Tento deň by bol ako každý iný, keby sa na oblohe neobjavilo “niečo”, čo zabilo otca súrodencov Haywoodovcov. Bolo to UFO? Alebo existuje racionálnejšie vysvetlenie? Nikto nič nevie. Isté je len to, že to, čo sa deje okolo malej konskej farmy, kde žijú OJ (Daniel Kaluuya) a Emerald (Keke Palmer), je čoraz znepokojujúcejšie a naberá to na obrátkach. Zatiaľ čo oči senzácie chtivých  amatérskych ufológov a záhadológov sa upierajú k oblohe v snahe zachytiť aspoň na chvíľu kúsok lietajúceho taniera, oči Haywoodovcov sa upierajú k zemi. Nemôžu predsa uniesť toho, kto sa na nich nepozerá. Alebo toto pravidlo neplatí? (Cinemart SK)

Han22

Nejvýdělečnější horor za loňský rok, k tomu s nádechem sci-fi a UFO, docela jsem se těšil. Bylo to dobré? Nene. Peele natáčí své elevated horory (díky Vřískotu za terminologii), přičemž film od filmu je to horší. Film se vleče, postavy jsou otravné - nabručený černoch, jeho sprostá ségra jak z ghetta, vlezlý mexický prodavač a čínský farmář s traumatem z natáčení sitcomu s opicí. A taky jeden bílý režisér aby se neřeklo. Jak jsem psal film má přes dvě hodiny, šíleně dlouho se rozjíždí, dialogy jsou dementní, půlka věcí (vedlejší postavy, kovbojské prostředí, sitcom, šílený dokumentarista) jsou tu absolutně zbytečné. A nejhorší je, že když se dovíme o co jde a začne se něco dít, tak hrdinové vymyslí úžasně debilní plán s panáky aby mohli UFO natočit... nikoliv zničit. Nikoho nenapadne aspoň zkusit zavolat armádu atd... Pár scén je povedených, občas i trošku napínavých, ale na dvě hodiny dost málo. I jako horor je to slabé, natož kdybych to bral jako sci-fi. ()

Lisabellla odpad!

Už hodně dlouho jsem neviděla tak strašně špatný film. Už je to tak dlouho, že si ani po pár minutách přemýšlení nevzpomenu na něco tak špatného. A celé to utrpení trvalo dvě (!) hodiny. Vážně, lidi, nedívejte se na takové braky - kde nebude poptávka..... ()

Litvicek

Velmi komorně pojaté (ostatně jako vždycky), protože příběh se odehrává prakticky v jedné lokaci. Postupné budování atmosféry (jako vždycky) doplněné zajímavou anomálii, která dá našim černým bratrům pořádně zabrat. Celé to vygraduje v napínavý lov na senzační konec a doufejme, i happyend. Nebudu spoilerovat - Viděno v kině. Atmosféra byla úžasná a já po lehce nezáživném úvodu již seděl s permanentně upřeným pohledem a otevřenou držkou na plátno a čekal, jak se věci vyvrbí a jak to vlastně celé dopadne. Užil jsem si celý film, tématiku a způsob zpracování bavil, spolu s ním i všechny postavy. Takže film velice chválím ALE (!!) na konci před titulky a po titulkách jsem čekal nějakou scénu, na kterou jsem s velkým očekáváním čekal, čekal a bohužel se nedočkal, i když tohle si nějaký závěr za závěrem přímo vybízelo mít. ()

Corpsegrinder

Z Peeleovo filmů jsem si tenhle užil zatim nejvíc, což mě samotnýho překvapilo. Je to zatim jedinej kterej se nesnaží o rádoby sociální komentář (i když pár scén by chtělo) a místo toho se soustředí čistě na horor, a ten byl v prvních dvou třetinách rozhodně funkční. Řev z mraků, záběr uvnitř z lodě po únosu publika, následný vydávení publika, k tomu naprosto nechutnej sound design, to mi fakt sedlo. K tomu slušná dávka kvalitní filmařiny a velice hezký noční záběry. Kazila to snad jen postava Keke Palmer alias klasickej držkatej bubák kterej v takovým filmu prostě aspoň jeden musí bejt. Z finále mám trochu rozpačitý pocity, rozbalení lodě se mi líbilo a bylo celkem originální, ale všechny postavy se začaly chovat jak idioti (režisér co se bezdůvodně nechá zabít např.), hudba se naprosto zbláznila a napětí v podstatě vymizelo. I přesto si myslim že se na to někdy podívám znova. ()

aquiver

Jestli měl film nějaký hlubší podtext, tak jsem ho nepobral. Režisér se sice naučil řemeslo i atmosféru, ale stejně jsem se nudil, protože forma nebyla vyvážena obsahem a smyslem. A pár scén bylo úplně mimo. 45 % ()

Eraserhead

Krásně natočené, bohužel dlouhé, nudné a bez jediné postavy, na které by divákovi záleželo. Get Out se mi líbilo velice. Us bylo divné, ale aspoň to drželo napětí v tom, co se z toho vyklube. Nope je zatím neslabší Peele. ()

Pat.Ko

Scifi horor zincestovaný s westernom. Prvú polovicu filmu hodnotím na 3,5 hviezdy, vnímal som to ako temné scifi mystery, aj keď sa tá atmosféra nahradzovala s trápnymi blackjokes, ale bol som zatiaľ spokojný. No a druhá polovica bol totalný shit, žáner horor už sa niekam podel do nejakej priekopy spolu s konskými hovnami, scifi western parody, dámy a páni, to pomenovanie je už samo o sebe nonsensové. A tá aférka s opičím šialenstvom bola totálna zbytočnosť, teda aspoň čo sa týka dejovej línie, ale inak počas flashbackov prevládala celkom slušná atmosféra. Ak by film pokračoval ďalej boli by sme svedkami súrodeneckého incestu v konskej stajni. ()

F.W.Colqhoun

One-eyed, one-horned flyin' purple people eater / One-eyed, one-horned, flyin' purple people eater.. SPOILERY  Nene je logickým rozvinutím Peeleova receptu na hororovou podívanou, která nabízí divákovi kromě multiplexové zábavy příležitost nahlédnout společenské souvislosti, navíc v prvotřídním, jemně excentrickém filmovém balení. A kde hrají bílí Američané vedlejší či výrazně záporné role. Zápletkou se odklání od oblasti KKK paranoií (Get Out, Us) k obecnějším úvahám o vnějších i vnitřních hranicích lidskosti a jinakosti, kterou ilustrují kromě etnické antagonie zvířata, nejen ta pozemská, a reflexi těchto hranic v popkultuře. V této souvislosti zaujme působivé, avantgardní výtvarné zpracování 'emzáka'. Daniel Kaluuya odvádí v roli malomluvného koňáka skvělou práci, to stejné bohužel nelze říci o Keke Palmer v roli sestry, jejíž výkon měl být pravděpodobně expresivní, ale jejíž hysterické podání zneklidňuje víc než ataky létajícího stetsonu. ()

HonzysKISS

Na Nope jsem se velice těšil. Miluju přesně takovéto mysteriózní drama filmy. Nakonec mě to ale celkem zklamalo. Nechápu tolik té chvály na snímku, to mě snad i Us bavil víc, který byl blbost. Nope se jeví velmi zajímavým filmem, kterým také je. Jenomže tady to strašně kazí délka filmu. Je to opravdu až moc zdlouhavé. Vlastně ani moc mystery mi to nepřišlo, atmosféra v tom byla hrozně malá. Za mě je to tím, protože ta zrůda není před kamerou moc vidět 40/100 ()

HydraCZ

Natočený to je skvěle, má to hustou atmosféru i zajímavý motiv, aneb podivný mimozemský objekt v oblacích. Poslední třetina mě i dost bavila, ale chybí mi v tom prostě nějaký větší smysl toho, co nám film ukazuje. Chápu tu myšlenku, kterou chtěl Jordan Peele předat, akorát mně vadí, že příběh filmu nedostal tolik péče, kolik by si zasloužil. Na druhou stranu, scéna s šimpanzem Gordym byla skvělá a správně hrůzu nahánějící. ()

Oralfabet

Kdybych někomu zkusil jen hodně stručně popsat premisu tohohle filmu, neznělo by to nejspíš nijak zvlášť originálně, přesto jsem z kina odcházel s pocitem, že se to, co jsem právě viděl, nepodobalo ničemu, co jsem viděl předtím. Pro mě zatím nejepší Peele (i když oběma předchozím určitě dlužím rewatch) a nejspíš film roku... Což říká hodně, protože letos taky vyšel film, co jsem označil za jeden z nejlepších, co kdy byly natočeny. V té záplavě Marvelovek, sequelů, remaků a rebootů je občas snadný začít s řečma o smrti kinematografie a tak, ale právě teď mám pocit, že prozatím jsme úplně v pohodě. Psychor a Logan Paul mají na hovno vkus, kdo by to řekl. One-eyed, One-horned, flying purple people eater. 10/10 ()

bobstock

Skvěle, po dlouhé době na mě dýchla nostalgie a mrazení od dávných dob Znamení, kdy jsem strachy jako klučina zdrhnul vyděšen od monitoru při pirátské kopii Shyamalanova dílka. Jordan Peele se na to vrhnul okem diváka dychtícího po nadpřirozeném spektáklu s patřičnou pokorou k onomu kouzelnému žánru a zde toho dostanete vrchovatě v řádně pomalém tempu.  Krásně atmosférické s příkladným naroubováním pro všechny fandy šedých mužíčků a podivných stínů mezi mraky se podíváte na osamocenou koňskou farmu kousek za zaprášeným Hollywoodem, kde se nad hlavami postav a jejich koní začínají dít opravdu divné věci. Obsazení je celkem strohé, ale zato správně mysteriózní až lehce vtipné viz. technik sateliťák ze super márketu. Daniel Kaluuya hraje standartně klidného týpka, ale za to Keke Palmer si svoji danou polohu užívá náležitě. Často krade svým hlučným charismatem pozornost na sebe s cílem černé, ženské hrdinky bez debat a bez debat sem se skutečně po dlouhé době rád bál v kině. Chvílemi až hrůzostrašné obrazy zásluhou dokonalé Hoytemovi kamery (dům v krvavém dešti) se asi po dvou třetinách skutečně změní v boj proti neznámému a rozjede se i akčnější pasáž s energičtější hudbou. Kamarád si chtěl při projekci na chvilku zdřímnout, protože očekával nulové tempo a nějací mimoni nejsou zrovna jeho tepová frekvence. No na konci mi vyvalenej řekl...´´tvl já se bál usnout normálně.´´ Co víc říct. Jen že to chci vidět znovu v náležité úpravě vnímání mozkových závitů a much more UFO projektů.. sorry teda UAP projektů v současné terminologii. Spolu s Ari Asterem se u mě Peele i přes občasné zašmodrchání ve scénáři, řadí k neortodoxním režisérům v pojetí moderního a neotřelého hororu. PS: Přikláním se k názoru lepší si dopředu nic nezjišťovat. 75% ()

Klajnik

Tématem filmu je kritika honby za spektáklem. Je to vlastně chytrý, tematicky promyšlený film, který dokáže být i vizuálně strhující, protože Hoyte van Hoytema. Na druhou stranu jsem se moc nebavil (ani nebál) - snad kdyby to mělo charismatičtějšího protagonistu... Peele si však napravil reputaci po hloupém My. ()

Spacecore

Get out jsem napálil bůro, protože bylo skvělý a Us zase trojčečku, protože to byla slabota. Tady je to někde mezi a dávám čtyřku hlavně proto, že je film opět silně podhodnocen. A taky po třetím filmu Jordana Peela shledávám, že je potřeba aby tvůrci jako on nadále točili, protože ty filmy mají nápady, jsou autorské a čerstvé. Občas se mu to povede víc, občas míň, někdy by to chtělo víc prostříhat, ale nelze mu upřít solidní námět, dobré zpracování a atmosféru. Funguje to jako horror, i jako mysteriózní sci-fi. Zajímavý pohled na mimozemšťany, o kterých se zase tolik filmů dneska taky netočí. Takže čtyřečka. ()

mosnak odpad!

Tak tohle jsem v životě neviděl. Něco tak sračkoidního není jen tak vidění. V recenzích jsem četl, že režisér se génius. Já říkám, že čím pošahanější je příběh a námět tím lepší se to zdá současným kritikům moderního "UMĚNÍ". Nic za 0% ()

gumolit

Film o tom ako amatérsky nakreslená meduza dostala chuť povysavat pár ľudí a koní. Húpy a domýšľavý a nestrašidelný, nehoror, ktorý poteší len tých, ktorí hľadajú iný priemerný film typu "rozmanitosť". V súčasnosti ich Hollywood vyrába asi milión ďalších.Veľmi, veľmi zlé nuda od začiatku až do konca až na tú opicu. Pardon tým samozrejme nemyslím herecky dreveného aspoň v tomto filme Daniela Kaluuuya. Get out a Us to celkom šlo teraz režisér šliapol do hovna. ()

David O. Russell chystá další retro dobrodružství

David O. Russell chystá další retro dobrodružství

10.02.2023

Na pět Oscarů nominovaný americký režisér David O. Russell (Špinavý trik, Terapie láskou) za sebou nemá úplně úspěšné období. Po sedmileté režijní pauze poslal vloni na podzim do světových kin svůj… (viac)

Noc ve filmu Nene je jako žádná jiná

Noc ve filmu Nene je jako žádná jiná

19.09.2022

Přinejmenším filmoví fanoušci jistě dobře vědí, že noční scény se často točí ve dne. Používá se přitom technika zvaná „americká noc“, kdy se na záběry pořízené za denního světla aplikuje modrý filtr,… (viac)

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba