Pobrežie moskytov

• Česko Pobřeží moskytů (viac)
TV spot

Chtěl vytvořit ráj. Stvořil peklo. Svérázný vynálezce a otec čtyř dětí Allie Fox nenávidí civilizaci, protože ta podle něj vede jen k úpadku a zániku. Jeho snem je odjet do džungle a tam žít podle zákonů přírody. Po večírku s námezdními dělníky odkudsi ze Střední Ameriky se Allie rozhodne, že odjede na Pobřeží moskytů v Hondurasu. Tamní džungle je totiž jedním z mála míst, kterých se ještě civilizace nedotkla. Allie přesvědčí svou ženu a všichni se opravdu vydají na dalekou cestu. Ze zchátralé divošské osady udělá Allie během několika měsíců idylické místo, ve kterém je - také díky jeho vynálezům - radost žít. Jednoho dne se tam však objeví tři bělošští ozbrojenci, jejichž úmyslem je vydírat Allieho lidi a žít si v pohodlí. Allie musí ochránit své životní dílo, svou rodinu i svůj sen o jediném správném způsobu života. Není však jisté, zda se přitom sám nezmění... Tak jako většina filmů režiséra Petera Weira, i Pobřeží moskytů je ukázkou dramatického konfliktu několika odlišných kultur. Ta vyspělejší tu však nepředstavuje tu "správnou". V hlavní roli filmu se objeví světoznámý herec Harrison Ford, který krátce předtím hrál ve Weirově kriminálním thrilleru Svědek. Postavu Allieho syna ztvárnila jedna z velkých hereckých nadějí amerického filmu River Phoenix, který však předčasně zemřel. (Česká televize)

TV spot

MontyBrogan

O 36 rokov neskôr je tu zase jadrová hrozba, ale návrat k prírode si vieme predstaviť ešte menej. Ľudia ako Fordova postava by to mali v katastrofických podmienkach ľahšie vďaka ich zručnostiam, no podrážala by im nohy vlastná samoľúbosť a zaslepenosť. S aroganciou, akú mal on, sa rodia diktátori odsúdení k záhube. Fuck Putin and may the force be with you. ()

Fiftis

Allie Fox (Harrison Ford) je rojko, vynálezca a neskôr aj neuveriteľný psychopat. Odvezie svoju početnú rodinu do Bohom zabudnutej diery kdesi v Strednej Amerike a keď sa prázdniny začnú javiť mierne povedané neznesiteľnými, oznámi im, že USA už prestali existovať. Zaujímavý námet nakoniec vykryštalizoval do úplne hlúpeho snímku, ktorý ma príliš neoslovil a skončil ako kasový prepadák. V rámci režijnej filmografie však ani jemu nemožno uprieť novátorský prístup a úplne odlišné obsadenie Harrisona Forda do úlohy absolútneho proti typu. Podľa môjho skromného názoru to Peter Weier v druhej polovici filmu a hlavne v závere poslal moc do extrému, ale to je len môj pocit. Byť druhý polčas ako ten prvý bola by to bomba, ale snaha vyjadriť toho priveľa mi z druhého polčasu urobila trochu hádanku a začal som sa miestami aj nudiť. Inak Harrison Ford je tu naozaj boží, skutočne herecky trafil do čierneho. ()

Aluska88

Na film jsem se dívala především kvůli Riveru Phoenixovi. Opět skvělý a nádherný:) O to více mě naopak překvapil svým výkonem Harrison Ford. Jako zapálený a ambiciózní tatík přitáhne svou rodinu do míst mimo civilizaci a začne zde ihned pilně s pomocí místních stavět "domov snů." Především výborný je zde jeho postupný přerod z nevinného zápalu pro svou práci a vlastní genialitu, až po šílenou posedlost, kdy přestává rozumně uvažovat a stává se tak pro svou rodinu docela nebezpečným. Žena i děti jsou z jeho chování čím dál více zmatenější a vyděšenější a celá hrotící se situace v důsledku mnohých jeho činů, postupně vyústí do osudného závěru. ()

rikitiki

Prapodivný příběh o umanutém arogantním sobci, který s sebou vláčí rodinu do stále větších pekel. Nesympatická hlavní postava zabírá skoro veškerý prostor i příběh, vše se točí kolem něj a slibné vedlejší dějové linky (vzpoura proti autoritativními a výstřednímu - spíš mešuge - otci, útěk před civilizací) se ztrácejí. Natočeno způsobem televizní inscenace. ()

Willy Kufalt

První půlhodina mě moc nechytla, až jsem se trochu obával, že mě bude poprvé film Petera Weira nudit. Dosud jsem byl sice často od Weira zvyklý na napínavé žánrové filmy, v rámci nichž jakousi hlubší linii tvoří poutavý exkurs do exotické civilizace či cizokrajního prostředí (jako např. v austrálské Poslední vlně nebo „amishovském“ Svědkovi), ale tady jsem občas málem nabýval opačného dojmu filmu zaměřeného na exotické prostředí, kde až teprve občas na pozadí probleskne díky vybraným scénám i nějaké to napětí. Nicméně od momentu stavby továrny v džungli mě ta amtosféra hodně pohltila a v druhé polovině, kdy pomyslný souboj dvou kultur v centru s hlavním rozporuplným hrdinou Alliem vyvrcholil hned ve dvou zásadních střetech, snímek postupně nabral pozoruhodný spád. Scéna s tajným nočním spuštěním výroby ledu tu patří rozhodně k nejnapínavějším, vedle podobných dobrodružných okamžiků mě však napokon dokázala přibližně stejným dílem zaujmout i proměna hlavní postavy Allieho, jehož urputný zápal pro věc a prosazování vytouženého způsobu života zacházejí až do morálního rozkladu osobnosti, krajního jednání a stupňujícího se rodinného konfliktu. Ve výsledku jsem tak dostal poměrně neotřelou kombinaci dobrodružného a rodinného dramatu, včetně působivého vyvrcholení... „plujeme ještě po řece?“ Byť to spočátku tak nevypadalo, nakonec ty 4 hvězdičky nejenže dávám, ale považuji je rovněž za zasloužené. [75%] ()

• Herci Martha Plimpton (Emily Spellgood) a River Phoenix (Charlie) se díky natáčení tohoto snímku velmi sblížili. Později spolu po dobu několika let tvořili pár a v roce 1988 natočili ještě jeden společný film Čas zastavit se (1988). (Kacitr)
  • Herci River Phoenix (Charlie) a Harrison Ford (Allie Fox) si byii velmi blízcí. Ford osobně doporučil Rivera do role mladého Indy v Indiana Jones a poslední křížová výprava (1989) po spolupráci naPobřeží moskytů. Ford později dodal, že River je mu ze všech mladých herců, se kterými měl tu možnost za dobu svého působení na plátně hrát, nejvíce podobný, když byl v jeho věku. (Kacitr)
  • Do hlavní role byl původně zamýšlen Jack Nicholson. Roli ale odmítl, protože v Belize nemohl sledovat své oblíbené LA Lakers. (agass)

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022