Americké kriminální drama o tvrdém poldovi, který chrání život malého chlapce, jediného svědka vraždy, uprostřed naprosto cizího světa náboženské sekty amenitů. (oficiálny text distribútora)

ostravak30

Film svědek je bezpochyby napínavý a dramatický. Přitom samotná zápletka nepatří k nejoriginálnějším, ba přímo naopak. Malé dítě jako svědek vraždy je motiv docela častý, stejně jako jeho ohrožení a ochrana policisty. Zcela nové pak není ani zapojení policistů do celkového spiknutí, zde obchodu s drogami. Nicméně filmaři si vybrali komunitu amenitů, do níž svůj příběh umístili. A já jsem za to rád, protože jsem si o této skupině musel něco načíst, moc jsem toho o nich nevěděl. A Harrison Ford si alespoň odskočil od Indiana Jonese a Star Wars k něčemu zcela jinému. Navíc též oceňuji, že film nedisponuje klasickým hollywoodským happy endem, ale naopak končí více než reálně a neočekávaně. ()

djPeťál

Peter Weir u tohoto snímku znovu ukazuje, jak je skvělým vypravěčem a Harrison Ford se mu pak v tomto příběhu výborně osvědčil a zvlášť přechod z prostředí pro jeho postavu typického do společnosti lidí žijících zcela jiným stylem je vyobrazen a podán velice dobře. ()

Víteček

Zííííííííííííííííííííííííííííííív! Když už něco o Amiších, tak raději Amish Paradise. Je to kratší, není tam tolik romantiky, je to zábavnější a neoslavuje je to tolik. ()

p.a.douch

Rozhodně poctivý čtyři hvězdy. Ford jako vždy v pohodě, McGillisová ještě kočka, mladej Haas roztomilej, prakticky první významné filmové představení českého rodáka Jana Rubeše, druhá nejvýznamější role ruského baleťáka Alexandra Borisoviče Godunova (po Karlovi z Die Hard), Glover taky dobrý a k tomu ještě úplně neznámej Viggo Mortensen. Hudba Maurice Jarrea perfektní. Už jen počet cen, které tento film sebral po celém světě, svědčí o kvalitách tohoto filmu. Doporučuji. Žádná velká krvárna, ale poctivá napínavá kriminálka. 80 %. ()

Muf911

Velice povedené. Detektivka skloubená s pohledem do způsobu tradicionalistického života Amišů. Přiměřeně od všeho, napětí, romantiky, faktografie, akce. Dokonce i ten konec nebyl přeslazený, což dodalo filmu šmrnc. A některé scény jsou jako kdyby vypadly z obrazů starých mistrů. ()

zigy

Silná čtyřka. Weir je pan filmař, to je cítit z každého záběru. Sympatické hlavní postavy, kterým musíte fandit. Milý chlapeček. Pohled do komunity amišů, který je velmi zajímavý. A napětí, které je budované mistrovsky. Dabing - perfektně sednoucí nesmělá Macháčková. ()

Kozlowski8

Po zjištění, že za vraždou policisty stojí jeho kolegové, snaží se detektiv Book zachránit život svůj a život očitého svědka vraždy - osmiletého Samuela z komunity amenitů tím, že odchází do prostředí této náboženské sekty a na nějaký čas se stává jedním z nich... Thriller s romantickou vložkou, který je zajímavý spíše prostředím, ve kterém se odehrává a které je velice specifické. Ve filmu je společenství amenitů velmi zajímavě přiblíženo. Moc se mi líbil také výkon malého Lukase Haase, který zdárně sekundoval Harrisonu Fordovi a Kelly McGillis. Celkově nic mimořádného, ale vcelku zajímavé dílko. 65%. ()

Saxos

Jeden z mála filmů, který částečně odkrývá život a zvyky pro hodně lidí záhadných amišů. Jejich populace díky dost vysokému počtu dětí v rodině stále stoupá i přes to, že jejich život není zrovna závidění hodný. Ne z důvodu odmítání skoro všech civilizačních výdobytků, ale hlavně pro dost omezující základní pravidla jejich života. Zajímavostí je, že ženatí muži se poznají podle plnovousu. Oskaři: 2 x získaný, střih, scénář; 6 x nominace, hlavní role Ford, režie, kamera, hudba, výprava, nejlepší film. ()

KorenGeorge

Harrison Ford v roli drsného detektiva, který musí čelit zkorumpovaným kolegům, a o život nejde tentokrát jen jemu, ale i malému chlapci z komunity Amišů. Film pěkně balancuje díky Weirově brilantní režii mezi romantickým dramatem a klasickou kriminálkou, postavy jsou dobře napsané a prostředí komunity amerických novokřtěnců působí zajímavě. Mezi detektivem a chlapcovou matkou to začne pěkně jiskřit, ačkoli oba pocházejí z diametrálně odlišných světů. Právě tuto část filmu považuji za nejzdařilejší i přes pomalejší tempo, kdy se toho moc neděje. Napínavý konec s jednou výborně odlehčenou scénkou krásně uzavírá tento zajímavý filmový počin; v úplném závěru se nedočkáme klasického happy endu, čímž si film udrží svou reálnost. Jen mohlo být dáno více prostoru k seznámení diváka i hlavního protagonisty s komunitou Amišů a jejich filozofií, abychom nenabyli pocitu, že se jedná pouze o bandu pomatených křesťanských sluníčkářských fanatiků. Proto nakonec tato poznámka. Životní postoj Amišů vychází z předpokladu, že člověk se před Bohem na tomto světě může vykoupit pouze prostřednictvím velice tvrdé práce, pokory a chudoby. Z tohoto důvodu odmítají stroje, které by jim každodenní dřinu usnadňovali, stejně jako pěkné oblečení a všechny výdobytky moderní společnosti, které slouží pouze k zábavě a rozptýlení. Rozhodně zajímavá myšlenka v ostrém protikladu k současnému nenažranému životnímu stylu. ()

PTuranyi

Kvalitný policajný thriller s nekomplikovaným dejom, ale celkom dobrou atmosférou. Svedkom je v tomto prípade chlapec Samuel žijúci s matkou v komunite Amišov. John Book vďaka nemu odhalí zločin vo vlastných radoch a zároveň nájde úkryt medzi Amišmi pred partičkou skorumpovaných kolegov, ktorá mu ide po krku. Tu však napätie vystrieda romantická atmosféra, pretože samuelovej ovdovelej matke Ráchel padne John do oka. Našťastie sa drží táto dejová rovina v rozumných medziach a zároveň supluje napätie vytvorením trojuholníka s Rácheliným nápadníkom Danielom. Produkcia je kvalitná a Harrison Ford je v roli policajného detektíva rovnako ako v úlohe blade runnera Deckarda. Pikoška: medzi amišmi sa mihne Viggo Mortensen. 75% ()

Winster

Film neni vubec spatny, prvni pulka je dokonce hodne dobra. Jen je skoda, ze se z filmu vytrati absolutne ucast toho maleho kluka a z filmu se stane tajna pokukovacka dvou svetu mezi s sebou. ()

pirate

Ford jako obvykle sice skvělý, ale film je po dějové stránce zdlouhavý a často nudný. Je mi líto. Jedna a půl hvězdy = 30%. A dávám je alespoň za Forda. ()

Dupac

Střet vzájemně protikladných světů nebo spíš kultur je častým leitmotivem filmů Petera Weira a jistě ne náhodou si představitelé té tradiční kultury své hodnoty vždy uhájí vůči lidem, kteří ztělesňují cizorodé nebo invazivní prvky. Ve filmu Svědek, což je vlastně Weirův hollywoodský debut, tenhle střet představuje až směšně zpátečnická a muzeální (ve filmu ale nijak nezesměšňovaná) kultura Amišů/Amenitů, kteří odmítají používat techniku, násilí a ženskou rovnoprávnost, s protikladným světem zkorumpované pensylvánské policie. Harrison Ford si hraje svého tradičního, trochu dospělejšího Hana Sola z Hvězdných válek, ale způsob, kterým výjimečný režisér dodává mystérium i obyčejným, prchavým nebo předvídatelným scénám (padající stužka jako symbol nenaplněného odhodlání oddat se touze) dělá z tohoto všedního dramatu malý nadčasový skvost. S ohledem na spoustu odzívání v komentářích na ČSFD hodně příjemné překvapení letošního babího léta. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022