Vykopávky

• Veľká Británia The Dig

Britská vdova si v předvečer druhé světové války najme amatérského archeologa, aby prozkoumal záhadné útvary na jejím pozemku. A jeho objev vyrazí leckomu dech. (Netflix)

Necrotongue

Zajímavý film, který bych nedoporučoval hyperaktivním lidem, jelikož by při jeho poklidném až líném tempu mohli přijít o nervy. Mně rozhodně nuda nehrozila, jen jsem si připomněl seriál Detectorists, který měl podobnou náladu, přestože pojednával o lidech, na něž by archeologové hleděli jen s pohrdáním. Snímek vychází ze skutečných událostí a pojednává o okolnostech významného archeologického nálezu, pro mě to byl ale hlavně film o lidech. A líbil se mi. 4*+ ()

luka4615

Komorní drama o jednom z největších archeologických nálezů v předvečer Druhé světové války. Snímek The Dig staví zejména na vztazích mezi postavami a na tom, že každý z nás je součástí historie. Musím zde rovněž ocenit fakt, že se režisér Simon Stone po celou dobu stopáže věnuje pouze nálezu nebo výše zmíněným atributům a nepřidává další vedlejší dějové linie, což by zřejmě celou tuto skvěle načrtanou záležitost zcela jistě zničilo. Za zmínku zde také stojí stoická kamera, civilní herecké výkony a nádherný doprovod klavíru, jež celému snímku dodává velmi atraktivní punc. Pokud tedy hledáte poklidnou filmovou jednohubku zabývající se málo známými historickými událostmi, The Dig je pro Vás přesně to pravé. Skvělá práce! (Netflix) „From the first human handprint on a cave wall, we're part of something continuous. So, we... don't really die.“ ()

Morholt

Když archeologové vydloubnou první knoflík, je jejich radost nakažlivá. Škoda že podobných momentů nebylo víc a film občas až příliš sklouzával k melodramatičnosti, romantice a postupem času i k všepohlcujícímu smutku. Ne že by to bylo v těchto ohledech špatné, ale čekal jsem trošku něco jiného. Nicméně koukat se na Ralpha Fiennese a Carey Mulligan je zážitek, takže zklamání bylo nakonec jen velmi mírné a přejít se dala i občasná suchopárnost. 70% ()

seale

Tomuto filmu přisuzuji, kromě standardních atributů kvalitní filmařiny, některé přidané hodnoty. Např. čitelnost a přehlednost příběhu, přitom ale nešlo o jednoduchý příběh. V tomto filmu vše působí skromně a krásně. Na konci dojemná třešnička, když se divák dozví, že byl natočen podle skutečnosti. ()

ALIENka_

On to není vyloženě špatnej film, ale prostě se mi zdá hrozně nemastnej neslanej. Koukáte pomalu dvě hodiny na film, kterej ve vás nevyvolá vůbec žádný emoce. A tím myslím, že fakt žádný. Nada. Ani radost, ani smutek, jenom čumíte, jak dvě hoďky vykopávají a hrabou se v hlíně, ale to je tak všechno. Není to zrovna dvakrát zábava, co si budeme povídat. Kdyby aspoň rozvinuli těch pár zajímavých myšlenek - co z nás zbyde po smrti, jestli se na nás jednou zapomene... Je vidět, že se o to snažili, ale vždycky se to jenom nakouslo a vyhodilo. Sakra, vždyť to je, jako kdybyste vzali výborný jablko, jednou si kousli, a pak ho hodili do koše. Neplýtvejte jídlem ani dobrýma myšlenkama! A nejhorší ze všeho je, že druhá polovina je plná melodramatu a olíbávání, což se sem absolutně nehodí. Ta celá romance mladý archeoložky s pilotem mi tam vůbec nepasovala. To už bylo snad zajímavější to kopání. A vůbec ta mladá archeoložka se mi tam nehodila nějak celkově. Hlavně tím, jak byla oblečená. Mi přišla spíš jako cestovatelka časem, co se vrátila z pozdější doby. ¯\_(ツ)_/¯ Nebo to se už tehdy nosili crop topy? Nevím, nevím. Jestli jste na to někdo odborník, docela ráda bych to věděla. Hodnocení: bland and raw/10 ()

vurhor

Velice hezké a skromné melodrama, které místo konečnosti smrti vypráví o kontinuitě života samotného. A to skrze sympatické postavy, které postupně odkrývají archeologický objev z dob středověké Anglie. Samozřejmě to ale celé není pouze o jakési analýze jednotlivých vykopávek (však na to máme normální dokumenty, ne?), ale i o vztazích mezi jednotlivými charaktery, které po většinu doby působí uvěřitelně a podmanivě. Film je tak díky tomu vcelku jednoduchou, ale zároveň velice emocionální podívanou, která si nehraje na něco, čím není. Nekáže, nepoučuje. A přesně to je na tom super. Celé to doplňuje slušná komorní atmosféra a hlavně parádní herecké výkony, které mi připomněly, že Britové zkrátka umí dělat filmy. Jen tomu musí člověk dát chvíli času. Než to řádně nabere grády, může to pár těch desítek minut trvat. Ale ve výsledku by divák neměl litovat. Svým stylem to vlastně trochu připomíná Pýchu a předsudek, kdyby ho natočil Terrence Malick. Zatím slušný kandidát na Oscara za rok 2021. (Tyvole, to už jsme zas za půlkou roku?) Průměrné 4* ()

Padme_Anakin

Moc pěkné a příjemné nahlédnutí do anglické historie, tj. objevení archeologického klenotu v podobě pohřební lodi, Ralph Fiennes jako Basil Brown výborný a Carey Mulligan v roli Edith Prettyové skvělá.. Velká škoda je, že tenkrát klepal na dveře rok 1939 a s tím spojené válečné běsnění.. Na druhou stranu je úžasné, že všichni zúčastnění se postarali o to, aby se tenhle nález zachoval a „přežil“.. No a v neposlední řadě chválím kameru, která je místy až dech beroucí, a rovněž hudbu, moc krásná.. Asi teď budu chvíli přemýšlet nad plynutím času a zrak obrátím ke hvězdám, u mě filmová spokojenost.. ()

SlecnaSmilly

Jsem tedy netušila, že maj vykopávky svůj vědní a studijní obor. Přiznám se, že pro mě je to trošičku citlivé téma, protože přicházím do let, kdy mám k vykopávce poměrně blízko. Se s tím tedy snažím bojovat, nakoupila jsem si všechny ty drahý vyhlazovací krémy s všemožnýma kyselinama. Jedna kyselinka má vrásky vyhladit, druhá je vyplnit. Další dva krémy mám jen na oční okolí. Pak nanesu sérum, to jen vklepávám prsty. tohle všechno zafixuju minerální vodou a plácnu na to arganovej olejíček. Ale bacha, nesmí ho bejt moc, jinak se ucpou póry. Hodim na to ještě noční anti-age gelík a můžu jít chrupkat. Na ranní péči se mě neptejte, ta je jednou tak dlouhá. Jestli to zabírá, to nevim, já se zatím jen brutálně osypala, takže jsem svůj kosmetickej nesersér doplnila ještě o Fenistil. A v hlavě se mi honí myšlenky, jak je to nespra, že chlap s vráskama je ok, zatímco žena vyzobaná slunečnice. Fuck off světe. ()

Alementina

Takovy pomalý poetický snímek, největší sílu má v momentech, kdy se moc nemluvi A jeho kouzlo spočívá v tom, že zas tak moc převratného se tam neděje.  Nejzvláštnější je, když se odehrává nějaký rozhovor, který je doprovázen obrazy jiných scén než toho rozhovoru. ()

slord

Netflix prekvapil veľmi príjemným filmom, ktorý dokázal udržať moju pozornosť do konca. Ralph Fiennes a Carey Mulligan hrajú veľmi dobre, atmosféru to má výbornú a celé to dokresluje fajn hudba. Väčšinu filmu sledujeme zanietené odhaľovanie histórie, pri ktorom aj vy máte chuť zahrabať si v zemi. Zbytočné mi však prišlo zaoberanie sa romantickou linkou vedľajších postáv. Tempo to malo síce pomalšie, ale napriek tomu to dokázalo zaujať. 7,5/10 ()

easaque

4* Tenhle film v současné době patří nejspíš k nejsledovanějším v mé filmové sociální skupině, tak jsem neodolal a musel jsem ho vidět taky a rozhodně nelituju, protože podobné malé lidské filmy se silnými příběhy docela můžu. Ani to není film přímo o archeolozích, ale o "vykopávkařích", jak si asi tihle nadšenci spíš říkají ;-)). Především je to pocta lidem, kteří se o něco zasloužili a bez nich by to nešlo, ale přitom se o nich nikde moc nemluví a slávu si přivlastní jiní. Ke konci to mírně sklouzává k sentimentalitě, ale zase tak moc mi to nevadilo a k tomu filmu to sedí, takže nemám důvod ho nedoporučit dále. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] - motto na závěr: v této práci nejde o minulost, ale o budoucnost, aby příští generace věděly, odkud pocházejí a aby věděly, co je pojí s předky. ()

M.i.k.e

nenápadný film,ale ve výsledku o to lepší.Téma je neokoukané a i když sem se zkraje trochu bál,že to bude nuda,velmi brzo mě Dig vyvedlo z omylu a užil sem si každou minutu.Herci jsou přesní,kamera velmi dobrá a atmosféra kde se míchá ohromení z velkého objevu s obavami příchozí války je parádní.Oceňuji i to,že se tvůrci zaměřili primárně na samotné kopání a následný objev a zbytečně se nerozptylují zbytečnými odbočkami.Jsou tu sice vedlejší linky jako nemoc Edith Pretty (která jak jsem pochopil byla nemocná i v reálu),románek Lily James a její nepřiznaný gay manžel,ale není to nic co by rušilo a hezky vše zapadá do kontextu.Kéž by Netflix točil víc takovýchto poctivých filmů...80% ()

Martin741

Archeologia - vzneseny nazov pre vykradacov hrobov. Pokial sa vykradaju hroby pre vedecke ucely, je to ok. Tuna ide o archeologicku lokalitu v britskom Suffolku. Rezisersky na urovni, vidno ze sa reziser Simon Kamen /The Turning 2013, The Daughter 2015/ vyzna, a tento jeho dalsi film /neviemkolkaty v poradi/ ukazal rezisersky talent samotneho Simona Kamena. Kery Chuligan je celkom sexovatelna, keby ukazala zadok a kozy tak vyletim este vyssie : 74 % ()

Aljak

Ako vyštudovaný archeológ som si tento film poriadne užil, hoci som netušil, ako by sa dalo z archeologického výskumu (hoci s mimoriadnym nálezom v mohyle Sutton Hoo) natočiť nejaká pútavá dráma, ktorá by nemala výrazné črty dokumentu. A podarilo sa! Tá atmosféra, do ktorej to bolo zaobalené, bola úžasná a podmanivá. Páčila sa mi najmä tá úvodná časť, kde to bolo čisto o nadšení a túžby po objavoch. A samozrejme, kde sa niečo nájde, tam príde tím odborníkov, ktorý sa snaží všetku slávu ukradnúť pre seba (bežný jav aj v dnešnej dobe). Mimochodom, dnes by takýto výskum kvôli nekonečne byrokratickým a striktným pamiatkovým zákonom asi ani nemal šancu na úspech. Každopádne, veľmi príjemný archeologický zážitok. Len škoda, že aj po dialógovej stránke to nebolo o kus výraznejšie, keďže dialógy mi prišli neskutočne mdlé. Ale tie 4* si to určite zaslúži. ()

Nach

Skvělý, komorní a herecky excelentní náhled do světa vykopávek a archeologie. Ralph Fiennes zde až minimalisticky ztvárňuje starého, zkušeného Bassila Browna, na kterého historie téměř zapomněla. A je skutečně radost jej sledovat v každé vteřině. Ať když zrovna mlčí, nebo kope. Celý děj je protkán linkou blížící se druhé světové války, a ona stísněnost z ní skutečně roste a je výborně využitá pro celou linku vykopávek, které změnily pohled na britské dějiny. Jakoby ta současná velká historie blížícího se střetu národů byla jen zrnkem v hlíně nánosu, který se před námi odkrývá. A to bez patosu a přehnané dobrodružnosti ala Indiana Jones. Moc krásná filmová práce a velký palec nahoru. 80%  ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD