"Muzikál totalitního věku" je podtitul snímku Kouř, ve kterém vycházel Tomáš Vorel ze svého druhého pověstného školního filmu ING. (1985), jenž zde však doznal mnoha změn. Zůstala vlastně jen osa příběhu: mladý inženýr přichází na své první působiště se záměrem pracovat, což se však v bizarních poměrech éry posledních let totalitní křeče ukáže být šokujícím výstřelkem. Mirek svým neobvykle normálním postojem uvede do chodu běh "místních" dějin, a tak společenské zlo (zosobněné nekompetentními šéfy) je aktuálně svrženo spravedlivě rozhořčeným, probuzeným davem a jsou nastoleny nové pořádky, které však v mnohém začínají připomínat pořádky staré, obrácené naruby. Na scénáři spolupracoval s Tomášem Vorlem vedoucí jednoho z divadel Pražské pětky, Lumír Tuček z Recitační skupiny Vpřed. Snímek má poetiku typickou pro zmíněné společenství: prolínání vážného s nevážným, ironie s obdivem, reality s bizarností, skutečnosti s absurditou. (oficiálny text distribútora)

kuckaAFC

Neskutečný nářez kouře ze všech stran, kultovními gagy nabitá parodie, která nenechává na "prohnilých osmdesátkách" ani nit suchou. Tomáš Vorel a kolegové ze Sklepa se zde opravdu vyřádili. Jediné, co bych vytkl, je slabý (kromě božské scény s Arnoštkem) soundtrack na to, že je film kategorizovaný jako muzikál. To je však zanedbatelné, protože jsem se bavil opravdu královsky - 90%. ()

Oralfabet

Film nám pouštěli u přijmaček na filmová studia na Karlovce, abychom ho následně zanalyzovali. Určitě se tam nedostanu, ale co už... aspoň jsem se kouk na film. 7/10 ()

Klajnik

Jeden ze dvou nejlepších tuzemských filmů (druhým je Postel). Kouř hravě reflektuje svojí dobu a baví i muzikálová čísla. Je to české, ale nečpí to nevkusem - jak vzácné! ()

Chřástal

Kouř zjevně vznikl moc pozdě a moc brzo na to, aby měl tehdy úspěch (i když později si to vynahradil). Přitom už od začátku, kdy inženýr Čáp vystoupí ze zasviněného autobusu a apokalyptickým areálem (včetně tanku či co) po chytnutí rytmu postupně protančí až do fabriky, je to jízda. Závod, kde se všechno odehrává, je Inferno a kafkárna zároveň - a je požitek to místo úpadku a kýče sledovat, stejně jako panoptikum postav. Na ty zlé, zoufalé či mimózní ksichty je radost pohledět – ať už je to hajzl Dušek, Arnoštek se svojí diskotékou, dokonalý barman Vávra, Jiří „Fero“ Burda nebo Čtvrtníček. Těžko zapomenout na slunce mezi smogem a popílkem a femme fatale zároveň – postavu Lucie Zedníčkové, které jsem to kupodivu všechno věřil. No a nejvíc enigmatický (to slovo jsem vždycky chtěl použít) je hlavní hrdina s nejasnými záměry a ujetou dikcí, nicméně suverénním tanečním stylem. Očištění od kouře a másla na hlavě skrze dříve trestaného a na konci oslavovaného Václava… ()

simply

Divadlo Sklep a jejich tvorbu moc nemusím, s výjimkou Pražské Pětky, která byla fajn. Kouř mě taky celkem minul, kromě chytlavé písničky, scén na diskotéce a pár dalších drobností. ()

Garch

Po třiceti letech ani vlastně nevidím satiru. Bezčasí. Padesátá nebo osmdesátá léta. to je fuk. Příběh nemuzikálu hnusu a diska s heligónem je prostě záznam doby, pozmanemané morálkou bolševika. Že už jsme teď jinde? Ještě to bude chtít trochu času. PS Vorlovský styl přehrávání (jinde otravný) je v Kouři nezbytný. ()

Alien220

Jeden z prvních filmů Tomáše Vorla po studentských letech je zároveň jedním z nejpromyšlenějších a pravděpodobně nejlepších. Osobně mě nijak zvlášť nenadchl. Muzikály jsou filmovým žánrem, ke kterému mám nejdále. I tak je Kouř zajímavý snímek, který velmi propracovaně poukazuje na problémy minulého režimu v případě továrny a jejího okolí. Muzikálový formát pomáhá filmu nabýt svého alegorického vyznění, nicméně kdyby na něj režisér rezignoval a děj vystavěl bez z mého pohledu zbytečných písní (kromě klubové a dnes jistě kultovní odrhovačky), výsledek by byl lepší. Každopádně film je s ohledem na českou tvorbu rozhodně unikátním a nadprůměrným. Herecké výkony velmi slušné a divák rád poznává dnes velmi známé tváře a jejich zevnějšek mladší o 30 let. Je s podivem, že film není více znám ve společnosti, jelikož má všechny předpoklady na to stát se tzv. kultovním. Celý film, respektive prostředí továrny je krásnou metaforou socialistického Československa. Generál je již za zenitem, neschopen cokoliv řídit a zcela mimo realitu. Rozhodují nekompetentní, zato politicky prověření našeptávači, kteří se postarali o to, aby kompetentní lidi zmizeli z továrny, respektive je umístili do izolace typu kotelny (jméno Václav pravděpodobně nebude náhodně zvolené). Když přijde nový a čerstvý zaměstnanec, zcela nezkažen prostředím továrny, tedy v našem případě normalizací, najde zaručený plán na zlepšení a s pomocí ostatních se jej pokusí prosadit. Vorel konstruuje víceúrovňovou strukturu, která na každém patře dává ucelený smysl a napříč patry se navíc krásně doplňuje. Škoda, že takto nepřistupoval i ke své pozdější tvorbě. ()

Strike

Nejdřív jsem chtěl napsat, že je to fajn, fajn , fajn, ale bohužel to tak není. Fajn je jen pár výstupů a hlášek (Arnoštek a archivář v podání Fero Burdy), ale zbytek je dlouhé nudné takové divné... Veliké šok ve mě způsobil Dušek. On hraje furt to samý už od roku 1991!!! ()

Iguaner

To jsme vážně žili v tomhle marasmu? V práci hlavně neprudili, lezli si navzájem do zadku a v sobotu chodili na Arnoštka? Smutnější a pravdivější bilanci normalizace nenajdete. ()

Luukec

Hrozný film, hrozný scénář, hrozná hudba( až na arnoštka :-D) tak proč sem tomu teda dal 5 hvězdiček ? Jednak teda herci hráli svoje postavy výborně a taky nám film ukazuje jak to za komošů bylo.. Sebelepší plán, který se někomu "nehodil" prostě nemohl být zrealizován a stačil jeden "náčelník" a člověk měl zničenej život.. ()

hnkflknk

Film dle mého názoru o ničem, buď v tom žádná myšlenka nebyla a nebo jsem to nepochopila. Písničky divný, lidi divný a celej ten film je na mě nějakej moc divnej. ()

embecka

Modravé oko Arnoštka a riadny song "Je to fajn, fajn, fajn, je to fajn, fajnový..." mi zostanú v pamäti naveky... Veď Arnoštek je prostě boží... :) ()

waits

Velmí jednoduché (prskám) podobenství, sklepácká stylizovaná podívaná s prvotřídním obsazením a dusnou atmosférou, ve které se zapalují cigára a tančí se na svazácké diskotéce, chytří jsou v kotelně, blbí ve vedení.. Často jsem měl tenkrát pocit, jako že žiju v takovýmhle filmu - to si budu pamatovat na furt. Tu atmosféru se totiž, Tomáši Vorle, povedlo vykreslit..Fajnově... ()

Jaroslaf

Neuvěřitelně nudnej, hnusně vypadající šit. Ta nechutná, zašpiněná, industriální, ostravská atmosféra z toho filmu přímo sálá, což pro mě ale není plusem nýbrž mínusem. Nechápu jak se to mohlo někomu líbit, celý je to fakt strašně nudný. Dvě hvězdy ovšem za legendárního Arnoštka s jeho diskotékou. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

22.06.2019

Letošní ročník MFF Karlovy Vary se koná od 28. června do 7.července a opět přináší atraktivní nabídku filmových titulů. Zahajovacím filmem bude snímek Po svatbě, který doprovodí tvůrčí delegace –… (viac)