Není snadné vystoupit z davu a slyšet křičet svůj vlastní hlas! Začíná další školní rok a na chlapeckou akademii ve Vermontu přichází nový učitel John Keating (Robin Williams), aby zdejší studenty učil anglické literatuře. John praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky, čímž si své studenty nejen získá, ale hlavně je naučí mnohem více, než by se mohli dočíst v knihách. Stane se jejich vzorem a oni se rozhodnou, že budou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl John dříve také členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít… Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. (Česká televize)

luongovaee

dlouho jsem nezhlédla tak dojemný snímek (a to nemyslím ironicky), takže mě ani samotný fakt že byl dead poets society nominovaný na oscara, nepřekvapil. je těžko uvěřitelné, jak mohla být humanitně založená nátura profesora poezie, přijata do tak konzervativní školy. poezie se stala filozofii života, která chlapcům ukázala jiný směr, jiný pohled na svět, byť i odporující pragmatismu vlastních rodičům. ()

zero_zelo

čest je má síla, čest je má víra..... aneb jak najít pravé hodnoty do pravého života. carpe diem... skvělej nanásilnej film, vždycky mě překvapí, že ho vlastně zapomenu. a pokaždý mě stejně dojme :)) ()

Hrobař

Jsem dojat, pláči a mám znovu chuť vytáhnout svůj starý ošuntělý sešit ze šuplíku, přečíst znovu těch pár básní a napsat nové. Tak jako právě zde jsem nebyl dojat už velmi dlouho. Krásný film, který si i přes svou delší stopáž (na dnešní poměry) udrží diváka pevně v křesle a na konci máte chuť křičet "Carpe diem, motherfucker !! " ()

Wolfvater

Film natočený s neskutečnou lehkostí, nikde se netlačí na pilu zbytečně moc, spíše to plyne samo - bravo! A o Robinu Williamsovi se snad nemusím zmiňovat, tomu ta role sedí jak pr... na hrnci. Nebýt ČSFD, úplně mi tento film unikl. Takže dík i zde, že jste poslali film dostatečně vysoko, aby upoutal v žebříčku, fakt stojí za to! ()

Ashal

O Captain, my Captain! Tenhle film jsem si bohužel pustil až dnes, po smrti Robina Williamse, ale došlo mi, že ač zde podává neskutečný výkon, není to on, o kom je film, ale o hledání sama sebe, svého vnitřního hlasu, něco, co zvlášť v našich podmínkách má velkou sílu. Vidím kolem sebe spoustu lidí, kterým by lekce pana Keatinga na téma komfortní společnosti přišlo vhod. Plné hodnocení bez mrknutí oka. O Captain, my Captain! ()

Nellie Lovett

Není to sice dokonalý film, ale má krásné téma a výborné zpracování. Robin Williams představuje přesně takového inspirativního učitele, jakého bych si přála někdy potkat. ()

dauby

Skvělý film, který připomíná dobře načasovanou symfonii - po počátečním rozjezdu je čím dál lepší a finále filmu je fakt grandiózní a úchvatné. Williams by skvělý, škoda ho... ()

Snakefinger

Tenhle film se stal kultovním hitem a absolutně netuším proč. Mně to fakticky vůbec neoslovilo, nicméně herecký výkon nebožtíka Robina Williamse je opravdu pozoruhodný. Ale třeba jsem do toho filmu ještě nedozrál to je taky pravda. ()

slamic5

Pěkná blbost. Jeden z mála filmů, který je na csfd dobře hodnocen, ale který mě vůbec, ale vůbec neoslovil. Celé to bylo nějaké divné. A konec ? Proč se ten týpek zastřelil ? Jinak mám Robina moc rád ale spíš v komediích. 2* ()

kodwin

Téma zpracované v Dead Poets Society považuji za jedno z nejzásadnějších témat dnešní doby. Jsem šťastný, že moje děti chodí do (svobodné) školy a dostává se jim vzdělání v duchu myšlenek Johna Keatinga. Ale pořád máme spoustu škol lpících na "tradici a disciplíně" a rodičů sledujících své nesplněné sny a zájmy a ne opravdový prospěch dítěte. Film bych nechal povinně promítat všem učitelům. Společnost mrtvých básníků začíná ve velmi pozvolném tempu, některé pasáže mě trochu nudily, ale pokaždé když se objevil Robin Williams, tak jsem pookřál a hltal každé jeho slovo. Vyvrcholení je strhující a dojemné. Howg kapitáne, můj kapitáne. ()

MarekT.

Součástí truchlení po tragickém odchodu herecké legendy Robina Williamse je bezpochyby pro mnohé fanoušky opětovné shlédnutí Společnosti mrtvých básníků. Tento počin je všeobecně považovaný za jednu s jeho nejvýznamnějších rolí. Atraktivní postava učitele Keatinga, největší morální autority od dob Atticuse Finche je odhodlaná neúnavně proklamovat svoji lásku k poezii před třídou dospívajících chlapců. Ve své snaze je Williams více než úspěšný, když alternativním způsobem výuky zaujme jejich pozornost a přinutí je bez nejmenších obtíží k studiu literatury. Postupem času se pak z učitele stává jejich vzor. Příliš idelalistitcký koncept nedokázaly vyvážit ani události v závěru. Je to jako knížka od Paula Coelha, ideální pro chvíle kdy potřebujete zabít trochu času s růžovými brýlemi na očích. ()

Tomulka

Nádherný příklad nuancí ve výchově a přístupu k naším potomkům. Rovněž krásný příklad na dnes aktuální problém se špatným systémem vyučování. Také jsem s tím bojoval. Učitel, který ve vás probudí vaše nejlepší schopnosti je pravý pedagog. ()

gizi

Poměrně dlouhé a asi polovinu ani nijak zvlášť zajímavé, ale druhá část už je opravdu drama. Herecké výkony všech kluků výborné. 70% a 4*. ()

Cigalone

Výnimočne duchaplný film s na svoju dobu prekvapeniami v scenári. Jeden z tých, ktoré búrali klasické predstavy o predpokladanom vývoji deja, najmä pri uvážení, že Američania nemajú radi tragické konce a tak dnes už vytvárajú min. 2 verzie filmov (pre USA trh a pre ostatný svet). Tu ich našli až dva. Jeden v podobe samovraždy študenta a druhý v podobe odchodu učiteľa zo školy. Žiadny happy end. Film o rešpekte, úcte, dôvere, láske, študentskej a mladíckej energickosti, túžbe, posadnutosti, rebélii. Na jednej strane pán Nolan mal pravdu, že toto vedenie k vlastnému premýšľaniu, k slobode ducha, mysle, sebavedomiu a odhodlanosti môže mať negatívne dopady vo veku "jinochov", že potrebujú disciplínu a tradície a ostatné príde samo, no na druhej strane pán Keating nebol nezodpovedný burič mladíckych citov, nedovoľoval chapcom búrať všetky zaužívané konvencie, dokonca ich viedol k zodpovednosti (sekvencia s bohom volajúcim na účet volaného), on len chcel to, čo naše školstvo nechce. A presne toto je permanentný konflikt motivácie. Nielen tu, ale aj v živote. Prenádherná ukážka utopickej predstavy o školstve, živote, ale zároveň krutej reality potláčajúcej akúkoľvek inováciu. Slovom, libertas vs. ratio. Aj môj večný boj. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd

12.05.2021

Z kalifornského Los Angeles přišla smutná zpráva. V úterý zemřel americký herec, režisér a producent Norman Lloyd. Bylo mu neuvěřitelných 106 let. Zprávu o úmrtí médiím potvrdil Lloydův dlouholetý… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall