Lupin

• Francúzsko Arsène Lupin
Dráma / Krimi / Mysteriózny
Francúzsko / USA, (2021–2023), 13 h 6 min (Minutáž: 41–52 min)

Predloha:

Maurice Leblanc (kniha)

Omar Sy, Vincent Londez, Shirine Boutella, Nicole Garcia, Antoine Gouy, Clotilde Hesme, Hervé Pierre, Ludivine Sagnier, Soufiane Guerrab, Vincent Furic (viac)

Klasický francouzský příběh o zloději gentlemanovi a mistru převleků jménem Arsène Lupin v moderním pojetí. (Netflix)

Franki69

Lupin patří rozhodně k tomu lepšímu, co co Netflix v současné době nabídl. Celý seriál stojí a padá s hlavním hrdinou v podání Omara Sy. Scénář lehce a bez pokusu o hlubší ponor do motivací nebo zabředávání do morálních dilemat klouže od zápletky k zápletce, občasné faktické nelogičnosti neřeší a když už není vyhnutí, tak sympatickému kriminálníkovi, kterému policajti odpustí i krádež náhrdelníku Marie Antoanetty z Louvru pomůže šťastná náhoda. Nebo filmový střih…10 epizod tvoří jeden ucelený příběh a nejslabší je v dílech, v kterých se z Lupina vytratí lehkost a humorná nadsázka a začne se brát příliš vážně. Naštěstí ta původní veselá taškařice nezhořkne úplně a očekávaného finále se divák dočká. Lupin je fakt fajn letní seriál a s přítelkyní ho můžeme jen doporučit. Hodnotíme 85% + 85%, na stovku to úplně nebylo. P.S. A jestli jste s Omarem Sy ještě neviděli Nedoknutelné (samozřejmě ty francouzské, ne ten hollywoodský odvar…), tak to rozhodně napravte! ()

Tomas_PO

Nuž...veľké očakávania, ktoré priniesli pútavé trailery, udržali vieru vo výbornú sériu len chvíľu, aj keď po čase sa z toho napokon vykľula celkom dobrá 'kriminálka'. Asi najviac mi vadil formát, viac by som privítal buď celovečerný film, alebo nadupanú mini-sériu z dvoch-troch, no maximálne piatich častí. Nevydaril sa ani záver prvej série, zrejme s cieľom až násilného pokračovania smerom k druhej sérii, ktorá už stráca dych. Aj keď stále je to dobrá krimi, no od takéhoto námetu a hviezdy formátu Omar Sy čaká človek skrátka viac. Lovestory takisto trochu pokuľháva, a je pomerne predvídateľná. A po celý čas som mal pocit, akokeby sa séria scenáristicky vyvíjala až priamo počas natáčania, s nejasným cieľom, raz smerujúcim tam, raz onam. ()

Ovecka_Saki

Byly tam dobře momenty, ale na druhou stranu… proč zase dělat navazující série. Nemůžou se na tom Netflixu naučit dělat jednosériové seriály? Beztak v pokračování dojde šťáva úplně, takže ne, děkuji. ()

enter.

Hlavně ať nedělají 4 sérii a nechají Lupána už být. Zbytečné natahování seriálu neprospívá. První dvě série byly celkem koukatelný a bylo to fajn, ale třetí už je spíše k smíchu. Všichni jsou najivní a idioti, nikdy si nic neověří a vždy naletí a to stačí, když si dvou metrový negr s jasnými rysy v tváři na sebe hodí paruku, přestože ho zná celá Francie. Toto je spíš už k smíchu. ()

futislav

Někteří hodnotitelé se pozastavují nad rasistickými příspěvky (třeba Verbala). Já s ním naprosto souhlasím a dlužno podotknout, že rasistický není Verbal, nýbrž celé pojetí seriálu o těch správných úžasňácích tmavé barvy pleti, kterým dělají bílí herci v lepším případě podržtašky, v tom horším jsou padouši. Tomu se říká rasizmus naruby a nelze, než napsat vyvažující komentář, který poukáže na výše zmíněný fakt. Chudáci bílí heterosexuální Francouzi. Nelze si nevšimnout, že bílých ve filmové produkci rychle ubývá, přímo úměrně multikulti korektnosti v té které zemi původu filmu. Brrr. ()

boovol

Dva díly bohatě stačily – takhle prosím ne! Neustále opakovaná teze, že je alter ego hlavního hrdiny vždy o krok popředu, bohužel nestačí k ospravedlnění tolika nesmyslů, „náhod“ a nedotažeností. A nadto rádoby geniálnímu Assagnemu během 25 let nedojde, kdo byl jeho donátor? Snažil jsem se příliš nepřemýšlet, nechat se unést tak trochu pohádkovým příběhem, avšak zvraty mají logiku úrovně starých Kačeřích příběhů, které ale jsou alespoň přiznaně pro děti. ()

Annabelle

Povznesme se nad povinnou otravnou multi-kulti propagandu, a pojďme k dílu samotnému. To je taková ta klasika když pitomci píšou scénář chytrýmu charakteru. Jelikož pro pitomce je intelekt něco jako magie, tak i všechny plány vycházejí hlavnímu hrdinovi zázračně. Obvykle je takovej plán monstrózně složitý slet úkonů, z nichž každej musí proběhnout přesným způsobem a s přesným načasováním, a všechny spolupracující i nespolupracující osoby při něm musí zareagovat tak, jak očekáváme. Co by se asi tak mohlo pokazit... :-/ Jste třeba v base a potřebujete se dostat na ošetřovnu. Můžete se samozřejmě kontrolovaně zranit sám. Ale to je trochu moc primitivní. Daleko promyšlenější je zajít vyprudit místního kápa, protože jeho poskok vás pobodá přiostřenym zubnim kartáčkem hned, a bude to zároveň dost na to, aby vám to vyneslo tu noc na ošetřovně, ale zase ne moc aby vás to vážně zranilo nebo zabilo. :-o ()

Slack

Predlohu som nikdy nečítal. Seriál však patrí k tomu lepšiemu čo Netflix pustil do sveta. Nedokázal som to síce dopozerať naraz ale na upršaný pandemický víkend takmer ideálne. V podstate som zvedavý čo bude nasledovať, takže tvorcovia seriálu splnili moje očakávania. ()

Pokri

Prvá séria veľmi dobrá, ak to však budú nezmyselne naťahovať, tak sa vytratí spád, logika a nakoniec bude premárnený celý potenciál. Uvidíme... ()

Orion12

Takový papírový dům , ale ve francouzštině a místo týmu zlodějů je tu jeden super inteligentní zlodějíček. Fajnová jednohubka , obsazení super - Omar Sy vynikající , mohlo to být delší za 5 - 45 min dílů se pořádně ani neseznámíte s postavami a je konec. Cliffhenger na další sérii super. Mohlo to být delší. Ale celkově fajn , akční mysteriozní jednohubka se svělou kamerou , herci a francoizským přízvukem :) ()

Arany

Je to dobře natočené. První dva díly top. Ale celý seriál končí otevřeně, nebo spíš jako by nekonči vůbec. Celá série je podvod na diváky. Nečekejte rozuzlení celého toho případu. Nejde ani o Clifhenger, prostě to není samostatná uzavřená série. ()

Kusbi

Jen těsně to není za čtyři hvězdy, jinak je to celkem dobrá záležitost. Je to příjemně natočené, dobře obsazené (Omar Sy je skutečně správná volba), příběh taky obstojný a solidně to plyne. Co se mi však úplně nelíbilo byla jistá "pohádkovitost", kdy mnoho scén bylo hodně přitažených za vlasy (zde vidím velkou podobnost s La Casa di Papel), a taky jakási plytkost děje, který skvěle začal, ale ke konci byl tvůrci zbytečně natahován, aby následně vyústil v celkem nudný závěr. Na další sérii se rád podívám, potenciál to rozhodně má. ()

Stinger78

Svižná pětidílovka, která začala, jako kdyby filmu Dannyho parťáci vypadla, ale poté se rozjela do košatého seznamu, kdy "Lupin" potřebuje toho, aby mohl dostat onoho. Konec klasicky otevřený, zde navíc až brutálním způsobem, kdy to skončilo vlastně uprostřed děje. Prostě to chce co nejdřív pokračování... ()

ceftax

Navnazující slušný první díl a následný propad do sračky vrcholící stupidní otevřenou 5 epizodou, aby se mohlo natočit pokud možno ještě více dementní pokračování. ()

PotatoCZ

Kdyby tenhle seriál vyšel před 5 lety, možná bych se líp učil francouzštinu. Krimi je poslední dobou všude, ale mám rád Omara tak 3 hvězdy. Mimochodem ty hloupý konce, kdy si Netflix nechává otevřený dveře pro další sérii mi už lezou krkem! ()

Natar

To, že je prdelatý černoch ze Senegalu ideálním hrdinou pro jakýkoliv novodobý seriálový počin, je v rámci politické skurvenosti (tedy pardon, chtěl jsem samozřejmě napsat korektnosti) samozřejmé. Nicméně jsem naprosto pobouřen: Jak je možné, že afrofrancouz hraje zločince? Za to bych autory exemplárně zavřel, až by zčernali! Mitrovské převleky hlavního hrdiny jsou skutečně úžasné – je nenápadný asi jako slon v jahodách. Hlavním zloduchem samozřejmě musí být bílý zlý průmyslník, který zneužívá ochoty francouzské společnosti nechat se zpětně kolonizovat. První 3 díly byly kupodivu snesitelné – od 4 dílu je to ovšem totální paskvil. ()

Peabody odpad!

proboha- Tedy aby bylo jasno, je to slušný Heist, Sy je dobrý a nemám prob lém s tím, že je to černoch. Ale tohle prostě není Arsen Lupin a kdyby ho takto hrál kdokoli, žena, muž, transka nebo lesba libovolné barvy, je to prostě špatně a nemá se to jmenot Lupin, natož Arsen. Ani mi nevadí posund z doby Fin de siecle do dnešní, Sherlock BBC je skvělý, ale musí se zachovat podstata postavy a to tady není. Je to jako poslední Bondi, nadfhled není, elegance pryč, místo toho akce, rvačky, pot. Pro mne jasná volba  - o dům dál. ()

coulismoulis

Tvůrci si možná průběžně dělali výzkum divácké recepce a začali se bát, že průměrní čumilové by na pochopení tak sofistikované zápletky už nemuseli stačit. Slibný rozjezd první části tak zkazila část druhá. Sklouzli jsme do absolutní doslovnosti, vysvětlovat se musí i zjevné detaily (oh, vraiment? mon dieu!) , přičemž větší díl raději zabírají „bezdějové“ honičky nebo v podstatě zbytečná retra (mais en 1995...!). Nicméně i přesto se musí ocenit snaha o pojmenování některých forem institucionalizovaného rasismu. Kvůli barvě kůže hrdina proplouvá jako neviditelný (ať už dobrovolně nebo nedobrovolně),  zároveň je ale v případě sebemenšího problému automaticky podezřelý. Aktuální téma týkající se nejen Francie, ale i zbytku světa. Otázka na závěr: co se stalo s J’accusem?? ()

Hra na oliheň je největším hitem Netflixu

Hra na oliheň je největším hitem Netflixu

13.10.2021

Streamovací služba Netflix má nového krále. Stalo se jím jihokorejské drama Hra na oliheň, které za první měsíc vidělo zhruba 111 milionů domácností. Neuvěřitelný virální potenciál tak vyšoupl seriál… (viac)