Dragon Ball Z

• Japonsko ドラゴンボールZ (viac)
Japonsko, (1989–1996), 116 h 24 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Akira Torijama (komiks)

Masako Nozawa, Džódži Janami (rozprávač), Hirotaka Suzuoki, Kóiči Jamadera, Majumi Tanaka, Miki Itó, Naoko Watanabe, Bin Šimada, Ičiró Nagai, Keiko Jokozawa (viac)

Dragon Ball Z začína príchodom saiyna Raditza na zem. Ten hľadá svojho brata Kakarota, ktorý bol vyslaný na zem aby vyvraždil ľudstvo. Časom sa zistí, že Kakarot je práve Son-Goku. Dôjde k bratovražednému boju, kde obidvaja zahynú. Problém je, že za rok dorazia na Zem oveľa silnejší Raditzovi spolubojovníci, ktorí sa dozvedeli o dračích guliach. Pre všetkých začína intenzívny tréning, ku ktorému sa pripája aj malý Son-Gokuov syn Son-Gohan. Tesne pred príletom saiyanov sa podarí vďaka dračím guliam oživiť Son-Gokua, ale nie je už neskoro?

Druhá séria sa zase nesie v duchu zbierania dračích gúľ a bojov so zloduchmi, ktorí ich chcú využiť pre svoje zákerné plány. Budeme tiež svedkami bojov mimo našu planétu, tréningov počas posmrtného života a premeny čiernovlasého Son-Gokua na peroxidového blonďáka. (riske)

Triskáč

Pre mňa jednoznačne najlepší animovaný seriál v histórii. Myslím si však, že to nemôže baviť každého diváka. Hlavnou náplňou tejto série sú súboje. Podľa mňa DBZ postavil základ pre všetky novodobé martial-arts anime seriály. Celé je to o tom ako partia bojovníkov stále bojuje proti novým nepriateľom... To všetko by bola nuda, keby každou časťou neboli silnejší a nezískavali nové schopnosti a transformačné stupne (premena na silnejšiu bytosť). Bežný súboj by som charakterizoval asi takto: Stretnú sa dvaja nepriatelia, ktorí vedia lietať a bijú sa vo veľkej rýchlosti. To by bola asi nuda, ale tu prichádza hlavná pointa a sila tohto seriálu. Každý z nich dokáže vytvoriť určitý druh energie a je ich teda neúrekom... Každý jeden útok jednotlivca má aj svoj názov (najznámejší asi Kamehameha - čo je prúd modrého lúču). Vo finálnej fáze seriálu sú to už potom Oh shit combá typu, že niekto vytvroí obrovskú gulu energie, ktorá by dokázala zničiť celú planétu a z posledných síl doslova zdevastuje zloducha. Samozrejme som tento seriál opísal dosť povrchne... Je tam aj kúsok zábavy, nejaké odbočky a všetko má svoj príbeh. Divné, zábavné a zdĺhavé- pozor 291 častí. ()

Bojinda

Nabušení zářící svalovci, žíly napjaté úsilím div nepraskají, záporáci jsou ovládáni záporáky ještě zápornějšími a Goku zachraňuje planetu, vesmír a vůbec. Dřevní shounen dovedený do krajnosti, občas až za ni, občas fillery, některé trapné, jiné vtipné, vizuálně nesmírně přitažlivé bojové techniky (Piccolův šroubovák nezapomenu nikdy, Vegetův Final Flash taky ne) a megaborci, kteří to celé dělají pro nás, zatímco my víme prd. Po právu přiznávají inspiraci tvůrci Naruta, Bleache nebo One Piece, protože machři z DBZ už prostě všechno uměli před nimi. Dokonalost. A pro mě lepší v původní verzi než "vylepšený" Kai, ty rozostřené figury prostě vypadají lépe. ()

migr

Celkově epochální emoční bitva, i když po týdeních itervalech jako při premiéře (6let) bych to sledovat nechtěl. 88% fan 95% ()

hmyzovrah

Bohužel rozhodne slabší, než původní Dragon Ball a to z několika důvodů. Tím prvním je, že bitvy se táhnou i 50 dílů. Nepřátelé jsou už tak silní, že zničí planetu jedním výstřelem/technikou/kouzlem. Tím vyplývá, že byl i přes míru natahovaný a nudný a 4 hvězdy dávám za první dvě pětiny seriálu. ()