Není snadné vystoupit z davu a slyšet křičet svůj vlastní hlas! Začíná další školní rok a na chlapeckou akademii ve Vermontu přichází nový učitel John Keating (Robin Williams), aby zdejší studenty učil anglické literatuře. John praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky, čímž si své studenty nejen získá, ale hlavně je naučí mnohem více, než by se mohli dočíst v knihách. Stane se jejich vzorem a oni se rozhodnou, že budou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl John dříve také členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít… Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. (Česká televize)

Chasm

Tématem pro mne velice zajímavý film mě velmi příjemně překvapil... Celou dobu jsem si přál mít podobnou skupinku Mrtvých Básníků, mít odvahu řídit se heslem Carpe Diem i zažít všechny ty silné momenty (především ty tragické)... Obsazení studentů výtečné, kdybych mohl někoho vyzvednout, bude to pravděpodobně Josh Charles a určitě také Nuwanda Gale Hansen... Krásný zážitek... O captain, my captain! ()

Nihlathak

Poselství filmu? Milionkrát řečeno jinde. Co je ŘÁD a strojenost proti osobní svobodě, pocitům, touhám a přáním jednotlivce? "Ten a ten myslel svou povídkou/básní to a to, je to proto a proto a literární kritika si o tom myslí tohle, bla bla bla." - I mě tyhle věci ve škole štvaly, literaturu a múzické věci máme posoudit sami. Dobře, to je všechno krásné, ale co tenhle film? Já jsem se nudil. Navíc děl o překonávání konvencí a praktik viktoriánské doby tu byly mraky. Když pak RSL udělal to, co udělal, říkal jsem si PROČ? Scénárista brnká na strunu svědomí, člověk se má zřejmě cítit vinen za to, co se stalo - kvůli tomu, že někdy někomu něco kvůli své vizi zakázal? Ano, jsme svobodné bytosti a škola pod záštitou mocných a bohatých otců by neměla být přehnaně puritánská, dokonale teoretická..., občas se sluší vytrhnout těch pár stránek a nafackovat jimi škrobeností překypující nafoukané mentalitě puritánů. Film o tom si ale představuji jinak. Williams odchází, chlapci lezou po lavicích, ano, ale co ten seník plný nepravděpodobností, divně-nelogického chování a zdlouhavostí před tím? K žádnému z kluků ani k nikomu jinému jsem si nevypěstoval vůbec žádný vztah, co se děje na plátně mi bylo krom zmiňované závěrečné scény srdečně ukradené. Nejsem kvůli tomu svobodomyslná, uvolněná a romantická duše? *** ()

Thommie

Naprosto ojedinělý film. Slyšel jsem o něm už dřív, takže jsem ho dal na doporučení a můžu říct, že jsem rozhodně nebyl zklamán. Je možné, že některé momenty, které zaujaly z mnoha důvodů mě, nemusí ostatním připadat tak stěžejní, ale mám pocit, že tady si může to své najít každý. Tohle prostě není obyčejný film o školácích, ta nadčasovost, tragičnost je úchvatná... ()

danoo

Film je o niečom viac než len o snahe idealistického učiteľa naučiť svojich žiakov žiť podľa Horatiovho hesla carpe diem (často zneužívaného) a o tom, že by mali čítať poéziu. Je najmä o SLOBODE (ako o druhej najdôležitejšej filozofickej kategórii a hodnote), ktorú im aj napriek svojmu stroskotaniu dokázal vštepiť. Áno, dá sa súhlasiť s tým, že Peter Weir vo svojom azda najlepšom filme zjednodušuje, je šablónovitý, možno naivný, ale na rozdiel od ostatnej konkurencie z internátneho prostredia (napr. Klub vyvolených) nemoralizuje a dej je svojim spôsobom dramatický. Zároveň je pre mňa osobne NAJINŠPIRATÍVNEJŠÍM FILMOM VŠETKÝCH ČIAS. ()

gjjm

Dost málo známý film (ani ne tak málo, spíš méně, než by si zasloužil). Přece jenom málokdo u nás ví, kdo to je Tennyson či Whitman, takže všem narážkám na angloamerické klasiky prakticky nikdo nerozumí. Hlavní zápletka nic moc, atmosféra mně nezaujala, herecké výkony příšerné a scénář takový přeplácaný, ale některé jednotlivé scény nemají chybu (hlavně ta poslední). Sice závažný, ale poněkud otřepaný konflikt svobodné myšlení x spoutanost je vysloven příliš doslovně (čímž myslím nepřirozeně) na to, aby to byl dobrý film, a téma rozvíjení vztahu oblíbeného učitele a třídy tu už taky bylo mnohokrát (co takhle rozvíjení vztahu NEoblíbeného učitele a třídy?). ()

LadyDevil

Poetický, dojemný a silný snímek ukazující, že ne všichni učitelé mají vymytou hlavu poučkami, definicemi a že ne všichni poučují. Robin Williams to zahrál bravurně, i mladíčkům z akademie se povedlo autenticky zahrát tu úžasnou uhranutost poezií a respekt, kterýho v dnešní době už moc není. Moc to nedovedu popsat, to se prostě mustí vidět... příběh o odvaze, vnitřní přirozenosti a lidskosti... krása. Kéž by bylo víc takových učitelů :-) ()

venison

„Společnost mrtvých básníků“ byla jak příběhově, tak herecky výborná, jenže na můj vkus děsně pomalá a první část dost nezáživná (asi v tom hraje roli stáří – r. 1989). Robin Williams se teprve komediálně rozjížděj a Ethan Hawke si střihl jednu ze svých prvních rolí. Kdo tu naprosto herecky exceloval (obzvlášť scéna v divadle) je Robert Sean Leonard (možná znáte jako dr. Jamese Wilsona ze seriálu Dr. House) – to byl doslova koncert (v té době mu bylo cca 20 let)!!! Škoda, že se věnuje převážně divadelním prknům a seriálům, snad dostane brzo nějakou pěknou roli.. ()

Playman

Po zhlédnutí jsem vstal a stoupl si na stůl. S úsměvem na tváři a spokojený. Poselství a myšlenka tohoto filmu je až tak neuvěřitelně silná! Víra v život a v existenci... v ojedinělost každého z nás. Nenechávat se spoutávat pravidly. Všechno má svůj smysl. To vy jste páni svého osudu. Můžete být kýmkoliv a čímkoliv. Síla lidského přesvědčení. Nepotlačovat své touhy. Pevně věřím, že myšlenky v tomto filmu se netýkaly pouze umění. :) Nebuďme ovce. Carpe diem! ()

Chris Masters

"O kapitáne můj kapitáne. Ví někdo co říkám?" Když mi tuhle větu teď někdo poví, hned budu vědět o co šlo. Šlo o další nezapomenutelný snímek s Robinem Williamsem. ()

YumiOkami

❝𝐓𝐨 𝐩𝐮𝐭 𝐭𝐨 𝐫𝐨𝐮𝐭 𝐚𝐥𝐥 𝐭𝐡𝐚𝐭 𝐰𝐚𝐬 𝐧𝐨𝐭 𝐥𝐢𝐟𝐞; 𝐚𝐧𝐝 𝐧𝐨𝐭, 𝐰𝐡𝐞𝐧 𝐈 𝐡𝐚𝐝 𝐜𝐨𝐦𝐞 𝐭𝐨 𝐝𝐢𝐞, 𝐝𝐢𝐬𝐜𝐨𝐯𝐞𝐫 𝐭𝐡𝐚𝐭 𝐈 𝐡𝐚𝐝 𝐧𝐨𝐭 𝐥𝐢𝐯𝐞𝐝.❞ ()

progression

Tak jsem po dalším shlédnutí tohoto vyjímečného filmu oprávněně přihodil tu chybějící hvězdičku. Přiznám se, že na "pedagogická dramata" mám slabost už od mládí a těch výborných a silně nadprůměrných jsem viděl habaděj. Pro mne je stále jejich jedničkou To Sir With Love (nevím, jestli je to tím, že byl tím prvním anebo z nostalgie či kvůli Sidney Poitierovi ?). Ale tohle drama mu silně dýchá na záda. Výborný scénář a hlavně nezapomenutelný Robin Williams v roli originálního a svérázného učitele literatury, který si svoji roli náramně užívá a "další kompars" mu ve filmu více než zdatně sekunduje. Učitel literatury, který na prestižní střední školu nastoupí, ten zaběhlý "smrádek a teplíčko" patřičně rozvíří. Jako bývalý absolvent této školy a díky dalším životním zkušenostem volí dost často i metody nezvyklé. Povedený scénář s mnoha zajímavými zvraty daly vznik poutavému dílu nejenom o osobních a životních cílech, přáních a postojích. A závěrečné pohledy seshora byly jen třešinkou na tomto moc dobrém dortu. V průběhu filmu se mi vybavila i asociace na film Slavíci v kleci - v určitých ohledech toho mají docela dost společného. ()

Pavlínka9

Před více jak 10ti lety jsem dala 5*,ale teď jsem to snížila na 4...Sice je to stále skvělé, zajímavé, ale asi jak si člověk odžije víc a víc tak mu nějaké věci už přijdou i do života tak samy a sami si to třeba i odžijete, že to pro Vás už není tak wau...Ale svoje kouzlo - i když silně depresilní a krásně podzimní to má... ()

Moogwi

Celý film je jedna velká báseň, a i když to pro někoho může být dosti nudné dílo, já jsem se bavil skvěle po celou dobu filmu. Konec filmu je kapitola sama pro sebe, sice jsem vždycky věděl, lépe řečeno tušil, co se stane za dalších 10 minut, a konec hlavních scén filmu byl jasný jako facka, ale bylo to logické vyústění situací, které se tam odehráli, a celé to zapadlo do sebe jako klíč do dírky a proto nevím o ničem, co bych měl tomuto vytknout :) ()

dANo

Výborná dráma z prostredia prominentnej anglickej strednej školy, kde zaujme svojimi vyučovacími metódami jeden učiteľ väčšinu svojich študentov (a tiež aj divákov:) natoľko, že sú ochotní obnoviť zvláštny spolok, ktorý slúži tímto mladým chlapcom hlavne na akési pozdvihnutie sebavedomia. Film je plný krásnych myšlienok a Peterovi Weirovi skladám veľkú poklonu za dokonalú realizáciu tohoto výnimočného diela. ()

Moviemaker

Film me velice oslovil Robina Willamse mam opravdu rad. Netradicni prostredi me vtahlo do deje a jelikoz jsem momentalne ve stejnem veku jako studenti tak pocity byli jeste silnejsi a s vecim pochopenim. Kdyby mi bylo 40 dal bych 4 * ale ted je to jasne skvely film a skvela rezie s perfektnim koncem ktery zahreje na srdci. ()

Linka2

Opravdu to není mild horror, tak se nebojte předem jako já, abyste si to užili a nečekali s napětím kdy se stane něco hroznýho :) ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd

12.05.2021

Z kalifornského Los Angeles přišla smutná zpráva. V úterý zemřel americký herec, režisér a producent Norman Lloyd. Bylo mu neuvěřitelných 106 let. Zprávu o úmrtí médiím potvrdil Lloydův dlouholetý… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall