Veľryba

• Česko Velryba (viac)

Charlie vedie online kurzy štylistiky na univerzite. Snaží sa svojich študentov naučiť písať jasne a presvedčivo. Len tak môžu svoje myšlienky efektívne predávať ďalším. Chce, aby boli úprimní a autentickí. On vidí svojich študentov vo svojom notebooku, ale oni jeho nie. Vyhovára sa na pokazenú kameru, ale v skutočnosti nechce, aby ho videli. Má totiž takmer tristo kíl, je osamelý a pod ťarchou vlastných tráum sa len zložito vyrovnáva s minulosťou. Uzavrel sa vo svojom byte a stresové situácie rieši prejedaním. Hoci jeho zdravotný stav je čoraz horší, odmieta ísť do nemocnice a spolieha sa len na svoju kamarátku Liz, ktorá je ošetrovateľkou v nemocnici. Liz neustále v sebe rieši spor medzi jej povinnosťou rešpektovať želania priateľa a jej túžbou udržať ho nažive. Napriek svojmu psychickému a fyzickému stavu však okolo seba naďalej šíri nákazlivý optimizmus a v ľuďoch vidí len dobro. A snaží sa nájsť cestu späť k svojej dospievajúcej dcére Ellie, ktorú spolu s jej matkou pred ôsmimi rokmi opustil. (ASFK)

vyfuk

Na stará kolena mě Darren začne snad i dojímat. A dostávat do kolen. Z mého nejnenáviděnějšího režiséra se dostává do pozice neuvěřitelného citu a lásky. Velmi malebně natočený film cílící na to, kde má. Ukázka toho, proč bylo worth zhubnout 50 kilo. Flex. Úžasný výkon Frasera i zapomenuté Sink. Hodně silná záležitost s démonickou hudbou. ()

dragon94

Docela slušně natočený a výborně zahraný drama o přejídání odehrávající se v jediném domě. Ve filmu se najde několik silnějších momentů, které vždy skvěle podtrhne velmi dobrý hudební doprovod. Co mi však nesedlo je příběh a jeho celková pointa. Nejspíš za to může přehnanost a nevěrohodnost všech scén s dcerou, na které stojí většinová část příběhu. Myslím si že stejného a mnohem uvěřitelnějšího výsledku šlo dosáhnout i s o dost umírněnějším pojetím. Takže i přesto, že Brandon Fraser a Sadie Sink hrají naprosto fenomenálně tak nemohu filmu dát více než silnější 3* 68% ()

orionn12

Darren Aronofsky má u mě osobně velký respekt a to nejen kvůli tomu, že je to sakra dobrý režisér. The Whale je komorní, intimní drama, které ve vás evokuje jak devastující, tak láskyplné emoce. Brendan Fraser v hlavní roli exceluje, což potvrzuje vyhraný oscar za nejlepšího herce v hlavní roli a Sadie Sink po jeho boku je čistokrevný talent. Mezi nimi je tak viditelná a hmatatelná chemie mezi, že se od ní nelze odtrhnout. Nutno podotknout, jakou sílu zde mají dialogy. Ty postupně gradují až do nesmírně emočního konce, po němž jsem si společně s lidmi v kině stoupl a začal se slzou v oku tleskat. ()

blackJag

Nějaký ten film už jsem ve svém životě viděl, ale takové herecké zmrtvýchvstání, ty vole, to se jen tak nevidí! Fraser byl v podstatě profesní mrtvola, pohřbeny six feet under, červy ho žraly a potom jako toto? Uff, hluboce smekám. Jistě, namaskovaný (BRAVURNĚ!), přesto geniální herecký výkon. Jeden z těch, u kterých nikdo nemůže ani pípnout... Co se týče zbytku, celkem to jde, je na tom hodně poznat divadelní základ (neříkám, že je to špatně), ta dcera šla podle mě napsat i zahrát líp, ale což, Brandon Fraser to stejně všechno převálcoval :-) 85% ()

andalin

Silný příběh, výborný herecký výkon B. Frasera. Největší podpásovka byla, když hned po závěrečné scéně v kině rozsvítili světla a já si musela utírat sopl. Už to asi nepotřebuji vidět znova, tu depku si s sebou ponesu ještě týden. ()

blackkocour

i hrouda sádla má city, vole..! Místy jsem si nebyl jistý, jestli na Brandena použili opravdový "fat suit" nebo se jednoduše vyžral tak moc, že doslova svoji roli zahrál naplno. [tak furt lepší než Zamilovaný profesor, že..?]. Aronofsky je jeden z mnoha režisérů, kde každý film znázorňuje jeden ze sedmi smrtelných hříchu lidstva, jako je; Pýcha, Obžerství, Lakomství, Závist, Hněv, Smilstvo a Lenost, a Velryba je zatím z jeho nejlepších filmů, hned po Rekviem za sen, kde tentokrát čerpá jen realitu amerického hendicapu č.1 - obezity, kde není ani třetina obézní, ale třetina je morbidně obézních, kde po ulici potkáte fakt vyžraného 300 kilového plejtváka, neboli obēsus erectus, neboli taky předek pravěkého mastodonta, jak zběsile, ale furt pomaličce lapá po dechu, a po cheeseburgeru v McDrive, samozřejmě že s elektrickým vozíkem. Nejdospělejší film režiséra, a za mně životní role a comeback Brandona Frasera. Filmy z podmořského světa jsou celkem fajn.. ()

jefff

Velryba je vážně dobře natočená konverzačka s neskutečně originální postavou. Ten film má co říct a říká to dobře, byť se tvůrci nevyhnuli přílišnému tlačení na emoce. Kdyby ubrali, bylo by to na plný. Jako divák nemám rád, když mě režisér do určitých emocí nutí. ()

upson

Bohužel se nejedná o prequel k jedné z obětí thrilleru Sedm. I když John Doe by se na této velrybě opravdu rád vyřádil. Velká škoda, že Brendan Fraser nebude TEN o kom se v souvislosti s Oscary 23 bude hovořit. Doba kontroverze a přespřílišné solidarity a korektnosti je v plném rozpuku. Dnes si totiž zlaté sošky odnáší snímky, kde hlavní antagonisté umlátí lidi dildem a mají při tom nebinární výraz. ()

Soweek

Internetem vymodlený a opěvovaný návrat Brendana Frasera je dle mého vyhypovaný a přeceněný. Ano, je to asi správný herec na správném místě, který pro roli jistě čerpá z vlastních zkušeností, ale i tak ve filmu nepředvádí žádný divadelní majstrštyk. Co se režisérské stoličky týče, Darren v podstatě nemá co režírovat a po řadě finančních propadáků prostě musel udělat film na jistotu, aby mu filmový průmysl nezavřel v budoucnu dveře. ()

OughJay

Ne, ne, ne a ne. Odmítám litovat člověka, kterej si za všechny svý problémy může sám, a nerozumim, proč se mě k tomu Aronofsky snaží donutit. Čekal jsem provokativní píchnutí do body positivity narativu a místo toho jsem dostal melodramatickej kalkul, navíc opět protkanej nesmyslnejma biblickejma motivama. Musim ale Aronofskymu přiznat, že ta Pepsi se mi v kině pila těžko. A teď mě omluvte, jdu si zaběhat. Liz: "What the fu*k do you think it is? It's a fat-guy wheelchair!" ()

MurielRezek

Bolestivý film o vykoupení... Tolik toho o lidech vypovídá! Jeden z mých nejsmutnějších, ale nejsilnějších filmových zážitků poslední doby. Srdcervoucí film, ale zárověň plný naděje. Pan režisér brilantně zrcadlí lidské pocity a stav lidské duše. Jeho Velryba si zaslouží velkou úctu a uznání a všechny Oscary. ()

sedm.1

Velryba je ten typ filmu, stojící prakticky jen na výraznosti ústřední postavy a výkonu herce do ní obsazeného, no a v obou těchto ohledech dosahuje snímek Darrena Aronofskyho maximální kvalit, takže je skoro až nemožné nepovažovat tuto podívanou za opravdu působivý a silný snímek. Navíc pan režisér zde prokázal svůj tvůrčí um o to víc, že přestože obsahově, respektive co se zápletky týče, nenabízí Velryba kdovíjaký zážitek, či ještě přesněji řečeno, se tam toho vlastně ani příliš moc neděje, a že se celý film odehrává pouze v jednom bytě za účasti čtyř herců, tak snad ani na minutu po dobu svého trvání nenudí, čemuž divák vděčí především za přítomnost skutečně působivých dramatických scén, plné emocí, silných dialogů a samozřejmě již zmiňovaného hlavního hrdiny, kterého lze označit za opravdu ojedinělého, nápaditého a především zajímavého, prostě skvěle napsaná a vygradovaná postava, která vážně dokáže utáhnout film jen na svých bedrech. V souvislosti s tím pak nelze samozřejmě nezmínit oceněného Brendana Frasera, jenž se touto rolí postaral a pořádný comeback, a uvidíme, jak této šance využije v následující kariéře, každopádně i když se s akademiky udělující ty zlaté plešouny málokdy shodnu, v tomto případě jim nelze příliš jejich volbu vyčítat, neboť Fraser tu podal opravdu parádní, bezchybný výkon. Opomenout ale nemohu i namaskování té jeho postavy, to je též zatraceně špičkově odvedený kus práce, takže ano, za mě se skutečně jedná o výborný filmový zážitek, který sice popcornové publikum docení asi fakt jen těžko, náročnější divák ale podle mě musí být s Velrybou sakra spokojený. ()

Devadesát Dva

Ah, tohle bylo, hodně. Emocionální vydírání, v momentech, definitivně, ale většinou jsem na to zároveň vědomě přistoupil. Suspension of disbelief. Asi ne do takové míry, jakou to prožívali lidi, kteří pracovali na filmu a lidi, kteří tenhle film sežrali i s navijákem, ale pořád, dost obstojně. Ten konec je jako způsob, klimaticky, jak si já sám vždycky představuju, že kdybych filmy končil, končil bych je v podobných momentech síly, podobných momentech střihu a jisté otevřenosti, jediné dokončené dílo, co jsem kdy udělal, končí podobně. Aronofsky jako filmař dokazuje už dvě a půl dekády, ne vždy s úplným kritickým přijetím (třeba Noe, nebo matka!) , ale dokazuje, že má svůj unikátní hlas, v drtivé většině případů promlouvá hlasem zlomených hrdinů, kteří přerůstají rámec příběhu. 'The Whale' se v tomhle neodlišuje. Adaptace divadelní hry, kterou pro film do podoby scénáře přepracoval sám její autor představuje několik postav, které se točí okolo tří set kilového Charlieho, který vyučuje psaní online a hnije ve svém domě, kde se celý příběh odehrává. Film je především koncertem Brendana Frasera (který za roli s velkou pravděpodobností letos získá Oscara), Hong Chau (mně neznámé thajské herečky) a samozřejmě úplně úžasné 'bitch face evil' Sadie Sink, která tyhle role umí, jako nikdo, a všiml jsem si jí samozřejmě už ve Stranger Things. U mě, emocionálně, tenhle film způsobil alespoň něco, což se nedá říct jen tak o něčem, co obvykle sjedu a proto dávám, za tu šlehu, o hvězdu víc a protože mi to ve výsledku nepřišlo tak patetické, ubohé, jak to vnímají někteří 'tvrdí hoši' z ulic CSFD. Dokážu ale zároveň pochopit i ty výtky vůči filmu, který dělá tu "hru na pláč" (což je, já vím, název filmu, kde to má jiný význam, ale já tak označuju filmy, které emocionálně vydírají diváka), takže chápu, že někteří na to odmítnou přistoupit, ale mě v tom, co se snažil říct, připadal silný a přesný a Aronofsky mě nikdy vyloženě nezklamal a nepřišlo mi, že tímhle by nějak šlápnul vedle, nebo vytvořil špatné dílo. I was quite engaged. Je to o scénáři a dobře (nebo spíše se hodí říct přesně) odehraných postavách a to jsou ty nejdůležitější aspekty filmu.... filmy, co mají dobrý scénář a přesně sedící, odehrané postavy, budou vždycky lepší, než filmy, které jsou lepší ve všech ostatních aspektech dohromady. ()

Vajonek

Měla jsem velká očekávání. A teď mám celkem velké zklamání. Z toho filmu je hrozně poznat, jak chce útočit na city, připadá mi, že je tomu vše přizpůsobeno. A na mě to vůbec nefunguje. Snad jedinou výraznější emocí, kterou jsem u sebe v průběhu sledování zaznamenala, byl pocit zhnusení nad hlavním hrdinou, speciálně, když se něčím přežíral. Nedokázala jsem ho litovat, což možná bylo způsobeno i tím, jak málo jsme věděli o jeho předchozím životě, vztazích. Pak se na něj člověk mohl jen těžko nějak více napojit. Chování postav, dialogy mi připadaly často dosti nelogické, vykonstruované, s cílem prvoplánově zapůsobit na diváka. Fyzická stránka hlavního hrdiny byla na můj vkus rovněž už dost přestřelená a na to, jaké ódy všude zaznívají na výkon Brendana Frasera, se taky zase až takové zázraky podle mě nekonaly (ač vytknout mu asi není co). Vlastně možná nejlépe se za mě předvedla Sadie Sink jako dcera hlavního hrdiny, připadala mi ze všech asi taková nejuvěřitelnější. Za ni a zajímavý námět jako takový dvě hvězdy a 40 %. ()

KoRner

Aronofskyho asi najnormálnejší film v kariére, žiadne psychedelic hrátky a komplikované scény na pochopenie s návodom. Len veľa smútku, depresie, plaču v jednej miestnosti a zopár hercov s výbornými hereckymi výkonmi. Fraserov dobrácky tlsťoch je jasný kandidát na Oscara a mám pocit, že to naozaj iba nehral. Toľko emócií vo filme sa len tak niekde nenájde. ()

Rudinsky

Snaživý námet a trošku iný, a predsa staronový Aronofsky. Takéto témy tu už ale predsa svojho času priniesol Pálfi , takže my zbehlejší reči o "doteraz nevidených scénach" odzívame - špeciálne v tomto uslzenom prevedení. Fraserov comeback do áčkovej ligy na úrovni a pravdepodobne toho oscara dá (aj keď by som ho oveľa radšej prial Farrellovi), ale sfilmovať divadelnú hru proste nie je pre tohto režiséra. Záver super. ()

DavidS.

Na divadelním prostoru jednoho bytu se tísní příliš mnoho obezity, slzopudnosti, témat a přesahů, které ale nefungují, jsou zkratovité a bez řádné katarze...Dalo by se polemizovat o víře, bohu, ztrátě, sebedestrukci, literatuře, ale zůstane jen fyzický výkon Frasera, který bohužel občas připomínal Great Goblina, což zase sklouzává k nechtěné parodii... ()

666Carnage

Aronofsky netočí moc šťastný a pozitivní filmy. Sleduju hodně horory a dramata a léta ve mě žádný film nevyvolal nějaký špatný pocit. Za to tenhle film, vyvolal hodně špatných emocí. Při sledování mi bylo hrozně těžko a některé scény byly fakt nepříjemné, nějak jsem se v nich necítil dobře. Dokonce mě to na konci opravdu dojalo a i když to tak bylo cíleně natočeno, nijak to nemám panu režisérovi za zlé. Fraser má toho Oskara fakt zaslouženě. Tohle je fakt silný snímek a nejhorší na tom je, že lidi jako je zde hlavní postava, fakt žijí mezi námi a nemají ten život lehký, ať už si za to můžou sami nebo ne. Zasloužených 95% ()

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

10.11.2023

Bylo jen otázkou času, než to přijde. Podle nejnovějších informací serveru Variety má pod hlavičkou studia A24 vzniknout životopisný snímek o americkém inženýrovi, podnikateli, multimiliardáři a v… (viac)

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+