"Muzikál totalitního věku" je podtitul snímku Kouř, ve kterém vycházel Tomáš Vorel ze svého druhého pověstného školního filmu ING. (1985), jenž zde však doznal mnoha změn. Zůstala vlastně jen osa příběhu: mladý inženýr přichází na své první působiště se záměrem pracovat, což se však v bizarních poměrech éry posledních let totalitní křeče ukáže být šokujícím výstřelkem. Mirek svým neobvykle normálním postojem uvede do chodu běh "místních" dějin, a tak společenské zlo (zosobněné nekompetentními šéfy) je aktuálně svrženo spravedlivě rozhořčeným, probuzeným davem a jsou nastoleny nové pořádky, které však v mnohém začínají připomínat pořádky staré, obrácené naruby. Na scénáři spolupracoval s Tomášem Vorlem vedoucí jednoho z divadel Pražské pětky, Lumír Tuček z Recitační skupiny Vpřed. Snímek má poetiku typickou pro zmíněné společenství: prolínání vážného s nevážným, ironie s obdivem, reality s bizarností, skutečnosti s absurditou. (oficiálny text distribútora)

C0r0ner

Tak nevím, ale tahle česká legenda mě teda vůbec neoslovila. Nepřišlo mi to vtipné, zajímavé + se tam zpívalo. Jediná věc, kterou si z toho tak nějak pamatuji je: "Hele, vodjeď, svině!", což mi přijde jako dost málo na hodinu a půl děje. Neříkám, že to je dobré nebo špatné, ale prostě se mi to nelíbilo. 40% ()

dubinak

Absolutně pecková projekce varského festivalu s nostalgickou atmosférou a božím loutkovým představením před začátkem filmu. Říkala jsem si, že se malinko bojím toho, že je Kouř muzikál, ale pan Tuček pojal slovo muzikál úplně jiným způsobem a já se do každé muzikální vložky okamžitě zamilovala. Na českou tvorbu neskutečná, originální, osobitá, ujetá kultovka s inovativním uchycením a dialogy prošpikovanými humorem. Tohle je prostě hrozná nálož a dám si to v budoucnu určitě znovu. Nechápu, že mi tento kousek připomínající dystopický Brazil tak dlouho unikal. KVIFF 2019 ()

zette

Pokud opomenu Prazskou petku, tak je prave Kour jedinym celovecernim filmem Tomase Vorla, ktery je na CSFD kladne ohodnocen. A to zcela pravem. Dodnes velice rad pouzivam nektere hlasky z filmu a slysim je sem tam i od jinych. Presto je jeste dost lidi, co o tomto filmu nemaji ani paru ( kour ), coz je skoda. Spolecne s Kamennym mostem muj nejoblibenejsi film od Vorla. Proste, bravurni a excelentni podivana s vynikajicim humorem, atmosferou a pracovnim nasazeni:-))! MA TO CENU!!! ()

MarekT

Co to vidí oko mé modravé? Velké překvapení, od filmu jsem nic nečekal... Jedna z prvních reflexí totalitní zvůle v české kinematografii byla pojata až nečekaně recesisticky, a to nejen s ohledem na dobu vzniku, nepamatuji si ani v zahraničí podobně laděnou reflexi (pythonovský humor v Brazil je oproti tomuhle opravdu slabou kávou). Přesto je nutné se zaměřit právě na rok natočení a tehdejší situaci - dnes si totiž při pohledu na karikatury významných osobností část osazenstva řekne „no a?“, někteří zase souhlasně přikývnou, jelikož třeba disidentské společnosti nevěří ani nos mezi očima, nicméně v dobovém kontextu není divu, že film komerčně propadl a kultem se stal až později, po odeznění revoluční euforie - málokdo snese, že tehdejší hrdinové národa jsou před jeho zraky tvrdě ironizovány. Jestli jsem již dříve u již zmíněného Gilliamova snímku mluvil o malém odvážlivci, co se postavil čelem ke kolosu zvanému totalita, ve Vorlově případě se to podobně jako u humorné stránky filmu extremizovalo - je zde cítit, že to tak skutečně bylo a věřím tomu, že autor skutečně chtěl odkázat na svá studenská léta. Navíc pro Sklep a spol. mám nejen díky České sodě slabost. Krom vystižení absurdity režimu Vorel osobitým způsobem odkazuje na tvorbu Formana či Passera z let šedesátých a jejich deskripci české národní povahy - tudíž nechybí jakýsi návod na nejdokonalejší provedení rektálního alpinismu, spojené s převlékáním kabátů. Občas se tu i mihne vliv experimentálních románů počátku 20.století, ovšem tady mi přišlo, že film není až tak úplně vyvážený, tvůrci se mohli častěji pokusit o vyvolání pocitu nejistoty a strachu z probuzení do nového dne. Překvapilo mě, že film obsahuje krom normální dějové linie také muzikálová čísla - obecně k českým pokusům o tento žánr nemám zrovna přívětivý vztah, ovšem díky tomu nádechu odlehčené poetiky divadla Sklep nemohu vyjádřit nějakou nespokojenost, navíc se čísla navzájem propojují s poselstvím snímku - diskotéka je také jakoby věrnou kopií té skutečné z osmdesátých let a snad prvně vidím, že by si někdo skrz nějaké médium vystřelil z tehdejších miláčků publika a jejich stupidních, zároveň však vážně míněných veršů - je to fajn, že se nezapomnělo i na tuto součást normalizační kultury. Navíc je důležité zmínit, že na poměry země, kde jsou tyto dobové celebrity širokou veřejností ještě po dvaceti letech obdivovány, se jedná o odvážný počin a já mu, stejně jako každý s hudebním sluchem, tleskám, tyto sekvence jsou mým osobním vrcholem snímku, reflexe na toto téma není zrovna originální, tohle ano. Nejsem zrovna příznivcem expresivnějších hereckých výkonů, ovšem pro dotvoření absurdity prostředí tu (záměrné) přehrávání sedí jak dítě na nočník, v tomto směru se především činí pěšáci českého herectví Jan Slovák (původně měl jeho part hrát známější Tomáš Hanák, dnes můžeme být jen rádi za jeho přeobsazení) a Šimon Caban (jako Arnoštek je prostě boží). Potěší také malá, němá role dalšího významného člena souboru Davida Vávry. Škoda jen, že se Dušek ani v tomto snímku nezbavil toho svého, byť sebelépe zahraného, kovaného straníka. Celkově rozhodně dobré vyrovnání se s totalitou (v českém filmu určitě nadprůměr), které má akorát vadu na kráse v tom, že s časovým odstupem od projekce ustupuje vážná stránka do pozadí a divák si spíše pamatuje zlidovělé hlášky či jiná zábavná mementa. I tak film stavím bez debat výše než třeba Hřebejkovy retrofilmy, dokonce i to prostředí, o kterém jsem si myslel, že nenachází srovnání, je o pár kroků napřed. Navíc musím ocenit Vorlovu průbojnost, kdy se již pár měsíců po převratu snažil lidem naznačit - ale vážení, není to až tak skvělé, jak si myslíte... (Původně psáno pro studijní účely.) "Já tady nejsem sám. Já tady jen tak chlastám..." () (menej) (viac)

Hans.

Vorel si neumí vybírat herce , nebo to s nimi neumí, to je děs co mu tam vždycky předváděj. Pár scén to zachraňuje, jinak by bylo ještě hůř... ()

dr.fish

Zcela nadčasová záležitost. Dneska už tento styl humoru moc neletí, ale já ho miluju. Navíc tahle vize sametové revoluce je mi dost sympatická. Arnoštek je boží a boží jsou i ostatní. Dnes mne to po letech znovu velmi potěšilo. 90% ()

LenkaAK

Prostě legendární kultovní film, který jsem mohla vidět na plátně díky KVIFF a nemohla si jej nechat ujít. Totalita, komunistické hospodářství v praxi, problémy doby, bezútěšnost, beznaděj, šedivost dnů, kouř. To vše řeší aktéři alkoholem, plytkostí, drby, nudou, snahou jakkoliv přežít. Světlými okamžiky jejich životů je pouze Arnoštek se svou diskotékou. Nově příchozí Mirek se seznamuje s panoptikem tohoto socialistického realismu. Změní se něco? ()

SoolenJV

Zábavný Sklepácký muzikál z působivého prostředí industriální Ostravy s kupou zajímavých a vtipných postaviček a mnoha dobrými fórky. Jen ty hudební čísla (samozřejmě až na Arnoštka) jsou, zvláště po textové stránce, poněkud slabší. ()

Splasher

Škoda že nebylo víc peněz na zvukovou stopáž, která je u muzikálu docela důležitá. Ovšem ten humor. Ten to vynahradí. Potěší roličky Najbrta a Vávry. Výborný výkon Duška a "Lennona" Burdy. A opravdu musel Čtvrtníček hrát při ztvárňování své rozmazlené role? Jeho "vracení" tácu hrachovky je nezapomenutelné. ()

vesper001

„Rytmikál totalitního věku“ překypující ne zrovna širokospektrálním humorem divadla Sklep, plně docenitelný až po několikerém zhlédnutí. Záležitost pro některé nepochopitelná a pro jiné kultovní. Ústřední duo Jan Slovák-Lucie Zedníčková snad ani nemohlo být lepší, hudebně-taneční scény mají slušný drive a Arnoštek je prostě boží. ()

Noviik

Legendární Arnoštek. Příběh, který popisuje pravdu o převratu - chytře postavený nápad, jak vše změnit je "odměněn" vězením a následně velkým návratem ke kotlům. Poté se najde někdo, kdo nápad opráší v době, kdy už se skutečně dusíme, a šup, máme tu převrat. Původně zatracovaná persona je najednou uznávaná a oslavovaná. Krásně schované do filmového muzikálu divadla Sklep. Je to fááájn! ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

22.06.2019

Letošní ročník MFF Karlovy Vary se koná od 28. června do 7.července a opět přináší atraktivní nabídku filmových titulů. Zahajovacím filmem bude snímek Po svatbě, který doprovodí tvůrčí delegace –… (viac)