec mě to nebavilo a přidám se k dnešní teen mládeži, kdy raději uvidím hektolitri krve než děsící výrazi či hnus nahánějící ateliéry. Doktor Caligari nepůsobil děsivě, ale spíše jeho monstrum Cesar, ale to tu bylo opravdu málo. Závěr mě donutil dát 3* i když celý film protáhlý vrzáním hously mě naprosto odpuzoval. 3* dávám za umělecké zpracování a za to když se podívám na stáří snímku. Respekt, ale málo dnešní generace to zaujme i když je to základ toho, co mnoho lidí tak moc miluje. Ps: Nosferatu byl lepší. ()

Terzeus

Prínos Kabinetu doktora Caligariho sa nedá uprieť. Expresionizmus vo filme spôsobil priam revolučné zmeny a nastavil aj postupný vývoj filmu-noir. Na druhej strane však musím povedať, že sa za skvelými teatrálnymi ba bizarnými kulisami, výborne premysleným príbehom a hororovou atmosférou neskrýva až tak ohromujúci film. Aby som to ale presne definoval, jedná sa o vynikajúci estetický (ako už som spomínal, najmä revolučný) zážitok, ale zďaleka nie tak silný aby to bolo na 5*. Nezachráni to ani majstrovský finálny zvrat. Jadro tohto tvrdenia spočíva v pointe, film je hlavne o príbehu a jeho subjektívnej deformovanej vízii hlavnej postavy. Na centrálnu myšlienku sa tu moc nehľadí a ani tu o ňu veľmi nejde, čo síce nie je nutne mínus ale značne mi to tu chýbalo v citeľnejšej forme, po ktorej by aj niečo zostalo. 85%. ()

drackula

Tento film som videl už niekoľko krát avšak iba nedávno sa mi podarilo zhliadnuť ho v kine. Bol to úžasný zážitok a genialita tohto snímku sa v mojich očiach posunula opäť o niečo vpred. Úžasné herecké výkony, skvelá hra tieňov a svetla, ukážkový expresionizmus dýchajúci na nás v každej sekunde a démonický Caligari robia z tohto filmu ozajstný klenot. 100 % ()

mcleod

Obrazově svou expresionistickou scénou výborný film, ale příběh (až na zajímavý závěr) teda nic moc. Pro mě nejsilnější dojem, který jsem si odnesl ze sledování tohoto filmu, byl děs a pachuť ze způsobu využití tématiky psychiatrie vzhledem k všeobecně známým poměrům v tehdejších léčebnách a předsudkům panujícím v tehdejší společnosti a u většiny tehdejších diváků vůči bláznům a všem psychicky se odlišujícím lidem (včetně tehdy jistě děsivých náměsíčných). No, znám hodně lepších němých filmů, například od Friedricha Wilhelma Murnaua, když už jsme v tom Německu. Ale přesto bych Kabinet doktora Caligariho ke shlédnutí doporučil, zajímavý film to rozhodně je. ()

latvar

Mám rád tyhle staré a němé horory a Kabinet doktora Caligariho není výjímka, skvělá hudba tomu dodala na dramatičnosti, dávám 4* a 80% ()

giovanni3

Tak film to je bezesporu kvalitní (i s ohledem na rok vzniku), ale nevím v nejedné scéně jsme se lehce nudil což mne zklamalo a znamenalo to pád o hvězdu dolů. Scénář i atmosféra zaslouží pochvalu. Časem to možná přehodnotím, ale teď za víc jak 4z5 nemohu dát... ()

Babous

Na pohled krásné, z pohledu designérů jistě dokonalost, ovšem já u filmů většinou hledám i něco víc a tady forma zabila obsah. Ne že by to nebyl dobrý film, ale dle mého názoru už dnešnímu divákovi není prostě tolik přístupný a srozumitelný jako před devadesáti lety. V příběhu jsem se asi v polovině zcela ztratil a nevěděl jsem, oč tam vůbec jde. Přesto však žasnu, co v té době v Německu již dokázali natočit za zajímavé filmy. ()

Sdoom

Celou dobu pozorně sleduji děj, snažím se pochopit co a jak, vyvozovat, dovozovat, odvozovat a přitom se podivovat nad celkově vynikajícím zpracováním neuvěřitelných 92 let starého snímku, abych na konci zůstal jen zírat s otevřenou pusou. Dobře, být to snímek soudobý, asi by tomu tak nebylo, ale takhle jsem zůstal opravdu konsternován a pochopil jsem, kde spousta dalších zapeklitých i rádobyzapeklitých filmů brala prvotní inspiraci. Majstrštyk. ()

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008

29.11.2007

V první půli příštího roku připravila Asociace českých filmových klubů už 14. ročník Projektu 100, který nabídne do české distribuce dalších deset kvalitních a celosvětovou kritikou oceňovaných… (viac)