Historický příběh Františka Vláčila se odehrává v drsných reáliích druhé poloviny 13. století. Zobrazuje svár mezi vnucenou příslušností k asketickému křižáckému řádu a touhou po svobodném životě. Fanatický rytíř Armin von Heide (Jan Kačer) pronásleduje svého přítele Ondřeje (Petr Čepek), potomka českého zemanského rodu, jenž uprchl a vrací se zpátky na rodnou tvrz. Rytíř je rozhodnut jej potrestat za provinění proti regulím řádu a během Ondřejovy svatební noci vnikne do ložnice jeho nevěsty... (oficiálny text distribútora)

lu1

nemohu nesrovnávat s knihou a tudíž nemohu hodnotit více než *** Oproti knize je film těžkopádná nuda bez atmosféry. Navíc Jan Kačer není můj oblíbený herec. Kniha je ale dokonalá! ()

Jurcekk

Jurcekk štvrtinu si predriemal musel si sa preklikávať späť potom si hlavne riešil či je galatíková jeho biologická matka ... Fakt až na Wiki si to pochopil. Potom si čítal diskusiu ktorá ti ozrejmila prečo káčer robil čo robil... No hokej kámo. Ale film je to pekný. A galatíkovej by si takpovediac udelil plnú moc... ()

Kivis

Údolí včel diváka v prologu chytne, pak ho pustí, aby následně začalo smyčku zase pomalu, ale o to silněji utahovat. Film o víře, věrnosti, přátelství a náboženském fanatismu se silnou gradací. O tom, jak tenká může hranice mezi silnou vírou a fanatismem být... ()

Hombre8

Se říkalo, že film musel být natočen, jen jakoby navíc, aby se vyrovnaly obrovské náklady na Markétu Lazarovou. Také je zde psáno, že film byl přijat negativně. Nu, nevím... Za mne je lepší než Markéta. ()

evangelik

Ano, rozvleklé, divácky velmi náročné, vláčilovské pojetí. Jednoduchý příběh. Mám pouze pochybnosti o historické věrohodnosti, jak to tehdy bylo s tím náboženským fanatismem a skutečnou mocí řádu německých rytířů. ()

Prochy

Pozrel som si to deň potom, ako som videl Markétu Lazarovú (január 2024) a musím priznať, že už sa na mňa niečo lepí, začínam si na Vláčilovo stredoveké rozprávanie zvykať, ba možno mi bude až chýbať a ja si pozriem oba filmy znovu. Bol som zvedavý na každú nasledujúcu repliku, pripadali mi prirodzené, ale zároveň neotrelé,  užíval som si obraz aj zvuk, Vláčil sa mi pomaly dostáva pod kožu. ()

quokam

Splatil.jsem dalsi dluh ceske kinematografii. Lyricky pribeh o fanatismu, s peclivosti obrazne, ba i zvukove stranky filmu. Jakoby reziser kladl velky duraz na silu a velebnost hlasu vsech hercu, to se jen tak v nejakem filmu neslysi. Naopak, potsynchrony byvaj slabinou soucasne tvorby, zde vsak jsou povyseny na samotnou umeleckou vypoved. Jinak cela plejada skvelych hercu - v minimalnich rolich.  Kryzanek, Somr, Husak, Kovarik, Hajkova, Hlavackova. Vsichni se ve filmu mihnou, ale zanechaj v nem hlubokou ryhu. Presto film neni dokonaly. Pri navratu Ondreje domu ztratil rytmus a lyrika se pretavila na deset patnact minut trvajici nudu. Ovsem, ta nuda pripravila pudu epickemu zaveru v shejkspirovskem stylu. Celkovy dojem 8/10. ()

Plomber

Každý mě ten film doporučoval ale mě to nějak nechytlo. Jan Kačer je jako fanatický Armin vynikající, Petr Čepek vysoce nadstandartní, ale přesto mě tento film připadal jakoby bez citu, vykonstuovaný a závěr u mě nevzbudil žádné emoce. ()

zdendap

Podle mého jeden z nejkrásnějších českých filmů. Ledově nepřístupný až nelidský Jan Kačer, zvláštní (i když vlastně typický) Petr Čepek v hlavních rolích a nezapomenutelní Zdeněk Kryzánek, František Husák a Josef Somr v rolích epizodních. ()

hostivít

Silný snímek, který ukazuje středověk trochu jinak než O.Vávra... Velmi zajímavý a napínavý příběh, úžasné záběry kamery (moře, údolí, krajina, interiéry v šeru a přítmí), vynikající výkony herců, zde především Jana Kačera, také Petra Čepka. ()

Kňour

Středověk opět, stejně jako v přápadě Markéty Lazarové, tentokrát se vší boletí a zvrácenou ironií celé zápletky příslibu syna do rukou Božích. Jan Kačer předvádí coby Armin svůj životní výkon, stejně jako výkon pesimistického Petra Čepka je úžasný. No, a rozohdně neočekávejte, že budete postavám jejich osudy závidět. ()

disstanda

Famózní Vláčilovo drama (věřili byste jak jsem byl překvapen když jsem zjistil že pan Vláčil je ten sípající děda co daruje doktoru R. Hrušinskému pejska Karla von Bahnhof ve Vesničko má středisková?? :-) ) s rádoby historickým podtextem, který se bohužel nijak nerozvíjí a v popředí se pouze odehrává osobní drama věrnosti a oddanosti v podání Petra Čepka a famózního Jana Kačera. Možná tomu z mého popisu nebudete věřit, ale jde skutečně o klenot naší kinematografie.. ()

Eckhart

Ač bych si v žádném případě netroufl zpochybňovat neobyčejnou uměleckou hodnotu a sílu "Markéty Lazarové", osobně považuji, možná právě kvůli větší přístupnosti a otevřenosti, za nejlepší český film všech dob "Udolí včel". Vrcholná Vláčilova tvorba je dle mého názoru plně srovnatelná s majstrštyky Bergmana nebo Kurosawy a "Udolí včel" představuje dokonale vybroušený drahokam bez jediného kazu. Bohužel, jsem takřka naprosto přesvědčen, že nic, co by se kvalitativně alespoň přiblížilo tomuto dílu (popřípadě "Markétě", "Kladivu" či "Spalovači") už v naší kinematografii nikdy nevznikne. ()

nlua

chmchm. Z novely, která vznikla podle scénáře, jsem nadšená, z filmu tedy nikoli. Absolutně mi unikla ta zde zmiňovaná brilantnost hereckých výkonů. Stále se mi zdálo, jako by se postavy bavily o tom, co si dnes dají k večeři. Bylo to rozčilujícně nudné. Pořádně nechápu to srovnání se sedmou prčetí, připadá mi, že každý ten film tematizuje zcela něco jiného a jinak. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+

19.10.2023

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr

16.10.2022

Česká kinematografie v neděli přišla o jedno z velkých hereckých jmen, ve věku osmaosmdesáti let totiž odešel známý český filmový a divadelní herec Josef Somr. Mnozí diváci si na něj vzpomenou jako… (viac)

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

23.01.2008

Strašnické divadlo se již od svého počátku snaží návštěvníkům nabídnout i jinou než divadelní produkci. Každý měsíc má své místo v programu promítání filmu a koncert. Až do konce této sezony povládne… (viac)