Bitka o Alamein

• Česko Bitva u El Alameinu (viac)

2. světová válka, rok 1942, Severní Afrika. Italští vojáci nejsou příliš vítanými spojenci německé armády pod velením polního maršála Rommela. Proti fašistickým mocnostem stojí britské jednotky, kterým velí generál Bernard Law Montgomery. Drobného vítězství dosahuje jednou jedna, podruhé druhá strana. Zdá se však, že vítězství se kloní na britskou stranu, němečtí vojáci nedokážou odolávat britským tankům. Jedním z Italů, kteří touží to tom stát se hrdinou, je nezkušený poručík Giorgio Borri. Až později, když získá v bitvách zkušenosti, začne si vážit svých podřízených. Poslední bitva v horké africké poušti začíná... (oficiálny text distribútora)

MickeyStuma

Italové byli na straně fašismu, to je historický fakt. A tak je pro italské filmaře velice těžké natočit válečný film. Pošramocená pověst se prostě napravit nedá. Přesto se toho faktu nijak zarputile nebrání a pokoušejí se do takových příběhů vtěsnat přeci jen trochu té lidskosti. Tento snímek pojednává o italské jednotce v severní Africe, která je pochopitelně podřízená německému generálu Rommelovi, a která bojuje proti britské armádě a tankům snažící se zpomalit jejich postup. Vojáci mají strach, nemoce, žízeň a hlavně nechuť bojovat a zabíjet. Snímek je plný bojů, které jsou choreograficky i pyrotechnicky velice dobře ztvárněné. Tanková bitva je vrcholem celého díla. Scénář je propracovaný a jedinkrát se neodchýlí od tématu. Hrdinství vojáků je nezpochybnitelné z jakékoliv strany barikády. Oni jen poslouchali rozkazy a tak i s nesouhlasem dělali pouze to, co jim bylo nařízeno. Svojí nezpochybnitelnou kvalitou se tento film může bez problému řadit mezi velkofilmy ukazující absurditu války. A historická fakta v tom nehledejme. Jde jen o příběh, jakých mohou být tucty. ()

ecis

Pre mna priemerna europska koprodukcia, z ktorej citit mensi rozpocet. Snaha sa ceni a napriek vsetkemu film ubieha rychlo. Sceny su doveryhodne, hoci s nie monumentalnymi trikami ci vypravou. Ale vzhladom na rok vyroby sa mi to pacilo; a radsej uprednostim nieco normalnejsie europske pred prehnanou, akcnou, preamerikazovanou "ryanovkou". ()

rivah

Seriózně pojatý válečný snímek z afrických bojů, přičemž v centru dění je italská jednotka zoufale bránící své postavení. ()

Tormentor665

Tento kousek mi přijde z italské válečné béčkové a horší produkce možná nejlepší. Snaha o nějakou psychologii, i když ne zrovna vydařená, stojí za ocenění. Navíc se na film i docela dobře kouká. Krotě toho provedení bitevních scén mi to nepřijde zas o tolik horší, než americká béčková válečná produkce. ()

karlos-rio

první válečnej film kde z italů nedělají naporsté pitomce,a naopak jsou zde oni jako hrdinové, akorát ty jejich chochole na přilbách to je fakt tragédie :-) lepší průměr, celkem zajímavý příběh,dobře obsazené role, žádné trapné a zbytečné momenty ()

carl.oesch odpad!

Asi to nejhorší, co jsem na poli válečného filmu viděl. A přitom jsme s e na tenhle film tak těšil, odkojen sovětskou "válečnou" filmovou školou jsem hltal vše, co se týkalo i jiných front, ale.....už nikdy více. Teatrální, hloupé a hlavně nepravdivé. Kdyby byl tenhle film jenom trochu pravdivý, pak Montgomery nemohl vyhrát. ()

Branicky

Klasický válečný film z prostředí války v severní Africe. Líčí Italy jako hrdinné vojáky a také jako oběťi záchrany německých vojsk. Z filmu je výrazně cítit snaha o vylepšení obrazu italského vojáka. Jejich tragický konec je přičítán Němcům. Zde je myslím na místě si připomenout, kdo si s celým severoafrickým dobrodružstvím začal ve snaze o vytvoření Itálie jako středomořské mocnosti číslo 1?... ()

Oxik49

Tak trochu netypický válečný film. Netypický tím, jakou stranu primárně vyobrazuje. Kvalita efektů a scénáře tak nějak odpovídá době vzniku a nejedná se o nic převratného. A vůbec, film má kupu nedostatků. Vše, co mi leželo na srdci, navíc již napsal Stanley. Chválím však výtečně zvoleného představitele Montgomeryho. ()