Gallipoli

Historii australsko-novozélandského armádního sboru (ANZAC), zdecimovaného v roce 1915 na poloostrově Gallipoli, chtěl režisér Weir natočit už dříve, ale kvůli značným finančním nákladům byla realizace filmu neustále odkládána. Dlouhá příprava a režisérova neústupnost se vyplatily, neboť Gallipoli patří k nejpůsobivějším protiválečným snímkům, vůbec. Příběh australských mladíků, jejichž naivní představy o válčení jsou krutým způsobem uvedeny na pravou míru, je přes svůj historický rámec právě dnes velmi aktuální. Velkoryse pojatý film vyniká kupodivu především drobnokresbou jednotlivých postav. Kvality scénáře, důsledně vycházejícího z historické skutečnosti, umocnila suverénní a přitom nápadná režie. Emotivní účinek díla znásobují citlivě použité hudební motivy různých žánrů. Film Gallipoli získal celkem 9 australských filmových cen (nejlepší režie, mužský herecký výkon - Mel Gibson, mužský herecký výkon ve vedlejší roli - Bill Hunter, kamera, scénář, zvuk, střih a výprava). (oficiálny text distribútora)

HarqAlAda

Z tohto snímku priam cítiť tú špinu, pot a smrad. Realita z neho sálajúca je obyčajná, no pravdivá a ostrá. Videl som aj lepšie spracované protivojnové filmy, no Gallipoli nemožno uprieť silnú výpoveď. Namiešaný mix žánrov mi akosi nesadol. Hudba od Jean-Michel Jarre potešila, rovnako aj pekne zakomponovaná športová tematika, konkrétne atletika a konkrétne beh mi je srdcu najbližší, takže stotožnenie s protagonistami u mňa prebehlo naozaj hladko. Ak by som však mal odporučiť film s protivojnovou tematikou, bol by to Jarhead. Ten pre mňa reprezentuje snímok, ktorým zrejme Gallipoli chce byť. ()

Rimland

Očekáváte-li, resp. chcete-li vidět vidět zevrubnou filmovou rekonstrukci (tedy kdo, co, kdy, proč a jak) pravděpodobně největšího spojeneckého prů.eru 1. světové války, gallipolské kampaně, pak hledejte dále. Poměrně záhy totiž zjistíte, že o tom tenhle film není. Ostatně na Gallipoli (poloostrově, ne filmu) se odehrává až poslední půlhodina filmu. "Spokojíte-li" se však s pozvolna plynoucím, řemeslně kvalitním (byť se skromnější výpravou), dobrodružně laděným dobovým snímkem o dvou (a více) západoaustralských chlapcích, co do války z různých pohnutek šli a o své iluze dříve či později přišli, pak vám nelze Gallipoli (film, ne poloostrov) než doporučit. I kdyby pro nic jiného, tak pro ten neskutečně působivý závěr (ta paralela s Capovou slavnou "fotografií" mi ani nedošla - geniální). ()

Ewík

Mé původní hodnocení 3* jsem musela přehodnotit poté, co jsem byla osobně v muzeu v Albany, Západní Austrálii, a vyslechla spoustu příběhů a úhlů pohledů na věc od Australanů a dalších národností. A popravdě je to velmi silný příběh. A šíleně smutný. ()

Zdenda

Krásný film. Popravdě řečeno narozdíl od Gouryella věřim každičkýmu pohybu a každýmu záběru. Přijde mi to hodně realistické. Jeden z mál filmů kde bych si přál happy-end a... Konec mě fakt dostal!!!! ()

tartan

Jeden z najlepších filmov o vojne, resp. o nezmyselnosti vojny, v tomto ohľade je neprekonateľná najmä tá posledná scéna... ()

blacktomas

Vlastenecký kousek od nestora australské režie Petera Weira, který mi bohužel až tak velkou radost neudělal. Látka, kterou si vybral je jistě zajímavá, ale dle mého Weirovi prostě nesedla. Kouká se na to hezky, příběh se rozjíždí velice zvolna, což nám dává možnost blíže se seznámit s hlavními hrdiny a poznat jejich důvody k narukování do války. Následuje rozchod obou přátel kdy jeden odjíždí v sedle s lehkou jízdou a druhý zůstal u pěchoty, aby se znovu setkali ve výcvikovém táboře v Káhiře, kde na přímluvu zůstávají spolu u jezdectva. Když už konečně má dojít k nějaké válečné vřavě, jsme svědky jen nedorozumění důstojníků, nesmyslného rozkazu a konečné tragedie. Vše proběhne tak rychle, že jsem nestačil ani litovat vojáků, kteří šli na jistou smrt. Filmu by slušela půlhodinka navíc a lepší vykreslení situace, ale i tak to byla hezká podívaná se skvělými hereckými výkony. ()

helrohir

Film plný kontrastov. Či už sa jedná o komparáciu bezstarostného života v Austrálii a výcvikovom tábore v Egypte s krutou realitou zákopovej vojny, prípadne porovnanie prístupu dvoch hlavných postáv k vojne ako takej - jeden je plný ideálov a patriotizmu, druhý je skôr skeptický a drží sa až do poslednej chvíle v úzadí. V každom prípade je to vydarený film s výbornou réžiou a hercami. Smutný záver len dokresľuje emocionálnu zložku celého filmu. ()

gicous

Film, který není ani tak o válce jako spíše o kamarádství dvou mladých kluků, kteří se rozhodli odejít do války. Gallipoli tedy sleduje jejich strastiplnou cestu za v jejich očích klukovským dobrodružstvím. Nepostřehnul jsem příliš mnoho protiválečných náznaků, protože válka příjde až v úplném závěru. Jedině tady je vidět její nesmyslnost, primitivnost a hrůza. Nicméně není toho o nic více než v jiných víceméně průměrných válečných snímcích. ()

pestak

Film který se odehrává za 1.světové války je o bitvě o Dardanelský poloostrov Gallipoli. Tragicky laděný film líčí osudy 2 australanů kteří se přihlásily dobrovolně do armády a dostávají se do nelítostné reality války. Tento protiválečný film kde jednu z hlavních rolí vytvořil Mel Gibson stojí i přes stáří za zhlídnutí. ()

johnsnow

Tak tomu sa povie masakrina. Vojnový film ktorý vlastne nie je o vojne ale o tom aká je vojna nezmyselná. V podstate vojnové peklo tvorí iba záverečných 20 minút ale atmosféra ktorú film vybuduje predtým má poriadne gule a ten záver je doslova masakrom. Za 5*. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,4/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 91%, Audience Score - 83% | FDb.cz - 77.8% | Krásná válečná bromance, která jen dokazuje to, že Peter Weir byl opravdu výjimečný režisér a Mel Gibson vždy skvělý herec a k tomu ještě neokoukaný sympaťák Mark Lee a vznikne skvělé drama, ve kterém se začne sice válčit až ve 3/4, ale i předtím nás to ani na moment nenudilo! Velmi silný závěr tento nevšední zážitek jen dvakrát podtrhl. 80% ()

Weirdman

Chvíľami Gallipoli balansuje na hranici citového vydierania diváka, ale Weir je veľký majster režisér a teda sa okolo toho len veľmi elegenane obšuchol. No a navyše to čo predviedol, hlavne v poslednej polhodine, bolo úžasne strhujúce... (▼) ()

ShotgunED

Tak tahle podívaná stojí za to. Lehký a romantický příběh,postupně se měnící v krutou a neúprosnou realitu. Aneb kterak jsou zničeny chlapecké ideály o pomoci a službě své zemi a světu. Kterak vojenská mašinérie a lidská hloupost zmaří naprosto zbytečně mnoho hrdých lidských životů a to se vše se odehrává na tom místě,kde se setkávají olověné kulky s lidským masem,ano to místo se nazývá bitevní pole. ()

Mr.Shon

Snímek balancující mezi sportovním a válečným dramatem. Film ve stylu “osmdesátkouvé“ kinematografie, která těží z dávných křivd I. světové války. Pro dnešního diváka atraktivní zejména účastí mladého Mela Gibsona… ()

route60

Peter Weir je skutečně mistr svého oboru a jeho film Gallipoli je určitě nejlepší válečný film o 1 světové válce, Mel Gibson a Mark Lee jsou vzor přátelství které chtě nechtě končí v zákopech této války a Peter Weir nám ukazuje bez přikrášlení tupost obou stran kde nejde o to kdo válku vyvolal ale především utrpení a smrt lidí v ní a kolem ni, prostě a jednoznačně 5* jinak to nejde. ()

Jack.Pott

Mela Gibsona ani jeho filmy jinak rád nemám, ale Gallipoli nemá chybu. Hudba Jeana Michela Jarreho, přátelství dvou krásných atletů, kteří svorně trhají osobní rekordy, přecházejí nedozírnou poušť, cestují přes rodný kontinent jako černí vlakoví pasažéři… Rozhodně nejde o typicky válečný film, ačkoli pointou je bitva o průliv Dardanely na ostrově Gallipoli, která se pro Australany a Novozélanďany stala národním traumatem… Samozřejmě se nabízejí paralely, jako honák krav od protinožců jede z hecu střílet Turky – stejná absurdita jako když kluk z Přerova jede za prachy střílet Afghánce, ale Gallipoli je čistej křišťál. ()

Yin

Strhující, jeden z nejpůsobivějších protiválečných filmů. Navíc ve filmech s často opomíjené 1. světové války. ()

jack_scott

Nezapomenutelný film, s jedním z nejepičtějších a nejtragičtějších konců všech dob. Snímek se poměrně pomalu rozjíždí, Weir mistrovsky rozjíždí film jako příběh pár přátel, které nesmyslná strategie první světové nemilosrdně semele, jako miliony a miliony jiných, nejen statečných koaličních vojáků ANZAC i jiných. V rámci rozpočtu a možností doby je film maximálně libový, atmosféru podtrhuje výborný soundtrack. Byť je snímek pomalejší, desetihvězdičkové zakončení ze snímku vytváří jeden z nejlepších snímků o první světové, možná o válce vůbec. Rozhodně jeden z nejtragičtějších. 5 stars. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Worthington chce dobýt Cařihrad

Worthington chce dobýt Cařihrad

14.06.2012

Bitva o turecký poloostrov Gallipoli patří k nejkrvavějším událostem 1. světové války. Britsko-francouzská operace, které se zúčastnila i ANZACS, tedy spojená australsko-novozélandská armáda, měla za… (viac)

Peter Jackson jde do války

Peter Jackson jde do války

19.12.2009

Dokonce hned do dvou. Není divu – jeho „rodinný thriller“ Pevné pouto prozatím sbírá rozpačité recenze, takže Jackson příště zrežíruje něco, co mu jde nejlíp – nějakou megalomanskou válečnou řež. Ve… (viac)