„Pane, vy jste vdova!“

TV spot
Československo, 1970, 97 min

Kamera:

Václav Hanuš

Iva Janžurová, Olga Schoberová, Eduard Cupák, Jiří Sovák, František Filipovský, Čestmír Řanda st., Jan Libíček, Otto Šimánek, Luděk Kopřiva, Vladimír Menšík (viac)

Česká crazy-komédia situovaná do vymysleného štátu. Autori použili ako dejové motívy najnovšie lekárske pokusy v transplantácii ľudských orgánov. Tak vznikla komická a zároveň drastická satira, ktorá rozpráva o nebezpečenstve zneužitia vedeckých poznatkov. (RTVS)

Foxhound#1

Tento film kromě Ivy Janžurové táhnou hlavně tři vedlejší postavy - profesor Miloš Kopecký, král Jiří Sovák a Vladimír "Koko" Menšík. ()

Marys

LFŠ 2009: Keď o tom hovorili, aké je to prevtipné a pregagované, čakal som, že to také bude, no nebolo. Čiže opäť trochu sklamanie pre mňa. ()

Angie91

Já mám k tomuhle filmu odpor už od raného dětství! To je jako když dostanete ve školní jídelně hnusnou koprovku a celý život jí pak nevezmete do pusy... tak tohle je přesně ten případ! ()

fredisek

Přesně tyhle komedie dnešku chybí, ještě že se zrovna ty staré ze sedmdesátých let dají pouštět často a neomrzí (i když bych rád viděl něco nového českého, co nebude laciným pokusem o napodobení Británie). ()

Garch

Vorlíčkův majstrštyk. PS "Ukaž panu inspektorovi". "Jakś mě špatně podřízla?". Dnes až nepochopitelné, jaké množství kvalitních komedií vzniklo v neveselé desetiletce po bratrské okupaci. ()

filipvrbik

Asi nejlepší film ČSSR co vznikl (Spolu s Koncem vodníků v Čechách), vtipné, propracované, skvělé herecké výkony nadčasový humor co víc dodat...klasika...97% ()

Sygauras

Velmi zábavný film, který jsem sice dnes vyděla poprvé ale rozhodně ne naposledy. Spousta humoru který mi přišel přirozeně ujetý a určitě je to stokrát vtipnější než jakákoliv komedie z posledních 20 let. ()

El Loco

„Pane, vy jste vdova!“ z tvorivej dielne dua Macourek-Vorlíček patrí do početnej skupiny českých sc-fi komédií normalizačnej doby. Invenciu jej nemožno uprieť, lenže nedosahuje úroveň Což takhle dát si špenát?, Dívky na koštěti či Arabely. Nezachraňujú ju ani tradične skvelé herecké výkony najväčších českých hereckých hviezd (V.Menšík, I.Janžurová, J.Sovák, F.Filipovský), ani krása O.Bérovej. Čakal som viac... ()

Eva_D666

Z telete, mužského mozku a za pomoci sádry stvořili vědci ženu, astroložku. Hovadina nebo jedinečný humor? Přikláním se k druhé variantě. Přiděluji krásné 4 hvězdy. ()

Vesecký

Jedna z nejlepších českých komedií všech dob. Takové skvělé nápady na zápletky měla jenom dvojice Macourek - Vorlíček. A hlavně měli štěstí na obrovskou plejádu jedinečných herců, kteří už z velké části nejsou mezi námi. A navíc to nebyla jenom crazy, ale byla to i politická satira, která řeže v každé době a zvláště v té, v níž se řinčí zbraněmi a vyzývá obyvatelstvo k loajálnosti. Myšlenka zrušit armádu, neboť zbraně mohou zranit jiné lidi, je nádherná. A musí vyvolat reakci těch, kteří jsou z vojny živi... Těch překrásných gagů. Uvítací vojenská přehlídka - fik, "Ukaž, jak jsem tě špatně podřízla", "abych z vás neudělal nezaměstnaného", "zavři oči, brouku...", rozbitá žaluzie - fik a máme po panu Tau... Nadmíru vyniká výkon Ivy Janžurové vlastně nikoliv v dvojroli, ale trojroli... Ohromně vyblázněný Menšík, který do filmu zabudoval i své Ivančice. Libíček, Řanda, Kopecký, Kopřiva, Olinka Schoberová - na koho nezapomenout? ()

Pawlisman

Další z, podle mého názoru, českých přeceňovaných legendárních komedií. Viděl jsem pořádně až po třicítce, mohu myslím objektivně soudit. Střeštěné, jako jiné zahraniční komedie, jejichžto fanouškem spíše nejsem. Zde trochu inteligence a několik originálních frků. Ale žádný klenot bych v tom nehledal. ()

waits

Dětský spisovatel, básník a scénárista Miloš Macourek vypustil v roce 1970 do světa dva famozní,naprosto bezchybné scénáře, Čtyři vraždy stačí, drahoušku!, 1970, podle Nenada Brixiho a Pane, vy jste vdova!. obojí režírované Václavem Vorlíčkem. Obě crazy komedie, nesmírně hravé, zábavné, napěchované gagy a skvěle obsazené (fantastická přehlídka herců - Janžurová, Sovák Cupák, Menšík, Libíček, Kopecký! - excelujících prakticky ve všech postavách) patří do zlatého fondu české komedie. "Kdo dělal hlasivky? Abych z vás neudělal nezaměstnaného?" ()

gonga

Film dokonalý ve všech směrech, dokonalá výprava, scénář z říše snů, herecké výkony na pomezí geniality. Ano, jsem nekritický, ale copak to tváří v tvář tak neuvěřitelnému sledu gagů a nápadů jde? Tenhle film je pro mě nejlepší komedií všech dob, která nemá jediné slabé místo. Miluji ho. P.S. "Celkem čtyři vraždy, ále sadistický...". ()

mh.mail

100% - Viděl jsem několik "crazy" komedií, kde autoři měli pocit, že pod tento pojem se dají (nebo i mají) schovat všelijaké nelogičnosti v ději, v chování postav, prostě že crazy komedie musí být nelogická, nesmyslná, prakticky bez děje. Film "Pane, vy jste vdova!" ukazuje, že tomu tak nemusí být. Ačkoliv se opravdu jedná o bláznivou komedii, obsahuje klasický příběh - všechny postavy se chovají logicky, mají propracované charaktery (nejsou to pouze ploší tajtrlíci), zápletky mají smysl, děj má svůj pevný řád. Bláznivost má zde základ "pouze" v originálních nápadech a ve vynikajících gagech. Smekám klobouk, pánové Macourku a Vorlíčku, ale především se ukrutně bavím. Film je prošpikován nesmrtelnými hláškami, ale chtěl bych zde vzpomenout jednu, která není tak úderná, ale líbí se mi čím dál víc: "Říkáš - ředitel divadla?" ()