Pobrežie moskytov

• Česko Pobřeží moskytů (viac)
TV spot

Chtěl vytvořit ráj. Stvořil peklo. Svérázný vynálezce a otec čtyř dětí Allie Fox nenávidí civilizaci, protože ta podle něj vede jen k úpadku a zániku. Jeho snem je odjet do džungle a tam žít podle zákonů přírody. Po večírku s námezdními dělníky odkudsi ze Střední Ameriky se Allie rozhodne, že odjede na Pobřeží moskytů v Hondurasu. Tamní džungle je totiž jedním z mála míst, kterých se ještě civilizace nedotkla. Allie přesvědčí svou ženu a všichni se opravdu vydají na dalekou cestu. Ze zchátralé divošské osady udělá Allie během několika měsíců idylické místo, ve kterém je - také díky jeho vynálezům - radost žít. Jednoho dne se tam však objeví tři bělošští ozbrojenci, jejichž úmyslem je vydírat Allieho lidi a žít si v pohodlí. Allie musí ochránit své životní dílo, svou rodinu i svůj sen o jediném správném způsobu života. Není však jisté, zda se přitom sám nezmění... Tak jako většina filmů režiséra Petera Weira, i Pobřeží moskytů je ukázkou dramatického konfliktu několika odlišných kultur. Ta vyspělejší tu však nepředstavuje tu "správnou". V hlavní roli filmu se objeví světoznámý herec Harrison Ford, který krátce předtím hrál ve Weirově kriminálním thrilleru Svědek. Postavu Allieho syna ztvárnila jedna z velkých hereckých nadějí amerického filmu River Phoenix, který však předčasně zemřel. (Česká televize)

peaceNwar

Rozbeh výborný, zápletka bez orginality, hlavná postava postupne z rozumnej autarkickosti prechádza do šibnutosti, koniec úplne zlý a posolstvo nejednoznačné. Najviac mi asi vadilo tyranistické správanie hlavnej postavy, ako keby nám chcel scenárista povedať, že všetci ekologovia a outsideri modernej spoločnosti sú takí istí. Od polovice je film strašne nudný a neoriginálny, akoby nevedel kam chce smerovať a kde vlastne chce skončiť, chýba akákoľvek normálna zápletka a film celkovo pôsobí dosť odfláknutý. To sa ale bohužiaľ týka hlavne scenára, čo ma najmä kvôli dobrému režisérovi dosť mrzí. Hlavná postava prešla takým ostrým charakterovým zvratom k horšiemu, že som naozaj pre jeho smrť na konci filmu neuronil ani slzu. Tri hviezdy dávam len pre výkon Forda, ktorý sa naozaj snažil a pre výnimočne dobrý námet a začiatok. Len škoda toho dofláknutého scenára, mohol z toho byť dobrý film. Takto 50 % ()

Estetik 1

Skvělý egocentrický lehce maniakální psychopat Harrison Ford. Celkově ale takové mdlé. Weir z toho mohl vytěžit mnohem více. Asi jeho nejslabší počin. Helen Mirren, ačkoli se film odehrává v tropech, se ani jednou neodhalí :( ()

LadyRainier

Ty hvězdičky jsou především za Harrisona ...Ze začátku to vypadá nevinně, když jsem film viděla poprvé, tak jsem se připravovala na nudu .. no docela se to rozjelo ale příběh mi přišel takovej zvláštní, ostatně celý film se nese v divném duchu ...Herecké obsazení ovšem super, Ford hrál jako o život, takhle mě v žádným filmu potom už neznechutil ,-) ()

Dupac

Petera Weira mám rád, ale tady jako kdyby šel proti duchu látky, kterou převedl na plátno. Harrison Ford má představovat rozkol člověka s civilizací, a to svým odchodem do divoké džungle i zkázou  (ekologickou i mezilidskou), kterou způsobí svojí umanutostí. Tenhle konflitní motiv se ale ve filmu naplno nikdy nepovedlo rozvinout. Bylo by zajímavé vidět, co by se svým scénářem provedl v režisérském křesle sám Schrader nebo někdo s jinou vizí, než byla ta Weirova. Tady se kamera před krví příliš často odvrací k přírodním scenériím. 70 % ()

Feacher

Zajimavé myšlenky a skvělý Harrison Ford, nicméně film sám o sobě si u mě získal jen 4*. Zpočátku mi ten úvod přišel děsně rychlý a hektický, v průběhu občas takové táhlé, lehce bez příběhu a ten otevřený konec také nic moc pro mě. Hrana 4*/5*, přikláním se k 4*! ()

Sefko

Myslím, že každý z nás pozná vo svojom okolí niekoho čo má na všetko názor. Všetko videl a všade bol. A nech sa objaví hocaký problém on presne vie ako by to vyriešil. Väčšinou asi nad takým človekom len mávneme rukou a nazveme ho mudrlantom.  Ale čo ak by to bol niekto o kom by sa vedelo, že je neuznaný génius. Podobne ako Fordova postava vo filme. Neviedlo by to niektorých k slepemu nasledovaniu? A čo sa stane keď zistia tí čo ho nasledujú hoc sú to členovia jeho rodiny, že byť génius a vynálezca ešte neznamená, že musí mať pravdu vo všetkom? ()

Nick321

(Obsahuje spoilery!) Ono by to trhlému vynálezci z počátku vyšlo, nebýt toho, že do Střední Ameriky dorazil s fatatickým dotěrným pánbíčkářem, který mu odvedl část komunity a kdyby Allie trochu víc myslel na bezpečnost. Měl plnou hlavu budování Geronima, svého stroje Siláka, kácení, rybaření a vůbec ho nenapadlo, že mu tohle všechno může chtít někdo vzít. Po zničení Geronima už celou rodinu táhne ke dnu, odmítá vidět realitu. ()

ghandalf

Vážení, tak toto je dielo, ktoré je podľa mňa hodné Oskara. A Harrison Ford by si zaslúžil druhého. Neuveriteľné dielo, ktoré je založené na osude jednej rodiny, ktorá poslušne putuje za svojím snom. Ono to vlastne nieje ani ich sen (ale len hlavy rodiny), ani dokonca sen ako taký. Je to predstava fanatika, že dokáže „scivilizovať“ prírodu. Osud vedca, ktorý verí v svoju pravdu, napriek akýmkoľvek nástrahám a je ochotný obetovať nielen svoj život, ale aj život svojej rodiny pre svoj „sen“. Takto si predstavujem dobrodružnú drámu...nič lepšie zatiaľ nevzniklo... 100% ()

Ruda.neck

Pološílený vynálezce Harrison Ford zhnusený běžným životem v Americe se rozhodne odjet do středoamerické džungle, kde chce začít žít v souladu s přírodou. Na názory dalších pěti členů rodiny se moc neohlíží, svým zápalem pro věc a životním optimismem však dokáže strhnout i ostatní. Po několika komplikacích však dává rodina stále více najevo svůj nesouhlas a přeje se vrátit domů. Nekompromisní hlava rodiny ale pokračuje po "rovných liniích" a v "pravých úhlech" ke sebezničení. Dobré herecké výkony, kamera a hudba, slabší scénář - literární předlohu Paula Therouxe jsem nečetl, možná mi tak něco uniklo. ()

quiz

O čem ten film byl? "Jak jede H. Ford na lodi" - (jak ten a tamten a tahle a tamta udělali tohle a támhleto a potom museli udělat ještě toto a tamto). Výborné.... ()

Drslw

Film s tak blbučkým, totálne nevieryhodným príbehom a neskutočne hlúpymi dialógmi, že keby som ho práve nevidel, nikdy by som neuveril, že vôbec mohol vzniknúť. A ešte k tomu s takými hercami. Jedna hviezda za to, že farárovi spálili kostol. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022