Saturnin je sluha, který se stane pánem svého pána. Mladý muž dobrého společenského postavení a vychování, trochu konzervativní, získá, ne vlastní vinou, sluhu Saturnina. Ten se de facto stane pánem svého zaměstnavatele a způsobí v jeho dosud poklidném životě řadu překvapivých zvratů a situací. Ty by se bez Saturnina daly těžko zvládnout. Už proto ne, že by bez něj pravděpodobně nikdy nenastaly. Saturnin je v Čechách pojmem již několik generací. V roce 1942 napsal spisovatel a novinář Zdeněk Jirotka (1911 až 2003) knížku s tímto názvem a od té doby byla vydána dvanáctkrát. Čtenáři ji milují pro její suchý humor, ne nepodobný "anglickému", množství parodií a nadsázky a zejména pro absurdní situace, do kterých uvádí svérázný sluha Saturnin celé své okolí. (oficiálny text distribútora)

xenopus

Nevím, no... Knihu jsem nečetl a po shlédnutí tohoto filmu moc chuti ji přečíst nemám. Anglický typ humoru mám rád, ale tohle je tak trochu anglický humor počesku, tedy slabý odvar... trochu jako jemča vs. english breakfast s mlékem. Komika situací, do nichž lidi kolem sebe dostává Saturnin, nicméně podle mě stejně vynikne lépe když si je malujete v hlavě při četbě knihy. Jako film dobré: humor zůstal, prvorepublikový feeling taky a navíc je zde Vízner (schválně zkuste vymyslet lepší casting Saturina...), ale zdaleka ne vynikající. Průměrné 4*. ()

Godhaj

,,Nejsme závislí na elektrárně, kapitáne.“ Příběhy o svérázném sluhovi Saturninovi jsou sami o sobě vynikající. Jejich filmové zpracování je velmi povedené, atmosféra staré doby z obrazovky přímo čiší, herecké výkony a obsazení přesně padne do Saturninova stylu. Problém ale tkví v tom, že jednotlivé příběhy trpí jistou epizodností, takže celý film nedrží příliš pohromadě. Naštěstí je druhá polovina celá věnována pobytu u dědečka, který více než vynahrazuje první polovinu filmu. ()

MFloyd

Je možný, že jsem třeba nějaké scénky prostě nepochopil, nebo mě spíš nesedí tenhle druh humoru, ale zasmál sem se jen párkrát a to nebyl smích, který by vzbudil půlku baráku. Jinak nejde až tak o špatný film, ale tím že to na mě nepůsobilo moc vtipně tak některé části byly nudné. Ještě dodám, že jde o věrohodně zfilmovanou knížku, která mě však taky nezaujala. ()

topi80

Z knihy překypující zejména humornou popisnou stylistikou se toho o moc více vytěžit nedalo. Dialogy kniha totiž nepřetéká a onen banální, avšak mistrovsky podaný příběh také není nějakým monstrózním epickým dobrodružstvím. Film tak musel vsadit na výrazné rysy všech postav (kraluje zejména teta Kateřina - jejíž představitelka Jana Synková se v dalším pokračování své herecké kariéry nedokázala její pózy zbavit), poetiku doby, decentní naivní herectví Ondřeje Havelky i ostatních v neposlední řadě na skvělou hudbu. Jak už tady bylo řečeno, kdo četl nejdřív knihu, toho film neuspokojí, naopak to však funguje skvěle. Kdo se u filmu dobře pobaví, ten si může být jistý, že poté přečtená kniha posune vše ještě na vyšší level. ()

Kenneth

Přestože se jedná o jemný, inteligentní humor, dokázal jsem se dívat až do konce a dokonce se u toho i bavit. Už jsem myslel, že dnes už nikdo nedokáže zahrát sluhu. Vízner mě vyvedl z omylu. Takového bych bral taky. Pokud by měl zájem, můj email je tu někde kolem. Doufám, že se neozve ta teta. V tom případě bych postupoval dle přísloví: "Host do domu,...(ta druhá varianta)". ()

Adámo

Suchý anglický humor, styl 30. let a skvělí herci = perfektní komedie. Ať si říká kdo chce co chce, předlohu jsem četl taky (až po filmu), líbí se mi moc, ale na hodnocení filmu to vůbec nic nezměnilo. Pro mě klasika! =)))) | 3/2008 ()

Stejšn

Narozdíl od většiny se mi tenhle film moc nelíbil. Nemám rád tenhle přehrávaný styl, prostě mi to nesedí a nepřišlo mi to ani moc vtipné. Žánrově podobný film Konec starých časů byl o něco lepší. Co se mi líbí a musím ocenit jsou pěkné prvorepublikové dekorace. Jen bych ještě dodal, že knížku jsem nečetl. ()

Kajislav89

Příjemná komedie z lepší společnosti podle skvělé knížky, kterou jsem už přelouskal nejednou. A jak už jsem psal v komentáři k seriálu, Saturninovi prostě sluší obě verze a obou je třeba. ()

mosem

I když pokus o převedení knižní podoby do podoby filmové je vždy poněkud riskantním podnikem, lze v tomto případě podle mne hovořit o vcelku zdařilé dílku. Zejména v případě Oldřicha Víznera filmová podoba předstihuje podobu knižní. Typově ideální mně pak vycházel Ondřeh Havelka a Lubomír Lipský. Tetu Kateřinu a Milouše mám však ve svých představách vyfabulované jinak. Některé záběry (zejména z dědečkovy vily) jsou skutečně dokonalé a skvěle evokují představu doby, ve které se Saturnin odehrává. Jiné však naopak působí poněkud prostě a bez nápadu, jenom jako kašírovaná kulisa. Ale i přes tyto drobné výhrady jsem se skutečně dobře bavil a v duchu si přehrával hlášky, které znám z knižní podoby. ()

GordonCZ

Opět jedna vzácná ukázka, že brilantní humor se dá dělat i vytříbeným a laskavým způsobem bez vulgarismů a přízemností. Knihu jsem prozatím nečetl, takže nejsem naštěstí zatížen nutkáním srovnávat mezi těmito dvěma formáty a mohu dát plný počet. Proč? To už se podívejte sami, protože to rozhodně stojí za to. ()

anyonecek

Velice povedená česká komedie. Oldřich Vízner jakoby se narodil pro roli Saturnina, opravdu perfektně zahrál. Škoda, že už se v Česku netočí komedie jako tahle, kdy se člověk může upřímně zasmát. Řada skvělých hlášek, které jsou nezapomenutelné, u mě suveréně za 100%. ()

Tremono

Knihu jsem nečetl, takže nadšen jsem. I když ta jinak oddechová humorná televizní inscenace občas trochu táhne. Bavil jsem se, a podívám se znovu. ()

Bery21

U tohoto filmu oceňuji především naprosto skvělý herecký výkon Oldřicha Víznera, představitele Saturnina. Odpočinkový film je vynikajícím ztvárněním neméně skvělé knižní předlohy Zdeňka Jirotky. Líbí se mi tento styl suchého humoru, proto za mě 5*. ()

AgnesDee

Je to skvělá oddychová česká komedie, která je ještě alespoň trochu normální. Je plný humoru, skvělých obličejů Saturnina a jeho nepředvídatelné chování je natolik vtipné, že i kdybych ten film viděla milionkrát, tak se tomu pořád budu smát. ()

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica

19.07.2021

Ve věku 81 let včera večer zemřel slovenský herec, režisér, textař a humorista Milan Lasica. Rodák ze Zvolenu má k dnešnímu dni na svém kontě přes stovku filmových a televizních rolí. Umění se… (viac)