Dívka na koštěti

Rozprávka / Komédia
Československo, 1971, 76 min

Predloha:

Hermína Franková (kniha)

Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Michal Hejný, Jaromír Spal, Vlastimil Hašek, Vladimír Menšík, František Filipovský, Zdeněk Dítě (viac)

Saxana, žiačka čarodejníckej triedy, nedosahuje dobré študijné výsledky. Keď za zlé známky dostane trest a musí ostať 300 rokov po škole, rozhodne sa utiecť z rozprávkového sveta do sveta ľudí, kde stretne sympatického Honzu. Aby mohla zostať medzi ľuďmi natrvalo, potrebuje vypiť odvar z babského ucha. Honba za elixírom privádza Saxanu do mnohých problémov. Jej pobyt medzi ľuďmi sprevádza celý rad vydarených aj pobabraných kúziel, popri tom však dievča spoznáva celkom nový cit - lásku. Situácia sa však veľmi skomplikuje, keď Honzovi spolužiaci ukradnú knihu kúziel. (TV JOJ)

miza

I když tohle komedii dávájí s pravidelností naše i slovenské televize každý rok není vůbec na škodu jí občas zhlédnout.Pobaví a zažene špatnou náladu. ()

wray

Naozaj vyborny film. Proste - komedia, tak ako ma byt. Je celkom zaujimave ze prave v tom obdobi (pred 1989) vznikli tie najlepsie ceske komedie. Ano, aj dnes sa objavi obcas cosi fajn, ale humor je uz ako keby "nasilu". V Saxane je humor taky "prirodzeny", nenarocny - jednoducho ide z toho pohoda. Je jasne ze ten film sa nebere uplne vazne a - ani to divakovi nevadi. Naozaj neviem najst to spravne slovo ako to popisat. Najlepsie to asi vystihne _oddychova_ komedia, ktora sa naozaj da pozriet aj po 40tych rokoch a nestraca nic z povodneho cara. 4* si myslim plne zasluzi. ()

jjjerry

Klasika, beztak to musela vidět Rowlingová :-D Skvělý příběh, třeba jak esembáci pronásledují uličníky=biskupy v tatrovce. Hlavní uličník herec Kraus taky stojí za to. Skvěle zahrané, například Růžičková a její Kryštov Kolumbus "todle je aspon poctivej blázinec". A Menšík je taky perfektní jako vždy. Nechybí klasické české hlášky, "vy jste moje sestra, to je váš tatínek taky netopýr", "vidim krávy, sem taky přepracovanej". A jako poslední skvělá hudba a písnička. ()

Kada80

Kvalitní herecké obsazení v režii pana Vorlíčka,leč Saxana už ze mě vyprchala jak bublinky z týden otevřený bohemky. 65% ()

Infalín

Stará dobrá filmařina, která nechtěla ohromit, ale pobavit. A povedlo se jí to náramně. Je hezké uvědomovat si při jejím sledování, jak ve scénáři všechno hezky zapadá do sebe. Akorát nevím, jak Saxana na konci přesvědčila esenbáky, aby jí začali pomáhat. ()

Desmi

To míchání pohádek a reality se mi vždycky příčilo. Ať už mi to narušovalo jedno či druhé. Pohádky mám rád a na filmy z reality se dívám taky rád. Jak mi to ale začne režisér míchat, tak mě to nebaví. Nevím proč. ()

Tristesse

Česká pohádková klasika s plejádou vynikajících herců, záležitost, která navzdory trikům ze staré školy nikdy nezestárne. Tvůrcům nechyběla fantazie, je to svěží, vtipné a bláznivé. ()

Merenre

Jedna z nejklasičtějších českých pohádkomedií...kdybych měl být objektivní tak jedna hvězda, kdyby ryze subjektivní tak aj čtyři, tak spravím kompromis. A propos, černocka za mlada nebyla uplně marná, když si odmyslím to afro a gotic hadry ()

moriero

"Kryštof Kolumbus - přijíždí po kouskách..." "My jedeme světit kostel do Švýcarska. Jeď, vole!" "Právě jsem byl škrtnut z jídelníčku..." Vemte tyto geniální hlášky, přidejte dokonalý soundtrack, úžasné filmové efekty a kouzelně bezprostřední Černockou...a vyjde vám nadčasová svižná pohádka pro celou rodinu, která neomrzí ani po 47 letech! A na závěr malé varování: kdo si oblíbil tuto krásnou popletenou čarodějnici, obloukem se vyhněte obludně bezduchému, digitálně zprasenému pokračování z roku 2011, které je asi nejhorším českým filmem vůbec. ()

Kontryhelka

No jo.............. Saxána a její kouzla. Pěkná pohádková komedie. Hrozně jsem chtěla ten lexikon kouzel a to létající koště. Pekné zpracování a dobré triky, opravdu kumšt. Zmetek Kraus a jeho kumpáni a jejich oslí ouška. ()

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

15.11.2021

Již 8. ročník festivalu Malé oči je tu! Během listopadu a prosince se filmový festival pro děti objeví v několika městech po celé republice. Dramaturgové připravili pro malé diváky (i jejich rodiče)… (viac)

Zemřel režisér Václav Vorlíček

Zemřel režisér Václav Vorlíček

06.02.2019

Legendární český režisér Václav Vorlíček zemřel ve věku 88 let. Tvůrce řady známých českých klasik jako Tři oříšky pro Popelku, Arabela nebo Dívka na koštěti zemřel v pražské nemocnici, informaci… (viac)